Γαλάζιες Σημαίες 2009

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Ανακοινώθηκαν σήμερα από την Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης (ΕΕΠΦ), Συντονιστή του διεθνούς Προγράμματος «Γαλάζιες Σημαίες» στη χώρα μας, και από τους χορηγούς του προγράμματος, Alpha Βank και Όμιλος Alapis, οι βραβεύσεις ακτών και μαρινών με «Γαλάζια Σημαία» για το έτος 2009.

Με 425 βραβευμένες ακτές, η Ελλάδα κατέχει τη 2η θέση ανάμεσα σε 39 χώρες. Συνολικά, η Διεθνής Επιτροπή βράβευσε 2.699 ακτές και 639 μαρίνες. Η Ελλάδα το 2008 είχε βραβευτεί για 430 ακτές και 8 μαρίνες.
Τα κριτήρια για τη βράβευση είναι συνολικά 29 και αφορούν την καθαριότητα, την οργάνωση, την πληροφόρηση, την ασφάλεια λουομένων και επισκεπτών, όπως επίσης και την προστασία του περιβάλλοντος της ακτής και του παράκτιου χώρου.


Αναλυτικά http://www.madata.gr/
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
δεν ξερω με τι κριτηρια δινουν τις γαλαζιες σημαιες νομιζω οτι πρεπει
να ειναι οργανωμενες και να τηρουν καποια στανταρ
παντως σε περιοχες που γνωριζω π.χ ευβοια υπαρχουν πολυ
καθαροτερες και ομορφοτερες παραλιες απο αυτες που εχουν
γαλαζια σημαια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν ξερω με τι κριτηρια δινουν τις γαλαζιες σημαιες νομιζω οτι πρεπει
να ειναι οργανωμενες και να τηρουν καποια στανταρ
παντως σε περιοχες που γνωριζω π.χ ευβοια υπαρχουν πολυ
καθαροτερες και ομορφοτερες παραλιες απο αυτες που εχουν
γαλαζια σημαια.
διάβασε τα κριτήρια στο επίσημο σάιτ.
Beach Criteria
πρεπει να υπάρχει θέληση και προσπάθεια από τους τοπικούς δήμους κάτι που σπάνια γίνεται..
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Κάθε χρόνο μου γεννιέται η ίδια απορία. Πώς γίνεται π.χ. να έχει γαλάζια σημαία η παραλία Πλάκας Δηλεσίου, με τι κριτήρια την επέλεξαν. Εχω εξοχικό στο Δήλεσι και πραγματικά σιχαίνομαι και λυπάμαι για τη συγκεκριμένη παραλία. Να πω για τις φυσαλίδες κάθε πρωί, για την τσιμεντόσκονη από τα τσιμέντα Χαλκίδος που επιπλέει στο νερό, για τις αμέτρητες τσούχτρες, για το βούρκο όταν μπαίνεις? Ε όχι και γαλάζια σημαία ρε παιδιά, έλεος! :mad:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Κάθε χρόνο μου γεννιέται η ίδια απορία. Πώς γίνεται π.χ. να έχει γαλάζια σημαία η παραλία Πλάκας Δηλεσίου, με τι κριτήρια την επέλεξαν. Εχω εξοχικό στο Δήλεσι και πραγματικά σιχαίνομαι και λυπάμαι για τη συγκεκριμένη παραλία. Να πω για τις φυσαλίδες κάθε πρωί, για την τσιμεντόσκονη από τα τσιμέντα Χαλκίδος που επιπλέει στο νερό, για τις αμέτρητες τσούχτρες, για το βούρκο όταν μπαίνεις? Ε όχι και γαλάζια σημαία ρε παιδιά, έλεος! :mad:
Γιατί η Βάρκιζα???
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Κάθε χρόνο μου γεννιέται η ίδια απορία. Πώς γίνεται π.χ. να έχει γαλάζια σημαία η παραλία Πλάκας Δηλεσίου, με τι κριτήρια την επέλεξαν. Εχω εξοχικό στο Δήλεσι και πραγματικά σιχαίνομαι και λυπάμαι για τη συγκεκριμένη παραλία. Να πω για τις φυσαλίδες κάθε πρωί, για την τσιμεντόσκονη από τα τσιμέντα Χαλκίδος που επιπλέει στο νερό, για τις αμέτρητες τσούχτρες, για το βούρκο όταν μπαίνεις? Ε όχι και γαλάζια σημαία ρε παιδιά, έλεος! :mad:
E, λίγα για την πόλη μου!Χαχα πλάκα κάνω!Οι παραλίες της χαλκίδας είναι άστα να πάνε, αλλά αντιθέτως της Βόρειας Εύβοιας τα σπάνε κυριολεκτικά, είναι οι καλύτερες.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
και εγω ξερω μια παραλια η οποια εχει γαλαζια σημαια καθε χρονο λογω του οτι υπαρχει ενα 4στερο ξενοδοχειο διπλα και φροντιζει ο ιδιοκτητης-που εχει και καλα κονε-να την παιρνει για διαφημιση του ξενοδοχειου του.
αλλα το ιδιο ξενοδοχειο καθε βραδυ ριχνει τα αποβλητα του στην θαλασσα.........
μακαρι η υπευθυνοι να ειχαν περισσοτερο μυαλο....
 

ginita

Member
Μηνύματα
57
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Eκουαδόρ-Βραζιλία ίσως...
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ν. Αμερικής
Καλά τι νόημα έχουν οι μπλε σημαίες? Αφού οι καλύτερες παραλίες στις περισσότερες περιοχές δεν έχουν μπλε σημαία! Στη Μύκονο που έχει πάρα πολλές πεντακάθαρες παραλίες π.χ. έχει μόνο το Καλαφάτη μπλε σημαία που είναι πιο πολύ για σερφ και όχι για μπάνιο. Δίπλα το Καλό Λιβάδι δεν έχει σημαία που είναι απο τις καλύτερες παραλίες του νησιού.:roll: Για να μην πω για το Λαγονήσι που είχαν βρει πρόπερσι αν θυμάμαι καλά αρσενικό και έβλεπες ψόφια πουλιά μέσα στη θάλασσα και του έχουν δώσει μπλε σημαία!!:shock: Βασικά οι μπλε σημαίες πρέπει να σημαίνουν "μακριά από αυτή την παραλία!!"
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Αθήνα πάντως έχουμε χιλιάδες... Ακόμη μαζεύουν μπλε σημαίες από τη χθεσινή πολιτική συγκέντρωση...
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
γιωργο εισαι στην αθηνα??????????
εγω σε ειχα για καμια λατινικη αμερικη παντως........πες μου οτι ηρθες να ψηφισεις???????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom