Βραζιλία Περού Β.ΠΕΡΟΥ-ΒΟΛΙΒΙΑ

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
:p:p..οντως ειμαι ακομα εκει..:haha::haha::clap::clap:..να σου πω την αληθεια,αν δεν εχεις και πολυ χρονο,ναι ειναι οκ τρεις μερες..αφου θα γυρισετε αρκετα τη χωρα..:p..
οκ..στειλε του e-mail και πες του κιολας,αν θες, οτι σε στελνω εγω:p:p...σιγουρα θα σας κανει καλυτερη τιμη(περα του οτι ειναι παμφθηνα ολα εκει...)αλλα και θα σε βοηθησει σε οτι απορια εχεις για τις εκει εξορμησεις σου..:clap::clap:..
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
:p:p..οντως ειμαι ακομα εκει..:haha::haha::clap::clap:..να σου πω την αληθεια,αν δεν εχεις και πολυ χρονο,ναι ειναι οκ τρεις μερες..αφου θα γυρισετε αρκετα τη χωρα..:p..
οκ..στειλε του e-mail και πες του κιολας,αν θες, οτι σε στελνω εγω:p:p...σιγουρα θα σας κανει καλυτερη τιμη(περα του οτι ειναι παμφθηνα ολα εκει...)αλλα και θα σε βοηθησει σε οτι απορια εχεις για τις εκει εξορμησεις σου..:clap::clap:..
Ευχαριστώ giwrgos γιατί μάλλον θα συνεχίσω μόνη μου από Περού.Αν όμως για να τη κάνω όπως πρέπει θέλει πάνω από 10-12 μέρες μάλλον θα την πάω αργότερα με Χιλή.Ολα παίζονται.Δεν έχει βγει οριστική απόφαση ακόμα και ο Θεός βοηθός:haha:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
O Kανών νομίζω είχε ένα τρομερό πρόγραμμα για βόρειο Περού με Κουελάπ και Τσικλάγιο. Μπαίνω στο σάιτ τους, αλλά δεν το βρίσκω. Ρώτησε τους και δες αν μπορούν να σε βοηθήσουν. Είναι εγγύηση.
www.kanon.gr
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
O Kανών νομίζω είχε ένα τρομερό πρόγραμμα για βόρειο Περού με Κουελάπ και Τσικλάγιο. Μπαίνω στο σάιτ τους, αλλά δεν το βρίσκω. Ρώτησε τους και δες αν μπορούν να σε βοηθήσουν. Είναι εγγύηση.
www.kanon.gr

Ευχαριστώ που μου θύμησες τον Κανόνα. Οντως είχε Β.Περού αλλά μου φαίνεται για λίγο.Σε κάθε περίπτωση θα επικοινωνήσω. Κι' εγώ έχω διαβάσει θετικά σχόλια και θα το ψάξω.
Νά'σαι καλά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κατ'αρχήν και πριν απ'όλα σ'ευχαριστώ πολύ Γιώργο.Καλύτερα δεν γίνεται.

Thanks.

1.Απ'όσο καταλαβαίνω από τον χάρτη μόνο το Ayacucho είναι νότια κάτω από Λίμα.Αρα μπορω να το συνδυάσω με Ica η Lima?

Είναι 9 ώρες από τη Λίμα, με τις περισσότερες εταιρείες, εύκολα το κάνεις σε νυχτερινό λεωφορείο. Από εκεί και πέρα, καλό είναι να σταματήσεις και στο Huaraz όταν θα κατεβαίνεις από το βορά: απίστευτες δυνατότητες για τρεκ στο όποιο όμορφο κομμάτι των Ανδεων.

2.Chachapoyas,τώρα που μου το είπες εννοείται ότι δεν το χάνω. Ούτε κ τα υπόλοιπα φυσικά. Να πάω Λίμα κ να ανεβαίνω Huaraz,Trujillo,Chiclayo,Chachapoyas? προτείνεις κάτι άλλο?

Εγώ θα πρότεινα με το που θα φτάσεις στη Λίμα, να δεις ό,τι θες από εκεί (π.χ Ίκα, Λίμα, Νάσκα) κι έπειτα να πετάξεις για Chiclayo κι από εκεί να κατεβαίνεις από τις Άνδεις, χωρίς να χρειαστεί να ξαναπεράσεις από τη Λίμα.Αλλιώς βγαίνει λεωφορειάδα.
3.ΒΟΛΙΒΙΑ.Την αυγή και το σούρουπο στο αλίπεδο στο Uyuni αν δω Γιώργο και τη La Paz από ψηλά είμαι ΠΛΗΡΗΣ.
Τώρα βέβαια το EL FUERTE & TOROTORO ακούγονται υπέροχα. Στο χάρτη-επίσης ΔΕΝ προσανατολίζομαι-είναι στη διαδρομή για Potosi & Sucre?

Η νορμάλ σειρά θα ήταν ΛΑ Πας-Τorotoro-Sucre-Potosi-Uyuni, έχει αρκετή λογική. Το El Fuerte είναι εκτός της διαδρομής σου. Μάλλον τo αφήνεις μαζί με το Chaco (φοβερές δυνατότητες παρατήρησης ζώων) για κάποια άλλη φορά, ίσως μαζί με τις απίθανες ιεραποστολές στο San Miguel de Velasco. Η χώρα θέλει πολύ καιρό και δεν έχεις τόσο, καλύτερα να κοιτάξεις προς τα νότια.

αλλά θέλω έν πιο ήπιο προγρ. που να τα έχει όμως όλα.πχ.δεν πειράζει το ατελειωτο περπάτημα η οι πολλές ώρες οδήγηση κλπ. Ετσι υπαρχει τρόπος να κάνω τη Βολιβία?τι λες?

Λέω ότι ακόμη και ελληνικά πρακτορεία έχουν ανάλογα προγράμματα. Έχω δεσμευθεί να μην κάνω διαφήμιση στο σάιτ, το χρησιμοποιώ καθαρά για ψυχαγωγία δική μου κι όχι για διαφήμιση ή δυσφήμιση πρακτορείων. Ψάξε-ψάξε και θα το βρεις, αν είναι πρακτορείο αυτό που ψάχνεις. Αλλιώς επιτόπου μπορείς να κάνεις τα πάντα, έχοντας χρόνο, υπάρχουν τοπικά πρακτορεία παντού.
Από χρόνο μπορώ να το τραβήξω ως 30-35 μέρες.Περού όλο κ Βολιβία χωράει? η να κάνω Βολιβία μαζί με Χιλή? Γιατί από Μεξικό κ κάτω -Πρώτα ο Θεός και υγεία να έχουμε -θα το κάνω ΟΛΟ.

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά άκου το γέρο των 30 Μαρτίων: Τα μεγάλα ταξίδια είναι τα καλύτερα, κι εγώ ανήκω σε αυτούς που δε συμφωνούν με τη λογική του "πήγα στη Βραζιλία για 7 μέρες". Από εκεί και πέρα, αν θες να κάνεις από το ΜΕξικό στο ίδιο ταξίδι όλη τη Λατινική Αμερική θα κουραστείς, been there done that. Ειδικά οι κεντροαμερικάνικες ψιλομοιάζουν, το Εκουαδόρ είναι υποδέεστερο του Περού σε πολλά και αν πας ολους τους μήνες Λ.Αμερική ίσως κάπου γίνεις λίγο jaded, που λένε και στο χωριό μου διότι -σε αντίθεση με την Ασία- η ήπειρος είναι αρκετά ομοιογενής. Αν πάλι το από ΜΕξικό προς τα νότια είναι για άλλο ταξίδι, αγνόησε αυτή την παράγραφο.

Δε νομίζω πως χωράει ΚΑΙ η Χιλή μέσα στις 35 μέρες. Το highlight της Χιλής είναι βασικά η φύση και το Νησί του Πάσχα και θέλουν και τα δύο χρόνο. Ασ' το για κάποια άλλη φορά και κάνε Περού-Βολιβία, ακόμη και γι' αυτά είναι πολύ λίγες οι 35 μέρες και θα αφήσεις πολλά highlights απέξω (π.χ το Τσόκε Κιράου ΕΚ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΗ εναλλακτική στο Μάτσου Πίτσου, ή το πραγματικό trail για τη Βιλκαμπάμπα, μάλλον καλύτερο από το Inca Trail, έτσι που έγινε το τελευταίο). Βέβαια, γούστα είναι αυτά κι ο καθένας πράττει όπως νομίζει.

Χαιρετισμούς από τη βροχερή Λα Πας.

και όταν με το καλό ανοίξεις γραφείο παροχής ταξιδιωτικών υπηρεσιών περιμένω τον λογαριασμό μου αναδρομικά:haha::haha::haha: Σοβαρολογώ.

Αν όλα πάνε καλά, από Νοέμβριο θα γίνει κι αυτό. Σοβαρολογώ κι εγώ.
 

Jorge Cuntur

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βολιβία, υψίπεδο Αλτιπλάν
Καλό βράδυ. Από την παγωμένη Θεσσαλονίκη ψάχνω διάφορους ιστοτόπους συλλέγοντας πληροφορίες για ένα μελλοντικό ταξίδι στη Βολιβία. Έτσι θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Γιώργο για τις χρήσιμες πληροφορίες που έδωσε και ιδίως για τη σύσταση του τουριστικού πρακτορείου στη Λα Παζ. Θα ήθελα να μείνω στη Λα Παζ κι από κει να επισκεφθώ την Τιτικάκα και στη συνέχεια στα χωριά του Αλτιπλάνο όπου ζουν οι παραδοσιακοί θεραπευτές Kallawayas. Θα ήμουν υπόχρεος αν κάποια φίλη ή κάποιος φίλος που έχουν επισκεφθεί τη Βολιβία ξέρει κάτι περισσότερο για τους παραπάνω προορισμούς. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη, κάθε συμβουλή πολύτιμη.
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Κατ'αρχήν και πριν απ'όλα σ'ευχαριστώ πολύ Γιώργο.Καλύτερα δεν γίνεται.

Thanks.

1.Απ'όσο καταλαβαίνω από τον χάρτη μόνο το Ayacucho είναι νότια κάτω από Λίμα.Αρα μπορω να το συνδυάσω με Ica η Lima?

Είναι 9 ώρες από τη Λίμα, με τις περισσότερες εταιρείες, εύκολα το κάνεις σε νυχτερινό λεωφορείο. Από εκεί και πέρα, καλό είναι να σταματήσεις και στο Huaraz όταν θα κατεβαίνεις από το βορά: απίστευτες δυνατότητες για τρεκ στο όποιο όμορφο κομμάτι των Ανδεων.

2.Chachapoyas,τώρα που μου το είπες εννοείται ότι δεν το χάνω. Ούτε κ τα υπόλοιπα φυσικά. Να πάω Λίμα κ να ανεβαίνω Huaraz,Trujillo,Chiclayo,Chachapoyas? προτείνεις κάτι άλλο?

Εγώ θα πρότεινα με το που θα φτάσεις στη Λίμα, να δεις ό,τι θες από εκεί (π.χ Ίκα, Λίμα, Νάσκα) κι έπειτα να πετάξεις για Chiclayo κι από εκεί να κατεβαίνεις από τις Άνδεις, χωρίς να χρειαστεί να ξαναπεράσεις από τη Λίμα.Αλλιώς βγαίνει λεωφορειάδα.
3.ΒΟΛΙΒΙΑ.Την αυγή και το σούρουπο στο αλίπεδο στο Uyuni αν δω Γιώργο και τη La Paz από ψηλά είμαι ΠΛΗΡΗΣ.
Τώρα βέβαια το EL FUERTE & TOROTORO ακούγονται υπέροχα. Στο χάρτη-επίσης ΔΕΝ προσανατολίζομαι-είναι στη διαδρομή για Potosi & Sucre?

Η νορμάλ σειρά θα ήταν ΛΑ Πας-Τorotoro-Sucre-Potosi-Uyuni, έχει αρκετή λογική. Το El Fuerte είναι εκτός της διαδρομής σου. Μάλλον τo αφήνεις μαζί με το Chaco (φοβερές δυνατότητες παρατήρησης ζώων) για κάποια άλλη φορά, ίσως μαζί με τις απίθανες ιεραποστολές στο San Miguel de Velasco. Η χώρα θέλει πολύ καιρό και δεν έχεις τόσο, καλύτερα να κοιτάξεις προς τα νότια.

αλλά θέλω έν πιο ήπιο προγρ. που να τα έχει όμως όλα.πχ.δεν πειράζει το ατελειωτο περπάτημα η οι πολλές ώρες οδήγηση κλπ. Ετσι υπαρχει τρόπος να κάνω τη Βολιβία?τι λες?

Λέω ότι ακόμη και ελληνικά πρακτορεία έχουν ανάλογα προγράμματα. Έχω δεσμευθεί να μην κάνω διαφήμιση στο σάιτ, το χρησιμοποιώ καθαρά για ψυχαγωγία δική μου κι όχι για διαφήμιση ή δυσφήμιση πρακτορείων. Ψάξε-ψάξε και θα το βρεις, αν είναι πρακτορείο αυτό που ψάχνεις. Αλλιώς επιτόπου μπορείς να κάνεις τα πάντα, έχοντας χρόνο, υπάρχουν τοπικά πρακτορεία παντού.
Από χρόνο μπορώ να το τραβήξω ως 30-35 μέρες.Περού όλο κ Βολιβία χωράει? η να κάνω Βολιβία μαζί με Χιλή? Γιατί από Μεξικό κ κάτω -Πρώτα ο Θεός και υγεία να έχουμε -θα το κάνω ΟΛΟ.

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά άκου το γέρο των 30 Μαρτίων: Τα μεγάλα ταξίδια είναι τα καλύτερα, κι εγώ ανήκω σε αυτούς που δε συμφωνούν με τη λογική του "πήγα στη Βραζιλία για 7 μέρες". Από εκεί και πέρα, αν θες να κάνεις από το ΜΕξικό στο ίδιο ταξίδι όλη τη Λατινική Αμερική θα κουραστείς, been there done that. Ειδικά οι κεντροαμερικάνικες ψιλομοιάζουν, το Εκουαδόρ είναι υποδέεστερο του Περού σε πολλά και αν πας ολους τους μήνες Λ.Αμερική ίσως κάπου γίνεις λίγο jaded, που λένε και στο χωριό μου διότι -σε αντίθεση με την Ασία- η ήπειρος είναι αρκετά ομοιογενής. Αν πάλι το από ΜΕξικό προς τα νότια είναι για άλλο ταξίδι, αγνόησε αυτή την παράγραφο.

Δε νομίζω πως χωράει ΚΑΙ η Χιλή μέσα στις 35 μέρες. Το highlight της Χιλής είναι βασικά η φύση και το Νησί του Πάσχα και θέλουν και τα δύο χρόνο. Ασ' το για κάποια άλλη φορά και κάνε Περού-Βολιβία, ακόμη και γι' αυτά είναι πολύ λίγες οι 35 μέρες και θα αφήσεις πολλά highlights απέξω (π.χ το Τσόκε Κιράου ΕΚ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΗ εναλλακτική στο Μάτσου Πίτσου, ή το πραγματικό trail για τη Βιλκαμπάμπα, μάλλον καλύτερο από το Inca Trail, έτσι που έγινε το τελευταίο). Βέβαια, γούστα είναι αυτά κι ο καθένας πράττει όπως νομίζει.

Χαιρετισμούς από τη βροχερή Λα Πας.

και όταν με το καλό ανοίξεις γραφείο παροχής ταξιδιωτικών υπηρεσιών περιμένω τον λογαριασμό μου αναδρομικά:haha::haha::haha: Σοβαρολογώ.

Αν όλα πάνε καλά, από Νοέμβριο θα γίνει κι αυτό. Σοβαρολογώ κι εγώ.


Από Περού εχθές Βολιβία σήμερα.Από πλημύρα σε πλημύρα πας.
Ευχαριστώ και για τις νέες προτάσεις .Εχω εξοντωθεί,άντε και να δω τι θα πρωτοκάνω. Περού και Βολιβία αν χωρέσει. Θέλω και το ψάχνω για πρακτορείο -οχι απαραίτητα ελληνικό- για Βολιβία που θα μου κάνει όμως αυτά που θα ζητήσω οχι προκαθορισμένες διαδρομές. ΄Γιατί νομίζεις ότι σε ζαλίζω Γιώργο; Αν ήταν θα έπαιρνα ένα έτοιμο πακέτο και οκ.Αλλά ένας γνώστης του θέματος δηλ. εσύ έχει πάντα καλύτερες και πληρέστερες προτάσεις για ένα τέτοιο ταξίδι δηλ. 1 φορά στη ζωή μου.

Υπολογίζω μόνο το Περού 23-25 μέρες και χωρίς Inca trail εννοείται.Δεν είναι για μένα Γιώργο hiking,treking,climbing και άλλα τέτοια αθλητικά.Αυτά είναι για 30χρονα παππούδια σαν εσένα(συ είπας).Οι...αντα παιδούλες:bleh: θα μείνουμε στο πολιτιστικοκοινωνικοαρχαιολογικό ταξίδι και πάρα πολύ είναι

Ερώτηση. Από Κούσκο σε Πούνο οδικά η σιδηροδρομικά;

Στη Βολιβία σαφώς και θα γίνουν οι επισημάνσεις σου για Ιεραποστολές,απλά δεν έχω πολυκαταλάβει την ρότα πως να το ζητήσω
αλλά που θα πάει θα βγάλω άκρη.Αλλά κατάλαβα ότι θέλει μάλλον πάνω από 20 μέρες.

Χαίρομαι που είμαστε σοβαρά πρόσωπα που σοβαρομιλούν.


Θερμές ευχαριστίες κ χαιρετισμούς και από την βροχερή Αθήνα.:)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για κάποιο λόγο δεν μπορείς να δεχθείς πμ, κοίταξε το.

Ερώτηση. Από Κούσκο σε Πούνο οδικά η σιδηροδρομικά;
Οδικά. Και με πολλές στάσεις, έχει φοβερά πράγματα στο δρόμο.

Χαίρομαι που είμαστε σοβαρά πρόσωπα που σοβαρομιλούν.

:D
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Για κάποιο λόγο δεν μπορείς να δεχθείς πμ, κοίταξε το.

Ερώτηση. Από Κούσκο σε Πούνο οδικά η σιδηροδρομικά;
Οδικά. Και με πολλές στάσεις, έχει φοβερά πράγματα στο δρόμο.

Χαίρομαι που είμαστε σοβαρά πρόσωπα που σοβαρομιλούν.

:D

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο

Επειδή η τεχνολογία ΔΕΝ είναι το δυνατό μου σημείο τα'κανα θάλασσα με τα τετραγωνάκια.Μάλλον το διόρθωσα και δέχομαι πμ. Ελπίζω τουλάχιστον.

Μεγάλο πράγμα η συνεννόηση στους ανθρώπους. :lol:
 

Valou 13

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θέλω κατ αρχήν να σας ευχαριστήσω για το σιτε σας.

Ταξιδεύω 2 μηνες τώρα λατινική Αμερική.
Μου έχουν μείνει 20 η 25 μέρες. Βρίσκομαι στο Χουαραζ και πάω τροχάδην για Βολιβία.

Ο,τι πληροφορίες συμβουλεύομαι είναι από εσάς.
Αυτό που θα ήθελα να με βοηθήσετε είναι το εξής: ενδιαφέρομαι να συναντήσω φύση, Αμαζόνιο, θέλω να δω ζώα, αν γίνεται να μηνω με ανθρώπους που ζουν στη φύση, ενδιαφέρομαι και για παραδοσιακούς θεραπευτές. Επίσης με ενδιαφέρει και το οικονομικό. Επειδή δεν μου έχει μείνει πολύς χρόνος δεν θέλω να χάσω χρόνο και γι αυτό παίρνω το θάρρος να ρωτήσω.

Ποιο κομμάτι του Αμαζόνιου μου προτείνετε να επισκεφτώ; Περού η Βολιβία;

Δεν είναι εύκολο να γράφω ελληνικά από εδώ συγχωρέστε με για τυχόν λάθη...
ευχαριστω :)
 
Last edited by a moderator:

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Σε ένα καταυλισμό Ινδιάνων είχα πάει πριν αρκετά χρόνια στην περιοχή Iquitos του Περού αλλά ήταν μια απλή τουριστική επίσκεψη. Είχαν τις τεχνικές τους με το κυνήγι με φυσοκάλαμα και πρακτική θεραπευτική με φυτά της ζούγκλας. Για τόσο εξειδικευμένες πληροφορίες ίσως σε βοηθήσει το http://www.amazon-indians.org/
 
Last edited by a moderator:

Valou 13

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ευχαριστώ :), όμως ήταν να πάω Λαγο Αγριο και από κοκα με καράβι για ικιτους, όμως συνάντησα πολλούς τουρίστες για εκεί, επίσης ήταν ακριβά, και είπα να συναντήσω την ζούγκλα στη Βολιβία μήπως... ταξιδεύω για κουσκο και κοιτάζω πληροφορίες για ποιο κομμάτι από εδώ και πέρα μπορω να επισκεφτώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom