Βέλγιο Βρυξέλλες και ημερήσιες εκδρομές

paefstra

Member
Μηνύματα
12.936
Likes
40.784
Επειδη παω κι εγω 2η φορα Μπριζ και εχω μια μερα διαθεσιμη, ειμαι σε διλημμα αν θα την καψω στην Οστανδη και κανενα αλλο χωριο. Οσο το σκεφτομαι νομιζω οτι προτιμω παλι Λιλ και να ψωνισω τα απιστευτα φαγωσιμα της Γαλλιας παρα να χαζευω τουριστικα θερετρα και αμμο βορειας θαλασσας.
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Εμενα να σου πω την αληθεια δε με χαλαει καθολου η απεραντη αμμος τους. Να σε ρωτησω, στην lille εχει και κατι αλλο περα απο την ομορφη πλατεια ε? Γιατι μονο αυτην δειχνει!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.936
Likes
40.784
Η @Klair εχει γραψει πολυ αναλυτικη ιστορια. Εχει, μεγαλη πολη ειναι.
Εχουμε διαφορετικα ενδιαφεροντα. Την προηγουμενη φορα φυγαμε με ενα πορτ μπαγκαζ γεματο πατε, τυρια και κρασια. Παραδεισος.
 
Μηνύματα
32
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Γεια σας !!!!μεσα Ιουλίου θα ειμαι για 2 μέρες Βρυξέλλες μετα απο Άμστερνταμ . Σκεφτομουν να αφιερώσω μια μερα σε μονοήμερη στην Μπριζ γιατί απο οσο εχω δει πρεπει να ειναι μαγική πόλη. Όσον αφορά τα δρομολόγια με τη flixbus ,πέρα απο ενα πρωινό που υπάρχει πριν τις 7,το επόμενο ειναι στις 12.45 με ωρα άφιξης 14.05 στη μπριζ ..και το βραδυ αναχωρούν λεωφορεία απο τις 8.30, 9,10 ..πιστεύετε οτι αρκεί αυτος ο χρόνος(απο τις 2 μεχρι το βραδυ) για μια γεύση απο Μπριζ;;με ενδιαφέρει να περπατήσουμε και να νιώσουμε την πόλη ..πιστεύετε οτι εχει νόημα η οτι με τις μεταφορές δε θα προλάβουμε να δούμε τιποτα;; ευχαριστω για το χρόνο σας !!!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Γεια σας !!!!μεσα Ιουλίου θα ειμαι για 2 μέρες Βρυξέλλες μετα απο Άμστερνταμ . Σκεφτομουν να αφιερώσω μια μερα σε μονοήμερη στην Μπριζ γιατί απο οσο εχω δει πρεπει να ειναι μαγική πόλη. Όσον αφορά τα δρομολόγια με τη flixbus ,πέρα απο ενα πρωινό που υπάρχει πριν τις 7,το επόμενο ειναι στις 12.45 με ωρα άφιξης 14.05 στη μπριζ ..και το βραδυ αναχωρούν λεωφορεία απο τις 8.30, 9,10 ..πιστεύετε οτι αρκεί αυτος ο χρόνος(απο τις 2 μεχρι το βραδυ) για μια γεύση απο Μπριζ;;με ενδιαφέρει να περπατήσουμε και να νιώσουμε την πόλη ..πιστεύετε οτι εχει νόημα η οτι με τις μεταφορές δε θα προλάβουμε να δούμε τιποτα;; ευχαριστω για το χρόνο σας !!!
6-7 ώρες;Χμ..Σίγουρα θα δεις τα βασικά εξωτερικά και θα πιείτε μια μπύρα στο όρθιο και λόγω του κόσμου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Μου εχει κολλησει πολυ το αμστερνταμ αλλα θα δουμε.. το πολυ πολυ να "βολευτουμε" με την Αντβέρπη. Αν εχετε κανενα ψαγμενο μερος/πολη/χωριο να μου προτεινετε ειμαι ολη αυτια
H Aμβέρσα είναι μια απ' τις πιο ενδιαφέρουσες πόλεις του Βελγίου, τελείως διαφορετική απ' τις Βρυξέλλες. Κάτι περίεργο που μπορείς να κάνεις στην πόλη είναι να περπατήσεις σ' ένα υποποτάμιο τούνελ που συνδέει τις δύο όχθες της πόλης.
Άλλη επιλογή αν σου έχει κολλήσει να επισκεφτείς άλλη μια χώρα σε μονοήμερη είναι το Μάαστριχτ (μισό εισιτήριο με τρένο το Σ-Κ).
Φυσικά μεταξύ των δύο η ψήφος πάει στην Αμβέρσα.

πιστεύετε οτι αρκεί αυτος ο χρόνος(απο τις 2 μεχρι το βραδυ) για μια γεύση απο Μπριζ;;με ενδιαφέρει να περπατήσουμε και να νιώσουμε την πόλη ..πιστεύετε οτι εχει νόημα η οτι με τις μεταφορές δε θα προλάβουμε να δούμε τιποτα;; ευχαριστω για το χρόνο σας !!!
Σε 5 ωρίτσες το έχεις γυρίσει το μικρό ιστορικό κέντρο της Μπρυζ και σ' αυτό το χρόνο συμπεριλαμβάνω και το περπάτημα απ' το σταθμό τρένων και πίσω σ' αυτόν αν δε θες να πάρεις λεωφορείο για το κέντρο.
 
Μηνύματα
32
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Τέεελεια σ ευχαριστω πολυυυ!!!!!

6-7 ώρες;Χμ..Σίγουρα θα δεις τα βασικά εξωτερικά και θα πιείτε μια μπύρα στο όρθιο και λόγω του κόσμου.[/QUOTE
Ωραιααα σ ευχαριστω !!!!!!
 
Last edited by a moderator:

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Να σε ρωτησω, στην lille εχει και κατι αλλο περα απο την ομορφη πλατεια ε? Γιατι μονο αυτην δειχνει!
Για μένα δεν αξίζει η Λιλ. Πριν μια βδομάδα πήγα,έκατσα μιάμιση μέρα και βαρέθηκα. Έχει ένα ωραίο κέντρο αλλά μέχρι εκεί. Τίποτα το ιδιαίτερο και τίποτα άλλο να κάνεις. Βέβαια για μονοήμερη είναι οκ.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με flixbus. Κοιτάω τα δρομολόγια για μια ημερήσια Βρυξέλλες-Μπρουζ στις 31/12 και από τις 06.45 που είναι τα πρώτα δρομολόγια, το επόμενο είναι 13.20. Υπάρχει περίπτωση να προστεθούν κι άλλα ενδιάμεσα; Εννοώ, όσα δείχνει εξ αρχής στη σελίδα, αυτά τα δρομολόγια παραμένουν ή προστίθενται δρομολόγια όσο πλησιάζει η ημερομηνία;
Ευχαριστώ!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με flixbus. Κοιτάω τα δρομολόγια για μια ημερήσια Βρυξέλλες-Μπρουζ στις 31/12 και από τις 06.45 που είναι τα πρώτα δρομολόγια, το επόμενο είναι 13.20. Υπάρχει περίπτωση να προστεθούν κι άλλα ενδιάμεσα; Εννοώ, όσα δείχνει εξ αρχής στη σελίδα, αυτά τα δρομολόγια παραμένουν ή προστίθενται δρομολόγια όσο πλησιάζει η ημερομηνία;
Ευχαριστώ!
Πολύ πιο εύκολο να κινηθείς με τα τρένα στο Βέλγιο παρά με flixbus.Ιδιαιτερα για Μπρυζ είναι πολύ συχνα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom