Γάμος και τεκνοθεσία ομοφύλων ζευγαριών

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Διαφωνώ με αυτήν την άποψη, όλα είναι προβλήματα που χρήζουν άμεσης λύσης.
Οπως και με τη συνεπιμελεια των παιδιων που ανακινηθηκε απο συγκεκριμενους κοινωνικους χωρους που μπορουσαν να την υποστηριξουν οικονομικα, εχω την ταση να αναρωτιεμαι μπροστα στα αιτηματα "ποιος μπορει να το πληρωσει και ωφελειται". Δεν ειναι ισα ολα τα δαχτυλα.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Κ για να συμπληρώσω το παραπάνω περι του πως γίνονται οι υιοθεσίες στην Ελλάδα, ρίξτε ενα βλέφαρο στο
(ρεπορτάζ απο VICE)
Όλα παράνομα κ όμως όλα νόμιμα αρκεί να έχεις το χρήμα

Οπότε φανταστείτε αν είναι απίστευτα δύσκολη για μια ελληνική οικογένεια χωρίς παχυλό τραπεζικό λογαριασμό, πόσο απίθανη θα είναι για ενα αντίστοιχου οικονομικού στάτους ομόφυλο ζευγάρι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οπως και με τη συνεπιμελεια των παιδιων που ανακινηθηκε απο συγκεκριμενους κοινωνικους χωρους που μπορουσαν να την υποστηριξουν οικονομικα, εχω την ταση να αναρωτιεμαι μπροστα στα αιτηματα "ποιος μπορει να το πληρωσει και ωφελειται". Δεν ειναι ισα ολα τα δαχτυλα.
Δεν το γνωρίζω το θέμα της συνεπιμελειας που λες, δεν ξέρω καν σε τι αναφέρεσαι. Συνεπιμελεια χωρισμένων γονέων ή γονέων χωρίς γάμο; (δεν έχω ιδέα). Τα δάχτυλα μπορεί να μην είναι όλα ίσα αλλά κάθε άνθρωπος έχει τη δική του ιεραρχία προβλημάτων. Επειδή εγώ έχω ένα πρόβλημα χαμηλά ή και καθόλου στη λίστα μου δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να λυθεί. Ας μην είμαστε παρτακηδες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εν τω μεταξύ είμαι σίγουρος πως κάποια στιγμή η επιστήμη και η τεχνολογία θα καταφέρουν να κάνουν τους άντρες να τεκνοποιουν και οι άνθρωποι του μέλλοντος θα μας βλέπουν όπως εμείς τους Νεάντερταλ.

Έχω μόνο μια μικρή αμφιβολία αν αυτό θα γίνει στη Γη ή σε κάποιον άλλο πλανήτη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δεν το γνωρίζω το θέμα της συνεπιμελειας που λες, δεν ξέρω καν σε τι αναφέρεσαι. Συνεπιμελεια χωρισμένων γονέων ή γονέων χωρίς γάμο; (δεν έχω ιδέα). Τα δάχτυλα μπορεί να μην είναι όλα ίσα αλλά κάθε άνθρωπος έχει τη δική του ιεραρχία προβλημάτων. Επειδή εγώ έχω ένα πρόβλημα χαμηλά ή και καθόλου στη λίστα μου δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να λυθεί. Ας μην είμαστε παρτακηδες.
Σορι για το off topic, αλλα μοιαζει τοσο πολυ ως το ποια σαλονια το εκκινουν και το προβαλλουν ως κυριαρχο αιτημα, που ειναι αδυνατον να περασει κατω απο τα ρανταρ: συνεπιμελεια και ανα εβδομαδα υποχρεωτικη συγκατοικηση παιδιων με τον ενα γονεα και την αλλη εβδομαδα με τον αλλον γονεα οταν χωριζουν.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.940
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
ΑΠΟΡΙΑ (ελπίζοντας να απαντηθεί και να μην σβηστεί), τα τέκνα αυτά,
1706800744934.png
μελλοντικοί συνδικαλιστές, βουλευτές, πρωθυπουργοί κλπ από τι οικογένειες ή γονείς σκέτο ! έχουν προέλθει ? συνεπιμέλιας ? ομοφυλόφιλων ? χωρισμένων ? ετερόφυλων ? ΤΕ ? ΥΕ ? Για μένα η ουσία είναι η αγάπη - φροντίδα, η ανατρόφη, η διαπαιδαγώγηση και οτι άλλο θα κάνει εναν άνθρωπο χρήσιμο. Ευχάριστω εκ των προτέρων για την απάντηση και συγνώμη για τυχόν λάθη, ενας απλός ΤΕ είμαι, συνταξιούχος πλέον. :innocent: 👴
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
54
Likes
202
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Άλλο ένα ανύπαρκτο επι της ουσίας θέμα που έχει γίνει πρώτη είδηση επιλεκτικά για να κρύψει η εκάστοτε κυβέρνηση τα "τέρατα" που περνάνε υπογείως (εδώ --> ιδιωτικά πανεπιστήμια, τσεκούρωμα προυλογισμού δημόσιας υγείας, F35 μιζα, ακρίβεια απο ημεδαπά καρτελ στα οποία η κυβέρνηση ουτε έλεγχο δεν μπορεί να κάνμει κλπ)
Εννοείται πως υπάρχουν ένα σωρό σοβαρά θέματα και γενικά η ζωή μας γίνεται όλο και πιο δύσκολη. Γιατί όμως να μπαίνουμε μόνιμα σε μια αναγκαστική ιεράρχηση της σημαντικότητας των προβλημάτων; Θέλω να πω, για τη ΛΟΑΤΚΙ κοινότητα είναι ένα σημαντικό θέμα, μαζί με την ανεργία, την φτώχεια κλπ. Η διεκδίκηση του δικαιώματος στο γάμο και την τεκνοθεσία δε συνεπάγεται την απάθεια και την αδιαφορία για τα άλλα καθημερινά προβλήματα που ο πιο πολύς κόσμος αντιμετωπίζει.
Σίγουρα για έναν πλούσιο γκέι είναι όλα πιο εύκολα και θα τη βρει την άκρη, όπως θα τη βρει και ο πλούσιος στρέιτ. Αλλά με τους μη προνομιούχους τι γίνεται; Δεν είναι ταξική διάκριση να πρέπει να επιβαρύνεται κάποιος με έξτρα συμβολαιογραφικά κόστη κλπ για απλά πρακτικά θέματα που μοιάζουν αυτονόητα για τους υπόλοιπους;
 

Dakenas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ-ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Ουφ,δεν μου αρέσει να μοιράζομαι απόψεις για τέτοια θέματα, αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ.
Όλο αυτό μου μοιάζει με την θέληση ενός νέου ζευγαριού να βάλει ένα μοντέρνο έπιπλο στην θέση ενός παλαιού σύνθετου, σε σπίτι που κληρονόμησε από γονείς. Οι γονείς από την μία, πιστοί στις σταθερές και τις αξίες που μεγάλωσαν, θεωρούν πως το σύνθετο είναι βολικό γιατι"τοσες γενιές μεγάλωσαν με αυτό, ακόμα στέκει" και διαφωνούν στην απομάκρυνσή του από το σπίτι των παιδιών τους.Το ζευγάρι από την άλλη έχει την ανάγκη να εκφραστεί με και να εκφράσει τα δικά του θέλω και ανάγκες,θέλοντας ένα νέο έπιπλο,
eco- friendly, γιατι στην τελική είναι δικό του σπίτι και θα κάνει ότι θέλει. Το πρόβλημα είναι πως το σπίτι, στο οποίο θα μπει το έπιπλο, είναι τόσο σάπιο, που χρήζει ΟΛΙΚΗΣ ΑΝΑΚΑΊΝΙΣΗΣ.
Έτσι λοιπόν και στην κοινωνία μας ,αν ήταν υγιής και τα είχαμε όλα λυμένα ,δεν θα μας ένοιαζε αν κάποιο παιδί είχε 2 straight γονείς ,2 gay γονείς, 1 γονέα, 3 γονείς, 7 χαμστερ για γονείς ή μια αγέλη πτερόσαυρων, γιατί η κοινωνική πρόνοια, θα υπερκαλυπτε κάθε "λάθος " οποιουδήποτε γονέα, από οποιαδήποτε κατηγορία και να προερχόταν.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
όλοι ξαφνικά γίνατε ακτιβιστές για την εργαλειοποίηση των γυναικών
Επειδή απαντάς σε μένα επι προσωπικού.
Αισθάνομαι σαν να μου κουνάει κάποιος το δάκτυλο μπροστά στα μούτρα μου και να μου έχει
πετάξει ένα σακί σκατ@.
Μ έχουν προσβάλει αρκετές φορές σ' αυτό το φόρουμ, αλλά πρώτη φορά τέτοια περιφρόνηση.
Απορώ τι δουλειά έχω ακόμα εδώ.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεως είναι ένα από τα 3 θετά μου παιδιά.Τα δύο μου φυσικά παιδιά και το
ένα από τα τρία είναι ήδη εδώ,το δεύτερο ήρθε πριν από λίγο και το τρίτο το έχω παντρεμένο και ζει
στην Αγγλία.
Το 2013 είχα γράψει αυτό εδώ δημόσια. Ίσως το θυμάται η Vario που το είχαμε συζητήσει.
Και για να σου επιστρέψω το κούνημα το δακτύλου, όταν εγώ ασχολήθηκα με το θέμα
πριν 35-40 χρόνια δεν είχες ακόμα περίοδο. Δεν ήταν ξαφνικά.
Αποχωρώ από την συζήτηση.
Υγ.
Θέλω να συγχαρώ τον tatoo για την αξιοπρέπεια που έδειξε στην συζήτηση. Λυπάμε πολύ
για ότι τραβάει η γκέι κοινότητα και εύχομαι να δικαιωθούν.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Το θυμαμαι πολυ καλα @panpan
Εγω θα ελεγα επειδη σας εχω γνωρισει και τους 2 και ειστε και οι 2 αξιολογα ατομα που η γνωμη τους πρεπει να εχει θεση εδω μεσα, μην αφηνετε τον γραπτο λογο να δημιουργει παρεξηγησεις…
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Θέλω να συγχαρώ τον tatoo για την αξιοπρέπεια που έδειξε στην συζήτηση. Λυπάμε πολύ
για ότι τραβάει η γκέι κοινότητα και εύχομαι να δικαιωθούν.
Σίγουρα η κοπέλα δεν ήθελε να σε προσβάλει και πιστεύω πως πρέπει να σβήσεις το ποστ που έγραψες παραπάνω γιατί όσο κοιτάμε τον γραπτό λόγο τόσο βρίσκουμε ατέλειες και μας κάνει να αντιδράμε όχι σωστά μερικές φορές.
Ελπίζω αν έρθω ξανά Βαρκελώνη, (έχω πάρα πολλά χρόνια να πατήσω το πόδι μου εκεί) να κεράσεις καφέ (σιγά μην κεράσω εγώ 🤣🤣🤣) στο αγαπημένο μου καφενείο στην πλατεία της Καταλονίας στο Ζυρίχη αν ακόμα υπάρχει φυσικά. Περνούσα ώρες χαζεύοντας τον κόσμο. άλλα και να μην κεράσεις, εγώ θα πιω έναν στην υγειά σου, εσπρέσο όχι ισπανικό νεροζούμι. 🤩
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
To μήνυμα της το άφησα επίτηδες ένα 24ωρο για να έχει την δυνατότητα να το διορθώσει.
Χωρίς να ξέρουν την διαδρομή του καθενός, σηκώνουν το λάβαρο της αποκλειστικότητας
και κουνάνε το δάχτυλο στους υπόλοιπους. Σαν την Μέρκελ ένα πράγμα.
Φυσικά υπάρχει το καφέ Ζυρίχη και μάλιστα προχθές ήμουν εκεί.
Είναι το στέκι μου και ευχαρίστως να κεράσω. Θα χαρώ πολύ να τα πούμε από κοντά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.525
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom