Γάμος και τεκνοθεσία ομοφύλων ζευγαριών

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σίγουρα η κοπέλα δεν ήθελε να σε προσβάλει και πιστεύω πως πρέπει να σβήσεις το ποστ που έγραψες παραπάνω γιατί όσο κοιτάμε τον γραπτό λόγο τόσο βρίσκουμε ατέλειες και μας κάνει να αντιδράμε όχι σωστά μερικές φορές.
Ελπίζω αν έρθω ξανά Βαρκελώνη, (έχω πάρα πολλά χρόνια να πατήσω το πόδι μου εκεί) να κεράσεις καφέ (σιγά μην κεράσω εγώ 🤣🤣🤣) στο αγαπημένο μου καφενείο στην πλατεία της Καταλονίας στο Ζυρίχη αν ακόμα υπάρχει φυσικά. Περνούσα ώρες χαζεύοντας τον κόσμο. άλλα και να μην κεράσεις, εγώ θα πιω έναν στην υγειά σου, εσπρέσο όχι ισπανικό νεροζούμι. 🤩
Στο καφέ Ζυρίχη ήταν το πρώτο μου αλκοολούχο ποτό στη Βαρκελώνη, στην Ισπανία, στην Ευρώπη και γενικά εκτός Ελλάδας. Υπάρχει ακόμη (το τσεκαρα το Νοέμβριο). Μεθαύριο θα ξαναβρεθώ για μια μέρα Βαρκελώνη και λογικά θα ξαναπεράσω από εκεί.

@panpan κι εσύ και η @underwater είστε από τα αξιόλογα και σοβαρά μέλη του φόρουμ και είναι κρίμα να γίνονται παρεξηγήσεις.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
@panpan αν τα τελευταία 20+ χρόνια που υφίσταται νομικά η παρένθετη κύηση στην Ελλάδα εσύ αντιτίθεσαι στο δημόσιο λόγο σου στη συγκεκριμένη μέθοδο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής με την ίδια ένταση όπως έκανες και χθες, τότε απολογουμαι που έκρινα ότι θεωρείς εργαλειοποίηση των γυναικών τη χρήση της από ομοφυλόφιλα ζευγάρια.
Αν πάλι δεν το έκανες, τότε φυσικά δεν απολογουμαι.

Και με όλο το σεβασμό, η οποία συσχέτιση με τη ΛΟΑΤΚΙ κοινότητα δε σημαίνει απαραίτητα κατι. Θα ξέρεις φαντάζομαι ότι πολλά ομοφυλόφιλα άτομα αντιτίθενται τα ίδια στη δημιουργία οικογένειας από ομόφυλα ζευγάρια. Η ομοφοβία δεν προέρχεται απαραίτητα μόνο από ετεροφυλόφιλα άτομα, πολλές φορές οι ίδιοι οι ομοφυλόφιλοι έχουν έντονη εσωτερικευμένη ομοφοβία και σε ένα βαθμό έχει μια λογική όταν έχουν μεγαλώσει σε μια τόσο συντηρητική κουλτούρα που ενίοτε προσπαθεί να τους κάνει να ντραπουν για τη φύση τους.

(Όντως πριν 35 χρόνια δεν είχα περίοδο, θα ήταν βιολογικά αδύνατο. Είναι όμως πολύ λάθος να κρίνεις αυθαίρετα το τι μπορεί να έχει κάνει ένας άνθρωπος για έναν σκοπό μόνο και μόνο επειδή μπορεί να είναι μερικές δεκαετίες μικροτερό σου)
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.788
τότε απολογουμαι που έκρινα ότι θεωρείς εργαλειοποίηση των γυναικών τη χρήση της από ομοφυλόφιλα ζευγάρια.
Έγραψα αυτό.
είτε ομόφυλα ζευγάρια, είτε ετερόφυλα να εργαλειοποιούν τις γυναίκες
Είμαι ενάντια στο θέμα παρένθετης είτε από ομόφυλα, είτε από ετερόφυλα
ζευγάρια. Δεν έκανα κανένα διαχωρισμό. Είμαι υπέρ μόνο στην περίπτωση μεταξύ συγγενών.
Επειδή έχω γνωρίσει την μαφία που υπάρχει πίσω από κυκλώματα γιατρών-κλινικών
και τις μαύρες συναλλαγές, που έβαζαν τις γυναίκες (τις έφερνε ο αγαπητικός η ο σύζυγος)
μέσα σε ένα δωμάτιο και πήγαινε ο υποψήφιος 'μπαμπάς' και συνευρισκόταν με την "μαμά"
Δεν υπήρχαν πάντα οι εξωσωματικές. Μιλάμε για πολύ χρήμα για ένα παιδί. Και χρήματα
που καταλήγουν σε τσέπες γιατρών και βολικές κλινικές της πρώην ανατολικής Ευρώπης.
Όσοι δεν έχουν χρήμα μένουν άτεκνοι. Εδώ που μένω, έχουν εδώ και καιρό που τα ψάχνουν,
υποθέτω μεσω διακίνησης χρημάτων, γι αυτό έχουν στραφεί και βλέπουμε παιδιά από
χώρες της Ασίας και Αφρικής. Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο.
Είναι όμως πολύ λάθος να κρίνεις αυθαίρετα το τι μπορεί να έχει κάνει ένας άνθρωπος για έναν σκοπό μόνο και μόνο επειδή μπορεί να είναι μερικές δεκαετίες μικροτερό σου
Πουθενά δεν έκρινα τι έχεις κάνει εσύ. Που έγραψα κάτι εναντίον σου να το διορθώσω.
Για την τεκνοθεσία των ομοφύλων, δεν έχω άποψη, δεν έχω γνώση, δεν παίρνω θέση.
Δεν με αφορά να σου πω και στην ηλικία που είμαι. Εσείς οι νεότεροι έχετε το χρόνο
να τα αντιμετωπίσετε.
Αυτά από μένα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.036
Και με όλο το σεβασμό, η οποία συσχέτιση με τη ΛΟΑΤΚΙ κοινότητα δε σημαίνει απαραίτητα κατι. Θα ξέρεις φαντάζομαι ότι πολλά ομοφυλόφιλα άτομα αντιτίθενται τα ίδια στη δημιουργία οικογένειας από ομόφυλα ζευγάρια. Η ομοφοβία δεν προέρχεται απαραίτητα μόνο από ετεροφυλόφιλα άτομα, πολλές φορές οι ίδιοι οι ομοφυλόφιλοι έχουν έντονη εσωτερικευμένη ομοφοβία και σε ένα βαθμό έχει μια λογική όταν έχουν μεγαλώσει σε μια τόσο συντηρητική κουλτούρα που ενίοτε προσπαθεί να τους κάνει να ντραπουν για τη φύση τους.
Eγω δεν ξερω πολλα για την κοινοτητα, μονο ο,τι μου μεταφερει φιλη που κανει ακτιβισμο.
Μου εχει πει λοιπον οτι μερος της κοινοτητας αντιδρα για αλλον λογο: γιατι η κυριαρχια του αιτηματος να ζησουν κανονικες ζωουλες ως well adjusted people ειναι αρνηση της κουιρ ιδιαιτεροτητας και του δικαιωματος να ζουν οπως γουσταρουν στην τελικη. Δηλαδη οτι ακριβως οσοι θεωρουν σημαντικη τη δημιουργια οικογενειας με τη μικροαστικη της μορφη ειναι ομοφοβικοι γιατι το κινητρο ειναι οτι δεν θελουν να διαφερουν.
Τα μεταφερω οπως τα ακουσα, δεν μπορω να τα κρινω γιατι ειμαι παρατηρητρια απο αποσταση των αναγκων των κουιρ ατομων αλλα μου κανει καποιο νοημα.
Σε γενικες γραμμες οποιος θελει να εχει παιδι θα επρεπε να μπορει να εχει οπως ισχυει για καθε πολιτη με πολιτικα δικαιωματα, αλλα να σημειωσουμε οτι δεν εχει μονο μια κατευθυνση η σταση των ιδιων των ατομων ως προς το θεμα.
 
Last edited:

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Έτσι ακριβώς Paefstra το ίδιο άκουσα από γνωστούς κι εγώ. Ότι η δημιουργία οικογένειας δεν συνάδει με τον τρόπο ζωής που έχουν επιλέξει ο οποίος είναι απόλυτα σεβαστός από εμένα.
Οπότε ας μην κρίνουμε και βάζουμε ταμπέλες του τύπου ομοφοβικος σε κανένα άνθρωπο straight ή guy.
Νομίζω ότι το έχουν παρακάνει με τον όρο αυτό και γενικότερα με τους προσδιορισμους.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Παιδιά αν κάποιος έχει την άποψη ότι δεν πρέπει τα ομόφυλα ζευγάρια να έχουν το δικαίωμα στην τεκνοθεσια, τότε ναι είναι ομοφοβικός. Από τη στιγμή που κάποιος θεωρεί ότι ένας συνάνθρωπος του δεν μπορεί να έχει τα ίδια δικαιώματα με όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους απλά και επειδή είναι ομοφυλόφιλος τότε ναι είναι ομοφοβικός, αυτό αποτελεί ομοφοβία. Η άποψη στέρησης δικαιωμάτων δεν είναι καν άποψη.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έτσι ακριβώς Paefstra το ίδιο άκουσα από γνωστούς κι εγώ. Ότι η δημιουργία οικογένειας δεν συνάδει με τον τρόπο ζωής που έχουν επιλέξει ο οποίος είναι απόλυτα σεβαστός από εμένα.
Οπότε ας μην κρίνουμε και βάζουμε ταμπέλες του τύπου ομοφοβικος σε κανένα άνθρωπο straight ή guy.
Νομίζω ότι το έχουν παρακάνει με τον όρο αυτό και γενικότερα με τους προσδιορισμους.
Πολύ σωστά, διότι ως γνωστόν ποιος παντρεμένος με παιδιά κάνει σεξ
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είμαι ενάντια στο θέμα παρένθετης είτε από ομόφυλα, είτε από ετερόφυλα
ζευγάρια. Δεν έκανα κανένα διαχωρισμό. Είμαι υπέρ μόνο στην περίπτωση μεταξύ συγγενών.
Επειδή έχω γνωρίσει την μαφία που υπάρχει πίσω από κυκλώματα γιατρών-κλινικών
και τις μαύρες συναλλαγές, που έβαζαν τις γυναίκες (τις έφερνε ο αγαπητικός η ο σύζυγος)
μέσα σε ένα δωμάτιο και πήγαινε ο υποψήφιος 'μπαμπάς' και συνευρισκόταν με την "μαμά"
Δεν υπήρχαν πάντα οι εξωσωματικές. Μιλάμε για πολύ χρήμα για ένα παιδί. Και χρήματα
που καταλήγουν σε τσέπες γιατρών και βολικές κλινικές της πρώην ανατολικής Ευρώπης.
Όσοι δεν έχουν χρήμα μένουν άτεκνοι. Εδώ που μένω, έχουν εδώ και καιρό που τα ψάχνουν,
υποθέτω μεσω διακίνησης χρημάτων, γι αυτό έχουν στραφεί και βλέπουμε παιδιά από
χώρες της Ασίας και Αφρικής. Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο.
Όσο κάποιες διαδικασίες γίνονται νόμιμες, τόσο περιορίζονται μαφιοζικες πρακτικές σαν αυτές που περιγράφεις.

Πόσες και πόσες γυναίκες πηγαίνουν εκτός της χώρας τους ή καταφεύγουν σε παράνομες και αμφιβόλου ποιότητας διαδικασίες για να κάνουν μια έκτρωση ακόμα και στις μέρες μας πχ.
Eγω δεν ξερω πολλα για την κοινοτητα, μονο ο,τι μου μεταφερει φιλη που κανει ακτιβισμο.
Μου εχει πει λοιπον οτι μερος της κοινοτητας αντιδρα για αλλον λογο: γιατι η κυριαρχια του αιτηματος να ζησουν κανονικες ζωουλες ως well adjusted people ειναι αρνηση της κουιρ ιδιαιτεροτητας και του δικαιωματος να ζουν οπως γουσταρουν στην τελικη. Δηλαδη οτι ακριβως οσοι θεωρουν σημαντικη τη δημιουργια οικογενειας με τη μικροαστικη της μορφη ειναι ομοφοβικοι γιατι το κινητρο ειναι οτι δεν θελουν να διαφερουν.
Τα μεταφερω οπως τα ακουσα, δεν μπορω να τα κρινω γιατι ειμαι παρατηρητρια απο αποσταση των αναγκων των κουιρ ατομων αλλα μου κανει καποιο νοημα.
Σε γενικες γραμμες οποιος θελει να εχει παιδι θα επρεπε να μπορει να εχει οπως ισχυει για καθε πολιτη με πολιτικα δικαιωματα, αλλα να σημειωσουμε οτι δεν εχει μονο μια κατευθυνση η σταση των ιδιων των ατομων ως προς το θεμα.
Όπως το αναφέρεις, μέρος της κοινότητας.
Σε κάθε κοινότητα/κίνημα υπάρχουν διαφοροποιήσεις στις απόψεις και τα θέλω, από τις πιο συντηρητικές μέχρι τις πλέον "ριζοσπαστικές".
Προσωπικά τυχαίνει να γνωρίζω πάρα πολύ κόσμο από τη ΛΟΑΤΚΙ κοινότητα. Άτομα με πολύ διαφορετικά lifestyle και θέλω. Η συντριπτική πλειοψηφία από όσα άτομα έχω εγώ συνομιλήσει υποστηρίζει το δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να ζήσει χωρίς διακρίσεις, ανεξάρτητα από το τι μπορεί να επιθυμεί το κάθε άτομο συγκεκριμένα για τον εαυτό του. Και μιλάω -μεταξύ αλλων- για ΛΟΑΤΚΙ άτομα με έντονα ακτιβιστική δράση.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν έχει να κάνει με το αν είναι κάποιο άτομο ΛΟΑΤΚΙ ή όχι, είναι κοινή λογική.
Κι εγώ ειμαι άτεκνη από επιλογή, τι σημαίνει αυτό, θα χαρακτηρίσω μικροαστό οποιο άτομο έχει ως όνειρο τη δημιουργία οικογένειας; Ή και να το θεωρήσω, δικαίωμά του δεν είναι να ακολουθεί ένα μικροαστικό lifestyle αν αυτό γουστάρει; Το ζήτημα είναι ότι όταν δίνεται μια δυνατότητα σε έναν πολίτη, το να μη δίνεται σε κάποιον άλλο αποτελεί διάκριση. Κι ας ακολουθήσει καθεμία-καθενα(ς) μας ο, τι της-του ταιριάζει.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Παιδιά αν κάποιος έχει την άποψη ότι δεν πρέπει τα ομόφυλα ζευγάρια να έχουν το δικαίωμα στην τεκνοθεσια, τότε ναι είναι ομοφοβικός. Από τη στιγμή που κάποιος θεωρεί ότι ένας συνάνθρωπος του δεν μπορεί να έχει τα ίδια δικαιώματα με όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους απλά και επειδή είναι ομοφυλόφιλος τότε ναι είναι ομοφοβικός, αυτό αποτελεί ομοφοβία. Η άποψη στέρησης δικαιωμάτων δεν είναι καν άποψη.
Μήπως έχουμε μπερδέψει εννοιες και λέξεις??και γενικεύουμε συλλήβδην χωρίς να αντιλαμβανόμαστε τί λέμε???

τι σημαίνει ομοφοβία??μίσος, μισαλλοδοξία, εχθρικότητα, αρνητική διάθεση προς τους ομοφυλόφυλους(αυτά τουλάχιστον διαβάζω σε μιά γρήγορη αναζήτηση που έκανα ως προς την ετυμολογία της λέξης)

τι σχέση έχει λοιπόν η ομοφοβία με την διαφορετική άποψη ως προς την τεκνοθεσία και χρησιμοποίηση παρένθετης μητέρας για την απόκτηση παιδιού???

δηλ αν το πάρουμε έτσι και κάποιος(όπως ο panpan που είναι ό ίδιος ΠΑΤΕΡΑΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΗΣ ΚΑΙ που σας ανέλυσε εκτενώς και σαφέστατα την άποψη του για τις παρένθετες..)που είναι αντίθετος γενικά στο θέμα παρένθετης και τεκνοθεσίας με ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ και απο ετεροφυλόφυλα ζευγάρια αυτόματα θα τον χαρακτηρίσετε ...ξέρω γω παιδοφοβικό??οικογενειοφοβικό?μητροφοβικό κλπ..δεν ξέρω πως να το πω .κ.ο.κ
μη χειρότερα

και αν το πάρουμε ακόμα ειδικότερα κάποιος που δέχεται την απόκτηση παιδιού με κάθε τρόπο από τα ετεροφυλα ζευγάρια και όχι από τα ομοφυλοφυλα δεν καταλαβαίνω γιατί αυτόματα τον κατηγοριοποιείτε και του βάζετε ταμπέλα ως ομοφοβικό??δηλ αυτόματα αυτος έχει ολα τα χαρακτηριστικά του όρου φοβικός??τους μισεί?θέλει το κακό τους??
το θέμα είναι πολύπλοκο με πάμπολες προεκτάσεις ηθικοψυχολογοκοινωνικές κλπ και καλά θα κάνουμε να μην γενικεύουμε σε τόσο απόλυτες θέσεις
 
Last edited:

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Και τα παιδιά έχουν δικαιώματα όμως, τα οποία καταπατωνται από μια μερίδα straight γονιών εδώ και χρόνια παρόλο που όλοι αυτοί διατεινονται ότι αγαπούν τα παιδιά τους και τα μεγαλώνουν με σωστό τρόπο.
Κι αυτοί δικαίωμα τους το θεωρούν το να κάνουν παιδιά και να τα παραμελουν ή να τα κακοποιουν.
Τι μας διαβεβαιώνει ότι οι guy δεν θα κάνουν το ίδιο?
Είναι πολύ λεπτά θέματα αυτά και είναι πολύ δύσκολο να κρίνεις ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος. Αυτό θα φανεί στο μέλλον. Θα μας το επικοινωνήσουν τα παιδιά τους.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Έτσι ακριβώς Paefstra το ίδιο άκουσα από γνωστούς κι εγώ. Ότι η δημιουργία οικογένειας δεν συνάδει με τον τρόπο ζωής που έχουν επιλέξει ο οποίος είναι απόλυτα σεβαστός από εμένα.
Οπότε ας μην κρίνουμε και βάζουμε ταμπέλες του τύπου ομοφοβικος σε κανένα άνθρωπο straight ή guy.
Νομίζω ότι το έχουν παρακάνει με τον όρο αυτό και γενικότερα με τους προσδιορισμους.
"έχουν"

Ποιον τροπο ζωής ακριβώς έχουμε επιλέξει που να αποκλείει την δημιουργία οικογένειας.
Να μου το πουν κι εμένα να το ξέρω.

Το ότι κάποιος δεν επιθυμεί οικογένεια που να περιλαμβάνει παιδιά και ανήκει στην μειονότητα (που μειονότητα πλέον δεν την λες) δεν του δίνει το δικαίωμα αυτομάτως να την αντιπροσωπεύσει και να στερήσει από όλους τους υπόλοιπους την δυνατότητα δημιουργίας οικογένειας όπως ακριβώς θέλουν.
Σας παρακαλώ κύρια μου σοβαρευτείτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.682
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom