Βρώμικοι λαοί (στην Ευρώπη)!

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Να πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα τι εννοείς :shock:
Στους τεχνικούς κανονισμούς που ακολουθούν οι μελέτες υδραυλικών εγκαταστάσεων, οι υπολογισμοί των ποσοτήτων του ζεστού νερού χρήσης βασίζονται στην παραδοχή ότι οι γυναίκες καταναλώνουν περισσότερο ζεστό νερό στο μπάνιο τους από τους άντρες, ανά χρήση. Αυτό έχει προκύψει από στατιστικά και εμπειρικά δεδομένα.
Όταν μελετούμε τα μπανια που προορίζονται για χρήση μόνο από γυναίκες, υπολογίζουμε μεγαλύτερες στιγμιαίες παροχές ζεστού νερού άπό ότι στα αντίστοιχα αντρικά. Αυτό ακολουθείται σε όλες τις χώρες.
Υποθέτω ότι το γυναικείο σώμα- λόγω φυσιολογίας, ανατομίας και υψηλότερης απαίτησης προστασίας- καταναλώνει περισσότερο ζεστό νερό στο μπάνιο, άρα οι γυναίκες είναι- ή οφείλουν- να είναι καθαρότερες και αυτό έχει τη συμμετοχή του στο προφίλ ενος λαού.
Από τη δική μου εμπειρία: στο σχεδιασμό ενός Ολλανδικού οικοτροφείου μεγάλου αριθμού τροφίμων, ακολουθήθηκαν οι Ευρωπαικοί και Αμερικανικοί κανονισμοί για το σχεδιασμό των δεξαμενών ζεστού νερού για τα μπάνια. Το ζεστό νερό που απαιτείτο για την καθαριότητα κάθε 15 ανδρών ελήφθη ίσο με αυτό που απαιτείτο για κάθε 10 γυναίκες.
Συμπέρασμα 1: οι γυναίκες κάθε εθνικότητας είναι - ή απαιτείται ή προβλέπεται ή θεωρείται ότι είναι- καθαρότερες.
Σε ανακατασκευή παρόμοιων εγκαταστάσεων σε Ελληνικό οικοτροφείο θηλέων, οι υπεύθυνοι ζήτησαν οι δεξαμενές να είναι διπλάσιες από αυτές που προκύπτουν με βάση τους κανονισμούς, επειδή οι προηγούμενες δεν επαρκούσαν για τα κορίτσια (δεν υπήρχε θέμα συμφέροντος γιατί οι άνθρωποι πλήρωναν από την τσέπη τους)
Συμπέρασμα 2: οι Ελληνίδες γυναίκες είναι- χωρίς να απαιτείται- καθαρότερες.

Εάν δεν πάρω 100 ευχαριστώ από τις γυναικείες παρουσίες εδώ παρακαλώ να διαγραφώ από το φόρουμ
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Εγώ έχω κάνει "διατριβή" στην καθαριότητα ή μάλλον στη βρωμιά των Γάλλων! Καταρχάς να επισημάνω πως κάποια σπίτια στη Γαλλία έχουν τις toilettes, ένα δωματιάκι που έχει μόνο μια λεκάνη με καζανάκι κ τίποτ'άλλο:shock: κ την salle de bains όπου υπάρχει η μπανιέρα κ ένας νυπτήρας! Κ αυτό για να μπορεί ο ένας να κάνει μπάνιο κ ο άλλος να κάνει την ανάγκη του. Απ'αυτό προκείπτει πως δεν πλένουν τα χέρια τους μετά την τουαλέτα! Είχα φιλοξενηθεί από μιά γαλλική οικογένεια κ κάθε φορά πριν πάω τουαλέτα τσέκαρα αν το μπάνιο ήταν άδειο, ώστε να μπορέσω μετά να πλύνω χέρια! Την ίδια διαρρύθμιση την συνάντησα κ σε καλό ξενοδοχείο του Παρισιού!
Κατά τ'άλλα σε μιά άλλη οικογένεια που είχα πάει, είδα τον γιό να βουρτσίζει τα παπούτσια του στον νεροχύτη (δε θυμάμαι αν υπήρχαν μέσα πιάτα!) κ μια γαλλιδούλα που είχα φιλοξενήσει πέταγε τα βρώμικα εσώρουχά της κάτω απ'το κρεβάτι!!!:shock:
Παραδείγματα από 3 διαφορετικές οικογένειες, τυχαίο;;; Δε νομίζω!
Όπως ανέφεραν κ κάποιοι από κεί βγήκαν κ τα αρώματα κ εγώ θα προσθέσω κ το γαλλικό μανικιούρ (για να μη φαίνεται η μαυρίλα κάτω από το νύχι!!!). Α! κ στο παλάτι των Βερσαλλιών μας είχε πεί ο ξεναγός πως δεν υπάρχουν πουθενά τουαλέτες κ πως ο βασιλιάς είχε μιά καρέκλα με μιά τρύπα στη μέση για να κάνει την ανάγκη του κ τον έπλεναν τοπικά!
Εγώ πάντως που έμενα 2 χρόνια στη Γαλλία δε συνάντησα ούτε έναν Γάλλο/ Γαλλίδα να βρωμάει!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.244
Likes
1.946
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Vasileti said:
Στους τεχνικούς κανονισμούς που ακολουθούν οι μελέτες υδραυλικών εγκαταστάσεων, οι υπολογισμοί των ποσοτήτων του ζεστού νερού χρήσης βασίζονται στην παραδοχή ότι οι γυναίκες καταναλώνουν περισσότερο ζεστό νερό στο μπάνιο τους από τους άντρες, ανά χρήση. Αυτό έχει προκύψει από στατιστικά και εμπειρικά δεδομένα.
Όταν μελετούμε τα μπανια που προορίζονται για χρήση μόνο από γυναίκες, υπολογίζουμε μεγαλύτερες στιγμιαίες παροχές ζεστού νερού άπό ότι στα αντίστοιχα αντρικά. Αυτό ακολουθείται σε όλες τις χώρες.
Υποθέτω ότι το γυναικείο σώμα- λόγω φυσιολογίας, ανατομίας και υψηλότερης απαίτησης προστασίας- καταναλώνει περισσότερο ζεστό νερό στο μπάνιο, άρα οι γυναίκες είναι- ή οφείλουν- να είναι καθαρότερες και αυτό έχει τη συμμετοχή του στο προφίλ ενος λαού.
Από τη δική μου εμπειρία: στο σχεδιασμό ενός Ολλανδικού οικοτροφείου μεγάλου αριθμού τροφίμων, ακολουθήθηκαν οι Ευρωπαικοί και Αμερικανικοί κανονισμοί για το σχεδιασμό των δεξαμενών ζεστού νερού για τα μπάνια. Το ζεστό νερό που απαιτείτο για την καθαριότητα κάθε 15 ανδρών ελήφθη ίσο με αυτό που απαιτείτο για κάθε 10 γυναίκες.
Συμπέρασμα 1: οι γυναίκες κάθε εθνικότητας είναι - ή απαιτείται ή προβλέπεται ή θεωρείται ότι είναι- καθαρότερες.
Σε ανακατασκευή παρόμοιων εγκαταστάσεων σε Ελληνικό οικοτροφείο θηλέων, οι υπεύθυνοι ζήτησαν οι δεξαμενές να είναι διπλάσιες από αυτές που προκύπτουν με βάση τους κανονισμούς, επειδή οι προηγούμενες δεν επαρκούσαν για τα κορίτσια (δεν υπήρχε θέμα συμφέροντος γιατί οι άνθρωποι πλήρωναν από την τσέπη τους)
Συμπέρασμα 2: οι Ελληνίδες γυναίκες είναι- χωρίς να απαιτείται- καθαρότερες.

Εάν δεν πάρω 100 ευχαριστώ από τις γυναικείες παρουσίες εδώ παρακαλώ να διαγραφώ από το φόρουμ
Ευχαριστούμε!!!!!περιμενε τωρα αλλα 99!!!!!
:)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σ΄εμάς εδώ μυρίζουν όπως μυρίζουν και οι υπόγειες διαβάσεις ...
Σωστή η παρομοίωση.. Μάλλον γιατί οι άστεγοι αναγκάζονται να χρησιμοποιήσουν τις υπόγειες διαβάσεις ως ουρητήρια (ή οι μεθυσμένοι)..
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Έχω την γενική εντύπωση (χωρίς να είμαι σίγουρος) πως ο μουσουλμανικός κόσμος, λόγω θρησκείας, είναι πολύ καθαρός. Παρακολουθούσα έξω από ένα "ναό" (τζαμί πρέπει να ήταν) πώς πριν και μετά τις λιττανίες τους έπλεναν χέρια και πόδια, ως ένδειξη "κάθαρσης" αλλά και σεβασμού προς τον χώρο. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.
Για τους μουσουλμάνους ιδιότητες κάθαρσης έχει το τρεχούμενο και όχι το στάσιμο νερό, γι΄αυτό και οι κρήνες ήταν από τα δυνατά τους σημεία. Όσο για την καθαριότητα, και μόνο για τη συνήθειά τους να αφήνουν τα παπούτσια έξω απ΄το σπίτι και να περπατάνε εντός με διαφορετικά, για μένα αξίζει όσο τίποτα άλλο και όσο μπορώ το εφαρμόζω και εγώ (βέβαια εργάζομαι σε νοσοκομείο και γενικά ό,τι φορώ στη δουλειά προσέχω διπλά πού και πώς θα το βάλω στο σπίτι, θα το πλύνω κλπ κλπ).
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.835
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όλο και κάπου θα'χει..Παλιότερα θυμάμαι είχε στο Χαλάνδρι και αν πέρναγες απέξω (δεν είχα μπει ποτέ μέσα) βρώμαγε σε ακτίνα χλμ! :p
Τις θυμάμαι αυτές τις τουαλέτες γειτόνισσα! :D Δεν υπήρχε η μπόχα! Αποτελούσε ένα συνεχές μυστήριο τι κρυβόταν εκεί μέσα, το οποίο βέβαια κανείς μας δεν ήταν αρκετά θαρραλέος για να το επιλύσει. :D

Πάντως θεωρώ ότι την τελευταία δεκαετία έχει διορθωθεί σχετικά η συμπεριφορά των Ελλήνων στις δημόσιες τουαλέτες (εννοώ σε εστιατόρια, bars και λοιπά). Προσωπικά βλέπω μεγάλες διαφορές από όταν ήμουν έφηβη ή στα πρώτα έτη της σχολής. Βέβαια πιθανώς να μην είναι η συμπεριφορά των Ελλήνων που έχει αλλάξει, αλλά απλώς να προσέχουν περισσότερο οι καταστηματάρχες ζητήματα καθαρισμού και υγιεινής των συγκεκριμένων χώρων.

Καταρχάς να επισημάνω πως κάποια σπίτια στη Γαλλία έχουν τις toilettes, ένα δωματιάκι που έχει μόνο μια λεκάνη με καζανάκι κ τίποτ'άλλο:shock: κ την salle de bains όπου υπάρχει η μπανιέρα κ ένας νυπτήρας! Κ αυτό για να μπορεί ο ένας να κάνει μπάνιο κ ο άλλος να κάνει την ανάγκη του. Απ'αυτό προκείπτει πως δεν πλένουν τα χέρια τους μετά την τουαλέτα! Είχα φιλοξενηθεί από μιά γαλλική οικογένεια κ κάθε φορά πριν πάω τουαλέτα τσέκαρα αν το μπάνιο ήταν άδειο, ώστε να μπορέσω μετά να πλύνω χέρια! Την ίδια διαρρύθμιση την συνάντησα κ σε καλό ξενοδοχείο του Παρισιού!
Όντως, αυτή η διαρρύθμιση απλά δεν υπάρχει! Και εκτός από τη Γαλλία μπορεί κανείς να τη συναντήσει και σε άλλες χώρες επηρεασμένες από τη γαλλική κουλτούρα (αποικίες και λοιπά). Εγώ είχα δει τέτοια μπάνια και στην Τυνησία! :) Φαντάζομαι ότι για κάποιο λόγο ήθελαν να διαχωρίσουν το "ακάθαρτο" από το "καθαρό" και έμεινε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ενα καλο σπιτι στη Γαλλια πρεπει να εχει χωριστα δωματια το μπανιο απο την τουαλετα. Οι Γαλλοι θεωρουν την τουαλετα ως ενα βρωμικο δωματιο και δεν δινουν ιδιαιτερη προσοχη για το χωρο. Αντιθετα το μπανιο τους το φροντιζουν αρκετα δινοντας μεγαλη σημασια και στη διακοσμηση του. Το θεωρουν ως ενα κανονικο δωματιο και πολλες φορες το δειχνουν στους καλεσμενους τους ωστε να το θαυμασουν.
Αυτος ειναι και ο βασικοτερος λογος (περα απο την παραδοση) που συνεχιζουν να εχουν την τουαλετα απομονωμενη.

Στη Γαλλια λοιπον (οπως υποθηκε) υπαρχει la salle de bains που εχει την μπανιερα/ντουζιερα, νιπτηρα και τα σχετικα και διπλα ή απεναντι βρισκουμε les toilettes που εχει συνηθως μονο μια λεκανη και καποιες φορες κι ενα μικρο νιπτηρα.

Στα γαλλικα που μιλιουνται στο Βελγιο η λεξη τουαλετα ειναι ενικου αριθμου (la toilette) και οχι πληθυντικου οπως στα γαλλικα των Γαλλων (les toilettes). Οι Βελγοι λενε πως η σωστη χρηση της λεξης γινεται απ' αυτους απλα στη Γαλλια εισαι αναγκασμενος να ζητας τουαλετες (στον πληθυντικο δηλαδη) γιατι μεχρι να βρεις μια καθαρη πρεπει να μπεις σε πολλες.
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Το καλοκαίρι, που πήγα στο Παρίσι, βαρέθηκα να βλέπω μπροστά μου Γάλλους που ουρούσαν στο πεζοδρόμιο, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Βρωμερότατο! Δεν τολμούσες να πλησιάσεις κολονάκι, παρκόμετρο, γωνία, κλπ. Και φυσικά περπατούσαμε στα πεζοδρόμια με "χορευτικές" κινήσεις, για να αποφύγουμε τα ίχνη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.712
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom