Βέλγιο Βρυξέλλες και ημερήσιες εκδρομές

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Πολύ πιο εύκολο να κινηθείς με τα τρένα στο Βέλγιο παρά με flixbus.Ιδιαιτερα για Μπρυζ είναι πολύ συχνα
Σαφώς, απλά είδα έχουν μία διαφορά 30€, δηλαδή με λεωφορεία 20€ πηγαινελα 2 άτομα και με τραίνο 50€ και η διαφορά ώρας είναι 45-50', οπότε ακόμα ψάχνω τι αξίζει και τι όχι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Μονο που το flixbus κοστιζει 5 ευρω αν κλεισεις νωρις.
Δεν προστιθενται αλλα δρομολογια γιατι ειναι το τελος ενος μεγαλυτερου ταξιδιου. Ισως βολεψει η επιστροφη.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Σαφώς, απλά είδα έχουν μία διαφορά 30€, δηλαδή με λεωφορεία 20€ πηγαινελα 2 άτομα και με τραίνο 50€ και η διαφορά ώρας είναι 45-50', οπότε ακόμα ψάχνω τι αξίζει και τι όχι
Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με flixbus. Κοιτάω τα δρομολόγια για μια ημερήσια Βρυξέλλες-Μπρουζ στις 31/12 και από τις 06.45 που είναι τα πρώτα δρομολόγια, το επόμενο είναι 13.20. Υπάρχει περίπτωση να προστεθούν κι άλλα ενδιάμεσα; Εννοώ, όσα δείχνει εξ αρχής στη σελίδα, αυτά τα δρομολόγια παραμένουν ή προστίθενται δρομολόγια όσο πλησιάζει η ημερομηνία;
Ευχαριστώ!
Τα flixbus γενικά είναι καλή περίπτωση και πολύ φτηνή λύση αλλά να μη σου τύχει στραβή. θα πρέπει να δεις από που ξεκινάει το δρομολόγιο διότι πολύ συχνά έχουν μεγάλες καθυστερήσεις και αρχίζουν στέλνουν μηνύματα σε 1 ώρα θα έρθει μετά από κανένα μισάωρο το κάνουν 2 ώρες κλπ και φτάνεις στον προορισμό σου με αρκετή καθυστέρηση. Τελευταία φορά την πάτησα το καλοκαίρι από Ροστοκ προς Κοπεγχάγη που έφτασα με 4 ώρες καθυστέρηση. Την εποχή που θα πας πιθανότατα να μην είναι καλός και ο καιρός και να μην ρισκάρεις στο δρομολόγιο Βρυξέλλες - Μπρυζ που έχει συνεχώς τρένα και δεν χρειάζεται ούτε κράτηση. Πας κατευθείαν στο σταθμό και φεύγεις σε λίγη ώρα με το επόμενο τρένο.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τα flixbus γενικά είναι καλή περίπτωση και πολύ φτηνή λύση αλλά να μη σου τύχει στραβή. θα πρέπει να δεις από που ξεκινάει το δρομολόγιο διότι πολύ συχνά έχουν μεγάλες καθυστερήσεις και αρχίζουν στέλνουν μηνύματα σε 1 ώρα θα έρθει μετά από κανένα μισάωρο το κάνουν 2 ώρες κλπ και φτάνεις στον προορισμό σου με αρκετή καθυστέρηση. Τελευταία φορά την πάτησα το καλοκαίρι από Ροστοκ προς Κοπεγχάγη που έφτασα με 4 ώρες καθυστέρηση. Την εποχή που θα πας πιθανότατα να μην είναι καλός και ο καιρός και να μην ρισκάρεις στο δρομολόγιο Βρυξέλλες - Μπρυζ που έχει συνεχώς τρένα και δεν χρειάζεται ούτε κράτηση. Πας κατευθείαν στο σταθμό και φεύγεις σε λίγη ώρα με το επόμενο τρένο.
Κι εγώ έκλεισα flixbus αεροδρόμιο Βρυξελλων Μπρυζ 5 άτομα 30 ευρώ ενώ με το τρένο στοίχιζε πάνω από 100 ευρώ (από αεροδρόμιο το τρένο είναι ακριβότερο). Με αυτά που διαβάζω το έχω ψιλομετανιώσει, θα ταξιδέψω και Δεκέμβρη. Αν ήξερα ότι είναι διερχόμενο από Άμστερνταμ δεν θα το έκλεινα . Στα 5 άτομα όμως η διαφορά τιμής είναι μεγάλη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Κι εγώ έκλεισα flixbus αεροδρόμιο Βρυξελλων Μπρυζ 5 άτομα 30 ευρώ ενώ με το τρένο στοίχιζε πάνω από 100 ευρώ (από αεροδρόμιο το τρένο είναι ακριβότερο). Με αυτά που διαβάζω το έχω ψιλομετανιώσει, θα ταξιδέψω και Δεκέμβρη. Αν ήξερα ότι είναι διερχόμενο από Άμστερνταμ δεν θα το έκλεινα . Στα 5 άτομα όμως η διαφορά τιμής είναι μεγάλη.
Το οτι ετυχε μια φορα σε καποιον δεν ειναι ο κανονας. Εχω παρει πολλες φορες και ειχε ακριβεια λεπτου.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Τα flixbus γενικά είναι καλή περίπτωση και πολύ φτηνή λύση αλλά να μη σου τύχει στραβή. θα πρέπει να δεις από που ξεκινάει το δρομολόγιο διότι πολύ συχνά έχουν μεγάλες καθυστερήσεις και αρχίζουν στέλνουν μηνύματα σε 1 ώρα θα έρθει μετά από κανένα μισάωρο το κάνουν 2 ώρες κλπ και φτάνεις στον προορισμό σου με αρκετή καθυστέρηση.
Πώς μπορώ να δω τι δρομολόγιο είναι;
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πώς μπορώ να δω τι δρομολόγιο είναι;
Στη σελίδα τους . Επιλέγεις το service και από εκεί το Travel information, Ψάξτο λίγο. Και εγώ τώρα ανακάλυψα τη διαδρομή αφού έκανα την αγορά.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Γεια σας και πάλι. Επειδή η ημερήσια στη Βρύγη δε μου βγαίνει λόγω ωραρίων, σκέφτηκα μια ημερήσια Λιλ που είναι ίδια ώρα κι έχει τέλειες τιμές και ωράρια αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι πως διάβασα ότι το κρίστμας μάρκετ κλείνει 30 Δεκεμβρίου κι εγώ έλεγε να κάνουμε την ημερήσια 31. Θα βρούμε γιορτινό κλίμα; (τρελή με τα Χριστούγεννα) Μα κι αυτοί κλείνουν την αγορά πριν καν την αλλαγή του χρόνου; ‍♀
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Γεια σας και πάλι. Επειδή η ημερήσια στη Βρύγη δε μου βγαίνει λόγω ωραρίων, σκέφτηκα μια ημερήσια Λιλ που είναι ίδια ώρα κι έχει τέλειες τιμές και ωράρια αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι πως διάβασα ότι το κρίστμας μάρκετ κλείνει 30 Δεκεμβρίου κι εγώ έλεγε να κάνουμε την ημερήσια 31. Θα βρούμε γιορτινό κλίμα; (τρελή με τα Χριστούγεννα) Μα κι αυτοί κλείνουν την αγορά πριν καν την αλλαγή του χρόνου; ‍♀

Η Χριστουγεννιάτικη αγορά της Λιλ είναι μικρή. Τουλαχιστον έτσι ήταν προπερσι που την είδα. Δεν χάνετε τίποτα. Η κεντρική πλατεία σίγουρα θα είναι στολισμένη, αλλά μην περιμένεις τρελά πράγματα. Στις Βρυξέλλες λογικά θα βρείτε πιο έντονο Χριστουγεννιάτικο κλίμα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια σας και πάλι. Επειδή η ημερήσια στη Βρύγη δε μου βγαίνει λόγω ωραρίων, σκέφτηκα μια ημερήσια Λιλ που είναι ίδια ώρα κι έχει τέλειες τιμές και ωράρια αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι πως διάβασα ότι το κρίστμας μάρκετ κλείνει 30 Δεκεμβρίου κι εγώ έλεγε να κάνουμε την ημερήσια 31. Θα βρούμε γιορτινό κλίμα; (τρελή με τα Χριστούγεννα) Μα κι αυτοί κλείνουν την αγορά πριν καν την αλλαγή του χρόνου; ‍♀
Θα σας μαλώσω. Βρύγη, αλλά κρίστμας μάρκετ? :p
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Θα σας μαλώσω. Βρύγη, αλλά κρίστμας μάρκετ? :p
Αχαχαχαχαχα αλήθεια δεν ήξερα ότι δεν επιτρέπεται να γράφουμε έτσι, από τον ενθουσιασμό μου μάλλον. Έκλεισα Λιλ, δεν κρατήθηκα. Για 7 ώρες θα είμαστε. Πόσο άσχημα να ναι;!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αχαχαχαχαχα αλήθεια δεν ήξερα ότι δεν επιτρέπεται να γράφουμε έτσι, από τον ενθουσιασμό μου μάλλον.
Όχι καλέ δεν απαγορεύεται. Η αντίθεση είχε πλάκα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom