Γαλλία vs Ισπανία.

Γαλλία vs Ισπανία.


  • Total voters
    47

MVSylvia

Member
Μηνύματα
591
Likes
2.391
Η εντύπωση που σου άφησε είναι αυτή που έχω κι εγώ έχοντας ζήσει συνολικά 2 χρόνια στη χώρα. Αν τους δεις πως μιλάνε και τι άνεση έχουν στην πρώτη γνωριμία θα καταλάβεις. Και όλο αυτό τους δίνει μια αυτοπεποίθηση που τους κάνει πολύ ευχαριστους. Δεν υπάρχει αμηχανία ακόμα και σε μεγάλες παρέες που δεν γνωρίζονται μεταξύ τους. Αν βγεις βόλτα το βράδυ με Ισπανούς το θεωρώ σίγουρο ότι θα γνωρίσεις κόσμο. Βγαίνουν για να περάσουν καλά δεν βγαίνουν για να πουν ότι βγήκαν κι έχουν μια άλλη διάθεση. Την πρώτη φορά που γύρισα Ελλάδα από Ισπανία και βγήκα με την παρέα μου κόντεψε να με πιάσει κατάθλιψη με την διαφορά. Η συμβουλή μου σε όσους μεταναστευουν και θέλουν να δικτυωθουν γρήγορα στο νέο μέρος είναι να γνωρίσουν Ισπανούς για αρχή και μετά θα βαρεθούν να γνωρίζουν νέο κόσμο. Έχουν έμφυτο ταλέντο!

Γι'αυτό ομολογώ ότι κριντζαρω όταν ακούω ότι μοιάζουμε με τους Ισπανούς. Πιστεύω ότι δεν έχουμε καμία σχέση. Μακάρι να είχαμε.
Αξιοζήλευτο όλο αυτό. Καμία απολύτως σχέση με την εδώ φάση.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Αυτό που αναφέρθηκε για τους Ισπανούς ότι δηλαδή είναι ακομπλεξάριστοι είναι όντως αλήθεια.
Στα διάφορα Erasmus έχω συναναστραφεί και συγκατοικήσει και με Ισπανούς και με Γάλλους .
Οι Ισπανοί αν και δεν μιλούσαν όλοι καλά αγγλικά ήταν κουλ γελούσαν , χόρευαν , έδειχναν την οικειότητα και την χαρά τους με σωματικές κινήσεις , με αυθόρμητες πράξεις πχ έδιναν την ομπρέλα τους , αγόραζαν πρωινό κλπ. Σε αντίθεση οι Γάλλοι που συμμετείχαν και λιγότερο στα προγράμματα που έχω συμμετάσχει και εγώ ήταν πιο κλειστοί ευγενικοί αλλά λιγότερο προσιτοί. Δεν μιλούσαν καλά αγγλικά ίσως και καθόλου αλλά σε αντίθεση με τους Ισπανούς αυτό τους εμπόδιζε στο να γίνουν μέλη της παρέας να κάνουν φίλους να κοινωνικοποιηθούν και έκαναν παρέα με άλλους Γάλλους ή έστω άτομα που μιλούσαν γαλλικά. Οι Ισπανοί ήταν οι ΄΄ Influencers '' των προγραμμάτων πρώτοι στις φωτο στις εκδρομές στα πάρτι στη συμμετοχή γενικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom