Αυστρία Γερμανία Κροατία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ - Ένας πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός!

theo2905

Member
Μηνύματα
21
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή
@Nitrous Καύσιμα μπορείς να βάλεις άφοβα σε ΌΛΕΣ τις χώρες όσο βρήσκεσαι πάνω στους αυτοκινητοδρόμους.


Τα καύσιμα στα Σκόπια συγκεκριμένα είναι πολλές φορές της ελληνικής ΕΚΟ (ομοίως και στην Σερβία).
Άφοβα όμως μπορεις να βάλεις και σε βενζινάδικα της τοπικής σκοπιανικής MAK-Petrol.
Γενικά δεν έχω αντιμετωπίσει ΠΟΤΕ κάποιο πρόβλημα στην ποιότητα των καυσίμων.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
να ρωτησω καυσιμα που βαζεις? σκοπια αξιζει που ειναι φτηνα η ειναι χαλια η πιοτητα της βενζινης?
Μη σου πω ότι είναι και καλύτερα.
Μπορεί να είναι η ιδέα μου, ή η διαφορά τρόπου οδήγησης σ'αυτές τις χώρες (μου έχει μείνει από παλιά ότι δεν είναι ελαστικοί στα όρια ταχύτητας και κυνηγούν τους ξένους), αλλά μου φαίνεται ότι το κοντέρ δείχνει λιγότερη κατανάλωση ανά χιλιόμετρο.
 

theo2905

Member
Μηνύματα
21
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή
Λοιπον...

Έψαξα στο youtube και βρήκα δύο πρόσφατα επεισόδια από μια γνωστή εκπομπή της σερβικής τηλεόρασης που λέγεται "Satovo Patrola".

Η εκπομπή έχει θέμα το αυτοκίνητο αλλά ειδικεύεται σε κάτι ξεχωριστό:
Ο παρουσιαστής της εκπομπής (φέρει το όνομα Mirko Alvirovic) κάνει ΚΑΘΕ χρόνο ΟΔΙΚΩΣ την διαδρομή
Σερβία - Ελλάδα χρησιμοποιώντας είτε τον άξονα Βελιγραδίου - Νις - Σκοπίων - Θεσσαλονίκης είτε την εναλλακτική διαδρομή μέσω Βελιγραδίου - Νις - Ντιμίτροβγκραντ - Σόφια - Προμαχώνας - Σέρρες κλπ...

Φέτος λοιπον ο κύριος Alvirovic έκανε ΔΥΟ φορές αυτήν την διαδρομή μέσα σε 2 εβδομάδες κάνοντας χρήση ΚΑΙ των ΔΥΟ διαδρομών ξεκινόντας απο τα διόδια του Νις (στο ξεκίνημα της διαδρομής μέσω ΦΥΡΟΜ) και Βελιγραδίου (το ξεκίνημα της διαδρομής μέσω Βουλγαρίας).

Οι δύο αυτές εκπομπές μεταδόθηκαν μώλις πριν από λιγες ημέρες και βρήσκονται στο youtube.

Τις βρήκα λοιπον και σας βάζω τα λινκ για να μπορέσετε να τις δείτε.
Η γλώσσα στο βίντεο φυσικά είναι η σερβική αλλά η εικόνα και οι περιγραφές των πόλεων φτάνουν και περισσεύουν.

Έτσι θα μπορέσετε να πάρετε όλοι μιαν εικόνα του τι σας περιμένει ανάλογα με τις διαδρομές που θέλετε να επιλέξετε.

Βίντεο νο. 1:

Εδώ λοιπον το βίντεο της διαδρομής Νις - Πρέσεβο - Σκόπια - Βέλες - Γεβγελή/Εύζωνοι - Θεσσαλονίκή
(ο κύριος Alvirovic συνεχίζει μάλιστα ως την Πάργα!)

Βίντεο νο. 2:

Κι εδώ η διαδρομή ξεκινόντας απο τα διόδια του Βελιγραδίου.
Οι σειρά των πόλεων εδώ έχσει ως εξής:

Βελιγράδι - Νις - Πιροτ - Ντιμίτροβγκραντ/Καλότινα - Σόφια - Κουλάτα/Προμαχώνας - Σέρρες - Θεσσαλονίκη
(κι εδώ ο κύριος Alvirovic συνεχίζει τη διαδρομή και μάλιστα πάει προς Νέα Μουδανιά και μετά στο πρώτο πόδι στις διάφορες παραλίες της Κασσάνδρας - απλά τρομερός!)



Καλή θέαση και καλό ταξίδι σε όλους όσους το δοκιμάσουν.




ΥΓ: Μια προσημείωση για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Στο πρώτο βίντεο τα Σκόπια αναγράφονται ως Makedonija. Όσο κι αν μας πονάει παιδιά, δυστυχώς ακόμα και τα αδεφλάκια μας οι Σέρβοι αποκαλούν τους Σκοπιανούς, "Μακεδόνες"... Εμένα βέβαια με ενδιέφερε το βίντεο και είμαι σίγουρος πως θα σας ενδιαφέρει και πολλούς απο εσάς!
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
πολλά έργα έχουν εκεί οι δρόμοι.. θα είναι άραγε εύκολο με το Gps?
 

theo2905

Member
Μηνύματα
21
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή
To GPS φίλε Nitrous λειτουργεί μια χαρά σε όλες αυτές τις χώρες αλλά να 'σαι σίγουρος πως μάλλον δεν θα το χρειαστείς καν καθώς οι σημάνσεις είναι συνήθως πάρα πολύ καλές.

Έργα γίνονται ΚΑΙ στους δύο άξονες.

Απο την μια πλευρά οι Σέρβοι θέλουν να φτιάξουν κλειστό αυτοκινητόδρομο προς τη Βουλγαρία και απο την άλλη κάνουν το ίδιο προς τα Σκόπια.

Η διαδρομή προς τα Σκόπια ουσιαστικά έχει όλο κι όλο 30 χιλιόμετρα παράκαμψη απο τον παλιό τον εθνικό δρόμο που οδηγεί μέσα απο τα στενά της Grdelica (εκεί υπάρχει και το υπέροχο motel Predejane στο ομονυμο γραφικό χωριουδάκι, το οποίο κι επισκέπτεται ο παρουσιαστής στο βίντεο με την διαδρομή μέσω Σκοπίων).

Η διαδρομή προς Βουλγαρία έχει περισσότερες παρακάμψεις και συνεχίζει να είναι κάπως πιο επικίνδυνη στα στενά του Sicevo (δες το βίντεο με τα 13 συνεχώμενα μικρά τούνελ που είναι σκαμμένα κυριολεκτικά μέσα στα βράχια).

Όλα αυτά βέβαια αναμένεται μέχρι του χρόνου να έχουν τελειώσει κι έτσι η διαδρομή θα είναι κλειστός αυτοκινητόδρομος απο το Βελιγράδι, μέσω Σκοπίων ως τους Ευζώνους και την Θεσσαλονίκη.
Ομοίως σκοπεύουν να κάνουν και με την διαδρομή μέσω Σόφιας και Προμαχώνα.

Στην τελική ο καθένας επιλέγει.
 

theo2905

Member
Μηνύματα
21
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή
kalispera se ollous voifiste me poso kostizi ollo to taksidi pigene ella germnia ellada odikos

Γειά σου φίλε και καλωσόρισες στην παρέα μας.

Το κόστος της διαδρομής διαφέρει απο οδηγό σε οδηγό.
Λογικό άλλωστε μιας κι άλλος έχει βενζινοκίνητο κι άλλος οδηγεί με ντεζελοκίνητο.

Εγώ θα σου δώσω όμως ως συγκριτικό παράδειγμα την δική μου περσυνή διαδρομή η οποία ξεκίνησε απο την Στουτγκάρδη και τελείωσε στην πόλη των Σερρών.

Οι χώρες που διέσχισα ήταν Γερμανία, Αυστρία, Ουγγαρία, Σερβία, Βουλγαρία και φυσικά η Βόρεια Ελλάδα μέχρι να φτάσω στην πόλη μου.

Οι πόλεις απο τις οποίες περάσαμε είναι χονδρικά:

Στουτγκάρδη, Ουλμ, Άουγκσμπουργκ, Μόναχο, Σάλτσμπουργκ, Βιένη, Βουδαπέστη, Ζέγκεντ/Χοργκοζ, Νοβι-Σαντ, Βελιγράδι, Νις, Ντιμίτροβγκραντ/Καλότινα, Σόφια, Κουλάτα/Προμαχώνας, Σέρρες.

Περσυνό κόστος διοδίων:

Βινιέτα Αυστρίας (διάρκεια μιας βδομάδας): ..........8,50€
Βινιέτα Ουγγαρίας (διάρκεια ενός μήνα):.................17,50€
Βινιέτα Βουλγαρίας (διάρκεια μιας βδομάδας):.......5,00€

Διόδια Σερβίας (απο το Χοργκοζ ως το Νις):...........9€


Σύνολο διοδίων:............................................40€

Βενζίνες: (χονδρικά)......................................200€
(αυτοκίνητο Chevrolet Aveo 1.4 LT,
τετράπορτο - αμόλυβδη) - 4 φουλαρίσματα μετά
από περίπου μ.ο. 400 χλμ


Μια απλή διαδρομή λοιπον μου κόστισε περίπου 240€


Σημείωση:
Στην επιστροφή γλιτωσα την βινιέτα της Ουγγαρίας καθώς είχα πληρώσει για έναν ολόκληρο μήνα
και δεν χρειάστηκε εκ νέου. Μια εβδομαδιαία κοστίζει 11€ οπότε με 17,50€ συνέφερε πειρσσότερο η αγορά αυτή του ενός μήνα.


Ελπίζω να σε κατατόπισα.

ΥΓ: Λογικά με ένα ντιζελοκίνητο το ταξίδι να σου βγει ακόμα πιο φτηνό.
Αντιθέτως ένα βενζινοκίνητο μεγαλύτερου κυβισμού πιθανόν να κοστίσει κάπως πιο ακριβά.
 

raf7773

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αγαπητή @Grerena δεν χρειάζεται θάρρος - ρώτα με ό,τι θες :-Dkalisper


Ευχαρίστως θα σου απαντήσω σε όσα με ρώτησες.

Λοιπον. Ξεκινάμε με την πρώτη σου ερώτηση - τα διόδια της Κροατίας.

Οι Κροάτες λοιπον έχουν αναλογικό σύστημα διοδίων.
Μπαίνοντας σε αυτοκινητόδρομο σου δίνουν ένα εισητήριο (toll ticket) σε διόδια εισόδου.
Αυτό το εισητήριο το κρατάς στο αυτοκινητό σου όση ώρα οδηγείς πάνω στον αυτοκινητόδρομο.
Με το που τελειώσεις την διαδρομή, φτάνεις πάντα σε ένα διόδιο εξόδου.
Σερ αυτό δίνεις το εισητήριο το οποίο πήρες όταν μπήκες στον δρόμο αυτό.
Ο υπάλληλος το βάζει στον υπολογιστή και σου υπολογίζει το ποσό πληρωμής.
Όσο περισσότερα χιλιομετρα έκανες, τόσο περισσότερα πληρώνεις.
Όλα ΟΚ ως εδώ;

Λοιπον, αντιστοίχως με τον οδηγό που δημοσίευσα πριν 6 χρόνια σκέψου οτι όπως έρχεσαι από Ελλάδα μέσω Σερβίας και περάσεις τα σερβοκροάτικα σύνορα το πρώτο διόδιο εισόδου στους Κροάτες είναι κοντά στην πόλη Lipovac.
Εκεί λοιπον παίρνεις το πρώτο εισητήριο.
Ο αυτοκινητόδρομος τελειώνει αρχικά λίγο έξω απο το Ζάγκρεμπ.
Εκεί θα πληρώσεις περίπου 17,50€ στον τερματικό σταθμό διοδίων.
Επειδή εσύ θες να συνεχίσεις την διαδρομή σου προς Σλοβενία, φτάνοντας στο τέλος του περιφεριακού του Ζάγκρεμπ συναντάς τον μετωπικό σταθμό διοδίων του αυτοκινητοδρόμου προς τα σύνορα Kροατίας-Σλοβενίας (η πόλη εκεί λέγεται Μπρέγκανα).
Από το Ζάγκρεμπ η απόσταση για τη Σλοβενία ζήτημα να είναι 30 χιλιομετρα αν δεν με απατά η μνήμη μου και το διόδιο θα το πληρώσεις λίγο πριν φτάσεις στα σύνορα των Σλοβένων.
Εκεί το κόστος είναι 1€.


Αναλυτικά μπορείς να δεις τις τιμές στα τμήματα των αυτοκινητοδρόμων στην πάρακάτω ιστορσελίδα (στα αγγλικά) της κρατικής εταιρίας που διαχειρίζεται το οδικό δίκτυο των Κροατών:

http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist

Ελπίζω να κατάλαβες τώρα πως λειτουργεί το σύστημα διοδίων στην Κροατία.
Κι αν το κατάλαβες να ξέρεις ένα πράγμα: ακριβώς με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν τα διόδια της Σερβίας ;-)


Λοιπον... Πάμε πάρακάτω.

Διόδια Αυστρίας.
Εδώ υπάρχει πάντα μια παρεξήγηση αν και το αναφέρω νομίζω και στον οδηγό.
Οι Αυστροί έχουν μεν βινιέτα αλλά ζητούν συμπληρωματικά διόδια σε συγκεκριμένα τούνελ.

Στην διαδρομή σου αυτά είναι αυτό του Καραβάνκεν (ενώνει την Αυστρία και την Σλοβενία) το οποίο κοστίζει 7,20€.

Στην συνέχεια κι οδηγόντας πάνω στον αυτοκινητόδρομο Α10 (Βίλλαχ προς Σαλτσμπουργκ) κάπου στα μισά έρχονται και τα δύο τούνελ του Τάουερν και του Κάτσμπεργκ. Εκεί πληρώνεις άλλα επιπλέον 11,50€.

Όπως καταλαβαίνεις εάν βάλεις κάτω τα συμπληρωματικά διόδια και προσθέσεις και την βινιέτα φτάνεις συνολικά στα 27,10€.

Στην συνέχεια ρωτάς εάν μπορείς να αποφύεις το Καραβάνκεν.
Η απάντηση είναι ναι - δεν στο συνιστώ όμως.
Είναι δρόμος που πηγαίνει μέσα από τα βουνά και τα λαγκάδια σε υψόμετρο άνω των 2.000 μέτρων με πάρα πολλές στροφές και ανηφόρες με άνοδο πάνω απο 20%.
Θα φάς πάρα πολύ ώρα.

Η διαδρομή είναι αυτή:
https://www.google.de/maps/dir/Podbrezje,+Kranj,+Slowenien/St.+Jakob+im+Rosental,+Österreich/@46.4316769,14.0078823,11z/data=!4m15!4m14!1m5!1m1!1s0x477abeb6d5f5079f:0x3db0b0ac15bcf379!2m2!1d14.2751453!2d46.3050238!1m5!1m1!1s0x477a825be60260dd:0x6eaf61754753ea11!2m2!1d14.0383363!2d46.5580175!3e0!5i1?hl=de

και ο δρόμος και το υψόμετρο είναι κάπως έτσι:
https://www.google.de/maps/@46.4271...HYdAieF2VmqIZPZYOXWw!2e0!7i13312!8i6656?hl=de

Εσύ διαλέγεις :-D


Σε ο,τι αφορά τώρα τον περιφερειακό του Μονάχου το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως τις καθημερινές και ειδικά τις πρώτες ημέρες είναι φισκα στο αυτοκίνητο.
Τα Σαββατοκύριακα η κατάσταση χειροτερεύει και μαζεύει πολύ μποτιλιάρισμα.
Είναι αυτοκινητόδρομος τριών λωρίδων αλλά εδώ και λίγα χρόνια όταν αυτό κριθεί αναγκαίο η ΛΕΑ γίνεται τεταρτη συμπληρωματική λωρίδα.
Αυτό θα το καταλάβεις από τις ηλεκτρονικές πινακίδες που το υποδεικνύουν.
Έτσι η κατάσταση κάπως ηρεμεί αλλά μην περιμένεις θαύματα.
Για να αποφύγεις την κίνηση καλό είναι να περάσεις από τον περιφερειακό του Μονάχου από τις 20:00 όταν και ηρεμεί κάπως η κατάσταση ή ακόμη καλύτερα τη νύχτα όπου η κίνηση είναι συνήθως πιο φυσιολογική.

Tέλος σε ο,τι αφορά την Ιταλία.
Έχω κάνει ταξίδια στην Ιταλία αλλά δεν έχω φύγει ποτέ από τις ιταλικές autostrada οπότε δεν μπορώ να πάρω όρκο και δεν μπορώ να σου δώσω περισσότερες συμβουλές.
Ασφαλώς και θα μπορούσες να κατέβεις απο τις ιταλικές autostrada και να κάνεις διαδρομές πάνω στο απλό εθνικό δίκτυο.
Ασφαλώς όμως κι εκεί θα χρειαστείς περισσότερο χρόνο καθώς άλλο να οηγείς με 130χλμ/ώρα στον αυτοκινητόδρομο κι άλλο με 60-80 κι ενδεχομένως με στροφές.

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Ό,τι θες - με ρωτάς!
an katalava sosta pigene ella fa mou vgi 500 euro???

an epitrepete to taksidi pou kanate stin ellada? proorizmos pia poli itane ???
 
Last edited by a moderator:

theo2905

Member
Μηνύματα
21
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή
Εάν κάνεις αυτήν ακριβώς την διαδρομή που σου περιέγραψα, τότε ναι.
Θα σου βγει πήγαινε-έλα περίπου 480-500€.

Αλλά όπως είπα. Εξαρτάται από το ΤΙ όχημα οδηγείς (ντίζελ ή βενζίνη) και το πόσο καταναλώνεις.

ΥΓ: Φίλε μου το γράφω στο προηγούμενο post.
Έκανα την διαδρομή απο Στουτγκάρδη για την πόλη καταγωγής μου, τις Σέρρες.
 

raf7773

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γειά σου φίλε και καλωσόρισες στην παρέα μας.

Το κόστος της διαδρομής διαφέρει απο οδηγό σε οδηγό.
Λογικό άλλωστε μιας κι άλλος έχει βενζινοκίνητο κι άλλος οδηγεί με ντεζελοκίνητο.

Εγώ θα σου δώσω όμως ως συγκριτικό παράδειγμα την δική μου περσυνή διαδρομή η οποία ξεκίνησε απο την Στουτγκάρδη και τελείωσε στην πόλη των Σερρών.

Οι χώρες που διέσχισα ήταν Γερμανία, Αυστρία, Ουγγαρία, Σερβία, Βουλγαρία και φυσικά η Βόρεια Ελλάδα μέχρι να φτάσω στην πόλη μου.

Οι πόλεις απο τις οποίες περάσαμε είναι χονδρικά:

Στουτγκάρδη, Ουλμ, Άουγκσμπουργκ, Μόναχο, Σάλτσμπουργκ, Βιένη, Βουδαπέστη, Ζέγκεντ/Χοργκοζ, Νοβι-Σαντ, Βελιγράδι, Νις, Ντιμίτροβγκραντ/Καλότινα, Σόφια, Κουλάτα/Προμαχώνας, Σέρρες.

Περσυνό κόστος διοδίων:

Βινιέτα Αυστρίας (διάρκεια μιας βδομάδας): ..........8,50€
Βινιέτα Ουγγαρίας (διάρκεια ενός μήνα):.................17,50€
Βινιέτα Βουλγαρίας (διάρκεια μιας βδομάδας):.......5,00€

Διόδια Σερβίας (απο το Χοργκοζ ως το Νις):...........9€


Σύνολο διοδίων:............................................40€

Βενζίνες: (χονδρικά)......................................200€
(αυτοκίνητο Chevrolet Aveo 1.4 LT,
τετράπορτο - αμόλυβδη) - 4 φουλαρίσματα μετά
από περίπου μ.ο. 400 χλμ


Μια απλή διαδρομή λοιπον μου κόστισε περίπου 240€


Σημείωση:
Στην επιστροφή γλιτωσα την βινιέτα της Ουγγαρίας καθώς είχα πληρώσει για έναν ολόκληρο μήνα
και δεν χρειάστηκε εκ νέου. Μια εβδομαδιαία κοστίζει 11€ οπότε με 17,50€ συνέφερε πειρσσότερο η αγορά αυτή του ενός μήνα.


Ελπίζω να σε κατατόπισα.

ΥΓ: Λογικά με ένα ντιζελοκίνητο το ταξίδι να σου βγει ακόμα πιο φτηνό.
Αντιθέτως ένα βενζινοκίνητο μεγαλύτερου κυβισμού πιθανόν να κοστίσει κάπως πιο ακριβά.
Danke !!!!! ego exo diesel....... omos tora pou kasanadiavasa tin apandisi sas proorizmos itan seres, ego pou eimai apo afina ? prepi na ipologiso alla 550xl + diodia peripou 50 euro

sas eyxaristo poli gia tin apandisi sas eimai apo tin polli Lahr,eimaste gitones ......

ara taxidi apo strasvourgo os afina kostizi peripou pigene ella odikos, 750-800 euro
 
Last edited by a moderator:

theo2905

Member
Μηνύματα
21
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή
Λοιπόν, εάν κάνεις την διαδρομή μέσω Βουλγαρίας και ταξιδέψει προς τις Σέρρες κι απο εκεί για Θεσσαλονίκη και ΑΘήνα τότε θα πληρώσεις περίπου 35€ επιπλέον διόδια στον αυτοκινητόδρομο Θεσσαλονίκης-Αθηνών.
Το κομμάτι Σέρρες-Θεσσαλονίκη για την ώρα είναι ακόμα δωρεάν (απ'όσο γνωρίζω).

Σε σένα όμως φίλε συμφέρει περισσότερο να κάνεις την διαδρομή μέσω Σκοπίων.
Το λέω άλλωστε και κάποια post νωρίτερα.
Είναι πιο γρήγορη.


Το Lahr είναι περίπου 70 χλμ από εδώ.
700 και 800€ αποκλείεται να σου βγεί - ειδικά εάν οδηγείς ντίζελ.


Για να πας μέσω Σκοπίων απο εκεί που είσαι εσύ σου προτείνω την εξής διαδρομή:

Lahr, Stuttgart, Ulm, Augsburg, München, Salzburg, Wien, Budapest, Novi-Sad, Beograd, Nis, Leskovac, Skopje, Veles, Gevgelija, Εύζωνοι, Θεσσαλονίκη, Αθήνα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Danke !!!!! ego exo diesel....... omos tora pou kasanadiavasa tin apandisi sas proorizmos itan seres, ego pou eimai apo afina ? prepi na ipologiso alla 550xl + diodia peripou 50 euro

sas eyxaristo poli gia tin apandisi sas eimai apo tin polli Lahr,eimaste gitones ......

ara taxidi apo strasvourgo os afina kostizi peripou pigene ella odikos, 750-800 euro
Αν έχεις τη δυνατότητα να γράφεις ελληνικά, παρακαλώ κάντο γιατί τα greeklish, όπως και τα κεφαλαία, απαγορεύονται από τους όρους χρήσης του φόρουμ, με τους οποίους συμφώνησες κάνοντας εγγραφή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom