Ισπανία Βόρεια Ισπανία και λεπτομέρειες

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αρκετά ατμοσφαιρικό χωριουδάκι, στο οποίο μενει...η Λιδουβίνα, που πλέον είναι και υπεύθυνη προώθησης του τουρισμού στη Γαλικία, ΄λεχει υπέροχα πράγματα να κάνεις εκεί γύρω.

Συμπαθέστατη και η παραλία Covas εκεί:
https://www.google.com.cu/search?q=...ChMIw6rGuJT-xgIVB5eACh2UYQK1&biw=1024&bih=475
Μου φαίνεται η Λουδοβίνα είναι η καλύτερη του χωριού! :haha:
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα κάνουμε εκεί βουτιά μιας και ειναι διπλα το ξενοδοχείο, πριν φύγουμε για Σαντιάγκο. Επίσης για μπάνιο λέγαμε να πάμε και κοντά στο Cudillero.. Έχουμε μπερδευτεί με τις φωτογραφίες των παραλιών στο internet που τις δείχνουν όλες τέλειες και εξωτικές!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μου φαίνεται η Λουδοβίνα είναι η καλύτερη του χωριού! :haha:
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα κάνουμε εκεί βουτιά μιας και ειναι διπλα το ξενοδοχείο, πριν φύγουμε για Σαντιάγκο. Επίσης για μπάνιο λέγαμε να πάμε και κοντά στο Cudillero.. Έχουμε μπερδευτεί με τις φωτογραφίες των παραλιών στο internet που τις δείχνουν όλες τέλειες και εξωτικές!
Κρατήστε μικρό καλάθι. Μπάνιο στη Γαλικία = σκι στην Ελλάδα. Γίνεται, υπάρχει, δεν είναι κακό, αλλά δεν πας γι αυτό, σε σχέση με τα παγκόσμια στάνταρ δεν το λες και κορυφή.

Sanxenxo: προφέρεται Σανσένσο, με το "σ" ολίγον (αλλά όχι πολύ"βαθύ")

Σας στέλνω με πμ και το μέιλ της Λίδου αν θέλετε να ρωτήσετε ή νσα ς στείλει καμιά πληροφορία για την περιοχή. Έχει εξαιρετικά τουρ για οινογνωσία, αλλά ένα που είχα πάθει πλάκα ήταν ένα αοπίστευτο χωριουδάκι που με πήγε, με μια μικρή κοινότητα Εβραίων που την είχαν αναβιώσει με παραδοσιακά μαγαζάκια, εκπληκτικό χωριουδάκι αρχιτεκτονικά και το φαγητό ασύλληπτο. Δεν ξέρω αν η Λίδου είνια Γαλικία ή Εκουαδόρ, όπου έχει αναλάβει έρευνα για την τουριστική ανάπτυξη της χώρας και περνάει μερικούς μήνες κάθε χρόνο. Μην της αναφέρετε τα περί διαζυγίων και παραλιών με τον Τσούτσο... Ρωτήστε τη ό,τι θέλετε για παραλίες, διαδρομές, χωριουδάκια, φαγητό, είναι θησαυρός και τα Αγγλικά της αρκετά καλά. Αν πείτε καμιά καλή κουβέντα για τον Κάστρο θα σας στείλει ιό, σας το λέω.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κρατήστε μικρό καλάθι. Μπάνιο στη Γαλικία = σκι στην Ελλάδα. Γίνεται, υπάρχει, δεν είναι κακό, αλλά δεν πας γι αυτό, σε σχέση με τα παγκόσμια στάνταρ δεν το λες και κορυφή.

Sanxenxo: προφέρεται Σανσένσο, με το "σ" ολίγον (αλλά όχι πολύ"βαθύ")

Σας στέλνω με πμ και το μέιλ της Λίδου αν θέλετε να ρωτήσετε ή νσα ς στείλει καμιά πληροφορία για την περιοχή. Έχει εξαιρετικά τουρ για οινογνωσία, αλλά ένα που είχα πάθει πλάκα ήταν ένα αοπίστευτο χωριουδάκι που με πήγε, με μια μικρή κοινότητα Εβραίων που την είχαν αναβιώσει με παραδοσιακά μαγαζάκια, εκπληκτικό χωριουδάκι αρχιτεκτονικά και το φαγητό ασύλληπτο. Δεν ξέρω αν η Λίδου είνια Γαλικία ή Εκουαδόρ, όπου έχει αναλάβει έρευνα για την τουριστική ανάπτυξη της χώρας και περνάει μερικούς μήνες κάθε χρόνο. Μην της αναφέρετε τα περί διαζυγίων και παραλιών με τον Τσούτσο... Ρωτήστε τη ό,τι θέλετε για παραλίες, διαδρομές, χωριουδάκια, φαγητό, είναι θησαυρός και τα Αγγλικά της αρκετά καλά. Αν πείτε καμιά καλή κουβέντα για τον Κάστρο θα σας στείλει ιό, σας το λέω.
Καλέ εννοείται πως δεν αναφέρουμε τίποτα! Θα φαμε κανα σαμπω στο κεφαλι, κι εμείς κι εσύ! χαχαχα
Δεν έχουμε μεγάλες προσδοκίες για τις θάλασσες απλά αν είναι να αφιερώσουμε ενα διωρο από το χρόνο μας για μπάνιο ας είναι έστω κάπου οκ.. Θα πάμε και San Sebastian πριν φτάσουμε Viveiro οπότε κάτι θα ευχαριστηθούμε πιστεύω!
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν πολύ καλησπέρα σας! Σε μια εβδομάδα φευγω!! Το πρόγραμμα έχει βγει αλλά φοβάμαι μήπως έχει παραφορτωθεί...Χρειάζομαι τη βοήθεια σας μήπως χρειαστούν αλλαγές..Ξενοδοχεία έχουν κλειστεί με δωρεάν ακύρωση. Με αυτοκίνητο από Βαρκελώνη διασχίζουμε τη βόρεια ακτή της Ισπανίας και καταλήγουμε Μαδρίτη για να φύγουμε. Έχουμε ξανακάνει παρόμοιο στυλ ταξιδιού σε Ιταλία, Αυστρία και Βαυαρία. Έχουμε και λέμε:
8/8 Βαρκελώνη. Φτάνουμε στις 5:30 το πρωί, διανυκτέρευση.
9/8 Βαρκελώνη, διανυκτέρευση.
10/8 Βαρκελώνη, διανυκτέρευση.
11/8 Παραλαβή αυτοκινήτου πρωί πρωί, περνάμε από Saragoza και φτάνουμε Pamplona το μεσημέρι, διανυκτέρευση.
12/8 Ξεκινάμε για San Sebastian και μένουμε εκεί μέχρι το μεσημεροαπόγευμα όπου φτάνουμε Bilbao. Διανυκτέρευση.
13/8 Bilbao και πιθανή απογευματινή εκδρομή Gernika-Lumo (30 λεπτα απόσταση). Διανυκτέρευση Bilbao.
14/8 Αναχωρούμε από Bilbao, περνάμε από Santilliana del Mar και Comillas (?) και φτάνουμε Cangas de Onis το απόγευμα. Διανυκτέρευση Covadonga
15/8 Φεύγουμε για Viveiro (όπου διανυκτερεύουμε) με ενδιάμεση στάση σε Cudillero ή Luarca
16/8 Από Viveiro κατεβαίνουμε Santiago de Compostella. Πριν φτάσουμε εκεί λέμε να κάνουμε μια στάση σε κάποιο παραδοσιακό χωριό. Διανυκτέρευση σε Santiago
17/8 Santiago, διανυκτέρευση
18/8 (Εδώ αρχίζει το παράλογο αλλά μιας και είναι κάπως στον δρόμο μας και μας αρέσει πολύ το μέρος είπαμε να πάμε....) Αναχώρηση από Santiago και άφιξη Porto, διανυκτέρευση
19/8 Porto, διανυκτέρευση
20/8 Αναχώρηση από Porto για Salamanca, διανυκτέρευση
21/8 Φέυγουμε πρωί για Μαδρίτη, διανυκτέρευση
22/8 Μαδρίτη, διανυκτέρευση
23/8 αναχώρηση από Μαδρίτη

Οι αναχωρήσεις από την κάθε πόλη θα γίνονται αρκετά πρωί. Δεν βγαίνουμε μέχρι πρωίας ούτως ή άλλως και μπορούμε να ξυπνήσουμε! Τι λέτε??
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Λοιπόν πολύ καλησπέρα σας! Σε μια εβδομάδα φευγω!! Το πρόγραμμα έχει βγει αλλά φοβάμαι μήπως έχει παραφορτωθεί...Χρειάζομαι τη βοήθεια σας μήπως χρειαστούν αλλαγές..Ξενοδοχεία έχουν κλειστεί με δωρεάν ακύρωση. Με αυτοκίνητο από Βαρκελώνη διασχίζουμε τη βόρεια ακτή της Ισπανίας και καταλήγουμε Μαδρίτη για να φύγουμε. Έχουμε ξανακάνει παρόμοιο στυλ ταξιδιού σε Ιταλία, Αυστρία και Βαυαρία. Έχουμε και λέμε:
8/8 Βαρκελώνη. Φτάνουμε στις 5:30 το πρωί, διανυκτέρευση.
9/8 Βαρκελώνη, διανυκτέρευση.
10/8 Βαρκελώνη, διανυκτέρευση.
11/8 Παραλαβή αυτοκινήτου πρωί πρωί, περνάμε από Saragoza και φτάνουμε Pamplona το μεσημέρι, διανυκτέρευση.
12/8 Ξεκινάμε για San Sebastian και μένουμε εκεί μέχρι το μεσημεροαπόγευμα όπου φτάνουμε Bilbao. Διανυκτέρευση.
13/8 Bilbao και πιθανή απογευματινή εκδρομή Gernika-Lumo (30 λεπτα απόσταση). Διανυκτέρευση Bilbao.
14/8 Αναχωρούμε από Bilbao, περνάμε από Santilliana del Mar και Comillas (?) και φτάνουμε Cangas de Onis το απόγευμα. Διανυκτέρευση Covadonga
15/8 Φεύγουμε για Viveiro (όπου διανυκτερεύουμε) με ενδιάμεση στάση σε Cudillero ή Luarca
16/8 Από Viveiro κατεβαίνουμε Santiago de Compostella. Πριν φτάσουμε εκεί λέμε να κάνουμε μια στάση σε κάποιο παραδοσιακό χωριό. Διανυκτέρευση σε Santiago
17/8 Santiago, διανυκτέρευση
18/8 (Εδώ αρχίζει το παράλογο αλλά μιας και είναι κάπως στον δρόμο μας και μας αρέσει πολύ το μέρος είπαμε να πάμε....) Αναχώρηση από Santiago και άφιξη Porto, διανυκτέρευση
19/8 Porto, διανυκτέρευση
20/8 Αναχώρηση από Porto για Salamanca, διανυκτέρευση
21/8 Φέυγουμε πρωί για Μαδρίτη, διανυκτέρευση
22/8 Μαδρίτη, διανυκτέρευση
23/8 αναχώρηση από Μαδρίτη

Οι αναχωρήσεις από την κάθε πόλη θα γίνονται αρκετά πρωί. Δεν βγαίνουμε μέχρι πρωίας ούτως ή άλλως και μπορούμε να ξυπνήσουμε! Τι λέτε??
Λίγο ζόρικο το βλέπω, αλλά καλά να περάσετε. :)
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γεια σε ολους. Να "υποβαλλω" κι εγω ενα προγραμμα για Β Ισπανια για εγκριση?Λοιπον φτανουμε Σαντιαγκο ντε Κομποστελλα 2 νυχτες και φευγουμε απο Ζαραγοσα 1 νυχτα , μενουν αλλες 4 νυχτες για Σαντεντερ, Μπιλμπαο Σαν Σεμπαστιαν κ Παμπλονα
και εδω ρωταω , που να διανυκτερευσω?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν πολύ καλησπέρα σας! Σε μια εβδομάδα φευγω!! Το πρόγραμμα έχει βγει αλλά φοβάμαι μήπως έχει παραφορτωθεί...Χρειάζομαι τη βοήθεια σας μήπως χρειαστούν αλλαγές..Ξενοδοχεία έχουν κλειστεί με δωρεάν ακύρωση. Με αυτοκίνητο από Βαρκελώνη διασχίζουμε τη βόρεια ακτή της Ισπανίας και καταλήγουμε Μαδρίτη για να φύγουμε. Έχουμε ξανακάνει παρόμοιο στυλ ταξιδιού σε Ιταλία, Αυστρία και Βαυαρία. Έχουμε και λέμε:
8/8 Βαρκελώνη. Φτάνουμε στις 5:30 το πρωί, διανυκτέρευση.
9/8 Βαρκελώνη, διανυκτέρευση.
10/8 Βαρκελώνη, διανυκτέρευση.
11/8 Παραλαβή αυτοκινήτου πρωί πρωί, περνάμε από Saragoza και φτάνουμε Pamplona το μεσημέρι, διανυκτέρευση.
12/8 Ξεκινάμε για San Sebastian και μένουμε εκεί μέχρι το μεσημεροαπόγευμα όπου φτάνουμε Bilbao. Διανυκτέρευση.
13/8 Bilbao και πιθανή απογευματινή εκδρομή Gernika-Lumo (30 λεπτα απόσταση). Διανυκτέρευση Bilbao.
14/8 Αναχωρούμε από Bilbao, περνάμε από Santilliana del Mar και Comillas (?) και φτάνουμε Cangas de Onis το απόγευμα. Διανυκτέρευση Covadonga
15/8 Φεύγουμε για Viveiro (όπου διανυκτερεύουμε) με ενδιάμεση στάση σε Cudillero ή Luarca
16/8 Από Viveiro κατεβαίνουμε Santiago de Compostella. Πριν φτάσουμε εκεί λέμε να κάνουμε μια στάση σε κάποιο παραδοσιακό χωριό. Διανυκτέρευση σε Santiago
17/8 Santiago, διανυκτέρευση
18/8 (Εδώ αρχίζει το παράλογο αλλά μιας και είναι κάπως στον δρόμο μας και μας αρέσει πολύ το μέρος είπαμε να πάμε....) Αναχώρηση από Santiago και άφιξη Porto, διανυκτέρευση
19/8 Porto, διανυκτέρευση
20/8 Αναχώρηση από Porto για Salamanca, διανυκτέρευση
21/8 Φέυγουμε πρωί για Μαδρίτη, διανυκτέρευση
22/8 Μαδρίτη, διανυκτέρευση
23/8 αναχώρηση από Μαδρίτη

Οι αναχωρήσεις από την κάθε πόλη θα γίνονται αρκετά πρωί. Δεν βγαίνουμε μέχρι πρωίας ούτως ή άλλως και μπορούμε να ξυπνήσουμε! Τι λέτε??
Κατανοητό ότι είναι ζόρικο για πολλούς, αλλά εμένα μου αρέσει.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ωραία λοιπόν! Αφού πήρα έγκριση και από τον Yorgo είμαι οκ! :clap: Παρεπιπτόντως, έχετε να προτείνετε κάποιο μέρος για φαγητό στο Santiago? Διάβασα σε κάποια ιστορία πως καλό είναι να αποφύγουμε τον δρόμο Franco διότι είναι πολύ τουριστικός στο θέμα του φαγητού. Θέλουμε να δοκιμάσουμε την αυθεντική κουζίνα τους, οπότε πάμε ακόμα και σε μαγειριό!

Γεια σε ολους. Να "υποβαλλω" κι εγω ενα προγραμμα για Β Ισπανια για εγκριση?Λοιπον φτανουμε Σαντιαγκο ντε Κομποστελλα 2 νυχτες και φευγουμε απο Ζαραγοσα 1 νυχτα , μενουν αλλες 4 νυχτες για Σαντεντερ, Μπιλμπαο Σαν Σεμπαστιαν κ Παμπλονα
και εδω ρωταω , που να διανυκτερευσω?
Οπωσδήποτε Μπιλμπάο για εμένα ή Σαν Σεμπαστιάν αν βρεις κάτι νορμαλ. Εγώ δεν επέλεξα διαμονή εκεί λόγω των τσουχτερών τιμών και του γεγονότος πως έκλεισα hotels ούτε ένα μήνα πριν to ταξιδι, οπότε θα πάω Σαν Σεμπαστιαν μονοημερη.. Μπορείς να βάλεις μια διανυκτέρευση σε κάποιο χωριό στα Picos de Europa ή κάπου στην Γαλικία γιατί ειναι και 5 ωρες ταξίδι απο Santiago έως Picos de Europa, μετα 2 μερες Bilbao και 1 Pamplona. Για το Santander δεν εχω ψαξει καθόλου, δεν ξέρω τι παίζει.
 
Last edited by a moderator:

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Οπωσδήποτε Μπιλμπάο για εμένα ή Σαν Σεμπαστιάν αν βρεις κάτι νορμαλ. Εγώ δεν επέλεξα διαμονή εκεί λόγω των τσουχτερών τιμών και του γεγονότος πως έκλεισα hotels ούτε ένα μήνα πριν to ταξιδι, οπότε θα πάω Σαν Σεμπαστιαν μονοημερη.. Μπορείς να βάλεις μια διανυκτέρευση σε κάποιο χωριό στα Picos de Europa ή κάπου στην Γαλικία γιατί ειναι και 5 ωρες ταξίδι απο Santiago έως Picos de Europa, μετα 2 μερες Bilbao και 1 Pamplona. Για το Santander δεν εχω ψαξει καθόλου, δεν ξέρω τι παίζει.
σε ευχαριστω, σκευτομαι την Λουρκα, Βιλμπαο και Σαν Σεμπαστιαν θα ψαξω στο airbnb η γυρω.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Πόσες μέρες έχεις;Νομίζω είναι καλύτερα να νοικιάσετε αυτοκίνητο.Σαντιάγκο
Κορούνια,Βιτόρια,Μπιλμπάο,Σαν Σεμπαστιάν,Παμπλόνα είναι από τις πόλεις
που πρέπει να δεις και ανάλογα με τον χρόνο που έχεις να βάλεις διανυκτερεύσεις.
@panpan και @Yorgos και όποιος άλλος γνωρίζει..
Μια φίλη φεύγει για Χιρόνα και από κει θέλει πλάνο!
Δε θα έχει αυτοκίνητο θα κινηθούν με μμμ.
Που μπορεί να πάει;Να φτάσει μεχρι σαντιαγο ντε Κομποστέλα, με ποια σειρά;
Επιστροφή δεν έχει κλείσει βοηθήστε να της φτιάξουμε ένα πλανο 7-10 μέρες γιατί δεν έχω χρόνο να ψαχτώ καθόλου πήγε 04.00 και δε διάβασα ακόμη για το διαγώνισμα που θα μου βάλει αυριο!
Είτε θα πάει perpignan μόνο αν αξίζει και Καρκασόν που κάτι μου λέει σίγουρα αξίζει!
Ή να δει τη βορεια ισπανία;
πως μπορει να πάει-τρενο ή καποιο λεωφορειο;ποια είναι η σειρά για τις υπέροχες πόλεις του βορά;
λογικά μαγικά χωρια δε μπορει να δει γιατι δε θα εχει αμαξι!
Η Ανδόρρα αξίζει;
Ένα ολόκληρο καλοκαίρι αταξίδευτο και ξαφνικά πρέπει να σώσω ένα σωρό ταξιδεμένες ψυχές που θα με καταραστούν αν τους ετοιμάσω λάθος πλάνα!
Ayúdeme por favor όχι δε μιλάω ισπανικά αλλά ήθελα να σας ενυπωσιάσω μπας και απαντήσετε αν δεν είστε κάτω από κοκοφοίνικες αυτές τις μέρες!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
μετά από ψάξιμο καταλήξαμε στο ότι με μμμ είναι ακατόρθωτο να κάνει κανείς τις πόλεις αυτές-οι αποστάσεις είναι αρρωστημένα μεγάλες κ τρένα δεν έχει παντού.Δοκίμασα για παράδειγμα Σαντιάγο για Μπίλμπαο και δεν έχει σύνδεση, κάνω κάτι λάθος;
ας ελπίσουμε ότι η fairydust θα φέρει ζουμερά νέα!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
και απαντήσετε αν δεν είστε κάτω από κοκοφοίνικες αυτές τις μέρες!
Θα ήθελα,αλλά αυτές τις ημέρες πνίγομαι στην δουλειά.
Οι μέρες είναι λίγες και θα πρέπει να ξεχάσει την βόρεια Ισπανία.
Μόνο Καταλανία και βία-βία βόρεια Καταλανία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom