Γαλλική Ριβιέρα ταξίδι του μέλιτος

yiotad

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλημερα παιδιά!! Θα ηθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το γαμήλιο ταξίδι μου. Στη διάθεση μου έχω 12 μέρες (6-17 Σεπτεμβρίου) για την κυανή άκτη. Έχω βρει εισιτήρια από Αθήνα προς μασσαλια, από εκεί ενοικίαση αμαξιού να φτασω μέχρι νικαια, να αφήσω το αμάξι εκεί κ να πάω γενοβα με τρένο. Κ απο γενοβα να γυρίσω Αθήνα. Οι στάσεις που σκεφτομαι να κάνω είναι Toulon, saint tropez, καννες, αντιμπ, νικαια, Μονακό. Δεν θα μείνω απαραίτητα σε όλες, απλα αυτές σκεφτομαι να είναι οι στάσεις. Αυτό που που θέλω είναι περάσω κ λίγο προς την ιταλική πλευρά δηλαδη sanremo και cinque terre! Είναι εφικτό με τις μέρες που έχω στη διάθεση μου; Αν όχι, μπορει κάποιος αν μου πει πως μπορώ να το προγραμματίσω;
είναι κ η προετοιμασία του γάμου που δεν πορλαβαινω να τα ψάξω όλα διεξοδικα οποτε η βοήθεια σας θα ήταν πολύτιμη!
Ευχαριστω πολύ !!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.939
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια! :clap:
Δεύτερο, καλώς ήλθες στην παρέα! :welcome2:
Τρίτον, πάμε στο ζουμί. ;)

Στην περιοχή είχα πάει παρόμοια εποχή με εσάς, παίζει και ίδιες μέρες, το 2016. Είχαμε μείνει 1 βδομάδα, στη Νίκαια. Είχαμε πάει αεροπορικών Νίκαια, γυρίσαμε τα τριγύρω με το τρένο, χωρίς αμάξι. Μετά πήγαμε Τουλούζη, πάλι πίσω Νίκαια (αυτά με αεροπλάνο) και ύστερα από Νίκαια πήγαμε Τορίνο με τρένο. Με το τρένο φτάσαμε μέχρι τη Savona, λίγο πριν τη Γένοβα, πριν φύγουμε βόρεια.

Στην Τουλόν δεν πήγαμε, οπότε δεν έχω άποψη.

Το Σεν Τροπέ είναι απλά για το jet setting. Αν δεν ταλαιπωρηθείτε πολύ με το παρκάρισμα, θα είναι απλά και μόνο λόγο του κωρονοϊού. Υπό κανονικές συνθήκες γίνεται ο χαμός, απλά και μόνο λόγω των διασήμων.
Και οι Κάννες είναι γνωστές απλά λόγω των σταρς. Παραλίες με είσοδο, με τον ένα πάνω στον άλλο.

Από την άλλη, η Αντίμπ μου άρεσε. Πιο low key σε σχέση και με τη Νίκαια και φυσικά τις Κάννες. :)
Στο Μονακό η οδήγηση είναι θέμα. Στριφογυριστοί δρόμοι, που πας π.χ. ανατολικά και ξαφνικά σου κάνει αναστροφή και φεύγει δυτικά. Περισσότερο θα ταλαιπωρηθείτε οδηγώντας εκεί, ψάχνοντας ένα δρόμο που να πηγαίνει προς τα εκεί που θέλετε. Η καλύτερη επιλογή είναι να πάτε με το τρένο και να κινηθείτε με τα πόδια. Μη χάσετε το Ωκεανογραφικό μουσείο, στην παλιά πόλη κοντά στα ανάκτορα, στο οποίο ήταν επικεφαλής και ο ίδιος ο Κουστό. :)
Πάνω (βόρεια) από το Μονακό, στο La Turbie θα έχετε ωραία θέα του κρατιδίου. ;) Όμως εκεί είναι πολύ πιο πρακτικό να ανεβείτε με το αυτοκίνητο.
Κουκλίστικο παραθαλάσσιο χωριουδάκι δίπλα από τη Νίκαια, είναι η Villefranche-sur-mer. Ό,τι πρέπει για ένα απόγευμα. :xalara:
Επίσης και η Menton, στα σύνορα με την Ιταλία, μας άρεσε, τουλάχιστον όπως την είδαμε από το τρένο. Δεν τη ξέραμε όταν σχεδιάζαμε το ταξίδι και δεν σταματήσαμε εκεί, αν θέλετε δείτε την.

Με λίγα λόγια, το Σεν Τροπέ θα το άφηνα (δείτε εναλλακτικά την περιοχή κοντά σε Ιέρ). Και στις Κάννες θα πήγαινα, απλά για να λέω ότι πήγα. Πολύ γκλάμουρ, αυτοκινητάρες και στυλ στο δρόμο "έχω λεφτά και φροντίζω να το δείχνω". :mad:
Όσο παράδοξο κι αν ακούγεται, το Μονακό δεν μου άφησε σε τέτοιο βαθμό την εντύπωση της "επίδειξης". Χώρια που έχει και κάποια πράγματα να δεις (ανάκτορα, ωκεανογραφικό μουσείο, κήποι, hall of fame ποδοσφαιριστών, γνώριμες εικόνες από τη Formula 1 κλπ). :)

Όλα τα παραπάνω είναι εύκολα προσβάσιμα από τη Νίκαια, που είναι η προφανής βάση για να εξερευνήσει κανείς την περιοχή.

Από το post σου μου φαίνεται λίγο αμφίσημο το αν θα κινηθείτε γύρω από τη Νίκαια με το αυτοκίνητο ή αν με το που θα φτάσετε εκεί θα το παραδώσετε. Το τμήμα από τη Νίκαια και μετά (δηλ. προς Γένοβα) είναι κλασικό road trip και εγώ θα το έκανα με το αυτοκίνητο και όχι με τρένο. Εμείς είχαμε πάει με το τρένο λόγω πολύ στενών χρονικών περιθωρίων (θέλαμε και Τουλούζη και Τορίνο σε συγκεκριμένες ημερομηνίες) και λόγω αυτών θυσιάσαμε το road trip. Πάντως, αν τελικά πάτε με το τρένο, πιάστε καθίσματα προς τη θάλασσα και θαυμάστε τη διαδρομή. :cool:
 

dimitrissif

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Ευχαριστουμε πολυ Νικο για την απαντηση σου. Θα παμε σιγουρα στο χωριό που ανεφερες και ισωσ σεν τροπε να κανουμε ενα περασμα μονο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μας παιρνει ο χρονος για 5 terre και σαν ρεμο. Iσως ηδη ξερεις πωσ οταν νοικιαζεισ αμαξι εντος μιας χωρασ ειναι πολυ πιο οικονομικα από το να νοκιασεις αμαξι απο μια χωρα, στη προκειμενη Γαλλία , και να το παραδωσεις σε αλλη ( Ιταλια). Γ αυτο σκεφτηκαμε αρχικα με αμαξι να κανουμε το γαλλικο κομματι (απο μασσαλια μεχρι νικαια) κ εκει να το παραδωσουμε το αμαξι και να παμε σαν ρεμο κ 5 χωριά με τρενο και να φυγουμε πισω Ελλάδα από Γένοβα. Χρονικα θα μασ φτασουν οι μερες ή θα είμαστε στο τρέξιμο πιστευεις? τωρα οσον αφορα τη βάση που ανέφερες, σκεφτομαστε να μείνουμε σε διαφορετικές πόλεις κάθε φορα. το ποιες θα είναι αυτές είναι ακομα υπο συζήτηση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.031
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα και εύχομαι βίο ανθόσπαρτο!

Για την Γένοβα έως και τη La Spezia αφιέρωσα 3 μέρες και είδα περισσότερα πράγματα απο Γένοβα και 5 terre που θέλετε να δείτε εσείς και χωρίς τρέξιμο κιόλας! Οι συνδέσεις με το τρένο είναι πολλές και συχνές απο το λίγο που το είδα γιατί το έκανα με αυτοκίνητο εγώ και τρένο χρησιμοποίησα μόνο στα 5 terre αγοράζοντας τη κάρτα απεριορίστων διαδρομών του πάρκου. Οπότε πιστεύω 2-3 μέρες αρκούν γι' αυτά.
Για την δυτική πλευρά της Λιγουρίας και την Κυανή ακτή δεν γνωρίζω, οπότε ας σας βοηθήσει στους χρόνους όποιος έχει πάει ήδη.
 

yiotad

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλησπέρα και εύχομαι βίο ανθόσπαρτο!

Για την Γένοβα έως και τη La Spezia αφιέρωσα 3 μέρες και είδα περισσότερα πράγματα απο Γένοβα και 5 terre που θέλετε να δείτε εσείς και χωρίς τρέξιμο κιόλας! Οι συνδέσεις με το τρένο είναι πολλές και συχνές απο το λίγο που το είδα γιατί το έκανα με αυτοκίνητο εγώ και τρένο χρησιμοποίησα μόνο στα 5 terre αγοράζοντας τη κάρτα απεριορίστων διαδρομών του πάρκου. Οπότε πιστεύω 2-3 μέρες αρκούν γι' αυτά.
Για την δυτική πλευρά της Λιγουρίας και την Κυανή ακτή δεν γνωρίζω, οπότε ας σας βοηθήσει στους χρόνους όποιος έχει πάει ήδη.
Καλησπέρα και εύχομαι βίο ανθόσπαρτο!

Για την Γένοβα έως και τη La Spezia αφιέρωσα 3 μέρες και είδα περισσότερα πράγματα απο Γένοβα και 5 terre που θέλετε να δείτε εσείς και χωρίς τρέξιμο κιόλας! Οι συνδέσεις με το τρένο είναι πολλές και συχνές απο το λίγο που το είδα γιατί το έκανα με αυτοκίνητο εγώ και τρένο χρησιμοποίησα μόνο στα 5 terre αγοράζοντας τη κάρτα απεριορίστων διαδρομών του πάρκου. Οπότε πιστεύω 2-3 μέρες αρκούν γι' αυτά.
Για την δυτική πλευρά της Λιγουρίας και την Κυανή ακτή δεν γνωρίζω, οπότε ας σας βοηθήσει στους χρόνους όποιος έχει πάει ήδη.
Σε Ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου!
Αν αφιερώσω 3 μέρες στα 5χωρια κ Σαν Ρέμο , μετά θα μου μένουν 11 μέρες για γαλλική Ριβιέρα.
συνδιαζονται αυτά τα δυο ή είναι δυο διαφορετικα Ταξίδια;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.031
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αν αφιερώσω 3 μέρες στα 5χωρια κ Σαν Ρέμο , μετά θα μου μένουν 11 μέρες για γαλλική Ριβιέρα.
συνδιαζονται αυτά τα δυο ή είναι δυο διαφορετικα Ταξίδια;
Στο αρχικό σου μήνυμα αναφέρεις για 12 μέρες. Αν αφιερώσεις 3 στην Ιταλία μένουν 9 για Γαλλία.....εκτός αν εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά.

Τι εννοείς αν συνδυάζονται; Γαλλική Ριβιέρα απο τη μία και Ιταλική Ριβιέρα απο την άλλη!....και ποιος ορίζει τα γούστα μας;;; Εγω συνδύασα Άλπεις με Ριβιέρα και εσύ αναρωτιέσαι πως θα συνδιάσεις δύο ριβιέρες :p Ότι τραβάει ο οργανισμός σας θα συνδυάσετε αρκεί να περάσετε όμορφα και να δείτε ότι επιθυμείτε!!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.673
Likes
16.376
Όπως ακριβως τα είπε ο @Nikos1986 ..προσθεσε αν χωράει και Eze (χωριουδάκι όμορφο, πολύ τουριστικο όμως, για καφε, με υπέροχη θεα) και το Grasse " η Παγκόσμια πρωτεύουσα των αρωμάτων"..
 

yiotad

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Όπως ακριβως τα είπε ο @Nikos1986 ..προσθεσε αν χωράει και Eze (χωριουδάκι όμορφο, πολύ τουριστικο όμως, για καφε, με υπέροχη θεα) και το Grasse " η Παγκόσμια πρωτεύουσα των αρωμάτων"..
Ναι ναι το άλλαξα. 9 μέρες ηθελα να πω. Χαχα οι ετοιμασιες του γάμου με εκαναν να χασω το μυαλό μου. Κ εγώ συνδιασα περυσι ορυζωνες στο Βιετνάμ με γκλαμουριά Σιγκαπουρης 😂 Εννοώ αν συνδυάζονται λόγω ημερών.
grass ναι το εβαλα στη λίστα.
Να ρωτήσω κ κάτι άλλο, επειδη η ενοικίαση αμαξιού με παράδοση σε άλλη χώρα είναι πολύ άκριβη, σκεφτομαι να νοικιασω στο γαλλικό κομμάτι ένα αμάξι κ στο ιταλικό άλλο αμάξι. Για να μην κάνω τις διαδρομές σαν Ρέμο - cinque terre - γενοβα με το τρένο. Ποια η γνώμη σας;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Οπως σου ειπαν παραπανω, το αυτοκινητο θα σου ειναι αχρηστο τοσο μεσα στη Γενοβα οσο και στα 5 Terre. Γιατι να μην παρετε τρενο? Θα νοικιασετε αυτοκινητο μονο για να κανετε μια διαδρομη απο πολη σε πολη.
Τα 4 Terre βγαινουν και σε μια μερα απο το πρωι ως το βραδυ, δεν χρειαζεται να κουβαλατε βαλιτσες. Η Γενοβα θελει 1-2 μερες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.031
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εννοώ αν συνδυάζονται λόγω ημερών.
Έγραψες "συνδυάζονται" και κατάλαβα λάθος πράγμα. Οπότε μιλάμε για το αν είναι αρκετές ή όχι οι μέρες για όλα αυτά. Αν το δούμε χιλιομετρικα τα χλμ από Μασσαλία μέχρι τα σύνορα με Ιταλία είναι τα ίδια με αυτά από τα σύνορα μέχρι Λα Σπετσια. Αν θέλετε να δείτε τρία μέρη στην Ιταλία και αφιερώσετε 3 μέρες τότε γιατί να μην φτάνουν οι υπόλοιπες 9 που έχετε για τα αξιοθέατα της Γαλλίας που βρίσκονται κατά μήκος μιας ίδιας χλμ απόστασης; Αν και στη γαλλική πλευρά κάνετε συγκεκριμένη επιλογή σημείων ενδιαφέροντος τότε θεωρώ ότι φτάνουν. Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο για την γαλλική πλευρά.

Να ρωτήσω κ κάτι άλλο, επειδη η ενοικίαση αμαξιού με παράδοση σε άλλη χώρα είναι πολύ άκριβη, σκεφτομαι να νοικιασω στο γαλλικό κομμάτι ένα αμάξι κ στο ιταλικό άλλο αμάξι. Για να μην κάνω τις διαδρομές σαν Ρέμο - cinque terre - γενοβα με το τρένο. Ποια η γνώμη σας;
Όσον αφορά το αυτοκίνητο θα ήθελα πρώτα να ρωτήσω γιατί θέλετε αυτοκίνητο και όχι τρένο και μετά θα σου πω τη δική μου γνώμη και ότι άλλο θα σας φανεί χρήσιμο για την ιταλική πλευρά. Την ερώτηση αυτή τη κάνω όχι από περιέργεια, αλλά για να σου δώσω μία απάντηση σύμφωνα με τα δικά σας γούστα και προτιμήσεις :)
 

dimitrissif

Member
Μηνύματα
14
Likes
10
Παιδιά Κλείσαμε τελικά από Αθηνα-Τορίνο με την πρωινή πτήση και λέμε να μείνουμε μια μέρα και μετά να πάρουμε το τρένο για τα χωριά! Εκεί λέμε να μείνουμε ένα βράδυ αλλά δυο μέρες και μετά να κατευθυνθούμε προς Σαν Ρέμο και μετα Γαλλία! Πως σας φαίνεται; Γένοβα δεν την βάλαμε στο προγραμμα τελικά..
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.939
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Επανέρχομαι, καθώς έλειπα τις προηγούμενες μέρες και δεν ήταν βολικό το να γράφω εκτεταμένα στο κινητό.

Η ενοικίαση αυτοκινήτου δεν βολεύει οικονομικά, αν πρόκειται να το παραλάβετε σε μια χώρα και να το παραδώσετε σε άλλη. Δεν ξέρω γιατί, ακόμη κι αν πρόκειται για γειτονικές χώρες της ΕΕ. Έψαχνα τότε για Γαλλία και Ιταλία και πιο πρόσφατα για Γαλλία και Γερμανία και οι τιμές ανέβαιναν αυτόματα κανένα 400άρι.o_O

Αν τελικά θέλετε οπωσδήποτε αυτοκίνητο και στις 2 πλευρές των συνόρων, δοκιμάστε να το παραδώσετε στη Ventimiglia στην πλευρά της Ιταλίας και να νοικιάσετε άλλο στην Menton στην πλευρά της Γαλλίας. Από Ventimiglia προς Menton πας και με τα πόδια (που λέει ο λόγος).

Όσον αφορά τα τρένα, αν τελικά αποφασίσετε να μετακινηθείτε με αυτά... Τότε που είχαμε πάει, ακόμα και τα τρένα της Γαλλίας σταματούσαν στη Ventimiglia και έπαιρνες από εκεί τα τρένα της Ιταλίας. Δηλαδή τα τρένα της SNCF (Γαλλικά) δεν συνέχιζαν εντός της Ιταλίας, πέρα από την "παραμεθόριο" Ventimiglia. Που σημαίνει ότι έτσι και αλλιώς θα πρέπει να κατεβείτε στη Ventimiglia.

Τα τρένα, τουλάχιστον στη Γαλλική πλευρά, είναι τακτικά και κάνουν παντού στάσεις. Και οι αποστάσεις είναι μικρές. Αυτό που δυσκόλευε πολλούς επισκέπτες ήταν το μενού στα μηχανήματα εισιτηρίων, που ήταν αποκλειστικά στα Γαλλικά. Κι εγώ δεν θυμάμαι πόσους είχαμε βοηθήσει να βγάλουν εισιτήρια, καθώς δεν ήξεραν Γαλλικά (το αστείο ήταν ότι κι εγώ προσπαθούσα να βγάλω άκρη με τα λίγα Γαλλικά που θυμόμουν από το Γυμνάσιο :haha:).

Νίκαια και Μονακό αξίζει να αφιερώσετε λίγο χρόνο. Στις Κάννες και στην Αντίμπ τις βλέπετε και σε μισή μέρα την καθεμία. Στη Biot, κοντά στην Αντίμπ, υπάρχει και το Marineland, αν σας αρέσουν αυτά τα πάρκα (όπως και σε εμάς). :clap:

Στο Τορίνο είστε ΟΚ για 1-2 μέρες. Τα κύρια αξιοθέατα είναι το Αιγυπτιακό Μουσείο (ένα από τα καλύτερα εκτός Αιγύπτου) και το Μουσείο Αυτοκινήτων. Το Βασιλικό Ανάκτορο και ο Πύργος Antonelliana (που απεικονίζεται στο ιταλικό κέρμα των 2c) βρίσκονται στα βόρια της Via Roma, τον κεντρικό εμπορικό δρόμο της πόλης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom