Βόρεια Πίνδος

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
3η ημέρα

Ξημέρωσε η Πρωτομαγιά με έναν ήλιο να φωτίζει τα πάντα και να διώχνει σιγά σιγά τη βραδινή υγρασία. Μέρα της εργατιάς αλλά και λαμπρή γιορτή της φύσης. Αυτή τη μέρα διαλέξαμε να επισκεφθούμε ένα από τα ωραιότερα και σημαντικότερα μνημεία της πανέμορφης Ελληνικής φύσης. Τη «Ζεστή Κοιλάδα» (Βάλια Κάλντα στα βλάχικα), τον Εθνικό Δρυμό Βόρειας Πίνδου που βρίσκεται στα δυτικά του νομού Γρεβενών στα σύνορα με το νομό Ιωαννίνων. Στα όρια της Μακεδονίας με την Ήπειρο. Το χώρο που ζει η καφέ αρκούδα αλλά και ένα από τα ομορφότερα φυτά της ελληνικής φύσης. Το γιγαντιαίο «Ρόμπολο», είδος πεύκου. Από το 2004 ο Εθνικός Δρυμός αποτελεί μέρος του Εθνικού Πάρκου Β. Πίνδου. http://www.parnitha-np.gr/ethnika_parka.htm, http://www.epirussa.gr/pemileas/perivalon.htm
Πριν όμως επισκεφθήκαμε ένα ακόμα σπουδαίο ανθρώπινο έργο της περιοχής. Το μεγαλύτερο πέτρινο γεφύρι της Μακεδονίας, αυτό του Αζίζ Αγά. Σύμφωνα με την παράδοση ο μάστορας δοκίμασε τρεις φορές να το χτίσει. Τις δύο πρώτες γκρεμίστηκε με το ξεκαλούπωμα. Ο Αζίζ Αγάς, χρηματοδότης του έργου απείλησε ότι αν έπεφτε και την τρίτη φορά θα του έπαιρνε το κεφάλι. Αυτός πριν το ξεκαλούπωμα το έσκασε. Το γεφύρι ξεκαλουπώθηκε και από τότε στέκει αγέρωχο κοντά στο χωριό Τρίκωμο. Όλα αυτά έγιναν στα 1727. ttp://www.xosg.gr/main/pages/anabasis/gefiria.htm Στην κορυφή της καμάρας κρέμεται μια μικρή αλυσίδα. Εκεί κάποτε κρέμονταν ένα κουδούνι για να ειδοποιεί τους διαβάτες όταν φύσαγε πολύ και τα πράγματα γίνονταν δύσκολα γι αυτούς. Περάσαμε ένα δίωρο στην περιοχή με άπειρες φωτογραφίσεις, βόλτες και απόλαυση του μοναδικού αυτού τόπου.
Από εκεί κινηθήκαμε σε γνώριμους από την προηγούμενη δρόμους και φτάσαμε στο Περιβόλι. Πήγαμε στο γραφείο του Δασάρχη και από τον ίδιο πήραμε κάποιες πληροφορίες, αλλά δυστυχώς όχι υλικό, για την επίσκεψη στον Εθνικό Δρυμό. Από το Περιβόλι ακολουθήσαμε για 4 χιλιόμετρα τον άσφαλτο προς Ιωάννινα και μετά για 5 χιλιόμετρα πολύ καλό χωματόδρομο. Είχαμε μπει πια στον Εθν. Δρυμό. Άρχισαν να εμφανίζονται τα πρώτα ρόμπολα. Τι γίγαντες Θεέ μου! Και τότε είδαμε μιαν εικόνα που πραγματικά προκαλεί δέος. Τελείως ξερά ρόμπολα χτυπημένα από κεραυνό με καμένο το εσωτερικό τους, σχισμένα, κατάμαυρα αλλά όρθια. Μια εικόνα που δεν ήταν σπάνια μέσα σε αυτή την υπέροχη φύση. Φτάσαμε στο τρίστρατο όπου έπρεπε να ακολουθήσουμε το μεσαίο δρόμο. Τα 4Χ4 δεν έχουν πρόβλημα αλλά τα συμβατικά Ι.Χ. μπορούν να προχωρήσουν μέχρι ένα σημείο. Επειδή είχαμε μόνο ένα 4Χ4 κάποιοι από εμάς το κόψαμε με τα πόδια. Αισθανόμουν σα μυρμήγκι δίπλα στους γίγαντες γύρω μας. Η δε αίσθηση του δροσερού καθαρού αέρα της Πίνδου δεν μπορεί να περιγραφεί με κανένα τρόπο. Περπατήσαμε περίπου 45΄ μέχρι το κατώτερο σημείο της κοιλάδας. Το Αρκουδόρεμα, παραπόταμος του Αώου κυλάει τα νερά του προς το μεγάλο ποτάμι συμβάλλοντας και αυτό στην αίσθηση δροσιάς. Μετά από καμιά ώρα εκεί άρχισε η επιστροφή. Εγώ με τα παιδιά το κόψαμε πάλι με τα πόδια αλλά μέχρι ένα σημείο, μέχρι να επιστρέψει το 4Χ4 να πάρει και εμάς. Βγαίνοντας από τη Βάλια Κάλντα είχε μεσημεριάσει και αποφασίσαμε να πάμε για φαΐ. Ακολουθήσαμε αντίθετη πορεία από αυτή που είχαμε έρθει, στον ασφαλτόδρομο για Ιωάννινα και μετά από 20΄ μέσα από πυκνό δάσος φτάσαμε στη Βοβούσα, το ανατολικότερο από τα Ζαγοροχώρια στο νομό Ιωαννίνων. Όμορφο χωριό με τον Αώο να το κόβει στα δύο και ένα από τα πιο καλοδιατηρημένα πέτρινα γεφύρια να ενώνει τους δυο μαχαλάδες. Είναι λίγα τα χωριά που καυχώνται πως έχουν ένα πέτρινο γεφύρι μέσα και ένα από αυτά είναι και η Βοβούσα. Δυστυχώς λόγω Πρωτομαγιάς γινόταν ο χαμός. Μια ταβέρνα και ένα καφενείο προσπαθούσαν να ταΐσουν τόσο κόσμο. Με τα πολλά στο καφενείο φάγαμε κάτι ομελέτες σε δόσεις (!!) και σαλάτες (το ψωμί είχε τελειώσει) και φύγαμε για την επιστροφή. Περιβόλι, διασταύρωση για Αβδέλλα, χωματόδρομος προς Λάβδα και άσφαλτος μέχρι τη Σμίξη. Η Σμίξη είναι το πιο κοντινό προς το χιονοδρομικό κέντρο της Βασιλίτσας χωριό. Καλοφτιαγμένο με αρκετή υποδομή, κυρίως ως προς τη διαμονή, με όμορφους ξενώνες (ένας από αυτούς και το παλιό σχολείο), περιποιημένο και πεντακάθαρο, όπως όλα τα χωριά που γυρίσαμε, κάτι που πραγματικά μας έκανε πολύ θετική εντύπωση. Λίγες φωτογραφίες, τις απαραίτητες πληροφορίες από τους ντόπιους και συνεχίζουμε για το διασημότερο χωριό του νομού, την ξακουστή Σαμαρίνα. Άσφαλτος μέχρι το χιονοδρομικό και εκεί δεξιά στον χωματόδρομο που είναι στρωμένος και έτοιμος για ασφαλτόστρωση. Σε λίγο βγήκαμε στον δρόμο που φτάνει στη Σαμαρίνα από τα Γρεβενά και στρίψαμε αριστερά. Η Σαμαρίνα είναι άλλο ένα Βλαχοχώρι πάνω στο Σμόλικα και έχει το ρεκόρ του ψηλότερα χτισμένου χωριού της Ελλάδας, στα 1450 μέτρα πάνω από το επίπεδο της θάλασσας. Σε μια στροφή φαίνεται για πρώτη φορά. Αρκετά μεγάλο και όμορφο με τις κόκκινες τσίγκινες στέγες των σπιτιών της να λούζεται στον απογευματινό ήλιο. Στην είσοδο μια επιγραφή μας λέει «Γκίνι Βίνις», δηλ καλώς ήλθατε στα Βλάχικα. Φτάσαμε στη μεγάλη πλατεία και κάτσαμε κάτω από τα πλατάνια που δεν είχαν βγάλει ακόμα όλα τους τα φύλλα λόγω υψομέτρου και παραγγείλαμε καφέδες και γλυκά. Μέχρι να έρθουν πήγα μια βόλτα στο χωριό. Περιποιημένο και καθαρό και αυτό με όμορφα σπίτια, πολλούς ξενώνες και την εκκλησία της Μεγάλης Παναγιάς. Χαμηλή, στενόμακρη εκκλησία (κλειστή κι αυτή) με ένα πεύκο να φυτρώνει και να ξεπροβάλει από τη στέγη του ιερού. Το προαύλιο της εκκλησίας είναι κοινό με το προαύλιο του εδώ και 40 χρόνια κλειστού σχολείου που όμως καλοδιατηρείται και είναι ένα πολύ ωραίο κτίριο. Μετά τον καφέ και αφού είχε αρχίσει να σουρουπώνει ξεκινήσαμε για την επιστροφή. Στην έξοδο του χωριού άλλη πινακίδα μας αποχαιρετούσε στα βλάχικα «Άουρα Μπουόνα» (ή κάπως έτσι). Δηλ. «ώρα καλή» (δυστυχώς έχασα το χαρτάκι που σημείωσα τη φράση). Λίγο παρακάτω κάτσαμε για φαΐ στον μικρό οικισμό Αετιά και αφού είχε νυχτώσει πια για τα καλά γυρίσαμε στο ξενοδοχείο για την τελευταία βραδιά της εκδρομής μας. Πέσαμε νωρίς για ύπνο γιατί η επόμενη προβλέπονταν πολύ κουραστική (λες και οι προηγούμενες δεν ήταν!!).,


Φωτό: Τα Ρόμπολα στη Βάλια Κάλντα και το σχολείο στη Σαμαρίνα
Υπάρχουν κι άλλες φωτό στη gallery http://www.travelstories.gr/photo/showgallery.php?cat=41 και http://www.travelstories.gr/photo/showgallery.php?cat=89
 

Attachments

Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δήμο εδωσες ωραία ιδεα για 3ημερη ομαδική εκδρομή.
Υπάρχει κανα 3 ημερο με αργία στο προσεχές μέλλον;
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Και τη σημαία τι την έχουμε; (εκτός βέβαια από τα αυτονόητα, για να μην παρεξηγούμεθα):haha: Εσύ είσαι και πολύ κοντά
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δημο ευχαριστω για την ομορφη περιγραφη ενοs πανεμορφου παρθενου ελληνικου τοπιου , αλλα πιο πολυ ευχαριστω για το μαθημα :lol: αφου πολλα απο αυτα που μαs λεs ειλικρινα δεν τα ηξερα. Η 'Ζεστη κοιλαδα' μπηκε στη λιστα με τουs επομενουs προs επισκεψη προορισμουs :).
Και περιμενουμε τη συνεχεια..
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Dimosf συγχαρητηρια για την πανεμορφη περιγραφη σου. Λυπαμαι που δεν προλαβα να γραψω εγω για ολα αυτα τα πανεμορφα μερη του νομου Γρεβενων μιας που ειμαι ενα παιδι της Σαμαρινας. Καταγομαι απο την Σαμαρινα, εχουμε σπιτι εκει κοντα στην εξαισια εκκλησια της Παναγιας, και γνωριζω πολυ καλα ολα τα μερη που ανεφερες. Ημουν στη Σαμαρινα απο το Μεγαλο Σαββατο οπου χιονιζε με χοντρες νιφαδες εως τη δευτερη ημερα του Πασχα οταν δηλ. εσυ πηγες. Χαιρομαι που περασατε ομορφα κι ευχομαι σε οσους διαβαζουν αυτες τις γραμμες να κανονισουν συντομα να επισκεφτουν αυτα τα ομορφα μερη της Ελλάδας γιατι Ελλάδα δεν ειναι μονο ηλιος και θαλασσα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Dimosf συγχαρητηρια για την πανεμορφη περιγραφη σου. Λυπαμαι που δεν προλαβα να γραψω εγω για ολα αυτα τα πανεμορφα μερη του νομου Γρεβενων μιας που ειμαι ενα παιδι της Σαμαρινας. Καταγομαι απο την Σαμαρινα, εχουμε σπιτι εκει κοντα στην εξαισια εκκλησια της Παναγιας, και γνωριζω πολυ καλα ολα τα μερη που ανεφερες. Ημουν στη Σαμαρινα απο το Μεγαλο Σαββατο οπου χιονιζε με χοντρες νιφαδες εως τη δευτερη ημερα του Πασχα οταν δηλ. εσυ πηγες. Χαιρομαι που περασατε ομορφα κι ευχομαι σε οσους διαβαζουν αυτες τις γραμμες να κανονισουν συντομα να επισκεφτουν αυτα τα ομορφα μερη της Ελλάδας γιατι Ελλάδα δεν ειναι μονο ηλιος και θαλασσα.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και εσένα και όλους τους υπόλοιπους φίλους μας εδώ και χαίρομαι που ξυπνάω επιθυμίες και για άλλους Ελληνικούς ταξιδιωτικούς προορισμούς. Έχεις απόλυτο δίκιο. Εμένα προσωπικά με συγκλονίζουν τα βουνά, τα τρεχούμενα νερά και τα έλατα. Πάντως πολύ θα ήθελα να βρεθώ κάποτε πάλι στη Σαμαρίνα και να μπορέσω να δω την Παναγιά μέσα. Φαντάζομαι οτι θα είναι σπουδαία. Σε παρακαλώ πες μου αν τα βλάχικα που έγραψα είναι σωστά γιατί δεν είμαι σίγουρος. Έχασα το ρημάδι το χαρτάκι και θυμόμουν κάπως το "καλή ώρα". Το Γκίνι Βίνις το είδα και το θυμήθηκα στο τελευταίο τεύχος του PASSPORT που έχει αφιέρωμα στους Βλάχους.
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Απταιστα τα βλαχικα σου. Τα καταλαβαινω ολα, οταν ακουω να τα μιλουν αλλα δυστηχως δυσκολευομαι να μου ερθουν οι λεξεις και να τα μιλησω με ανεση. Ανι μουλτς που σημαινει Χρονια Πολλα (για το ΠΑΣΧΑ)
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Εμένα προσωπικά με συγκλονίζουν τα βουνά, τα τρεχούμενα νερά και τα έλατα.
Σε ευχαριστώ που έγραψες αυτό
Γιατί εδώ, με τόση λατρεία σε παραλίες και ωκεανούς, ένοιωσα κάπως σαν μειονότητα...
Τα βουνά είναι το πάθος μου.
Χαίρομαι που γίναμε 2 :clap:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Νομίζω οτι είμαστε περισσότεροι αλλά σκάμε μύτη σιγά-σιγά. Σα τα σαλιγκάρια:haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγω παλι χαιρομαι τα παντα: βουνα και λαγκαδια, θαλασσες και νησια, καμπους και ερημους, χωρια και πολεις , μη με βαζετε να διαλεξω δε μπορω!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εγω παλι χαιρομαι τα παντα: βουνα και λαγκαδια, θαλασσες και νησια, καμπους και ερημους, χωρια και πολεις , μη με βαζετε να διαλεξω δε μπορω!
Αυτό δεν σημαίνει οτι δε χαίρομαι και τα υπόλοιπα. Αλλά υπάρχουν και αδυναμίες. Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.396
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom