Λάος Ταϊλάνδη Βόρεια Ταυλάνδη+Λάος -Υδάτινο πέρασμα!

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
:clap:γραφε -γραφε γιατι δεν θα προλαβεις να τελειωσεις τη ιστορια..μην ξεχνας 4 Ιουνη πεταμε!!!!!!!!!!!!!:haha::haha:
παλι λαθος εβαλες τη αντιστροφη μετρηση? πως σου βγαζει μια ωρα λιγοτερο?????
γιατι ξέρω νομίζεις τι ώρα πετάμε??:D
στο περιπου ...ολα ειναι στο περίπου καλη μου φίλη!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Θα την γράψεις μόνη σου την ιστορία, ή θα έχουμε πασούλες με τον Xeno?
( Προτιμώ τη δευτερη εκδοχή γιατί ξέρω μως με τη φλυαρία - που δε σε δισκρίνει - θα την περάσεις την ιστορία στα γρήγορα... Ξέροπντας πια το στυλ της γραφής σου δε με πειράζει καθόλου...)
Για πάμε λοιπόν...:clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Και πανω που πηγα να θυμιθω το ονομα μου Ρενατα ξεκινας την ιστορια και θα το ξαναξεχασω παλι.:haha:
Μπραβο για την ιστορια,ξαναταξιδεψε με (μας) στα ομορφα μερη της Ασιας.

ΥΓ.Αφου δεν κατεχεις απο ιατρικη ασε καμμια γιατρουδαρα του φορουμ να μας πλημμυρισει με τις γνωσεις του.:)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
aimg684.imageshack.us_img684_4881_p1120083medium.jpg


H άφιξη στην τεραστια πολη της bkk γνωστη αίσθηση πια, οι διαδικασίες γρήγορες με μοντέρνους και άρτιους τρόπους όσον αφορά τις αφίξεις στο τεράστιο αλλα καλα οργανωμένο αεροδρόμιο, ενα ταξι prepaid γρήγορα μας μετέφερε στο μικρο καθαρο ξενοδοχείο μας που το ήξερε ο xenos.
απο το αεροδρόμιο προμηθευτήκαμε ολο το τουριστικό υλικο που χορηγείται δωρεάν σε καθε γωνια του! Νιώθαμε σαν στην πόλη μας..επιτέλους φτάσαμε στην θεοπάλαβη πολυβουη πρωτεύουσα αφετηρία για το ταξίδι μας.
Αποφασίσαμε να μείνομε τέσερις μέρες εδω να εξερευνήσομε οτι δεν είχαμε δει μέχρι τώρα,να σκεφτούμε με ποιο τρόπο θα παμε βορεια και ποιος θα ήταν ο επόμενος σταθμός!
στην επιστροφή αφήσαμε αλλες πέντε μέρες εδω και θα μεινομε στην περιοχή khaosan.
Ενιωθα μια μικρή ενοχή απέναντι στον xeno γιατι επέμενα να μη παμε καθόλου νότια μιας και οι δυο είχαμε πάει αρκετές φορές ..
βέβαια για εκείνον αποτελούσε απώλεια που δεν θα κολυμπουσε με τις ώρες σε κανένα νησάκι και δεν θα κουνιοταν στην αιώρα κάτω απο κάποιο φοίνικα...Απο την μεριά μου έχοντας επισκεφτεί ήδη την βόρεια ταυλάνδη πριν αρκετά χρόνια το προτεινα με θέρμη γιατί ήξερα οτι αξίζει και μάλιστα περισσότερο τώρα που ειχαμε μεγάλη αυτονομία κινήσεων και πολυ χρονο..
Η bkk δεν με κουράζει ποτέ! έχει οτι γουστάρει η ψυχή σου..οι εικονες της ειναι γνήσιες και μοναδικές..επισκεφτήκαμε ολα τα γνωστά αξιοθέατα ξανα,μετακινηθήκαμε άνετα με το εναέριο τραίνο(BTS) με βάρκες, τουκ τουκ και φυσικα ατέλειωτες βόλτες με τα πόδια.
Μειναμε σε κεντρική περιοχή της πόλης λίγα βήματα απο το σταθμο του εναέριου τραινου nana για γρήγορη πρόσβαση στο μεγαλύτερο μέρος της πόλης.
Εκτος απο το εναέριο τραίνο μπορείτε να μετακινηθείτε επίσης με τον υπόγειο .οι σταθμοι Asoke και Mo Chit έχουν ανταλλαγή με τον υπόγειο σιδηρόδρομο MRT
Καναμε και" μεγάλη ζωη" στην bkk ναι μη γελάτε..ξέρετε βάζω φραγμούς στο budget μου και οσο και αν σας φαίνεται παράξενο ποτέ δεν πέφτω έξω..στο τέλος του ταξιδιου θα σας το αναφέρω και ειμαι σίγουρη πως θα απορήσετε..αλλα γίνεται!!

Η μεγάλη ζωη αναφέρεται σε γευμα στον 75 οροφο του Baiyoke Tower II με κερια και λιβάνια αγναντευοντας την ολοφωτη πόλη και οι ουρανοξύστες σαν μυρμήγκια απο ψηλα!κρασί και ποτο στον παραπάνω όροφο και φυσικα το γευμα μπουφες απο όλες τις χώρες του κόσμου! οποτε και να πατε θα το βρείτε και θα σας μεινει ολη η φάση αξέχαστη!!
Η περιοχή silom με τα τεράστια πολυκαταστήματα οπως τα ΜΒΚ που μπροστα τους τα δικά μας malls μοιάζουν με περίπτερα,η μεγάλη ζωή συνεχίστηκε με ποτάκια και χυμους σε γειτονικά μαγαζια αλλες φορές σε τούρκικα,αραβικα,βιετναμέζικα με ανάλογα μουσικα ακούσματα..θέλει το χρόνο του ομως..ολο χάνεσαι ακομα και στο ίδιο τετραγωνο!
Οι ταυλανδοί μου φαίνονται οι πιο φιλικοι ανθρωποι απ οσους έχω συναντήσει-μονο να σε βοηθήσουν θέλουν και ως δια μαγείας σου δείχνουν και σου φέρνουν οτι ζητήσεις και αυτο που θέλω να τονίσω ειναι χωρίς δουλοπρέπεια!

aimg543.imageshack.us_img543_4407_p1110041medium.th.jpg aimg339.imageshack.us_img339_9272_p1110049medium.th.jpg aimg207.imageshack.us_img207_8348_p1120110medium.th.jpg aimg585.imageshack.us_img585_4098_p1120103medium.th.jpg
aimg833.imageshack.us_img833_7983_p1130297medium.th.jpg

Η μαγεία της bkk ειναι τα πολλα προσωπά της ..σε ξαφνιάζει καθε λεπτο δεν ρουτινιάζεις ποτέ τα έχει όλα!! οι αποστειρωμένες όμορφες και επαναλαμβανόμενες πόλεις με κουράζουν..εδώ η ζωή δεν σταματά ποτέ!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
H περιγραφή σου σχηματίζει εικόνες στο μυαλό μου! Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Ινδοκίνα:clap::clap::clap::clap:
Περιμένουμε συνέχεια!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μερικες προσφατες φωτογραφιες απο την Μπανγκοκ
 

Attachments

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Η μαγεία της bkk ειναι τα πολλα προσωπά της ..σε ξαφνιάζει καθε λεπτο δεν ρουτινιάζεις ποτέ τα έχει όλα!! οι αποστειρωμένες όμορφες και επαναλαμβανόμενες πόλεις με κουράζουν..εδώ η ζωή δεν σταματά ποτέ!!!
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
aimg684.imageshack.us_img684_4881_p1120083medium.jpg
Ενιωθα μια μικρή ενοχή απέναντι στον xeno γιατι επέμενα να μη παμε καθόλου νότια μιας και οι δυο είχαμε πάει αρκετές φορές ..βέβαια για εκείνον αποτελούσε απώλεια που δεν θα κολυμπουσε με τις ώρες σε κανένα νησάκι και δεν θα κουνιοταν στην αιώρα κάτω απο κάποιο φοίνικα...
Φιλε xene πως το δεχτηκες αυτο?? :shock:Ουτε παραλια , ουτε αιωρα? Ελπιζω να αξιζε τον κοπο ο βορρας! Περιμενω κι εγω τις ωραιες αφηγησεις της renata και πασουλες με φωτο και σχολια απο xeno..Συνεχισε renata και ευχαριστουμε , χρειαζομαστε τετοιες ιστοριες απο αγαπημενες μας περιοχες :D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Φιλε xene πως το δεχτηκες αυτο?? :shock:Ουτε παραλια , ουτε αιωρα? Ελπιζω να αξιζε τον κοπο ο βορρας! Περιμενω κι εγω τις ωραιες αφηγησεις της renata και πασουλες με φωτο και σχολια απο xeno..Συνεχισε renata και ευχαριστουμε , χρειαζομαστε τετοιες ιστοριες απο αγαπημενες μας περιοχες :D
Aστα go2dbeach εκανα πετρα την καρδια μου και ανεβηκα βορεια ταιλανδη που δεν ειχα ξαναπαει,ετσι για την εμπειρια και να δω καινουρια μερη.:cool:

Ολα καλα και ωραια ηταν :D αλλα..... αμα ειχε και θαλασσα θαταν ακομα καλυτερα....!!!
Παρολα αυτα πετυχα μπαγκαλοουζ για λιγες μερες με αιωρα και εβγαλα το αχτι μου....εκανα και μια βουτια σε μια λιμνη κατα τη διαρκεια του ταξιδιου.
(βλεπε φωτο).

Ελπιζω να μην με διαγραψεις απο το συλλογο παραλιοπληκτων γιατι θα προσπαθησω να επανορθωσω στο επομενο ταξιδι.....

...Βουδα θελοντος και μνημονιου επιτρεποντος
Αμην....:haha:

Ρενατα συνεχεια δεν εχει?????????
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τωρα έχομε αλλα ζόρια!!
απο βδομάδα το βλέπω....γράφε και συ τίποτα που θυμάσαι καλύτερα.:shock:
προς το παρόν προέχει να αποκατασταθει η πατρίδα,αλλιως θα σου κανω δώρο μια αιώρα να τη βάλεις στο χωριο σου τρέφοντας ψευδαισθήσεις!!:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom