Βέλγιο Βρύγη ή Γάνδη ;

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
ιδανικα να πας μερα με αερα ή/και βροχη.
o_O λογικά το έγραψες εν βρασμώ ψυχής.

Έχω πάει στην πόλη σε φεστιβάλ μπύρας που είχε άπειρο κόσμο και καλό καιρό και σε φοβερά κρύα μέρα που είχε ελάχιστο κόσμο. Προτιμώ χίλιες φορές την πρώτη περίπτωση, στη δεύτερη απλά υπέφερα.

Το highlight της πόλης είναι οι βόλτες και για μένα αξίζει πολύ και η βαρκάδα. Με κρύο και βροχή μιλάμε για μαρτύριο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
o_O λογικά το έγραψες εν βρασμώ ψυχής.

Έχω πάει στην πόλη σε φεστιβάλ μπύρας που είχε άπειρο κόσμο και καλό καιρό και σε φοβερά κρύα μέρα που είχε ελάχιστο κόσμο. Προτιμώ χίλιες φορές την πρώτη περίπτωση, στη δεύτερη απλά υπέφερα.

Το highlight της πόλης είναι οι βόλτες και για μένα αξίζει πολύ και η βαρκάδα. Με κρύο και βροχή μιλάμε για μαρτύριο.
Πες τα. Αραγμα ολη νυχτα στα φωτισμενα καναλια.
Οι χειμωνακηδες ειναι διεστραμμενοι, εγω δεν βγαζω ακρη.
 

Mariagk

Member
Μηνύματα
16
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο - Νυρεμβέργη
Πες τα. Αραγμα ολη νυχτα στα φωτισμενα καναλια.
Οι χειμωνακηδες ειναι διεστραμμενοι, εγω δεν βγαζω ακρη.
Τώρα που είδα και τις δύο πόλεις ψηφίζω κι εγώ με την σειρά μου Μπριζ. Πολύ όμορφη πόλη! Αμβέρσα ήρθα να πάρω το λεωφορείο και ξενέρωσα..η Θήβα του Βελγίου 😂
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Τώρα που είδα και τις δύο πόλεις ψηφίζω κι εγώ με την σειρά μου Μπριζ. Πολύ όμορφη πόλη! Αμβέρσα ήρθα να πάρω το λεωφορείο και ξενέρωσα..η Θήβα του Βελγίου 😂
Μαλλον γιατι ειδες μονο τη πλατεια απο οπου αναχωρουν τα λεωφορεια. Και ωραιο ιστορικο κεντρο εχει και μουσεια υψηλης κλασης και βραδινη ζωη.
Εκτος αν πηγες χειμωνα που δεν σε φταιει η Αμβερσα αλλα με 5 στρωματα ρουχα οι χειμωνακηδες δεν μπορουν να κουνησουν ουτε τους βολβους των ματιων τους, οχι να δουν πολεις.
Αν δεν δεις το Αιντχοφεν που ειναι τα Γιαννιτσα της Ολλανδιας, μη βιαστεις να βρεις τη Θηβα του Βελγιου.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αν δεν δεις το Αιντχοφεν που ειναι τα Γιαννιτσα της Ολλανδιας, μη βιαστεις να βρεις τη Θηβα του Βελγιου.
Προς υπεράσπιση του εντυπωσιακά αδιάφορου Αϊντχόφεν, η αλήθεια είναι ότι έχει μια χαρά νυχτερινή ζωή με αρκετές επιλογές. Βέβαια το ερώτημα είναι τι κάνεις μέχρι να πέσει η νύχτα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Προς υπεράσπιση του εντυπωσιακά αδιάφορου Αϊντχόφεν, η αλήθεια είναι ότι έχει μια χαρά νυχτερινή ζωή με αρκετές επιλογές. Βέβαια το ερώτημα είναι τι κάνεις μέχρι να πέσει η νύχτα;
Ψωνισα μιση βαλιτσα πραγματα απο το Primark. Αλλα τετοιο εχει σε ολη την Ολλανδια.
Πραγματικα τιποτε αλλο. Επεσα και πανω σε μια λαικη, πολυ θλιβερη. Της Λιλ ειναι υπεραγορα μπροστα σ αυτην.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Τώρα που είδα και τις δύο πόλεις ψηφίζω κι εγώ με την σειρά μου Μπριζ. Πολύ όμορφη πόλη! Αμβέρσα ήρθα να πάρω το λεωφορείο και ξενέρωσα..η Θήβα του Βελγίου 😂
Συμπεραίνω ότι δεν είχες χρόνο να περιηγηθείς Γάνδη και Αμβέρσα. Είδες την όπερα στην πλατεία που παίρνεις το flixbus;
Βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα την Αμβέρσα από αρχιτεκτονική άποψη! Το εσωτερικό του σιδηροδρομικού σταθμού όπως και η εξωτερική του υποστύλωση, τα κλασικά βαθμιδωτά κτίρια της ιστορικής πλατείας, η ευφάνταστη απόληξη του λιμεναρχείου σε μορφή διαμαντιού (ιστορική αναφορά, ειδικά εξωτερικά εντυπωσικότατη, το εσωτερικό κακοφτιαγμένο μου φάνηκε, με ανεμπόδιστη θέα ωστόσο) και τα αρχεία/παλιές αποθήκες της "παραλιακής" ζώνης, το Μουσείο στο Ποτάμι με τους κυματιστούς υαλοπίνακες που δεν σου κάνει καρδιά να ξεκολλήσεις από μέσα, όλα ένα κι ένα.
Πήγα και Μάρτιο, δεν πολυέβλεπα από το κρύο 😂
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Αύριο το πρωί θα βρίσκομαι για μερικές ώρες στη Γάνδη.

Θα κάνω εκδρομή λίγων ωρών από Βρυξέλλες όπου θα μένω στη φίλη μου, καθώς αυτή δουλεύει και τις Βρυξέλλες τις έχω γυρίσει όλες πολλάκις.

Γάνδη θα είναι επίσης η 3η φορά που θα πάω, αλλά δεν έχω πάει καθόλου σε μουσεία όπως το SMAK, οπότε αυτό το μουσείο θα είναι η πρώτη στάση.

Άλλα μέρη για επίσκεψη εκτός των κλασικών; Κάποιο ωραίο cafe για snack;

Θα κάνω πρώτη φορά solo εκδρομή και είμαι λίγο αγχωμένη να μην βαρεθώ :p
 

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Ουτε ενα. Μονο κυκνοι.
Στην πραγματικοτητα αν μεινεις πανω απο 2 βραδια στην Μπρυζ, εχεις περασει τοσες φορες απο το ιδιο σημειο που εχεις μαθει και πως λενε τους κυκνους 🤣🤣🤣
 

8avos

Member
Μηνύματα
656
Likes
6.541
Κατι που δεν γνωριζα για την Αμβερσα,πως ειναι η κορυφαια εξαγωγος πολη επεξεργασιας και πωλησης διαμαντιων στον κοσμο.Γινονται καθε χρονο εκθεσεις διαμαντιων για "χονδρεμπορους".

Υπαρχει ενας δρομος φυλασσομενος απ τον στρατο καθως εκει εδρευουν ολες οι εταιρειες επεξεργασιας κ εμποριας διαμαντιων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Στην πραγματικοτητα αν μεινεις πανω απο 2 βραδια στην Μπρυζ, εχεις περασει τοσες φορες απο το ιδιο σημειο που εχεις μαθει και πως λενε τους κυκνους 🤣🤣🤣
Αν δεν πας στα υπεροχα μουσεια της Μπρυζ, θα παραμιλας με τους κυκνους :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom