Βέλγιο Βρυξέλλες για πρώτη φορά και εκδρομές στο Βέλγιο

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Φυσικά και γίνεται. Η επιστροφή μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή από το βράδυ της Παρασκευής έως το τελευταίο βραδινό τρένο της Κυριακής.
Αν ξεκινάς από Βρυξέλλες και θες να επιστρέψεις εκεί, βγάζεις ένα weekend ticket Βρυξέλλες-Γάνδη ώστε να πας Γάνδη το βράδυ της Παρασκευής και να επιστρέψεις Βρυξέλλες με το τελευταίο τρένο πριν τα μεσάνυχτα της Κυριακής από Γάνδη.
Το Σάββατο βγάζεις ένα weekend ticket Γάνδη-Μπρυζ και επιστρέφεις το βράδυ του Σαββάτου στη Γάνδη και την Κυριακή ένα weekend ticket Γάνδη-Αμβέρσα και επιστρέφεις το βράδυ στη Γάνδη. Απλά πρέπει να έχεις υπολογίσει να είσαι πίσω εγκαίρως για να πάρεις το τελευταίο τρένο της ημέρας για Βρυξέλλες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
για την 2η σκεφτόμουν το Λουξεμβούργο, το οποίο όμως μάλλον δεν συμπεριλαμβάνεται στο εισιτήριο των 10 διαδρομών που μου αναφέρεις.
Μπορεις να χρησιμοποιησεις το εισιτηριο για τον τελευταιο σταθμο που πιανει το τρενο στο Βελγιο πριν βγεις απο τα συνορα και να βγαλεις ενα ακομη απο αυτον για το Λουξεμβουργο, που δεν θα στοιχισει πολυ.
 

-elena-elena-

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Καιμια σχεση δεν εχει το Charleroi με τις Βρυξελλες. Προκειται για αλλη πολη και σε μεγαλη αποσταση.
Αν ενδιαφερεστε για μετακινηση απο αεροδρομιο Charleroi , πρεπει να δειτε με την εταιρεια Flibco.
Βρήκα αυτό στην εταιρεία αυτή την εξής επιλογή >
CHARLEROI AIRPORT -Brussels South Charleroi Airport (in front of terminal building) » GENT - Station Sint-Pieters (Sint-Denijslaan / kiss & ride zone)
Departure: 06/12/2018 17h00

Total price to pay
5,00€

σαν πολύ λίγα μου φανηκαν για Γάνδη.

επισης βρήκα και για την επιστροφή και έχω καποιες απορίες.. βρήκα και για επιστροφή για 4 ατομα (το ενα στα τέσσερα το βγαζει free) γυρω στα 80€. Βλέπω πρώτο δρομολόγιο από Γάνδη γύρω στις 3 τα μεσάνυχτα. Ισχύουν όλα αυτά ή δεν έχω καταλάβει καλά? Επίσης, αυτές οι τιμές είναι τιμές μέσω διαδικτύου διότι μου βγάζει επιλογή πληρωμής στο τέλος ή ισχύουν και με αγορά επάνω στο μέσο?
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Γιατι να μην ισχυουν? Κλεισε τωρα γιατι οι τιμες των λεωφορειων μεταβαλλονται προς τα πανω οσο πλησιαζει το ταξιδι.
 

-elena-elena-

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Γιατι να μην ισχυουν? Κλεισε τωρα γιατι οι τιμες των λεωφορειων μεταβαλλονται προς τα πανω οσο πλησιαζει το ταξιδι.
Κι εκεί που προσπαθούσα να κλείσω τα εισιτήρια, τελικά χωρίς επιτυχία διότι με πέταξε έξω το σύστημα, έπεσε στο τραπέζι η ιδέα της ενοικίασης αυτοκινήτου. Προφανώς και θα είναι πολύ βολικό και οικονομικό, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εύκολη σχετικά η οδήγηση Βρυξέλλες, Γάνδη, Βρύγη, διότι δεν έχουμε ξαναοδηγήσει στο εξωτερικό. Τι θα πρέπει να προσέξουμε?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ούτε ξέρετε τι ζητάτε ούτε ξέρετε τι θέλετε. Μία ζητάτε λεωφορεία, μία τρένα, μετά το πάτε στην ενοικίαση αυτοκινήτου και στο τέλος βρίσκετε τη μηνιαία κάρτα που αγοράζουν όσοι μένουν στις Βρυξέλλες για να πηγαίνουν στη δουλειά τους και ρωτάτε αν με αυτή την κάρτα μπορείτε να κινηθείτε και στη Γάνδη και στη Μπρυζ και στην Αμβέρσα. Μήπως να κλείνατε καλύτερα με ένα ταξιδιωτικό γραφείο να μετακινείστε με το πούλμαν που είναι πιο εύκολο και πιο σίγουρο;
 

-elena-elena-

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Ευχαριστώ πολύ. Είστε πολύ ευγενής.
Αν σας κουράσαμε, μπορείτε απλά να μας αγνοήσετε, δεν χρειάζεται να μας στολίσετε. Με κάποιον τρόπο θα μάθουμε κι εμείς.. Να στε καλά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Για όσους δεν το' χουν με τα ΜΜΜ και είναι αναποφάσιστοι, υπάρχει και το blablacar που χρησιμοποιούν αρκετοί Βέλγοι. Αν δε σου κάνει κι αυτό η επόμενη επιλογή είναι σοφέρ.
 

Labrinipip

Member
Μηνύματα
5
Likes
10
Καλησπέρα φίλοι θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια μαγαζιά με οικονομικές τιμές στις Βρυξέλλες σκέφτηκα αν υπήρχαν και κάποια με στάνταρ τιμή και μπουφέ αλλά δεν βρήκα κάτι στο Ίντερνετ ! Επίσης σκεφτόμαστε να πάμε μονοήμερη στο μπρυζ ξέρετε ποσό κοστίζουν τα εισητηρια για τρένο αυθημερόν ; Και αν ναι πόση ωρα είναι από Βρυξέλλες! Ευχαριστω πολύ
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα φίλοι θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια μαγαζιά με οικονομικές τιμές στις Βρυξέλλες σκέφτηκα αν υπήρχαν και κάποια με στάνταρ τιμή και μπουφέ αλλά δεν βρήκα κάτι στο Ίντερνετ ! Επίσης σκεφτόμαστε να πάμε μονοήμερη στο μπρυζ ξέρετε ποσό κοστίζουν τα εισητηρια για τρένο αυθημερόν ; Και αν ναι πόση ωρα είναι από Βρυξέλλες! Ευχαριστω πολύ
Σαββατοκυριακο πηγαινελα απο βρυξελλες-Μπρυζ με τρενο 15 ευρω(βγαζεις weekend ticket).Το οικονομικο στα εστιατορεια ειναι υποκειμενικο 15-20€ το ατομο ειναι καλα;

Επιση πηγαινε για σαντουιτς εδω: https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g188644-d5826726-Reviews-Tonton_Garby-Brussels.html
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Να συμπληρώσω ότι το λίνκ για τρένα είναι εδώ https://www.belgiantrain.be/en
Και ότι το Σαββατοκύριακο το τρενο είναι φτηνοτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom