Βέλγιο Βρυξέλλες για πρώτη φορά και εκδρομές στο Βέλγιο

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Φτάνουμε αργά το βράδυ θα παρουμε από το αεροδρόμιο το λεοφωρειο και θα μας πάει ως το κεντρικό σταθμό από εκεί παίρνουμε το μέτρο ;ώς τι ώρα λειτουργεί το μέτρο ;
Κι ακόμα μια ερώτηση κάπου διάβασα για κάρτα weekend για το τρένο την βρίσκω on line η μπορώ κι εκεί στο σταθμό ;
Aν έρχεστε από Σαρλερουά δε φτάνετε στον κεντρικό σταθμό (Gare Centrale) αλλά στο νότιο σταθμό (Gare du Midi). To μετρό και τα τραμ σταματάνε να λειτουργούν μεταξύ 12 και 1 τα μεσάνυχτα ανάλογα με τη γραμμή.
Tα weekend εισιτήρια τρένου τα κλείνεις είτε online είτε στα μηχανήματα στις αποβάθρες επιλέγοντας τύπο εισιτηρίου weekend.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!
Μάλλον καταλήξαμε να μείνουμε Βρυξέλλες εδώ
https://www.nh-hotels.com/hotel/nh-brussels-bloom?gmb
Ελπίζω να είναι μια καλή επιλογη
Απόψεις δεκτες έχουμε δωρεάν ακύρωση και αυτό που μασ ενδιαφερει είναι να είναι ασφαλή περιοχή γιατί στο προηγούμενο μας ταξίδι στη Νάπολη τη πατήσαμε ενώ είχε πολύ καλά σχόλια η περιοχή δεν αποδείχθηκε και τόσο καλή
Δες το ibis brussels city center 500 μέτρα με τα ποδια από τη πλατεία, πολύ βολικό, κοντά με τα πόδια και ο κεντρικός σταθμός ιδανικό για ημερήσιες μπρυζ γανδη, Αμβέρσα κλπ
 

zoi_zoitsa

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σανγκάη
Καλησπέρα σας, προγραμματίζουμε ταξίδι στο Βέλγιο για τον Απρίλιο για 7 μέρες. Κατά βάση θα μένουμε στις Βρυξέλλες αλλά έχω διαβάσει κάποια σχόλια σχετικά με την μετακίνηση και έχω καταλάβει ότι υπάρχουν αρκετές επιλογές και γενικά είναι αρκετά εύκολη η μετακίνηση και σε άλλες πόλεις. Η ερώτηση μου τώρα: εάν είχατε 7 μέρες σε ποιες πόλεις του Βελγίου θα πηγαίνατε και πόσες μέρες θα αφιερώνατε σε καθεμία από αυτές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα σας, προγραμματίζουμε ταξίδι στο Βέλγιο για τον Απρίλιο για 7 μέρες. Κατά βάση θα μένουμε στις Βρυξέλλες αλλά έχω διαβάσει κάποια σχόλια σχετικά με την μετακίνηση και έχω καταλάβει ότι υπάρχουν αρκετές επιλογές και γενικά είναι αρκετά εύκολη η μετακίνηση και σε άλλες πόλεις. Η ερώτηση μου τώρα: εάν είχατε 7 μέρες σε ποιες πόλεις του Βελγίου θα πηγαίνατε και πόσες μέρες θα αφιερώνατε σε καθεμία από αυτές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Η μετακίνηση με τα τρένα είναι πολύ βολική.
Διάβασε ιστορίες και πάρε πληροφορίες και ιδέες
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=113
 

zoi_zoitsa

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σανγκάη

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας... θα τα μελετήσω!!
Κλασσικές εκδρομες είναι Γάνδη Αμβέρσα Μπρυζ είτε συνδυαστικά είτε ξεχωριστά.
Διάβασε ιστοριες,πάρε ιδέες,δες τί σου αρέσει και ξαναμιλαμε. Στις περισσότερες ιστορίες γίνονται αναφορες και σε μέσα μεταφοράς. Τα τρένα το Σάββατο Κυριάκο είναι πιο φτηνά να ξέρεις.
 

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Γεια σας!
Τον Μάιο έχω κλείσει για Βρυξέλλες, ξενοδοχείο δεν έχω βρει ακόμα αλλά μου έχει κολλήσει το Motel One.
Κοίταζα για εισιτήρια για ημερήσια εκδρομή και μου εμφάνισε εκτός από το weekend και το Go Pass 1 που είναι για κάτω των 26 ετών και η κάθε διαδρομή είναι στάνταρ 6,60 ευρώ. Ξέρετε αν αυτό πρέπει να το βγάλω online ή μπορώ και από εκεί;
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Δεν ξερω των βρυξελλων αλλα τα motel one,ειναι ολα value for money. So go for it!
 

eleni16

Member
Μηνύματα
48
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Έκλεισα τελικά στο Max Hotel. Το πρότειναν σε μία ιστορία εδώ στο σαιτ που διάβασα.
Είχε διαφορά με το Motel One 80 ευρώ:( Απωθημένο θα μου μείνει.
Πρώτη φορά που κλείνω τόσο γρήγορο ξενοδοχείο, ήταν το 2ο που κοίταξα.
Υπάρχει και κάποιος άλλος που να έχει μείνει εκεί και να μου πει γνώμη;
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα σας. Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι μέσα Οκτωβρίου Βέλγιο και θέλω Βοήθεια.. Η πτήση μας φτάνει στο Σαρλερουά νωρίς το μεσημέρι από εκεί θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο και θα πάμε στο Μπριζ.. Όπως διάβασα στις περισσότερες ιστορίες εδώ το Μπριζ είναι το πολύ για 2 ημέρες.. Εμείς θα μείνουμε στο Βέλγιο 6 βράδια και με δεδομένο ότι το τελευταίο βράδυ θα πρέπει υποχρεωτικά να είναι στο Σαρλερουά.. Για τα υπόλοιπα 3 βράδια τι προτείνετε??
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Τα τρένα είναι πολύ καλά στο Βέλγιο οπότε μπορείτε να μείνετε 3 μέρες μπρυζ και να πάτε αυθημερόν Αμβέρσα και μεχελεν. 2 βράδια Βρυξέλλες με ημερήσιες εκδρομές σε ντιναντ και ναμουρ ή λούβεν. Επίσης θα μπορούσατε να πάτε Λουξεμβούργο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom