Βυθίζονται οι Μαλδίβες

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η υπερθέρμανση του πλανήτη έχει φέρει σε άσχημη θέση τις Μαλδίβες. Το νησιωτικό σύμπλεγμα, σχεδόν πουθενά δεν ξεπερνάει σε υψόμετρο το 1,5 μέτρο πάνω από τη θάλασσα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα νησιά να κινδυνεύουν με καταβύθισή τους στο άμεσο μέλλον, λόγω της ανόδου της στάθμης της θάλασσας συνεπεία του φαινομένου του θερμοκηπίου.

Ο πρόεδρος των Μαλδίβων ήδη έχει ξεκινήσει την αναζήτηση νέας χώρας προς εγκατάσταση.

Περισσότερα στο άρθρο της καθημερινής (από τον Guardian): kathimerini.gr |
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόλις δείξανε σχετικό ρεπορτάζ στην ΕΤ3. Πριν λίγα χρόνια, σε μια παγκόσμια σύσκεψη για τις κλιματολογικές αλλαγές ο πρόεδρος του Κιριμπάτι ανέβηκε στο βήμα και έκανε δύο πράγματα που μείνανε στη μνήμη μου: το πρώτο ήταν να ευχαριστήσει τους διοργανωτές που του κάλυψαν τα μεταφορικά έξοδα και το δεύτερο στη μέση της ομιλίας του έβαλε τα κλάματα μιλώντας για τον αφανισμό της χώρας του. Κοιτούσα αριστερά και δεξιά κι έβλεπα διερμηνείς να δακρύζουν, ήταν τραγικά τα όσα έλεγε. Κι αν οι Μαλδίβες έχουν χρήματα να αγοράσουν γη για μετοίκηση, το Κιριμπάτι μάλλον δεν έχει, όταν ο πρόεδρος ευχαριστεί τους διοργανωτές συνεδρίων που τους πληρώσανε το αεροπλάνο.

Σε λίγο πιο΄εύθυμο τόνο: θυμάμαι ένα αστειάκι που είχε κάνει ο Bill Maher, εκ των κορυφαίων αμερικανών τηλεκωμικών για την αλλαγή του κλίματος. Έλεγε πως είδε το ντοκυμαντέρ του Αλ Γκορ για την υπερθέρμανση του πλανήτη και συγκινήθηκε βλέποντας πως είναι πραγματική η πιθανότητα να χαθούν πολλές περιοχές λόγω της ανόδου του επιπέδου της θάλασσας: "Ο Αλ έλεγε πως θα χάσουμε το Τοκελάου, τις Μαλδίβες και μετά θα χαθούν κι άλλα μέρη, όπως το Πουέρτο Ρίκο και η Φλόριντα. Και ξέρετε κάτι; Τον πιστεύω, γιατί αν ξέρει κάτι καλά ο Αλ... είναι το πώς να χάνει τη Φλόριντα!" (βλέπε εκλογές 2000)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν εχω λογια..ειλικρινα :(:(
Διαβαζω αυτες τις μερες το 'sex lives of cannibals' που ειναι η ιστορια καποιου που μετακομισε στα νησια Kiribati και μεταφερει γλαφυρες εικονες απο τη ζωη του εκει. Ηδη εχω αγαπησει το μικρο παραδεισο που απ'οτι λεγεται θα ειναι το πρωτο κρατος που θα χαθει στην ανθρωπινη ιστορια. Ηδη ο πληθυσμος των νησιων εχει γινει δεκτος απο τη Νεα Ζηλανδια επειτα απο διαπραγματευσεις του προεδρου του Kiribati.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Πραγματικά τραγικό! Εμείς μπορεί να το βλέπουμε σαν έναν ταξιδιωτικό προορισμό, αλλά σκεφτείτε κι αυτούς που θα χάσουν τα πάντα και για πάντα! Τόσες αναμνήσεις, τα μέρη που μεγάλωσαν, που γαλουχήθηκαν! Πραγματικά τραγικό... :(
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
στο τελος κατι θα γινει και θα αμβλυνθει το φαινομενο.
πρεπει να γνωριζεται οτι το οζον εχει αρχισει να επανασχηματιζεται ικανοποιητικα στην ανωτερη ατμοσαφαιρα πλην ομως παραμενει η τεραστια τρυπα η οποια δε δειχνει προς το παρον σημαδια συρικνωσης.
...ας ελπισουμε.
(να δουμε ο ομπαμα αν θα παρακαμψει τα οικονομικα συμφεροντα-εν μεσω παρατεταμενης υφεσης - και προχωρησει σε υιοθετηση των ορων της συνθηκης του κιοτο).
 

ptsingan

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι χωρίς προορισμό
Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται ότι και να κλείσουν οι τρύπες (πολύ χλωμό και θα πάρει πολύν καιρό), όλο και κάτι καταστροφικό θα σκεφτούν. Είναι πολύ ευρηματικοί οι εγκέφαλοί "τους".

Και το χειρότερο δεν είναι ότι θσ χαθούν τα Κιριπάτι ή οι Μαλδίβες. Είναι ότι αυτό είναι απλά ένα σύμπτωμα της πρϊούσας ασθένειας που προκαλεί το μικρόβιο άνθρωπος, εμείς δηλαδη, για μένα κι εσάς μιλάω, που κάνουμε ό,τι χειρότερο μπορούμε και επαναπαυόμαστε στο ότι δεν καταστρέφουμε πολύ, επειδή δεν μπορούμε να επιβαρύνουμε τον πλανήτη περισσότερο.

Δεν είναι μόνο τα νησιά και οι ατόλες που θα χαθούν. Είναι και τα τροπικά ψάρια που έχουν φτάσει στο Αιγαίο, η Σαχάρα που χτυπά την πόρτα μας, τα πουλιά που μεταναστεύουν μόνιμα πιο βόρεια, οι πεταλούδες... Μάλλον γινόμαστε είδος προς εξαφάνιση...

Εντάξξει, δεν είναι τόσο τραγικά. Η μήπως είναι;
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα νησιά να κινδυνεύουν με καταβύθισή τους στο άμεσο μέλλον,
Αυτό το άμεσο μέλλον χρονικά πότε είναι;
Σε 1 χρονο, σε 5 χρονια, σε 10 χρόνια η σε 100;

Η μόνη απάντηση στην ευλογη απορία μου , απο το αρθρο της Καθημερινής:

Οι υπηρεσίες του ΟΗΕ προβλέπουν ότι το επίπεδο των θαλασσών θα ανέλθει κατά 59 εκατοστά έως το 2100 εξαιτίας της υπερθέρμανσης του πλανήτη. Τα περισσότερα νησιά των Μαλδιβών βρίσκονται στην καλύτερη περίπτωση μόλις 1,5 μέτρο πάνω από το επίπεδο των θαλάσσιων υδάτων.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Στην καλύτερη περίπτωση αναφέρουν...οπότε σύμφωνα με τους υπολογισμούς που κάνουν ισχύουν τα χρονικά περιθώρια που αναφέρουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτό το άμεσο μέλλον χρονικά πότε είναι;
Σε 1 χρονο, σε 5 χρονια, σε 10 χρόνια η σε 100;
Σε 3 τέρμινα. Ή αλλιώς, το διατυπώνουν με όσο πιο ασαφή τρόπο γίνεται, για να δημιουργήσουν αίσθημα κατεπείγοντος στους υποψήφιους τουρίστες, και να αυξήσουν έτσι τον (άμεσο) τουρισμό τους.
Φυσικά και υπάρχει το σοβαρότατο πρόβλημα, αλλά ο τρόπος που το αντιμετωπίζουν θυμίζει εντονότατα κάτι από Ελλάδα. Ότι προλάβουμε να αρπάξουμε.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
εγω ειμαι συγκρατημμενα αισιοδοξος διοτι αρκετες ανεπτυγμενες χωρες θα κληθουν να αντιμετωπισουν το προβλημα .κατα συνεπεια ελπιζουμε.
 

ptsingan

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι χωρίς προορισμό
Αυτό το άμεσο μέλλον χρονικά πότε είναι;
Σε 1 χρονο, σε 5 χρονια, σε 10 χρόνια η σε 100;

Η μόνη απάντηση στην ευλογη απορία μου , απο το αρθρο της Καθημερινής:
Δε θα γγίνει ένας ξαφνικός κατακλυσμός που θα τα εξαφανίσει. Δηλ. αν σε 50 χρόνια ή έκτασή τους έχει περιοριστεί στο μισό, μπορούνε να κοιμούντε ήσυχοι;
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
εγω παιδιά έχω την εντύπωση πως είναι η κατάλληλη ευκαιρία για επενδύσεις στις Μαλδίβες....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom