Βρώμικοι λαοί (στην Ευρώπη)!

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Αυτό με τις πεταμένες χαρτοπετσέτες στο πάτωμα είναι τοπικό έθιμο και δηλώνει το πόσο καλό είναι το μαγαζί. Όσο πιο πολλές, τόσο πιο καλό.
Νομίζω πως κάπου το είχα ξανακούσει αυτό, αλλά το όλο θέμα με το ποιοι είναι οι βρώμικοι λαοί στην Ευρώπη μου φαίνεται λίγο ατυχές βρε παιδιά, το παραπάνω παράδειγμα εμένα τουλάχιστο με κάνει να προβληματιστώ για το κατά πόσο μπορώ να κρίνω έναν λαό από λίγες μέρες που θα φιλοξενηθώ σαν επισκέπτης. Θα προτιμούσα να είχαμε ένα θέμα με τις δικές μας δημόσιες τουαλέτες (που τουλάχιστο εδώ στη Ρόδο είναι άθλιες όταν υπάρχουν) και να γινόταν το θέμα αφορμή για να βελτιωθούν, αν και απίθανο το κόβω. Πάντως το βρίσκω αρκετά μπανάλ να θεωρούμε πιο βρώμικους από μας σχεδόν όλους τους άλλους.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Νομίζω πως κάπου το είχα ξανακούσει αυτό, αλλά το όλο θέμα με το ποιοι είναι οι βρώμικοι λαοί στην Ευρώπη μου φαίνεται λίγο ατυχές βρε παιδιά, το παραπάνω παράδειγμα εμένα τουλάχιστο με κάνει να προβληματιστώ για το κατά πόσο μπορώ να κρίνω έναν λαό από λίγες μέρες που θα φιλοξενηθώ σαν επισκέπτης. Θα προτιμούσα να είχαμε ένα θέμα με τις δικές μας δημόσιες τουαλέτες (που τουλάχιστο εδώ στη Ρόδο είναι άθλιες όταν υπάρχουν) και να γινόταν το θέμα αφορμή για να βελτιωθούν, αν και απίθανο το κόβω. Πάντως το βρίσκω αρκετά μπανάλ να θεωρούμε πιο βρώμικους από μας σχεδόν όλους τους άλλους.

Οι τουαλέτες που λες μεγάλο θέμα! Βλέπεις αστραφτερές δημόσιες τουαλέτες στη δυτική Ευρώπη και σκας - ΓΙΑΤΙ να μη μπορούμε να εξασφαλίσουμε μια τέτοια σημαντική και αυτονόητη παροχή για τους δικούς μας πολίτες;
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα στο φόρουμ.
Μόλις γύρισα από Ιταλία κι έχω να παρατηρήσω ότι και εκεί (παρόλο που θεωρώ τους Ιταλούς καθαρούς γενικά) στις καφετέριες και σε πολλά εστιατόρια δεν καθαρίζουν τα τραπέζια, δε χρησιμοποιούν τραπεζομάντηλα μιας χρήσης και τρως στου προηγούμενου (όχι παντού βέβαια) και αν τους πεις να καθαρίσουν το κάνουν με τα χέρια! Πολύ χειρότερα ήταν στο Βέλγιο πέρσυ, τα τραπεζομάντηλα ήταν πενταβρώμικα.
Ωστόσο στη Γερμανία μας είχε κάνει τρομαρή εντύπωση η καθαριότητα στις δημόσιες τουαλέτες. Άστραφταν! Αλλά δεν ξέρω αν έχετε δει πώς πλένουν τα πιάτα τους. Γενίζουν το νεροχύτη με νερό και σαπούνι και τα πλένουν όλα εκεί μέσα, στο ίδιο νερό, χωρίς να τα ξεπλένουν... Συγκατοικούσα με Γερμανίδα και όταν το είχα δει δεν την ξανάφησα να πλύνει πιάτα!
Γενικώς πιστεύω ότι οι Έλληνες είναι πολύ καθαροί στα σπίτια τους και τα ρούχα τους αλλά οι χειρότεροι στους δημόσιους χώρους.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Σκηνή σε McDonald's στο Blackpool, πριν από μερικά χρόνια:

Βραδάκι και το μαγαζί ετοιμάζεται να κλείσει. Εμφανίζεται χιπ-χοπ πιτσιρικάς με ανάποδο κασκέτο, ακουστικά στ' αυτιά και κουβά στο χέρι. Τον κουβά συνοδεύει σφουγγαρίστρα κατάμαυρη, γαριασμένη, άθλια, προφανώς αγορασμένη προ εικοσαετίας. Ο πιτσιρικάς ξεκινάει να σφουγγαρίσει το μαγαζί, στο ρυθμό της μουσικής. Κάθε τόσο βουτάει τη σφουγγαρίστρα στο νερό του κουβά, που εννοείται πως έχει γίνει κατάμαυρο. Φτάνει στο χώρο με τα παιδικά τραπεζάκια, που είναι πιο κοντά από αυτά των ενηλίκων. Ξαναβουτάει τη σφουγγαρίστρα στο βαλτόνερο, τη στραγγίζει, και με αυτή σφουγγαρίζει και τα παιδικά τραπεζάκια....
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Εάν υπήρχε Άγγλος στην κουζίνα, δεν πατούσαμε το πόδι μας!!!Για να μην αναφέρω το πλύσιμο των πιάτων....Μπουγάδα στο νεροχύτη, μέσα το πιάτο και κατευθείαν έξω, χωρίς καν ξέπλυμα και τρίψιμο!

Όμως, πράγματι καθαρός λαός έξω, το αντίθετο με εμάς δηλαδή, όπως επισημάνατε!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εάν υπήρχε Άγγλος στην κουζίνα, δεν πατούσαμε το πόδι μας!!!Για να μην αναφέρω το πλύσιμο των πιάτων....Μπουγάδα στο νεροχύτη, μέσα το πιάτο και κατευθείαν έξω, χωρίς καν ξέπλυμα και τρίψιμο!

Όμως, πράγματι καθαρός λαός έξω, το αντίθετο με εμάς δηλαδή, όπως επισημάνατε!
Αυτό στο χωριό μου το λένε "Απ'έξω κούκλα και από μέσα πανούκλα"...:bleh::bleh::haha:
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Χαχαχα!!! Ναι!

Επίσης, ως υπερβολική Ελληνίδα, είχα ξεχωριστές παντόφλες να βγαίνω από το δωμάτιο!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.555
Ναι αλλά απο τουαλλέτες σκίζουν....Πάρτε παράδειγμα αυτήν στο Hyde park απ΄έξω βέβαια αλλά και απο μέσα ήταν πολύ καθαρή και προσεγμένη....
 

Attachments

paefstra

Member
Μηνύματα
13.194
Likes
41.646
φαύλος κύκλος αναπαραγωγής στερεότυπων που μάλλον έχουν φέρει προβλήματα;)
Κι εσείς όμως υπέροχη paefstra δεν χάνετε την ευκαιρία να υποδαυλίζετε(γυναικούλα, νοικοκυρούλα κλπ από άλλα τοπικ):)
Καλέ μου Vasileti, με πήρατε χαμπάρι, τ΄ομολογώ! Αλλά δε μπορώ να αντισταθώ στην ανάποδη ματιά στα κοινωνικά γεγονότα που αντιμετωπίζονται ως προσωπικοί θρίαμβοι ή τραγωδίες (αρραβώνες, γάμοι, χωρισμοί, κτλ...). Και φταίει κι η ειλικρινής συμπάθεια που 'χω στις αφανείς γυναικούλες της Ιστορίας...:bleh:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Υπαρχουν στην Ελλαδα δημοσιες τουαλετες;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Υπαρχουν στην Ελλαδα δημοσιες τουαλετες;
Όλο και κάπου θα'χει..Παλιότερα θυμάμαι είχε στο Χαλάνδρι και αν πέρναγες απέξω (δεν είχα μπει ποτέ μέσα) βρώμαγε σε ακτίνα χλμ! :p
Τις πιο καθαρές δημόσιες τουαλέτες με διαφορά τις συνάντησα στη Σκωτία..
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Όλο και κάπου θα'χει..Παλιότερα θυμάμαι είχε στο Χαλάνδρι και αν πέρναγες απέξω (δεν είχα μπει ποτέ μέσα) βρώμαγε σε ακτίνα χλμ! :p
Τις πιο καθαρές δημόσιες τουαλέτες με διαφορά τις συνάντησα στη Σκωτία..
Και στην Ουαλία ήταν ίδιου επιπέδου) Σ΄εμάς εδώ μυρίζουν όπως μυρίζουν και οι υπόγειες διαβάσεις ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.900
Μέλη
38.983
Νεότερο μέλος
mulder

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom