Γαλλία vs Ισπανία.

Γαλλία vs Ισπανία.


  • Total voters
    47

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ισπανία έχω πάει 2 φορές! Μια Βαρκελώνη & Γρανάδα και μια Μαδρίτη & Τολέδο, οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα (από την άποψη ότι κάποια μέρη ακόμα δεν τα έχω δει).

Γαλλία έχω πάει σχεδόν παντού (έμεινα και 6 μήνες Lille) και πραγματικά ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ <3 ... Τη θεωρώ από τις πιο όμορφες χώρες της Ευρώπης.

Γενικά θα έλεγα:
Πλεονεκτήματα Ισπανίας:
  • Φαγητό
  • Παραλίες (αν και δεν έχω πάει, έχω ακούσει από γνωστούς ότι η Μαγιόρκα και η Τενερίφη έχουν φοβερές παραλίες)

Πλεονεκτήματα Γαλλίας:
  • Τοπία (βουνά, ποτάμια, λίμνες, θάλασσα, αμπελώνες... τα έχει όλα!)
  • Μουσεία - Ιστορία
  • Άνθρωποι (ούτε οι Γάλλοι ούτε οι Ισπανοί είναι από τους πιο φιλόξενους λαούς... Αλλά συγκριτικά οι Γάλλοι μου έχουν φανεί πιο προσιτοί)
Απο που κι ως που η Ισπανια υπερτερει στο φαγητο?????
Οι βορειοι Γαλλοι ειναι ευγενεις και φιλικοι.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Απο που κι ως που η Ισπανια υπερτερει στο φαγητο?????
Οι βορειοι Γαλλοι ειναι ευγενεις και φιλικοι.
Πεθαίνω για αλλαντικά οπότε το jamon και το chorizo δεν μπορώ να το αγνοήσω. Λατρεύω, επίσης, paella και αγαπώ (παρά τις θερμίδες τους) τα churros. Και sangria πίνω πολύ συχνά ακόμα και εδώ.

Στη Γαλλία (ειδικά στη βόρεια Γαλλία που ζούσα) δεν βρήκα κανένα φαγητό να μου αρέσει! Σιχαίνομαι τα μύδια (το παραδοσιακό τους φαγητό στη Lille και πέριξ) και δεν είμαι καθόλου fun των τυριών με έντονη μυρωδία (ή και των τυριών γενικότερα θα έλεγα).

Παρίσι, επίσης, αν δεν έχεις μια περιουσία, καλό φαγητό δεν τρως. Νότια Γαλλία έχει καλύτερο φαγητό, αλλά και παλι δεν τρελαίνομαι.

Οι Βόρειοι Γάλλοι είναι όντως υπέροχοι, εφόσον βρεις τα κουμπιά τους :lol:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Πεθαίνω για αλλαντικά οπότε το jamon και το chorizo δεν μπορώ να το αγνοήσω. Λατρεύω, επίσης, paella και αγαπώ (παρά τις θερμίδες τους) τα churros. Και sangria πίνω πολύ συχνά ακόμα και εδώ.

Στη Γαλλία (ειδικά στη βόρεια Γαλλία που ζούσα) δεν βρήκα κανένα φαγητό να μου αρέσει! Σιχαίνομαι τα μύδια (το παραδοσιακό τους φαγητό στη Lille και πέριξ) και δεν είμαι καθόλου fun των τυριών με έντονη μυρωδία (ή και των τυριών γενικότερα θα έλεγα).

Παρίσι, επίσης, αν δεν έχεις μια περιουσία, καλό φαγητό δεν τρως. Νότια Γαλλία έχει καλύτερο φαγητό, αλλά και παλι δεν τρελαίνομαι.

Οι Βόρειοι Γάλλοι είναι όντως υπέροχοι, εφόσον βρεις τα κουμπιά τους :lol:
Συμφωνώ για το φαγητό κι εγώ βάζω την Ισπανία πιο πάνω επειδή η Γαλλία έχει φαγητά που δεν τρώγονται, ειδικά η βόρεια όπως το γράφεις maroilles 🤮.Τα καλά της μου αρέσουν πολύ περίσσοτερο από τα Ισπανικά και στα γλυκά η σύγκριση είναι απλά για να γελάς.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Αυτό το war γιατί πήγε άπατο;
Επειδή είναι τόσο ομορφότερη η Ισπανία κ συμπαθέστεροι οι Ισπανοί,που δε χρειάζονται καν πολλές εξηγήσεις.:cool:
Καλή κ η Γαλλία,αλλά κ μόνο η ξινίλα των Γάλλων απωθεί...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλή κ η Γαλλία,αλλά κ μόνο η ξινίλα των Γάλλων απωθεί...
Μόνο το Παρίσι έχεις επισκεφθεί ή και άλλα μέρη;

Για το Παρίσι το καταλαβαίνω, στα υπόλοιπα μέρη έχουμε έναν από τους πιο ευγενικούς λαούς. Ακόμα και στις μικρές ηλικίες οι συμπεριφορές σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό. Θεωρούν τρομερή αγένεια να απαντάς μονολεκτικά. Στην Ελλάδα πρέπει να φρικαρουν. Δεν συζητώ να χρησιμοποιήσεις προστακτική όταν τους μιλάς, θα καλέσουν την αστυνομία.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Έχω επισκεφτεί κ Βόρεια Γαλλία,όπου επίσης δεν ενθουσιάστηκα.Δεν έχω πάει καθόλου νότια(Νίκαια κλπ),ούτε Κορσική που θα με ενδιέφερε.
Μου φαίνεται πολύ περίεργο που συνάντησες ξινίλα και όχι ευγένεια και χαμογελαστους ανθρώπους στη βόρεια Γαλλία. Πρώτη φορά το ακούω/διαβάζω αυτό για την περιοχή. Αν δεν μιλάς γαλλικά δεν είναι φιλικοί αλλά η ευγένεια τους παραμένει. Δεν έχω συναντήσει πιο ευγενικούς ανθρώπους. Αντίθετα θα συμφωνήσω με τα σχόλια που γράφτηκαν ότι οι Ισπανοί με τους τουρίστες μπορεί να είναι από αγενείς έως εντελώς σπαστικοί. Το τονίζω με τους τουρίστες, γενικά πιστεύω ότι είναι πολύ φιλικοί και με κοινωνικοποιηση για σεμινάριο. Δεν αισθάνεσαι ξένος ακόμα κι αν δεν μιλάς την γλώσσα. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω σε τρία διαφορετικά μέρη που έζησα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Έχω επισκεφτεί κ Βόρεια Γαλλία,όπου επίσης δεν ενθουσιάστηκα.Δεν έχω πάει καθόλου νότια(Νίκαια κλπ),ούτε Κορσική που θα με ενδιέφερε.
Ποτε σε κανενα ταξιδι δεν ειδα οχι απλα τοσο ευγενικους αλλα καλοσυνατους ανθρωπους με τα παιδια οσο στη Β. Γαλλια. Οχι μονο με το δικο μου αλλα με παιδια εγχρωμων μεταναστων απο υπαλληλους υπηρεσιων, κατι που ειναι πλεον σπανιο. Γιατι η καλοσυνη φαινεται στους αδυναμους, οχι στους φραγκατους λευκους τουριστες που κι εδω τους γλειφουμε.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Το τονίζω με τους τουρίστες, γενικά πιστεύω ότι είναι πολύ φιλικοί και με κοινωνικοποιηση για σεμινάριο.
Μπορείς να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο αυτό γιατί είναι πολύ ενδιαφέρουσα δήλωση. Έχω την εντύπωση ότι είχα ξαναδιαβάσει και ενδέχεται να είναι από σένα σε άλλο τοπικ. Σε ρωτάω γιατί Ισπανία έχω πάει μόνο στο Gijon κ εκεί ελάχιστα και θυμάμαι πόσο τεράστια εντύπωση μου είχε κάνει, από μια κ μόνο απογευματινή βόλτα στην πόλη καθημερινή κιόλας, το ότι είχα νιώσει ότι υπήρχε μια ζωντάνια διαφορετική, όχι απλώς η ζωντάνια που βλέπεις ας πούμε Σάββατο βράδυ στο κέντρο της Αθήνας που πνίγεται από κόσμο αλλά ζωντάνια δεν αισθάνομαι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μπορείς να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο αυτό γιατί είναι πολύ ενδιαφέρουσα δήλωση. Έχω την εντύπωση ότι είχα ξαναδιαβάσει και ενδέχεται να είναι από σένα σε άλλο τοπικ. Σε ρωτάω γιατί Ισπανία έχω πάει μόνο στο Gijon κ εκεί ελάχιστα και θυμάμαι πόσο τεράστια εντύπωση μου είχε κάνει, από μια κ μόνο απογευματινή βόλτα στην πόλη καθημερινή κιόλας, το ότι είχα νιώσει ότι υπήρχε μια ζωντάνια διαφορετική, όχι απλώς η ζωντάνια που βλέπεις ας πούμε Σάββατο βράδυ στο κέντρο της Αθήνας που πνίγεται από κόσμο αλλά ζωντάνια δεν αισθάνομαι.
Η εντύπωση που σου άφησε είναι αυτή που έχω κι εγώ έχοντας ζήσει συνολικά 2 χρόνια στη χώρα. Αν τους δεις πως μιλάνε και τι άνεση έχουν στην πρώτη γνωριμία θα καταλάβεις. Και όλο αυτό τους δίνει μια αυτοπεποίθηση που τους κάνει πολύ ευχαριστους. Δεν υπάρχει αμηχανία ακόμα και σε μεγάλες παρέες που δεν γνωρίζονται μεταξύ τους. Αν βγεις βόλτα το βράδυ με Ισπανούς το θεωρώ σίγουρο ότι θα γνωρίσεις κόσμο. Βγαίνουν για να περάσουν καλά δεν βγαίνουν για να πουν ότι βγήκαν κι έχουν μια άλλη διάθεση. Την πρώτη φορά που γύρισα Ελλάδα από Ισπανία και βγήκα με την παρέα μου κόντεψε να με πιάσει κατάθλιψη με την διαφορά. Η συμβουλή μου σε όσους μεταναστευουν και θέλουν να δικτυωθουν γρήγορα στο νέο μέρος είναι να γνωρίσουν Ισπανούς για αρχή και μετά θα βαρεθούν να γνωρίζουν νέο κόσμο. Έχουν έμφυτο ταλέντο!

Γι'αυτό ομολογώ ότι κριντζαρω όταν ακούω ότι μοιάζουμε με τους Ισπανούς. Πιστεύω ότι δεν έχουμε καμία σχέση. Μακάρι να είχαμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η εντύπωση που σου άφησε είναι αυτή που έχω κι εγώ έχοντας ζήσει συνολικά 2 χρόνια στη χώρα. Αν τους δεις πως μιλάνε και τι άνεση έχουν στην πρώτη γνωριμία θα καταλάβεις. Και όλο αυτό τους δίνει μια αυτοπεποίθηση που τους κάνει πολύ ευχαριστους. Δεν υπάρχει αμηχανία ακόμα και σε μεγάλες παρέες που δεν γνωρίζονται μεταξύ τους. Αν βγεις βόλτα το βράδυ με Ισπανούς το θεωρώ σίγουρο ότι θα γνωρίσεις κόσμο. Βγαίνουν για να περάσουν καλά δεν βγαίνουν για να πουν ότι βγήκαν κι έχουν μια άλλη διάθεση. Την πρώτη φορά που γύρισα Ελλάδα από Ισπανία και βγήκα με την παρέα μου κόντεψε να με πιάσει κατάθλιψη με την διαφορά. Η συμβουλή μου σε όσους μεταναστευουν και θέλουν να δικτυωθουν γρήγορα στο νέο μέρος είναι να γνωρίσουν Ισπανούς για αρχή και μετά θα βαρεθούν να γνωρίζουν νέο κόσμο. Έχουν έμφυτο ταλέντο!

Γι'αυτό ομολογώ ότι κριντζαρω όταν ακούω ότι μοιάζουμε με τους Ισπανούς. Πιστεύω ότι δεν έχουμε καμία σχέση. Μακάρι να είχαμε.
Ισχύει, είναι πολύ πιο ακομπλεξάριστοι, άντρες και γυναίκες και το "παρεϊστικο" είναι φοβερό, ένα μονάκι μπάσκετ πας να παίξεις με άσχετους και σε καλούν το βράδυ σε παρεϊστικες φάσεις. Και ισχύει και για μεγαλύτερες ηλικίες. Η δε διασκέδαση είναι διασκέδαση, όχι δηθενιές, κρατάω ενα ποτήρι και κοιτάω, κουτσομπολεύω τους δίπλα, βγάζω κακία κλπ.

Για τους Γάλλους εντυπωσιάστηκα από την ευγένεια και τα Αγγλικά τους (!!!) πρόσφατα στη Νότια Γαλλία. Σε κάτι Παρίσια (δράμα), Μπορντό, Ρεμς κλπ το ακριβώς αντίθετο, για το βορά δεν έχω άποψη.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Ισπανια διοτι ειναι αυθορμητοι (δε χρειαζεται να κανονισεις εξοδο κανοντας ατζεντα για τις επομενες 10 μερες), διοτι ειναι εξωστρεφεις (50-50 αυτο για τους Γαλλους), διοτι ακομα και αν δε μιλανε ξενη γλωσσα θα προσπαθησουν να επικοινωνησουν μαζι σου (σε αντιθεση με monolingual γαλλοφωνους), διοτι ειναι το αντιθετο του σωβινιστη, δε θα σου πουν ποτε οτι "εδω το κανουμε ετσι, δε με νοιαζει πως το κανει η υπολοιπη Δυση, εμεις εχουμε δικιο και ολοι οι αλλοι αδικο", διοτι εχουν ωραια κουζινα, διοτι οι πολεις τους ειναι ασφαλεστατες, διοτι ειναι κοινωνικα προοδευτικοι (στις τοπ 3 χωρες του κοσμου).

Εχει φυσικα και μειονεκτηματα αλλα αυτα τα βλεπεις αν ζησεις εκει, οχι αν επισκεπτεσαι τη χωρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.500
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom