Ιταλία Γένοβα

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
Εγώ πάλι, πέρσι στην Γένοβα έμεινα στο λιμάνι, απέναντι σχεδόν από το aquarium, στο Best Western Porto Antico. Ακριβώς δίπλα είχε αστυνομικό τμήμα, πράγμα που έπαιξε σημαντικό ρόλο για να το διαλέξουμε, μιας και εμείς είχαμε τις ανησυχίες μας από πριν...
Αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο, και περιοχή άνευ πάσης κακοτοπιας! Τρεις γυναίκες μόνες, για τρία βράδια, χωρίς στιγμή ανησυχίας και φόβου! Να σημειωθεί ότι στην προβλήτα του λιμανιού εκεί, έχει όμορφα μπαράκια και εστιατόρια που επισκεφτήκαμε μέχρι αργά το βράδυ, με κόσμο να κυκλοφορεί συνέχεια...
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Δεν προλαβες να το γραψεις κ ηδη το τσεκαρα! Αλλα δυστυχως δεν εχει δωματιο. Τί το τοσο επιφοβο εχει αραγε και μιλανε ολοι για κινδυνους και εγκληματικοτητα? Φανταζομαι κατι τυπου Ομονοια βραδυ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν προλαβες να το γραψεις κ ηδη το τσεκαρα! Αλλα δυστυχως δεν εχει δωματιο. Τί το τοσο επιφοβο εχει αραγε και μιλανε ολοι για κινδυνους και εγκληματικοτητα? Φανταζομαι κατι τυπου Ομονοια βραδυ
εμείς είχαμε τις ανησυχίες μας από πριν.....
βρε σεις που να πατε κ στο Καρακας δηλ..
η Genova ειναι απο τις πιο ασφαλεις ιταλικες μεγαλουπολεις. κανενας κινδυνος πλην υπερβολικης ληψης θερμιδων. με το μετρο το πεστο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
To πλατος των carrugi που ειναι καπου 1,5- 2 μετρα σε συδυασμο με το υψος των κτιριων που φτανουν συνηθως τους 6 ορόφους εμενα μου δημιουργησαν την αισθηση του φαραγγιού ή ενός λαβύρινθου. Στα στενα συνυπάρχουν οι πορνες και οι προαγωγοι διπλα σε παλατια απιστευτης πολυτελειας, αλλα αυτή η αντίφαση ακριβώς ειναι η γοητεία της.
Δεν μας ενόχλησε κανείς πουθενά, ακόμη και στα στενάκια που για ωρα πολλή το βραδυ περπατούσες χωρίς να δεις ψυχή ζώσα.

P1050720.JPG

P1050744.JPG
P1050734.JPG


Περπατωντας κανείς στις παρυφές της παλιάς πολης προς το μετωπο της θάλασσας, παρατηρεί όμως ότι τα σπίτια σχηματίζουν ένα συμπαγές ψηλό τείχος προς τη θάλασσα. Πολύ ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονικά η Γένοβα και δεν μοιαζει με τις αλλες ιταλικές πόλεις. Εκεί είδα ένα πολυ ενδιαφερον ηλιοβασιλεμα "αστικού τοπίου".

P1050943.JPG
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Καλησπέρα!
Την Παρασκευή θα είμαι στη Γένοβα κ καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχω μία ώρα (ίσως κ λίγο παραπάνω) αναμονή για να πάρω το τρένο για Cinque Terre. Απ'οτι είδα στο google maps δεν πρέπει να είναι πολυ μεγάλος ο σταθμός των τρένων, οπότε για να μην περιμένω εκεί, υπάρχει κάποια όμορφη περιοχή εκεί κοντά να σκοτώσω την ώρα μου; Επίσης, έχετε να προτείνετε κανένα μαγαζάκι να πάρω να φάω τίποτα στο χέρι;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Προτεινω να κατεβεις στον σταθμο Brignole, οπου επισης σταματαει το τρενο και αναχωρουν τα τρενα για Cinque Terre . Εκει διπλα ειναι ενα απο τα ωραια και πολυσυχναστα σημεια της Γενοβας. Αν μπεις στην Via S. Vincenso και πας προς Piazza Colombo θα βρεις τα παντα κυριολεκτικα. Ειναι 5-10 λεπτα δρομος απο τον σταθμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.481
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom