Βόρεις Πόλος

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
γεια σας! θελω να κανω ενα ταξιδι στο'βορειο πολο', να δω τους παγους του αρκτικου κυκλου.δεν εχω ιδεα ομως τι να ψαξω..γνωριζω οτι πρεπει να παω νορβηγια αλλα απο κει κ περα εχω το πληρες κενο...καποιος που να εχει παει? κ να μπορει να με κατατοπισει σχετικα? τι εποχη ενδεικνυται? καλοκαιρι? αξιζει να παει καποιος με γκρουπ?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
είναι πολλά πολλά τα φράγκα, αν θες να δεις τους πάγους, πήγαινε καλύτερα σε κάνα παγετώνα της Νορβηγίας/Ισλανδία ή στο Murmansk της Ρωσίας
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
υπάρχει το ατμόπλοιo hurtigruten, έχει και σελίδα www.hurtigruten.com. Η εταιρεία διοργανώνει εκδρομές διαφόρων τύπων εκεί στην σκανδιναβία αλλά και γροιλανδία και ισλανδία. Για δες το λίγο μπορεί να έχει κάτι που να σε ενδιαφέρει. Κατά τα άλλα δεν έχω και εγώ ιδέα για το τι πρέπει να ψάξεις αλλά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον να συγκεντρωθούν πληροφορίες για ένα τέτοιο ταξίδι!!!!! Καλή τύχη
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
αξιζει να παει καποιος με γκρουπ?
Δηλαδή εσύ πως το κόβεις, υπάρχει περίπτωση να πας στον Βόρειο Πόλο μόνη σου...

Συμβουλή... κατανοώ το νεαρό της ηλικίας και τον ενθουσιασμό αλλά θα σου έλεγα επί του παρόντος να προσγειωθείς στην πραγματικότητα και να βάλεις πιο ρεαλιστικούς ταξιδιωτικούς στόχους... όταν με το καλό αποκτήσεις ταξιδιωτική πείρα και μαζέψεις τα πάρα πολλά λεφτά που χρειάζονται γιαυτό το ταξίδι τα ξαναλέμε...

Υ.Γ. Σύντροφε Θανάση στοχοπροσηλωμένος όπως πάντα στην κομματική γραμμή πρότεινες το αυτονόητο... εύγε σου!! Φράξιες τύπου Νορβηγίας και Ισλανδίας μακρυά από εμάς...

Υ.Γ.1. Για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται για ένα τέτοιο ταξίδι ας ψάξουν τις πανάκριβες κρουαζιέρες που ξεκινούν από το μυθικό Longyearbyen...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
γεια σας! θελω να κανω ενα ταξιδι στο'βορειο πολο', να δω τους παγους του αρκτικου κυκλου.δεν εχω ιδεα ομως τι να ψαξω..γνωριζω οτι πρεπει να παω νορβηγια αλλα απο κει κ περα εχω το πληρες κενο...καποιος που να εχει παει? κ να μπορει να με κατατοπισει σχετικα? τι εποχη ενδεικνυται? καλοκαιρι? αξιζει να παει καποιος με γκρουπ?
Οι δύο τρόποι όπως σου είπαν είναι α) μέσω Svalbard και από εκεί με αεροπλάνο-ελικόπτερο για Βόρειο Πόλο και β) μέσω Μουρμάνσκ με παγοθραυστικό. Κοίτα τα παρακάτω ενδεικτικά προγράμματα της Arctic Direct. Για το συνολικό κόστος του ταξιδιού υπολόγισε από €15,000 έως €20,000.

Arctic Direct - North Pole Flight

Arctic Direct - NORTH POLE EXPEDITION ABOARD THE VICTORY
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Και μετα τη παραθεση της εκτιμωμενης τιμης του ταξιδιου αυτου, καληνυχτα και καλη τυχη...ασε που δε πορτοκαλιζεται κι ολας...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Sonia_1991 έχω λίγο μπερδευτεί και εντελώς φιλικά θα κάνω την παρατήρηση ότι ο χάρτης σου δεν συνάδει με τις ερωτήσεις που κάνεις στα μηνύματα σου. Επί του θέματος τώρα, έχω βρεθεί όχι ακριβώς αλλά … κοντά στο μέρος. Υπάρχει σχετική ιστορία στο φόρουμ http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...1%E9%F3%E5-%E1%F0%FC-%F4%EF-%EA%F1%FD%EF.html
και πολλές φωτογραφίες. Το καθ΄αυτό ταξίδι τώρα στον Βόρειο πόλο το περιλαμβάνουν ένα-δυο μεγάλα ελληνικά ταξιδιωτικά πρακτορεία στα προγράμματά τους αλλά είναι αμφίβολο αν το πραγματοποιούν έστω και μία στα 5 χρόνια. Το κόστος είναι φοβερά δυσανάλογο για το πραγματικό ενδιαφέρον που έχει, απευθύνεται σε ελάχιστους, ενώ για μας υπάρχουν όπως λέει κι ο Traveller πιο ρεαλιστικοί ταξιδιωτικοί στόχοι. Εδώ θα βρεις κάποιες πληροφορίες. Arctic Adventure Cruises, Icebreaker Cruise to the North Pole and Arctic
 

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
Sonia_1991 έχω λίγο μπερδευτεί και εντελώς φιλικά θα κάνω την παρατήρηση ότι ο χάρτης σου δεν συνάδει με τις ερωτήσεις που κάνεις στα μηνύματα σου. Επί του θέματος τώρα, έχω βρεθεί όχι ακριβώς αλλά … κοντά στο μέρος. Υπάρχει σχετική ιστορία στο φόρουμ http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...1%E9%F3%E5-%E1%F0%FC-%F4%EF-%EA%F1%FD%EF.html
και πολλές φωτογραφίες. Το καθ΄αυτό ταξίδι τώρα στον Βόρειο πόλο το περιλαμβάνουν ένα-δυο μεγάλα ελληνικά ταξιδιωτικά πρακτορεία στα προγράμματά τους αλλά είναι αμφίβολο αν το πραγματοποιούν έστω και μία στα 5 χρόνια. Το κόστος είναι φοβερά δυσανάλογο για το πραγματικό ενδιαφέρον που έχει, απευθύνεται σε ελάχιστους, ενώ για μας υπάρχουν όπως λέει κι ο Traveller πιο ρεαλιστικοί ταξιδιωτικοί στόχοι. Εδώ θα βρεις κάποιες πληροφορίες. Arctic Adventure Cruises, Icebreaker Cruise to the North Pole and Arctic
γτ δε συναδει ο χαρτης με τις ερωτησεις μου? απο οσο ξερω δεν εχω παει σκανδιναβια ακομη. ευχαριστω ολους γ τις πληροφοριες αλλα μη δαγκωνετε παιδια το οτι ειμαι μικρη δε σημαινει οτι δεν ξερω να εκτιμησω ενα καλο ταξιδι. προφανως θα παω με γκρουπ αλλα θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει δυνατοτητα ( και αν ναι, να μου πει καποιος που το εχει ηδη κανει) να παω ατομικα κ να βρω στην ισλανδια/νορβηγια καποιες σχετικες κρουαζιερες. διαπιστωσα απο τις απαντησεις οτι υπαρχουν. ο,τι παραπανω ξερει καποιος ευπροσδεκτον! θα συνεχισω κ γω το ψαξιμο...οσο για το οικονομικο, ο καθενας κοιταει την τσεπη του.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
ουάου!! η τιμή είναι όντως κάπως!!! για μένα τουλάχιστον. Sonia βρες τρόπο να πας και θα μας κάνεις ζωντανό ρεπορτάζ μιας και εγώ σίγουρα, και άλλοι φαντάζομαι δεν θα πάμε ποτέ. Δεν θα ζηλέψω απότώρα... μόνο αν πας!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
πέρσι ήταν να κάνω μια πρακτική πάνω στο Βόρειο Πόλο, και βγήκε η παναγία στην οργάνωση. Το ταξίδι είναι πάνκριβο, και για κάποιον που δε έχει συνηθήσει το κρύο πολλή δύσκολο (όταν ο άλλος γκρινιάζει για τις πολικές θερμοκρασίες της Πράγας, φαντάσου στους -40)

Κοίτα καλύτερα για αρχή ένα Τρόμσο, μια Ισλανδία ή έστω Ρωσσία το χειμώνα. Το -35 που έχω φάει δε είναι ότι και το καλύτερο (είχε παγώσει η Βότκα και ήταν αστα να πάνε :Ρ )
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
...αλλα θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει δυνατοτητα ( και αν ναι, να μου πει καποιος που το εχει ηδη κανει) να παω ατομικα κ να βρω στην ισλανδια/νορβηγια καποιες σχετικες κρουαζιερες. διαπιστωσα απο τις απαντησεις οτι υπαρχουν.
Λάθος διαπίστωσες. Δεν υπάρχουν κρουαζιέρες ούτε απ' την Ισλανδία ούτε απ' τη Νορβηγία που να φτάνουν στο Β.Π. Για να φτάσει ένα πλοίο στο Β.Π. πρέπει να είναι είτε υποβρύχιο είτε παγοθραυστικό και το μόνο που κάνει αυτή τη διαδρομή ξεκινά απ' τη Ρωσία. Aκόμα και οι κρουαζιέρες που ξεκινάνε απ' τo Longyearbyen δεν ανεβαίνουν ψηλότερα απ' τις 80 μοίρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom