Γάμιλιο ταξίδι Νοέμβριος 2019 . Μπαλί η μαλβιδες;

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απλά παντρεύομαι Νοέμβριο και θελουμε να πάμε εκείνο τον μήνα γιατί μετά έχουμε δουλειά και δεν βολεύει άλλη περιοδος.
Τόσο μεγάλος είναι ο πλανήτης, υπάρχουν αρκετά εξωτικά μέρη με εξαιρετικό καιρό το Νοέμβριο... Απλά το Μπαλί δεν είναι ένα από αυτά.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Απλά παντρεύομαι Νοέμβριο και θελουμε να πάμε εκείνο τον μήνα γιατί μετά έχουμε δουλειά και δεν βολεύει άλλη περιοδος.
Να σου πω εξαρχης οτι Μαλδιβες δεν εχω παει αλλα εχω παει Μπαλι. Να σου πω επισης οτι παραλιες καλυτερες απο Μαλδιβες μαλλον δεν θα βρεις. Ομως, στη θεση σου κ απο την στιγμη που δεν εχεις παει πουθενα αλλου περα απο ευρώπη, θα προτιμουσα να δω κατι διαφορετικο. Μια αλλη κουλτουρα, εναν αλλο πολιτισμο. Οι Μαλδιβες ειναι φανταστικες για τα νερα τους. Τιποτα αλλο! Θα εισαι σε ενα 5* και το μονο που θα κανεις ειναι αραγμα κ μπανιο για 8 μερες. Αν αυτο σου λειπει οκ! Επισης να υπολογισεις αρκετα παραπανω χρηματα γιατι επιλογες φαγητου δε θα εχεις παρα μονο στο ξενοδοχειο σου, με τιμες 5*.
Λογω περιοδου, μια εναλλακτικη που εχεις προς ασια μερια, ειναι η Ταυλανδη. Δεν εχει τα νερα των Μαλδιβων αλλα μια χαρα ειναι. Θα αφιερωσεις 4 μερες να δεις καποια πραγματα κ μετα αλλες 6-7 μερες σε ενα νησακι.
 

Crazymaria

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Όπου και να πάμε δεν θελουμε να ξεπεράσουμε τα 3000 ευρώ το είπα και στο πρακτορείο αυτό. Αν πάμε μαλβιδες θα μείνουμε σε ξενοδοχείο 3* με πλήρη διατροφή έχουμε βρει με 1050 το άτομο μαζί με μεταφορικά και φόρους... όποτε ελπίζω να μην χαλάσουμε πολλά εκεί. Όσο για το Μπαλί μου είπε ο κύριος από το πρακτορείο ότι δεν θα βρέχει όσο τον Γενάρη και Φλεβάρη αν πάμε Νοέμβριο... και ότι θα έχουμε πολλά να κάνουμε εκεί αλλά θα δούμε θα το ξανασκεφτούμε αν είναι βρέχει τόσο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όπου και να πάμε δεν θελουμε να ξεπεράσουμε τα 3000 ευρώ το είπα και στο πρακτορείο αυτό. Αν πάμε μαλβιδες θα μείνουμε σε ξενοδοχείο 3* με πλήρη διατροφή έχουμε βρει με 1050 το άτομο μαζί με μεταφορικά και φόρους... όποτε ελπίζω να μην χαλάσουμε πολλά εκεί. Όσο για το Μπαλί μου είπε ο κύριος από το πρακτορείο ότι δεν θα βρέχει όσο τον Γενάρη και Φλεβάρη αν πάμε Νοέμβριο... και ότι θα έχουμε πολλά να κάνουμε εκεί αλλά θα δούμε θα το ξανασκεφτούμε αν είναι βρέχει τόσο...
Μέση βροχόπτωση στο Μπαλί το Νοέμβριο: 150 χιλιοστά.
Μέση βροχόπτωση στο Μπαλί τον Ιανουάριο: 350 χιλιοστά.
Μέση βροχόπτωση στην Αθήνα τον πιο βροχερό μήνα του χρόνου: 65 χιλιοστά.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ψηφίζω Μπαλί δαγκωτό. Παραλίες για μπάνιο, άραγμα και ωραία ξενοδοχεία έχουμε και εδώ. Στο Μπαλί θα γνωρίσετε έναν άλλον πολιτισμό, πρόσχαρους ανθρώπους και μια άλλη κουλτούρα. Πιστεύω πως όποιος το έχει επισκεφτεί το έχει ερωτευθεί και θα θέλει να ξαναπάει.
Όσο για τις βροχές δεν κρατούν πολύ, συνήθως μια ώρα αλλά το κλίμα είναι ζεστό όλες τις εποχές.
 

Crazymaria

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Συγγνώμη για την αργοπορία αλλά είχα χάσει τους κωδικούς. Είχα βρει το Alba travel αν το λέω καλά. Για το νησι το fun αλλά το άτομο όχι και οι δυο μαζί ;) με πλήρης διατροφή. Μάλλον εκεί κόβω να πηγαίνω
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η τιμη μοιαζει απιστευτα καλη. Επειδη στις Μαλδιβες παιζει μεγαλο ρολο το ξενοδοχειο για να περασεις καλα, μιας και εκει τα κανεις ολα (διασκεδαση, δραστηριοτητες,φαγητο) τσεκαρε το και εσυ να δεις οτι ειναι οκ. Επισης παρε κ καμια αλλη προσφορα απο μεγαλα γραφεια. Πρωτη φορα το ακουω το συγκεκριμενο...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
430
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ΜαλΔΙβες έχω πάει γαμήλιο. Ένα θα σου πω. Όταν φτάσαμε μετά από 14 ώρες πτήσεων, κατευθύνθηκα αμέσως προς την παραλία.Εκείνη την ώρα ο ήλιος έδυε και το θέαμα που αντίκρυσα με οδήγησε να σκεφτώ "να δεις που έπεσε το αεροπλάνο και βρίσκομαι στον Παράδεισο"...και το πίστευα....δεν έχω ξαναδεί πιο όμορφο και γαλήνιο τοπίο .
Κάτι που τις κάνει μοναδικές,είναι το μέγεθος των νησιών και η ηρεμία που προσφέρει αυτό. Το νησί που μείναμε ήταν τόσο μικρό που ο γύρος του με τα πόδια ήταν τρία λεπτά....Κάπως έτσι είναι όλα...Μικροσκοπικά και ήρεμα.... Επίσης υπάρχει μέγιστος αριθμών επιτρεπόμενων τουριστών ανά νησάκι και αυτό σε κάνει να νιώθεις μόνος πάνω στη Γη...στο νησάκι μας είμασταν 32 άνθρωποι (τουρίστες εννοώ χωρίς το προσωπικό) τη μέρα που φτάσαμε.... τόσοι επιτρεπόταν να μείνουν.Κάθε νησάκι έχει ένα και μοναδικό κατάλυμα και δεν κυκλοφορύν αυτοκίνητα φυσικά....Ελάχιστα τους συναντήσαμε τους υπόλοιπους 30 ενοίκους,μόνο στο εστιατόριο....Μια μέρα που πετύχαμε ένα ζευγάρι στην παραλία μπροστά μας μου κακοφάνηκε και πήγα στην πίσω παραλία....
Μιλάμε για θεϊκά νερα,λευκή άμμο σαν πούδρα,πριβέ παραλία,βιολιά να παίζουν πάνω από το κεφάλι σου την ώρα που δειπνείς πάνω στην άμμο,δωμάτιο μέσα στη θάλασσα με γυάλινο δάπεδο για να βλέπεις το βυθό,προσωπικό που τρέχει να σε εξυπηρετήσει,σκαρφαλώνει στα δέντρα να σου προσφέρει καρύδες,διαδρομή κατά την άφιξη από την ακτή μέχρι το μπάνγκαλουου σπαρμένη με ροδοπέταλα,τούρτα με τα αρχικά σας στο δωμάτιο και τα αρχικά σας από ροδοπέταλα πάνω στο κρεβάτι....την πρώτη και την τελευταία μέρα....ΑΥΤΑ.
Δεν θα δεις πολιτισμό,δεν θα προσθέσεις γνώσεις στις αποσκευές σου,δεν θα κάνεις κάτι πρωτόγνωρο. Θα είσαι επτά μέρες στον απόλυτο Παράδεισο.Ξάπλα σε μια αιώρα κάτω από ένα φοίνικα με απίστευτη ησυχία.
Αν αυτό θέλεις τότε πήγαινε.
Μεγάλη προσοχή στην επιλογή του νησιού,φθηνό νησί σημαίνει κακή παραλία (εμείς πήγαμε μονοήμερη σε νησάκι που ήταν 30% πιο φτηνό και είχε πέτρες στην παραλία....απορώ πώς βρέθηκαν)....αλλά και του πρακτορείου,γνωστός του άντρα μου βρήκε πολύ καλή προσφορά με πρακτορείο της πυρκαγιάς και τον πήγαν στο Μάλε την τριτοκοσμική τους πρωτεύουσα....
 

Crazymaria

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
ΜαλΔΙβες έχω πάει γαμήλιο. Ένα θα σου πω. Όταν φτάσαμε μετά από 14 ώρες πτήσεων, κατευθύνθηκα αμέσως προς την παραλία.Εκείνη την ώρα ο ήλιος έδυε και το θέαμα που αντίκρυσα με οδήγησε να σκεφτώ "να δεις που έπεσε το αεροπλάνο και βρίσκομαι στον Παράδεισο"...και το πίστευα....δεν έχω ξαναδεί πιο όμορφο και γαλήνιο τοπίο .
Κάτι που τις κάνει μοναδικές,είναι το μέγεθος των νησιών και η ηρεμία που προσφέρει αυτό. Το νησί που μείναμε ήταν τόσο μικρό που ο γύρος του με τα πόδια ήταν τρία λεπτά....Κάπως έτσι είναι όλα...Μικροσκοπικά και ήρεμα.... Επίσης υπάρχει μέγιστος αριθμών επιτρεπόμενων τουριστών ανά νησάκι και αυτό σε κάνει να νιώθεις μόνος πάνω στη Γη...στο νησάκι μας είμασταν 32 άνθρωποι (τουρίστες εννοώ χωρίς το προσωπικό) τη μέρα που φτάσαμε.... τόσοι επιτρεπόταν να μείνουν.Κάθε νησάκι έχει ένα και μοναδικό κατάλυμα και δεν κυκλοφορύν αυτοκίνητα φυσικά....Ελάχιστα τους συναντήσαμε τους υπόλοιπους 30 ενοίκους,μόνο στο εστιατόριο....Μια μέρα που πετύχαμε ένα ζευγάρι στην παραλία μπροστά μας μου κακοφάνηκε και πήγα στην πίσω παραλία....
Μιλάμε για θεϊκά νερα,λευκή άμμο σαν πούδρα,πριβέ παραλία,βιολιά να παίζουν πάνω από το κεφάλι σου την ώρα που δειπνείς πάνω στην άμμο,δωμάτιο μέσα στη θάλασσα με γυάλινο δάπεδο για να βλέπεις το βυθό,προσωπικό που τρέχει να σε εξυπηρετήσει,σκαρφαλώνει στα δέντρα να σου προσφέρει καρύδες,διαδρομή κατά την άφιξη από την ακτή μέχρι το μπάνγκαλουου σπαρμένη με ροδοπέταλα,τούρτα με τα αρχικά σας στο δωμάτιο και τα αρχικά σας από ροδοπέταλα πάνω στο κρεβάτι....την πρώτη και την τελευταία μέρα....ΑΥΤΑ.
Δεν θα δεις πολιτισμό,δεν θα προσθέσεις γνώσεις στις αποσκευές σου,δεν θα κάνεις κάτι πρωτόγνωρο. Θα είσαι επτά μέρες στον απόλυτο Παράδεισο.Ξάπλα σε μια αιώρα κάτω από ένα φοίνικα με απίστευτη ησυχία.
Αν αυτό θέλεις τότε πήγαινε.
Μεγάλη προσοχή στην επιλογή του νησιού,φθηνό νησί σημαίνει κακή παραλία (εμείς πήγαμε μονοήμερη σε νησάκι που ήταν 30% πιο φτηνό και είχε πέτρες στην παραλία....απορώ πώς βρέθηκαν)....αλλά και του πρακτορείου,γνωστός του άντρα μου βρήκε πολύ καλή προσφορά με πρακτορείο της πυρκαγιάς και τον πήγαν στο Μάλε την τριτοκοσμική τους πρωτεύουσα....


Σε ποιο νησι έμενες και ποιο νησι είναι αυτό με τις πέτρες; Εμάς αυτή η προσφορά είναι για το fun και μετά με 100 παραπάνω είναι το paradise
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.770
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom