Βραζιλία Περού Β.ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Γειά σας.Κατόπιν οδηγιών της ΕΡΣΗΣ πιστεύω να είμαι στο σωστό μέρος.
Λοιπόν.Απρίλιο-Μάϊο θα πάμε Περού και σκέφτομαι να συνεχίσω κ Βολιβία
1.Στο Β.Περού έχω διαβάσει για Τσικλάγιο Τρουχίγιο και Ικουίτος.Συνδυάζονται μεταξύ τους ως απόσταση;Αν πρέπει να επιλέξω ποιό προτείνετε;Μ'ενδιαφέρει περισσότερο το πολιτιστικό και αρχαιολογικό μέρος του ταξιδιού.
2.Στη Βολιβία εκτος απο Λα Πάζ είδα και Σούκρε, Ποτοσί, Ουγιούνι.Τι διαδρομή πρέπει να ακολουθήσω; Υπάρχει κάτι άλλο να δω;
Σημ.25 ημέρες περ.χρόνος ταξιδιού.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.533
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΚΓΤ ταξίδια διάλεξες. Λοιπόν, η γνώμη μου σε αυτά που ρωτάς (και μάλιστα από το Περού ορμώμενος):

1. Νομίζω πως χάνεις το πραγματικό highlight που είναι το αρχαιολογικό Kuelap στην Chachapoyas, για μένα από τα πιο ατμοσφαιρικά μέρη στη χώρα. Το Τσικλάγιο καιο το Τρουχίγιο έχουν μπόλικα αρχαία, αλλά εγώ θα προσπαθούσα να δω και το Huaraz και το Ayacucho, πάντα για πολιτιστικούς όγους. Το Ικίτος θέλει αεροπλάνο, κοστίζει και δεν παύει να είναι ζούγκλα, πράγμα που βρίσκεις και στην -πολύ λιγότερο τουριστική- Βολιβία σε χαμηλότερη τιμή.

2. Η Βολιβία δικαιολογεί άνετα δυο μήνες. Το Ουγιούνι είναι σαφώς το καρα-highlight (αλλά καν' το σωστά, όχι μισές δουλειές), αλλά από εκεί και πέρα υπάρχουν πράγματα που δεν επισκέπτεται σχεδόν κανείς και πετάνε. Παραδείγματα: το μυστηριώδες El Fuerte, το Torotoro (μέχρι να το επισκεφθώ νόμιζα πως τα απολιθώματα δεινοσαύρων είναι για σπασίκλες)όλο το route του San Rafael de Velasco με τις απίθανες ιεραποστολές στη ζούγκλα και το Madidi, ίσως το καλύτερο off the beaten track πάρκο στη Νότιο Αμερική. Ακόμη και η νέα ρούτα του Τσε αξίζει στο Vallegrande, ενώ αντί για το Madidi μπορείς να διαλέξεις το Noel Kempff (δεν έχω παει, έχω ακούσει τα καλύτερα). Μπορείς να κάνεις τα περισσότερα από αυτά σε 15 μέρες, αφήνοντας 10 για το κομμάτι του Περού που σε ενδιαφέρει.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Πράγματι Γιώργο έδωσες τις καλλίτερες οδηγίες - πληροφορίες που θα μπορούσε να πάρει ταξιδώτης στην περιοχή.
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
και γω θα πάω στο περου-βολιβια το καλοκαιρι. ο χρόνος μου θα είναι περιορισμένος (περίπου 2 βδομάδες) και μάλλον μόνο μια γεύση θα πάρουμε. ξεσηκώνω και ένα ακόμη ζευγάρι και αυτό με φοβίζει στο να τολμήσω να το οργανώσω εγώ. γιαυτό κατέληξα στο να ψάξω για ταξιδιωτικό γραφείο. δεν είμαστε και πολύ της ταλαιπώριας. πάντως σας παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφερον. όσο πιο αναλυτικά μπορείτε να γραψετε πρακτικές πληροφορίες (πτήσεις-ξενοδοχεία-μετακινήσεις εσωτερικές) όλα ευπρόσδεκτα. δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα να συνδυαστούμε με κάποιο πρακτορείο εκεί, και να μας οργανώσουν αυτοί το πρόγραμμα της επιλογής μας.
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
ΚΓΤ ταξίδια διάλεξες. Λοιπόν, η γνώμη μου σε αυτά που ρωτάς (και μάλιστα από το Περού ορμώμενος):

1. Νομίζω πως χάνεις το πραγματικό highlight που είναι το αρχαιολογικό Kuelap στην Chachapoyas, για μένα από τα πιο ατμοσφαιρικά μέρη στη χώρα. Το Τσικλάγιο καιο το Τρουχίγιο έχουν μπόλικα αρχαία, αλλά εγώ θα προσπαθούσα να δω και το Huaraz και το Ayacucho, πάντα για πολιτιστικούς όγους. Το Ικίτος θέλει αεροπλάνο, κοστίζει και δεν παύει να είναι ζούγκλα, πράγμα που βρίσκεις και στην -πολύ λιγότερο τουριστική- Βολιβία σε χαμηλότερη τιμή.

2. Η Βολιβία δικαιολογεί άνετα δυο μήνες. Το Ουγιούνι είναι σαφώς το καρα-highlight (αλλά καν' το σωστά, όχι μισές δουλειές), αλλά από εκεί και πέρα υπάρχουν πράγματα που δεν επισκέπτεται σχεδόν κανείς και πετάνε. Παραδείγματα: το μυστηριώδες El Fuerte, το Torotoro (μέχρι να το επισκεφθώ νόμιζα πως τα απολιθώματα δεινοσαύρων είναι για σπασίκλες)όλο το route του San Rafael de Velasco με τις απίθανες ιεραποστολές στη ζούγκλα και το Madidi, ίσως το καλύτερο off the beaten track πάρκο στη Νότιο Αμερική. Ακόμη και η νέα ρούτα του Τσε αξίζει στο Vallegrande, ενώ αντί για το Madidi μπορείς να διαλέξεις το Noel Kempff (δεν έχω παει, έχω ακούσει τα καλύτερα). Μπορείς να κάνεις τα περισσότερα από αυτά σε 15 μέρες, αφήνοντας 10 για το κομμάτι του Περού που σε ενδιαφέρει.
Κατ'αρχήν και πριν απ'όλα σ'ευχαριστώ πολύ Γιώργο.Καλύτερα δεν γίνεται.
θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη κ κατανοητή.
1.Απ'όσο καταλαβαίνω από τον χάρτη μόνο το Ayacucho είναι νότια κάτω από Λίμα.Αρα μπορω να το συνδυάσω με Ica η Lima?
2.Chachapoyas,τώρα που μου το είπες εννοείται ότι δεν το χάνω. Ούτε κ τα υπόλοιπα φυσικά. Να πάω Λίμα κ να ανεβαίνω Huaraz,Trujillo,Chiclayo,Chachapoyas? προτείνεις κάτι άλλο? από Λίμα μπορει να με πάει γραφείο η και μεμονωμένος οδηγός?Διότι -μεταξύ άλλων δεν οδηγώ-δηλ.θα βρω τροπο να φτάσω και να βολτάρω βόρεια κ σχετικά οικονομικά?κατόπιν έχει σειρά ο νότος.Περού ολοσχερώς κ κατά κράτος!
3.ΒΟΛΙΒΙΑ.Την αυγή και το σούρουπο στο αλίπεδο στο Uyuni αν δω Γιώργο και τη La Paz από ψηλά είμαι ΠΛΗΡΗΣ.
Τώρα βέβαια το EL FUERTE & TOROTORO ακούγονται υπέροχα. Στο χάρτη-επίσης ΔΕΝ προσανατολίζομαι-είναι στη διαδρομή για Potosi & Sucre?
Κάποια προγρ.ντόπιων γρ.που είδα έχουν αρκετά ''εκδρομικό '' προγρ.με Camping,sleeping bags κλπ.Οταν δεν έχω πάει στη Δαδιά, μη σου πω κ σε πικράνω,αστειεύομαι,δεν έχω αντικρύσει το Φαράγγι της Σαμαριάς, το να κάνω extreme sports, ορειβασία κ τα συμπαραμαρτούντα στη Βολιβία,είναι έως και απίθανο.
Σοβαρά τώρα,ξέρω ότι σχετικά με τη Βολιβιάνικη γη πρόκειται για τα πιο ανόθευτα κομμάτια αμιγούς φύσης που έχουν απομείνει ετούτη την ώρα στη γη αλλά θέλω έν πιο ήπιο προγρ. που να τα έχει όμως όλα.πχ.δεν πειράζει το ατελειωτο περπάτημα η οι πολλές ώρες οδήγηση κλπ. Ετσι υπαρχει τρόπος να κάνω τη Βολιβία?τι λες?
Από χρόνο μπορώ να το τραβήξω ως 30-35 μέρες.Περού όλο κ Βολιβία χωράει? η να κάνω Βολιβία μαζί με Χιλή? Γιατί από Μεξικό κ κάτω -Πρώτα ο Θεός και υγεία να έχουμε -θα το κάνω ΟΛΟ.
Σε ζάλισα ,ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την κατάχρηση και όταν με το καλό ανοίξεις γραφείο παροχής ταξιδιωτικών υπηρεσιών περιμένω τον λογαριασμό μου αναδρομικά:haha::haha::haha: Σοβαρολογώ.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
... και Ικουίτος. Αν πρέπει να επιλέξω ποιό προτείνετε;
Το Ικίτος θα το δεις μόνο σαν πύλη εισόδου στην ζούγκλα του Αμαζονίου. Σαν πόλη δεν λέει τίποτα. Μιά μέρα παραμονή και πολύ είναι.
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Το Ικίτος θα το δεις μόνο σαν πύλη εισόδου στην ζούγκλα του Αμαζονίου. Σαν πόλη δεν λέει τίποτα. Μιά μέρα παραμονή και πολύ είναι.

Ευχαριστώ McElk. Δεν θα πάω καθόλου.Θα μπω από Τσικλάγιο βόρεια κ νότια από Λίμα.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
και γω θα πάω στο περου-βολιβια το καλοκαιρι. ο χρόνος μου θα είναι περιορισμένος (περίπου 2 βδομάδες) και μάλλον μόνο μια γεύση θα πάρουμε. ξεσηκώνω και ένα ακόμη ζευγάρι και αυτό με φοβίζει στο να τολμήσω να το οργανώσω εγώ. γιαυτό κατέληξα στο να ψάξω για ταξιδιωτικό γραφείο. δεν είμαστε και πολύ της ταλαιπώριας. πάντως σας παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφερον. όσο πιο αναλυτικά μπορείτε να γραψετε πρακτικές πληροφορίες (πτήσεις-ξενοδοχεία-μετακινήσεις εσωτερικές) όλα ευπρόσδεκτα. δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα να συνδυαστούμε με κάποιο πρακτορείο εκεί, και να μας οργανώσουν αυτοί το πρόγραμμα της επιλογής μας.
Οταν με το καλο πατε στη βολιβια,αν θες εχω να σε προτεινω ενα καταπληκτικο ντοπιο γραφειο τουρισμου στη λα παζ,που πιστευω οτι θα καλυψει ολα αυτα που θα θελησετε να δειτε,σε πολυ καλες τιμες..:p:p..πηγα και τους γνωρισα απο κοντα και ειναι πολυ ενταξει ατομα...εμενα με εξυπηρετησανε μια χαρα οτι χρειαστεικα εκει(με αγορασανε μεχρι και εισητηρια για εναν αγωνα..) και εχουμε επικοινωνια ακομα(μαλιστα ο ενας θα επισκεφτει με τη γυναικα του την χωρα μας στα κοντα...)..οτι χρειαστεις,αν πας μεμονωμενα εκει χαρα μου να σε φερω σε επαφη..:clap::clap:..
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
giwrgos καλησπέρα.Κάθε πληροφορία είνα όχι απλά χρήσιμη αλλά απαραίτητη!! Αν θες πες μας πορεία που ακολούθησες στη Βολιβία, πόσες μέρες, με τι μέσα και ότι νομίζεις ότι θα βοηθήσει.Αν μπορείς να μας δώσεις κ το πρακτορείο θα΄ναι τέλεια.Ψάχνω ήδη για ντόπιο πρακτορείο.

Ευχαριστώ πολύ.
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
και γω θα πάω στο περου-βολιβια το καλοκαιρι. ο χρόνος μου θα είναι περιορισμένος (περίπου 2 βδομάδες) και μάλλον μόνο μια γεύση θα πάρουμε. ξεσηκώνω και ένα ακόμη ζευγάρι και αυτό με φοβίζει στο να τολμήσω να το οργανώσω εγώ. γιαυτό κατέληξα στο να ψάξω για ταξιδιωτικό γραφείο. δεν είμαστε και πολύ της ταλαιπώριας. πάντως σας παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφερον. όσο πιο αναλυτικά μπορείτε να γραψετε πρακτικές πληροφορίες (πτήσεις-ξενοδοχεία-μετακινήσεις εσωτερικές) όλα ευπρόσδεκτα. δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα να συνδυαστούμε με κάποιο πρακτορείο εκεί, και να μας οργανώσουν αυτοί το πρόγραμμα της επιλογής μας.

Xrisa όπως κατάλαβες στο ψάξιμο είμαι και εγώ.Δεν έχω καταλήξει ακόμα πόσες μέρες θέλω για Βολιβία.Υποθέτω ανάλογα με τι θα δω.Δεν είμαι και πολύ σπορ και η Βολιβία έχει πολύ Φύση.Οπότε θέλει δρομολόγιο.
Το Περού υπολογίζω ότι θα το κάνω περ.20-22 μέρες.
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
giwrgos καλησπέρα.Κάθε πληροφορία είνα όχι απλά χρήσιμη αλλά απαραίτητη!! Αν θες πες μας πορεία που ακολούθησες στη Βολιβία, πόσες μέρες, με τι μέσα και ότι νομίζεις ότι θα βοηθήσει.Αν μπορείς να μας δώσεις κ το πρακτορείο θα΄ναι τέλεια.Ψάχνω ήδη για ντόπιο πρακτορείο.

Ευχαριστώ πολύ.
πηγα στη λα παζ φετος το καλοκαιρι,και δυστηχως μονο για 4 μερες..μπηκαμε στη βολιβια απο το περου,συγκεκριμενα απο το πουνο,(πολη περουανικη που ειναι στη βορεια πλευρα της τιτικακα,της κοινης λιμνης,)και ακολουθωντας την ακτογραμμη σχεδον της λιμνης(η οποια για μενα ειχε κατι το σαγηνευτικο.:cool::p.,ενα παιδικο ονειρο να παω εκει..)μπηκαμε στη βολιβια,οπου τα συνορα απο τη λα παζ ειναι γυρω στα 60 χλμ...μπαινοντας στη πολη,ειναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η η θεα που θα αντικρισεις απο το el alto(ενα πολη ψηλο σημειο-περιοχη-της λα παζ),που οντως αξιζει πολλα...:p:p:p:p:p...η καλυτερη βεβαια ωρα ειναι,για μενα,το ψιλοσουρουπο που οπως θα εχει φωτιστει η πολη και θα εχει φοντο το μαγευτικο και χιονισμενο illimani(το ιερο τους βουνο..) θα ειναι μια εικονα που θα σου μεινει για παντα χαραγμενη στο μυαλο σου...:clap::shock::clap::shock::clap:..!!νομιζω οτι ειναι γυρω στα 800 μετρα η διαφορα του el alto απο το κεντρο της πολης..:shock:..!!τωρα η λα παζ ειναι μια πανεμορφη,πολυχρωμη και πολυβουη πολη(οκ..ισως αγαπω τοσο αυτη τη χωρα που τα βλεπω ολα σουπερ..:rolleyes::rolleyes::haha::haha:)που στα ματια μας φαινεται σαν σταματημενη στο χρονο...;)..
τωρα για το πρακτορειο που σε ειπα ειναι το:INDAY TOURS BOLIVIA και το φιλαρακι μου εκει ειναι ο marcelo..οργανωνουν εκδρομες σε ολη τη βολιβια(απο το κοντινο δρομο του θανατου ως το coroico,μεχρι και στη βολιβιανικη ζουγκλα που απ' οσα με εδειξε ο μαρσελο ειναι πιο αυθεντικα και πιο extreme απο το πουερτο μαλδοναδο στο περου που πηγαμε εμεις...αλλα και στο sala de uyuni και στα ορυχεια του ποτοσι,και στο καρναβαλι του ορουρο και στο νησι του ηλιου..κ.α.:clap::clap::clap::clap:..αλλα οτι πληροφορια θες παραπανω μια επισκεψη στο σαιτ θα σε βοηθησει..:p:p
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Απ'ότι κατάλαβα είσαι ακόμα εκεί κατά κάποιο τρόπο! Ετσι όπως το περιγράφεις πρέπει να είναι τέλεια. Για τη ζούγκλα δεν ξέρω αλλά Ουγιούνι,Ποτοσί, Σούκρε ,Ελ φουέρτε και Φυσικά Λα Πάζ όπωσδήποτε.Θα στείλω mail στο πρακτορείο για λεπτομέρειες .Για Λα Πάζ 3 μέρες είναι καλά?(δεν είναι)αλλά δεν υπάρχει πολύς χρόνος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom