Βέλγιο Βρυξέλλες και ημερήσιες εκδρομές

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Τον Ιουλιο θα βρεθω για 5 ημερες Βρυξελλες. Σκεφτομαι μια μερα να παω Κολωνια ημερησια εκδρομη και αλλη μια ημερησια Γανδη και Αμβερσα. Τι προτεινετε κανω καλα ή να λαθος. Μπρυζ θα ειμαι πριν τις Βρυξελλες.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
5 μέρες στις Βρυξέλλες μου φαίνονται πάρα πολλές οπότε καλά θα κάνεις να πας και κάπου αλλού. Έχεις σκοπό να πας Γάνδη και Αμβέρσα την ίδια μέρα; Για εμένα δεν βγαίνει, δεν θα δεις όσα πρέπει σε καμιά από τις δυο πόλεις. Εγώ θα το έσπαγα, μια μέρα Αμβέρσα και μια μέρα Γάνδη, και αν δεν σου βγαίνουν οι μέρες, θα πήγαινα σε μια από τις δύο. Η Γάνδη είναι γραφική και πολύ όμορφη, έχει πολύ όμορφο κέντρο με κανάλια, αν όμως θες να δεις κάτι πιο σύγχρονο, θα σου έλεγα να πας στην Αμβέρσα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Τον Ιουλιο θα βρεθω για 5 ημερες Βρυξελλες. Σκεφτομαι μια μερα να παω Κολωνια ημερησια εκδρομη και αλλη μια ημερησια Γανδη και Αμβερσα. Τι προτεινετε κανω καλα ή να λαθος. Μπρυζ θα ειμαι πριν τις Βρυξελλες.
Βγάζεις μια διανυκτέρευση από Βρυξέλλες και την βάζεις Γάνδη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Τον Ιουλιο θα βρεθω για 5 ημερες Βρυξελλες. Σκεφτομαι μια μερα να παω Κολωνια ημερησια εκδρομη και αλλη μια ημερησια Γανδη και Αμβερσα. Τι προτεινετε κανω καλα ή να λαθος. Μπρυζ θα ειμαι πριν τις Βρυξελλες.
Μια ιδέα είναι την επίσκεψη στη Γάνδη να την κάνετε όταν φεύγετε από Μπριζ για Βρυξέλλες.
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Μια ιδέα είναι την επίσκεψη στη Γάνδη να την κάνετε όταν φεύγετε από Μπριζ για Βρυξέλλες.
Το ξενοδοχείο στις Βρυξέλλες είναι κλεισμένο για τις 5 μέρες.Αρα μόνο ημερήσιες εκδρομές μπορούν να γίνουν. Ευχαριστώ όλους για τις ιδέες
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Το ξενοδοχείο στις Βρυξέλλες είναι κλεισμένο για τις 5 μέρες.Αρα μόνο ημερήσιες εκδρομές μπορούν να γίνουν. Ευχαριστώ όλους για τις ιδέες
Γάνδη και Αμβέρσα, αξίζουν και οι 2 σαν προορισμοί, αλλά δεν αξίζει σε μία μερα να τους δεις και τους δύο. Μη σου πω θέλουν 2 μερες περίπου ή και παραπάνω ο καθένας. Οπότε είτε διάλεξε μία πόλη για ημερίσια εκδρομή , είτε πήγαινε μία μέρα στη μία και άλλη μέερα στην άλλη.

Εναλακτικές απο Βρυξέλλες για ημερίσια εκδρομή: Leuven, Mechelen, Namur και πολλά άλλα...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Τον Ιουλιο θα βρεθω για 5 ημερες Βρυξελλες. Σκεφτομαι μια μερα να παω Κολωνια ημερησια εκδρομη και αλλη μια ημερησια Γανδη και Αμβερσα. Τι προτεινετε κανω καλα ή να λαθος.
Μπορείς να πας ημερήσια Γάνδη και Αμβέρσα ή καλύτερα Αμβέρσα και Γάνδη. Oι αποστάσεις είναι μόλις 30-40 λεπτά μεταξύ τους με τρένο. Από Αμβέρσα για Γάνδη, αποβιβάζεσαι στο σταθμό Gent-Dampoort, περπατάς προς την παλιά πόλη και αφού τη δεις καταλήγεις στο σταθμό Gent-Sint-Pieters που παίρνεις το τρένο πίσω για Βρυξέλλες.

Αν μένει κάποια κενή μέρα, προσανατολίσου επίσης προς Ναμούρ και Ντινάν.
 
Last edited:

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
3) Λιλ πηγα 2 φορες για την πινακοθηκη, το φαι και ψωνια. Εχει μια απο τις μεγαλυτερες υπαιθριες αγορες της Γαλλιας επισης. Αλλα μπροστα στην Ολλανδια ειναι πολυ δευτεροκλασατη.
@paefstra έχω δει σε 2-3 νήματα που έχεις αναφέρει την Λιλ για φαγητό. Έχεις κάπου συγκεντρωμένες προτάσεις για κάτι (παραδοσιακό) γαλλικό? Και θα με ενδιέφερε και κανά συμπαθητικό/"ζεστό" καφέ.
Ευχαριστώ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.779
Οχι, συνηθως βρισκουμε στην τυχη κατι με καλες κριτικες, κεντρικο και με εκπτωση στο Thefork και παμε. Αυτο παντου στη Γαλλια. Ποτε δεν εχω απογοητευτει.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
@paefstra έχω δει σε 2-3 νήματα που έχεις αναφέρει την Λιλ για φαγητό. Έχεις κάπου συγκεντρωμένες προτάσεις για κάτι (παραδοσιακό) γαλλικό? Και θα με ενδιέφερε και κανά συμπαθητικό/"ζεστό" καφέ.
Ευχαριστώ!
Au Vieux de la Vieille σε πολύ ωραία τοποθεσία αξίζει και πέρασμα για βόλτα από εκεί. Έχει τα παραδοσιακά πιάτα της περιοχής: το βγαλμένο από εφιάλτη potjevleesch, πιάτα με βάση το παραδοσιακό τυρί της περιοχής που μυρίζει χειρότερα από ποδαρίλα Maroilles και μάλλον το καλύτερο πιάτο της περιοχής carbonnades flamandes που είναι μοσχάρι κοκκινιστό με πολύ γλυκιά σάλτσα. Για γλυκό αν πάλι θέλετε κάτι τοπικό έχει μους speculoos (μπισκότο). Τα κυρίως έχουν γύρω στα 15ε. Αξίζει και για καφέ εκείνο το σημείο.

AU VIEUX DE LA VIEILLE, Lille - Vieux Lille 3 - Menu, Prix & Restaurant Avis - Tripadvisor

Τελευταία φορά πήγα το 2019.

Για καφέ με μια βόλτα στη Veux Lille θα βρείτε καλές περιπτώσεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.779
Έχει τα παραδοσιακά πιάτα της περιοχής: το βγαλμένο από εφιάλτη potjevleesch,
Αυτο υπαρχει σε καναδυο παραλλαγες. Φαγαμε σιγουρα δυο. Δεν τρελαθηκαμε, αλλα ουτε τοσο χαλια μας φανηκε.
Το μονο προβλημα ηταν οταν αφου καταπιαμε και την τελευταια μπουκια, ο ενας της παρεας αναρωτηθηκε δυνατα: αραγε τα κρεατα μεσα ειναι ψημενα? Γουρλωσαμε τα ματια.
Τελικα ειναι ψημενα? Τι εχω φαει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom