Γάμος και τεκνοθεσία ομοφύλων ζευγαριών

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
@underwater οντας απλη παρατηρητρια, συμφωνω απολυτα στο οτι δεν πρεπει να γινεται διακριση ως προς τα δικαιωματα οταν τα ατομα αυτα αναγνωριζεται απο την Πολιτεια οτι εχουν τις ιδιες υποχρεωσεις ως πολιτες με ολους τους στρειτ. Δεν μπορει να ειναι δικαιο κατι τετοιο.
Αλλα απλα ηθελα να τονισω οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλοικα ως διπολο ομοφοβικος /μη ομοφοβικος. Οπως ολα τα ανθρωπινα, ειναι περιπλοκα και δεν στερουνται ιδεολογιας και η οποιαδηποτε αποιδεολογημενη θεωρηση οδηγει σε τσουβαλιασμα.
Ελπιζω να γινει το καλυτερο και το πιο δικαιο. Εγω προσπαθω με αρκετη δυσκολια να κατανοησω το θεμα.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Ας πούμε ότι η εναλλαγή συντρόφων, ή η απιστία δεν προσφέρει οικογενειακή σταθερότητα. Είναι οκ για τους δύο αν δεν τους ενοχλεί αλλά όχι για ένα παιδί
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδιά αν κάποιος έχει την άποψη ότι δεν πρέπει τα ομόφυλα ζευγάρια να έχουν το δικαίωμα στην τεκνοθεσια, τότε ναι είναι ομοφοβικός. Από τη στιγμή που κάποιος θεωρεί ότι ένας συνάνθρωπος του δεν μπορεί να έχει τα ίδια δικαιώματα με όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους απλά και επειδή είναι ομοφυλόφιλος τότε ναι είναι ομοφοβικός, αυτό αποτελεί ομοφοβία. Η άποψη στέρησης δικαιωμάτων δεν είναι καν άποψη.
Άντε μπράβο γιατί θα ξεχάσουμε και τα αυτονόητα. Ομοφοβικός κάργα είναι.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Μήπως έχουμε μπερδέψει εννοιες και λέξεις??και γενικεύουμε συλλήβδην χωρίς να αντιλαμβανόμαστε τί λέμε???

τι σημαίνει ομοφοβία??μίσος, μισαλλοδοξία, εχθρικότητα, αρνητική διάθεση προς τους ομοφυλόφυλους(αυτά τουλάχιστον διαβάζω σε μιά γρήγορη αναζήτηση που έκανα ως προς την ετυμολογία της λέξης)

τι σχέση έχει λοιπόν η ομοφοβία με την διαφορετική άποψη ως προς την τεκνοθεσία και χρησιμοποίηση παρένθετης μητέρας για την απόκτηση παιδιού???

δηλ αν το πάρουμε έτσι και κάποιος(όπως ο panpan που είναι ό ίδιος ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ που σας ανέλυσε εκτενώς και σαφέστατα την άποψη του για τις παρένθετες..)που είναι αντίθετος γενικά στο θέμα παρένθετης και τεκνοθεσίας με ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ και απο ετεροφυλόφυλα ζευγάρια αυτόματα θα τον χαρακτηρίσετε ...ξέρω γω παιδοφοβικό??μητροφοβικό.,ρατσιστή κλπ..δεν ξέρω πως να το πω .κ.ο.κ
μη χειρότερα
Όπως ακριβώς το είπες ομοφοβία σημαίνει μίσος, αρνητική διάθεση προς τους ομοφυλόφιλους. Αν δεν είναι μίσος το να απαγορεύεις από συνανθρώπους σου να αποκτούν παιδιά τότε τι είναι; Αν δεν είναι μίσος το να λες όχι σε έναν άνθρωπο που θέλει να μεγαλώσει με αγάπη ένα παιδί τότε τι είναι; Εγώ δηλαδή που είμαι στρειτ Μου επιτρέπεται να κάνω παιδί, να υιοθετήσω κτλ αλλά αν ήμουν λεσβία δεν θα επιτρεπόταν και εσένα αυτό δεν σου φαίνεται μίσος και αρνητική διάθεση; Αν είναι δυνατόν.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ας πούμε ότι η εναλλαγή συντρόφων, ή η απιστία δεν προσφέρει οικογενειακή σταθερότητα. Είναι οκ για τους δύο αν δεν τους ενοχλεί αλλά όχι για ένα παιδί
Τεράστια υποκρισία να πιστεύετε ότι αυτά είναι προνόμια μόνο των γκει και μάλιστα συνηθισμένες πρακτικές. Ακραία ομοφοβικές απόψεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
Ας πούμε ότι η εναλλαγή συντρόφων, ή η απιστία δεν προσφέρει οικογενειακή σταθερότητα. Είναι οκ για τους δύο αν δεν τους ενοχλεί αλλά όχι για ένα παιδί
Μεγαλο φαουλ. Διατρεχει ολες τις ανθρωπινες σχεσεις, και τις στρειτ, και ποτε πουθενα δεν εχει αποδειχθει οτι ειναι επιβλαβες για το παιδι. Μιλαω σοβαρα για αποδειξεις, οχι για πεποιθησεις που επικρατουν μαζικα.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Και τα παιδιά έχουν δικαιώματα όμως, τα οποία καταπατωνται από μια μερίδα straight γονιών εδώ και χρόνια παρόλο που όλοι αυτοί διατεινονται ότι αγαπούν τα παιδιά τους και τα μεγαλώνουν με σωστό τρόπο.
Κι αυτοί δικαίωμα τους το θεωρούν το να κάνουν παιδιά και να τα παραμελουν ή να τα κακοποιουν.
Τι μας διαβεβαιώνει ότι οι guy δεν θα κάνουν το ίδιο?
Είναι πολύ λεπτά θέματα αυτά και είναι πολύ δύσκολο να κρίνεις ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος. Αυτό θα φανεί στο μέλλον. Θα μας το επικοινωνήσουν τα παιδιά τους.
Ναι όπως κάνουν λάθη οι στρέιτ οι γονείς έτσι θα κάνουν λάθη και τα ομόφυλα ζευγάρια. Όπως λοιπόν έχουνε δικαίωμα οι στρέιτ στο να μεγαλώνουν παιδιά έστω και λάθος έτσι έχουν το ίδιο δικαίωμα και τα ομόφυλα ζευγάρια. Μου φαίνεται αστείο το να μιλάμε για το ότι πρέπει όλοι που υπάρχουν σε αυτή τη γη πρέπει να έχουν τα ίδια δικαιώματα ανεξαιρέτως. Δεν είπε κανείς ότι δεν υπάρχουν ακατάλληλα ζευγάρια ομόφυλα για γονείς και ότι δεν θα κάνουν λάθη στην ανατροφή. Είπαμε μονάχα ότι από τη στιγμή που τα στρειτ ζευγάρια έχουν δικαίωμα στη τεκνοθεσια έτσι θα πρέπει να έχουν το ίδιο δικαίωμα και τα ομόφυλα. Δεν είναι πολίτες δεύτερης κατηγορίας ώστε να τους απαγορεύονται τα βασικά.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Αυτό λέω καλή μου. Τα παιδιά τα ρωτήσατε αν θέλουν να ζουν σε τέτοιες οικογένειες ή δεν σας απασχολεί η γνώμη τους και τα δικαιώματα τους?
Μήπως είμαστε όλοι εγωκεντρικοί και δεν ασχολούμαστε με τα δικαιώματα των παιδιών στην πραγματικότητα?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Όπως ακριβώς το είπες ομοφοβία σημαίνει μίσος, αρνητική διάθεση προς τους ομοφυλόφιλους. Αν δεν είναι μίσος το να απαγορεύεις από συνανθρώπους σου να αποκτούν παιδιά τότε τι είναι; Αν δεν είναι μίσος το να λες όχι σε έναν άνθρωπο που θέλει να μεγαλώσει με αγάπη ένα παιδί τότε τι είναι; Εγώ δηλαδή που είμαι στρειτ Μου επιτρέπεται να κάνω παιδί, να υιοθετήσω κτλ αλλά αν ήμουν λεσβία δεν θα επιτρεπόταν και εσένα αυτό δεν σου φαίνεται μίσος και αρνητική διάθεση; Αν είναι δυνατόν.
μάλλον αναφέρεσαι σε νομοθέτες γιατί αυτοί ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ η ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ
κατά τάλλα είσαι τόσο απόλυτη που ανάθεμα κι αν διαβασες προσεκτικα αυτά που γράφω'
όοοολοι οι άλλοι(πλην των νομοθετών)έχουνε άποψη,ουτε απαγορεύουν ούτε επιτρέπουν,
ΑΠΟΨΗ ,απλά εκθέτουν απόψεις προβληματισμούς και σκέψεις
αλλά οι γενικεύσεις και το απόλυτο της σκεψης σου δεν σ αφήνουν να το καταλάβεις και αμέσως ο έχων διαφορετική ΑΠΟΨΗ έχει και ταμπέλα στο κούτελο του απο σένα
 
Last edited:

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Ας πούμε ότι η εναλλαγή συντρόφων, ή η απιστία δεν προσφέρει οικογενειακή σταθερότητα. Είναι οκ για τους δύο αν δεν τους ενοχλεί αλλά όχι για ένα παιδί
Ναι γιατί ως γνωστόν οι στρέιτ δεν απατουν συνήθως. Είναι παγκοσμίως γνωστός πόσες απιστίες γίνονται στα ετερόφυλα ζευγάρια. Άρα λογικά δεν πρέπει σε αυτή τη γη κάνεις να μεγαλώνει παιδιά.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Αυτό λέω καλή μου. Τα παιδιά τα ρωτήσατε αν θέλουν να ζουν σε τέτοιες οικογένειες ή δεν σας απασχολεί η γνώμη τους και τα δικαιώματα τους?
Μήπως είμαστε όλοι εγωκεντρικοί και δεν ασχολούμαστε με τα δικαιώματα των παιδιών στην πραγματικότητα?
Τα παιδιά δηλαδή τα ρωτάμε αν θέλουν να μεγαλώσουνε με στρειτ γονείς;;;;;;;;; να τα ρωτάμε από εδώ και πέρα με την λογική σου.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
μάλλον αναφέρεσαι σε νομοθέτες γιατί αυτοί ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ η ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ
κατά τάλλα είσαι τόσο απόλυτη που ανάθεμα κι αν διαβασες προσεκτικα αυτά που γράφω'
όοοολοι οι άλλοι(πλην των νομοθετών)έχουνε άποψη,ουτε απαγορεύουν ούτε επιτρέπουν,
ΑΠΟΨΗ ,απλά εκθέτουν απόψεις προβληματισμούς και σκέψεις
αλλά οι γενικεύσεις και το απόλυτο της σκεψης σου δεν σ αφήνουν να το καταλάβεις
Ως γνωστόν μέχρι στιγμής ζούμε σε δημοκρατικό πολίτευμα και η άποψη του καθενός μετράει σε νομοθεσίες, νόμους κτλ
Από τη στιγμή λοιπόν που μια μεγάλη μερίδα του πληθυσμού έχει ομοφοβικές απόψεις έτσι έχουμε συνήθως την απαγόρευση μιας νομοθεσίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.727
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom