Βέλγιο Βρυξέλλες για πρώτη φορά και εκδρομές στο Βέλγιο

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
...οπωσδηποτε να πατε στα καναλια βολτα με βαρκα.. παντου σοκολατες!! πολυ παραμυθενιο.. μετα τραινο για βρυξελλες.. εφτασα και εκατσα περιπου 6-7 ωρες.. βρυξελλες δεν εχει κατι η πλατεια ειναι ομορφη, ειδα και το αγορακι το αγαλμα εφαγα και βαφλα που εκει το εχουν πολυ και τελος... και που δεν εμεινα παραπανω δεν μου ελειψε κατι.. ωστοσο και μπρυζ ειναι το πολυ για 2 μερες.. ειναι ενα μεγαλο χωριο ουσιαστικα!
«Ήλθον, είδον και απήλθον» ή στα νέα ελληνικά δεν πήρες μυρωδιά από Βρυξέλλες. Την επόμενη κόψε τις πολλές σοκολάτες και τις βαρκάδες στη Μπρυζ και αφιέρωσε περισσότερο χρόνο στην πρωτεύουσα.
 
Last edited:

xenia93

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA road trip West->East
«Ήλθον, είδον και απήλθον» ή στα νέα ελληνικά δεν πήρες μυρωδιά από Βρυξέλλες. Την επόμενη κόψε τις πολλές σοκολάτες και τις βαρκάδες στη Μπρυζ και αφιέρωσε περισσότερο χρόνο στην πρωτεύουσα.
Ο καθενας με την γνωμη του! Εγω περασα ωραια στο ταξιδι μου εσεις μπορειτε να κανετε οσες μερες βολτα θελετε στις βρυξελλες! Καλο ειναι να μην ειρωνευομαστε εδω ειμαστε για να περιγραφουμε τις εμπειριες μας και οχι για κακιουλες!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
ωστοσο και μπρυζ ειναι το πολυ για 2 μερες.. ειναι ενα μεγαλο χωριο ουσιαστικα!
H Mπρυζ είναι πόλη >100,000 κατοίκων, δεν τη λες χωριό εκτός κι αν μεγάλωσες στη ΝΥ. Δηλαδή πέρα απ' την παλιά πόλη που έκανες τη βόλτα σου με τα κανάλια και τις σοκολάτες υπάρχει και η καινούρια πόλη η οποία μάλιστα φαίνεται απ' το τρένο που πήρες για Βρυξέλλες.

Ο καθενας με την γνωμη του! Εγω περασα ωραια στο ταξιδι μου εσεις μπορειτε να κανετε οσες μερες βολτα θελετε στις βρυξελλες! Καλο ειναι να μην ειρωνευομαστε εδω ειμαστε για να περιγραφουμε τις εμπειριες μας και οχι για κακιουλες!
Καλό είναι όταν κάνουμε μια επίσκεψη-πασάλειμμα σε μια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα περπατώντας 300 μέτρα από Γκραν Πλας μέχρι Μάνεκεν Πις κρατώντας μια βάφλα στο χέρι (για να πούμε ότι πήγαμε κι εκεί, μάλλον) να μη βγάζουμε απόλυτα συμπεράσματα σα να είμασταν εκεί μέρες γιατί προφανώς θα κάνουμε λάθος στην κρίση μας.
 

xenia93

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA road trip West->East
H Mπρυζ είναι πόλη >100,000 κατοίκων, δεν τη λες χωριό εκτός κι αν μεγάλωσες στη ΝΥ. Δηλαδή πέρα απ' την παλιά πόλη που έκανες τη βόλτα σου με τα κανάλια και τις σοκολάτες υπάρχει και η καινούρια πόλη η οποία μάλιστα φαίνεται απ' το τρένο που πήρες για Βρυξέλλες.
Αφου τα ξερετε τοσο καλα ολα καλυτερα να μην μιλαει κανεις μας και να απαντατε μονο εσεις σε ερωτησεις! Μην σας το χαλαμε κιολας! Ο καθενας με ο,τι ξερει προσπαθει να βοηθησει τους αλλους για να ειναι πιο ευκολο το ταξιδι του, οπως και εμενα με συμβολευουν πολλα ατομα απο εδω.. το να παει στην καινουρια πολη της Μπρυζ δεν νομιζω να ειναι κατι το πρωτογνωρο που δεν εχει ξαναδει κανεις πουθενά.. προσπαθηστε να συμβουλευτε και οχι να κατακρινετε!

Καλο ειναι ο καθενας να κανει αυτο που τον ευχαριστει! Οχι για να πει οτι πηγε, απλα γιατι μπορει να θελει να συνεχισει το ταξιδι του για κατι πιο ενδιαφερον!Εγω μπορουσα και ηθελα να διαθεσω αυτες τις ωρες για αυτην την πολη. Και το ταξιδι του ο καθενας το κανονιζει οπως θελει με οσες μερες και ωρες θελει!
 
Last edited by a moderator:

f-timos

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Εγω πηγα 3 μερες βελγιο, απο το αεροδρομιο σαρλερουα εφυγα κατευθειαν με πουλμαν και πηγα 2 μερες μπρυζ.. ειναι απλα πανεμορφα! οπωσδηποτε να πατε στα καναλια βολτα με βαρκα.. παντου σοκολατες!! πολυ παραμυθενιο.. μετα τραινο για βρυξελλες.. εφτασα και εκατσα περιπου 6-7 ωρες.. βρυξελλες δεν εχει κατι η πλατεια ειναι ομορφη, ειδα και το αγορακι το αγαλμα εφαγα και βαφλα που εκει το εχουν πολυ και τελος... και που δεν εμεινα παραπανω δεν μου ελειψε κατι.. ωστοσο και μπρυζ ειναι το πολυ για 2 μερες.. ειναι ενα μεγαλο χωριο ουσιαστικα!
Το σκέφτηκα κι αυτό αλλά φτάνουμε αργά και για να πάμε μπρυζ θα φτάσουμε στης δύο τα ξημερώματα
Σε ποιο ξενοδοχείο μενατε στη Μπρυζ?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Το σκέφτηκα κι αυτό αλλά φτάνουμε αργά και για να πάμε μπρυζ θα φτάσουμε στης δύο τα ξημερώματα
Σε ποιο ξενοδοχείο μενατε στη Μπρυζ?
Αν ττ αποφασισεις μπορείςνα μεινεις εδώ https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...ge_Centrum-Bruges_West_Flanders_Province.html
Δίπλα στο σταθμό τρένων και του λεωφορείου flixbus. Σχετικά οικονομικό και έχουν μείνει αρκετοί από το φορουμ
 

f-timos

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Αν ττ αποφασισεις μπορείςνα μεινεις εδώ https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...ge_Centrum-Bruges_West_Flanders_Province.html
Δίπλα στο σταθμό τρένων και του λεωφορείου flixbus. Σχετικά οικονομικό και έχουν μείνει αρκετοί από το φορουμ
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!
Μάλλον καταλήξαμε να μείνουμε Βρυξέλλες εδώ
https://www.nh-hotels.com/hotel/nh-brussels-bloom?gmb
Ελπίζω να είναι μια καλή επιλογη
Απόψεις δεκτες έχουμε δωρεάν ακύρωση και αυτό που μασ ενδιαφερει είναι να είναι ασφαλή περιοχή γιατί στο προηγούμενο μας ταξίδι στη Νάπολη τη πατήσαμε ενώ είχε πολύ καλά σχόλια η περιοχή δεν αποδείχθηκε και τόσο καλή
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Η βορεινή αυτή περιοχή των Βρυξελλών στη γειτονιά Saint-Josse δεν είναι η καλύτερη δυνατή αλλά έχεις κοντά το σταθμό Botanique και τραμ.
 

f-timos

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Η βορεινή αυτή περιοχή των Βρυξελλών δεν είναι η καλύτερη δυνατή αλλά έχεις κοντά το σταθμό Botanique και τραμ.
Σευχαριστω από ότι διαβάζω γνωρίζεις καλά την πόλη εσύ που μου προτείνεις σε ποια περιοχή να ψάξω να είμαι κοντά σε όλα και ασφαλής ?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Βασικά πολλοί τουρίστες κλείνουν σε ξενοδοχεία κέντρου γύρω απ' την Γκραν Πλας και κατά μήκος της λεωφόρου που καταλήγει από εκεί στο σταθμό Rogier. Λόγω θέσης και γραφικότητας της περιοχής μ' αρέσει το NΗ που είναι πάνω στην Grand Sablon, θα είναι όμως σίγουρα ακριβότερο απ' το ΝΗ στο Botanique.
Και πάλι όμως αν το βρεις σε συμφέρουσα τιμή κλείσε το ΝΗ που βρήκες. Θα σε βολέψει που έχει κοντά στάση μετρό/τραμ.
 

f-timos

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Βασικά πολλοί τουρίστες κλείνουν σε ξενοδοχεία κέντρου γύρω απ' την Γκραν Πλας και κατά μήκος της λεωφόρου που καταλήγει από εκεί στο σταθμό Rogier. Λόγω θέσης και γραφικότητας της περιοχής μ' αρέσει το NΗ που είναι πάνω στην Grand Sablon, θα είναι όμως σίγουρα ακριβότερο απ' το ΝΗ στο Botanique.
Και πάλι όμως αν το βρεις σε συμφέρουσα τιμή κλείσε το ΝΗ που βρήκες. Θα σε βολέψει που έχει κοντά στάση μετρό/τραμ.
Όντως υπέροχο το ξενοδοχείο αλλά η τιμή του είναι τζιζζζζ σχεδόν η διπλασια
Αν έχεις την διάθεση μπορείς να με κατατοπίσεις λίγο για τα μέσα μαζικής μεταφοράς? Φτάνουμε αργά το βράδυ θα παρουμε από το αεροδρόμιο το λεοφωρειο και θα μας πάει ως το κεντρικό σταθμό από εκεί παίρνουμε το μέτρο ;ώς τι ώρα λειτουργεί το μέτρο ;
Κι ακόμα μια ερώτηση κάπου διάβασα για κάρτα weekend για το τρένο την βρίσκω on line η μπορώ κι εκεί στο σταθμό ;
Σορρυ για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom