Βέλγιο Βρυξελλες που να μείνω; Και που αλλού να παω;

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
Δηλαδη σε διάστημα 9 ημερών τι προτείνετε ; Μαζι με αμστερνταμ μεσα. και που να παω πρωτα ; Μπρυζ ή αμστερνταμ ;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Eγώ για 9 μέρες (8 διανυκτερευσεις) θα σου πρότεινα:
2 βράδια Βρυξέλλες
1 Μπριζ
1 Γάνδη
1 Αμβέρσα (δεν έχω πάει, υποθέτω με μία διανυκτέρευση, μιάμιση μέρα δηλαδη θα μπορέσεις να δεις τα βασικά)
3 Αμστερνταμ
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Eγώ για 9 μέρες (8 διανυκτερευσεις) θα σου πρότεινα:
2 βράδια Βρυξέλλες
1 Μπριζ
1 Γάνδη
1 Αμβέρσα (δεν έχω πάει, υποθέτω με μία διανυκτέρευση, μιάμιση μέρα δηλαδη θα μπορέσεις να δεις τα βασικά)
3 Αμστερνταμ
Συμφωνώ απολύτως! Ναι Αμβέρσα 1 διανυκτέρευση είναι μια χαρά!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Εγώ που πήγα Αμβέρσα θα έβγαζα τη διανυκτέρευση. Δε συγκρίνεται με τίποτα με τη μαγεία της Μπριζ και της Γάνδης και τα αξιοθέατα τα βλέπει κάποιος και σε 1 μέρα από το πρωι ως το απόγευμα. Το να πακετάρεις και να ξεπακετάρεις βαλίτσες συνέχεια είναι σκότωμα, επιπλέον.
 
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η ακριβότερη επιλογή σου είναι το τρένο Thalys με μεγάλο κόστος από 29 ευρώ ανά διαδρομή αν κλείσεις 3 μήνες πριν ως 79 αν κλείσεις αργότερα και κάνει 1,5 ώρα. Η φθηνότερη είναι το λεωφορείο (Megabus και Eurolines) με χαμηλότερη τιμή τα 15 ευρώ ανά διαδρομή και σε 3-3,5 ώρες. Υπάρχει και απλό τρένο σε ενδιάμεση τιμή και χρόνο.
για τα λεωφορεία που είναι 15 ευρώ πού μπορώ να βρω εισιτήρια, υπάρχουν online??
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εγώ που πήγα Αμβέρσα θα έβγαζα τη διανυκτέρευση. Δε συγκρίνεται με τίποτα με τη μαγεία της Μπριζ και της Γάνδης και τα αξιοθέατα τα βλέπει κάποιος και σε 1 μέρα από το πρωι ως το απόγευμα. Το να πακετάρεις και να ξεπακετάρεις βαλίτσες συνέχεια είναι σκότωμα, επιπλέον.
Θα μπορούσε η Αμβέρσα να συνδυαστεί με Μπρεντα ή Mechelen σε μονοήμερη ή είναι του ματς?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Δες εδώ για εισιτήρια 12 λιρών= 15 ευρώ, αν και είναι μόνο 2 φορές τη μέρα http://uk.megabus.com/.
Εναλλακτικά και ακριβότερα λεωφορεία, αλλά πολύ περισσότερα δρομολόγια εδώ http://www.eurolines.be/en/. Η τιμή είναι συγκρίσιμη με ένα τρένο IC. οπότε να προτιμήσεις το τρένο.

Θα μπορούσε η Αμβέρσα να συνδυαστεί με Μπρεντα ή Mechelen σε μονοήμερη ή είναι του ματς?
Νομίζω δύσκολο. Εμένα μου πήρε από το πρωί ως αργά το απόγευμα και είδα κυρίως μουσεία και εκκλησίες, όχι γειτονιές εκτός από την περιοχή των παλαιοπωλών. Αλλά δεν θα διέθετα βράδυ με τίποτα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Νομίζω δύσκολο. Εμένα μου πήρε από το πρωί ως αργά το απόγευμα και είδα κυρίως μουσεία και εκκλησίες, όχι γειτονιές εκτός από την περιοχή των παλαιοπωλών. Αλλά δεν θα διέθετα βράδυ με τίποτα.
Το Μουσείο Τέχνης θα ξανανοίξει το 2017, για αυτό σκέφτηκα ότι το φτωχικό του Ρούμπενς και δύο εκκλησιές ίσως χρειάζονται λιγότερο χρόνο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Μα μεταφέρθηκαν τα περισσότερα altarpieces στον Καθεδρικο που λειτουργεί πλέον μόνο ως μουσείο. Είναι συγκλονιστική εικόνα με όλα αυτά τα έργα τέχνης! Επίσης, μη χάσεις τη μπαρόκ εκκλησία St. Carolus Borromeus και τη γύρω περιοχή με τα παλαιοπωλεία και που είναι το εναλλακτικότερο κομμάτι της πόλης


Cathedral Of Our Lady για του λόγου το αληθές!
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
ωραία ευχαριστώ, θυμάσαι πως τη λεν τη περιοχή? πόσο εναλλακτική μπορεί να είναι μια περιοχή με παλαιοπωλεία, με τρομάζεις...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Έχει κανονικούς κατοίκους, μικρά μαγαζάκια, στενάκια, όχι την τουριστίλα της πλατείας. Γύρω από τη μπαρόκ εκκλησία που σου είπα. Η οποία έχει πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία και θα πάθεις πλάκα με τη χρήση του μαρμάρου ως διακοσμητικό στοιχείο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
οκ θα βάλω και τον Άγιο Κάρολο στο πρόγραμμα, μεγάλη η χάρη του.
όταν είπες εναλλακτική εμένα πήγε το μυαλό σε καταλήψεις, αυτοσχέδια παζάρια, βιολογικά και μαριχουάνα ,να πέφτει και καμιά ψιλή κάπου κάπου
υ.γ: είδα την φωτό, κρίμα τόσο μάρμαρο και ούτε μια επιγραφή πάνω
υ.γ 1: το Black Sea, γιατί?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom