Γαμήλιο - Μέσα Ιουλίου

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πολύ καλή πρόταση και ειδικά μέσα στο μπάτζετ του ενδιαφερόμενου! :shock:

Μα καλά, είναι δυνατόν να προτείνεται ξενοδοχείο των 600 ευρώ (τουλάχιστον) τη βραδυά στο Μπαλί; Στο ΜΠΑΛΙ; Και μάλιστα από κάποιον που (αν δεν κάνω λάθος) είχε γράψει κάπου αλλού ότι έμεινε σε παλάτι στην περιοχή πληρώνοντας μόλις ένα τριαντάρι; (εντάξει, κι αυτό υπερβολή ήταν, αλλά μ' ένα εξηντάρι έμενε κάποιος σε κάτι επιπέδου. Αλλά, άλλο εξήντα κι άλλο εξακόσια! )

Και, άντε, να δεχτώ ότι κάποιο κοριτσάκι που δεν έχει ταξιδέψει προς ΝΑ Ασία να θαμπωθεί από κάτι τέτοιο. Αλλά, εσύ ρε γκτσού; Που τά'χεις "οργώσει" εκείνα τα μέρη; Ή, μήπως όχι;

Και, άντε, και κάποιος τά'σκασε τα εξακό (και βάλε) για το "παλάτι". Τι θα κάνει ρε γκτσού όταν βγεί από τη χλίδα; Θα ταΐζει μπανάνες τα πιθήκια; Και πόσες φορές θα το κάνει αυτό μέχρι να βαρεθεί; Ή, θα κάνει βόλτες στους ορυζώνες; Πόσους ορυζώνες πια; Όοοοολη η ΝΑ Ασία "βρωμάει" από ορυζώνες (και οι τροπικές περιοχές - γενικά).

Εντάξει, να πας στο Μπαλί, να μείνεις μια βδομάδα (σαν τμήμα ενός ταξιδιού 4 εβδομάδων στην περιοχή) - και πολύ σου βάζω, να δεις την θρησκευτική "ιδιαιτερότητά" του (που πέραν τούτης, ουδέν το διαφορετικόν), να φας στη μάπα την απίστευτη κυνικότητα (σχεδόν όλων)των ντόπιων (με ελάχιστες εξαιρέσεις) που μόνο σαν πορτοφόλι με χέρια και πόδια σε βλέπουν και να την κάνεις με γρήγορα πηδηματάκια για πολύ πιο ανατολικά (ή βόρεια) αν ψάχνεις για κάτι πιο "αυθεντικό".

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, όχι για γαμήλιο και - κυρίως - όχι για το συγκεκριμένο γαμήλιο.

Αν κάποιος έχει σκοπό να ξοδέψει τόσα για διαμονή, έχει προορισμούς κλάσεις ανώτερους - για όποιον σκοπό.

Για τον φίλο μας που παντρεύεται (η ώρα η καλή), αν δεν του αρέσει η πρόταση του Traveller, μπορεί να βρει δεκάδες προορισμούς στην Ευρώπη (μέσα στο μπάτζετ του) που θα του μείνουν αξέχαστοι.

... και ν' αφήσει εμάς να συνεχίσουμε να "τσακωνόμαστε"! :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.311
Ούτε είδα τη τιμή, ούτε ήταν ο σκοπός μου να στείλω κάποιον εκεί συγκεκριμένα. Απλά ήθελα να δείξω τι όμορφα μέρη και ξενοδοχεία υπάρχουν (και απευθυνόταν σε κάποιον συγκεκριμένα που τα έχουμε ξαναπεί για το θέμα). Τέτοια θέα υπάρχει και με το 1/10 σχεδόν της τιμής που αναφέρεις. Από κει και πέρα, βαριέμαι φριχτά να μπω σε (άλλη) μια αντιπαράθεση μαζί σου για το οτιδήποτε. Ignore...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.993
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατί κύριε Τraveller, δεν είναι ωραία στο Bali? :roll: Η ιστορία σου, και οι ιστορίες πολλών άλλων μελών του forum, που διάλεξαν να επισκεφτούν την Ινδονησία, άλλα δείχνουν πάντως! Τώρα αν δε φτάνουν τα 3.000 ευρώ για αεροπορικά+ξενοδοχεία για 10 μέρες, να με διορθώσεις φυσικά!
Για να καταλάβω, για σένα όποιος δίαλεξε να επισκεφτεί την Ινδονησία, πρέπει να πήγε συγκεκριμένα στο Bali?
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Καλημέρα,

Αρχικά νομίζω ανέφικτο οποιοδήποτε ταξίδι 2 ανθρωπων με αντιδιαμετρικές ανάγκες. "Ροβινσωνας" ο ένας & ταυτόχρονα "χαλαρός" ο άλλος. Εάν βάλουν και οι 2 νερό στο κρασί τους μπορούν να συναντηθούν στην μέση. Το οικονομικό είναι ένα σημαντικό ζήτημα. Επίσης σημαντικό είναι να αποκτυπρογραφηθεί τί ζητούν από κοινού για τις διακοπές τους. Λατρεύουν την θάλλασα; Τους ενδιαφέρουν οι καταδύσεις; Τους αρέσει η πυκνή βλάστηση; Τους αρέσει η πολυκοσμία και τα τουριστικά θέρετρα; Τους αρέσουν απομονωμένοι παράδεισοι; Θα κλειστούν σε ένα resort; Τους ενδιαφέρει να έρθουν σε επαφη με τους ντόπιους και να γνωρίσουν τα ήθη και τα έθιμα; Τους αρέσει η πυκνή βλάστηση και οι ορεινές περιοχές; Τους αρέσει η πεζοπορία; Η βροχή τους ενοχλεί; Ο πολύς ήλιος; κ.τ.λ.
 

anevaggy

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Γαμοτάξιδο

Βασικά θα πρότεινα να πήγαινες οπουδήποτε έχει περιπέτεια με οργανωμένο group. Οπότε εσύ έχεις αυτό που θέλεις και η γυναίκα σου έχει τις ανέσεις που προσφέρει ένα οργανωμένο group (δεν ψάχνεις για λεωφορεία και τρένα γιατί σε περιμένει το λεωφορείο, έχεις ξενάγηση από Έλληνα ή Αγγλόφωνο, έχεις καλό ξενοδοχείο κτλ). Με group θα κάνεις διακοπές σίγουρα ενώ μεμονομένα θα πρέπει να τρέχεις και να ψάχνεις μέρη, μεταφορές κτλ. Με 3000 euro όμως μην περιμένεις και πολλά.
Μπαλί 2400 euro
Ταϊλάνδη 2200 euro
Μαλαισία 2600 euro
με οργανωμένο group χωρίς προσωπικά έξοδα.
Μεμονομένα έχει πολλές επιλογές.
 

PanEf

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
????
Ενδιαφέρουσες απόψεις ήχησαν στα αυτιά μας, σαν τιτιβίσματα από αηδόνια πάνω σε ένα δέντρο σε περίοδο ζευγαρώματος....
Ρωτώντας όμως τις γαλήνιες ψυχές μας, πήραμε την εξής απάντηση από τα σπλάχνα της:

Ο κύριος θα βρει αυτό που ψάχνει στην πόλη με την ιστορία των 3.000 ετών (και βάλε) ΡΩΜΗ

η κυρία θα μαγευτεί και θα ηρεμήσει κάνοντας βόλτα με μια γόνδολα
ΒΕΝΕΤΙΑ

Η τσέπη μας σιγοψιθύρισε με ανακούφιση :
Booking & Airtickets είναι φίλοι σας ακούστε τους.....

To Travelstories φώναξε :
Πληροφορίες ΕΝΤΟΣ....

Πόσες ευκαιρίες θα έχουμε για 10 μέρες να γυρίσουμε και να απολαύσουμε αυτά τα μέρη....ακόμη κι αν είναι σχετικά κοντά....
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Για να καταλάβω, για σένα όποιος δίαλεξε να επισκεφτεί την Ινδονησία, πρέπει να πήγε συγκεκριμένα στο Bali?
Εγώ είπα στο μέλος που ψάχνεται για γαμήλιο τον Ιούλιο να διαβάσει τις ιστορίες των μελών για Ινδονησία, όχι αποκλειστικά για Bali! Από εκεί και πέρα στο συγκεκριμένο μήνυμα που μου παραθέτεις απευθυνόμουν στον Traveller για να μάθω τι δεν του άρεσε στο Bali, γιατί είχα διαβάσει την ιστορία του και από την περιγραφή του κατάλαβα πως κάτι καλό είχε και αυτό το μέρος!


babaduma said:
Μα καλά, είναι δυνατόν να προτείνεται ξενοδοχείο των 600 ευρώ (τουλάχιστον) τη βραδυά στο Μπαλί; Στο ΜΠΑΛΙ; Και μάλιστα από κάποιον που (αν δεν κάνω λάθος) είχε γράψει κάπου αλλού ότι έμεινε σε παλάτι στην περιοχή πληρώνοντας μόλις ένα τριαντάρι; (εντάξει, κι αυτό υπερβολή ήταν, αλλά μ' ένα εξηντάρι έμενε κάποιος σε κάτι επιπέδου. Αλλά, άλλο εξήντα κι άλλο εξακόσια! )
Και, άντε, να δεχτώ ότι κάποιο κοριτσάκι που δεν έχει ταξιδέψει προς ΝΑ Ασία να θαμπωθεί από κάτι τέτοιο. Αλλά, εσύ ρε γκτσού; Που τά'χεις "οργώσει" εκείνα τα μέρη; Ή, μήπως όχι;
Το μήνυμα του GTS για το ξενοδοχείο απευθυνόταν σε μένα προσωπικά για να μου δείξει την ομορφιά του μέρους και τη θέα γιατί έχουμε ξανασυζητήσει για παρόμοια θέματα! Δεν πρότεινε σε κανέναν να δώσει 600 ευρώ τη βραδιά για να μείνει..μάλιστα ανέφερε πως υπάρχουν δεκάδες τέτοια για να επιλέξει κάποιος!
Το κοριτσάκι είμαι εγώ? αν ναι θα το πάρω για φιλοφρόνηση :haha:! Και ναι η αλήθεια είναι πως με κάτι τέτοια θαμπώνομαι, δηλώνω ένοχη! :oops:
Babaduma την Ινδονησία την ανέφερα γιατί είχα διαβάσει ένα μήνυμα σου προς ένα άλλο μέλος που σχεδιάζει γαμήλιο και είχες φτιάξει ένα πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα (περιελάμβανε και μια κρουαζιέρα Flores-Komodo-Rinca)!

Αυτά είχα να πω, συγγνώμη αν σας προκάλεσα μεγάλη αναστάτωση με την πρότασή μου!

babaduma said:
... και ν' αφήσει εμάς να συνεχίσουμε να "τσακωνόμαστε" :D!
Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος για τσακωμό..τα νεύρα προκαλούν ρυτίδες! :D
 

htsopelas

Banned
Μηνύματα
4
Likes
1
Τι θέλεις να πεις ακριβώς και γράφεις σαν τη Κική Δημουλά;
Κική Δημουλά.... έχει τραγουδίσει ο αγαπημένος μου καλλιτέχνης ένα ποίημα της (τον πλυθηντικό αριθμο)... Είναι λίγο βαρή αυτό που είπα? Έτσι ένιωσα όταν διάβασα το θέμα σκεφτόμενος το δικό μου γάμο και όλες τις προετημασίες αυτές... παιδιά όπου και να πάτε να θυμάστε πως θα είναι από τις πιο όμορφες στιγμές της ζωής σας...
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Οι μελοντες νεονυμφοι διαλεξαν οποτε σεβαστη καθε αποφαση. Για την ιστορια ομως να δηλωσω προς τους υποψηφιους νεονυμφους, αποκλειστικα την δικη μου και πληρως υποκειμενικη αποψη, οτι το γαμηλιο ταξιδι ειναι μια πρωτης ταξεως ευκαιρια προκειμενου να σπασουμε τα προσωπικα μας ορια και να αναζητησουμε προορισμους πιο μακρινους. Εναν μακρινο προορισμο θα τον επιλεξουμε δυσκολοτερα απο εναν κοντινο. Ειτε λογο χρονου, ειτε λογο χρημστων, οργανωσης ή και φόβου για το μακρινο. Προταση μου, ευκαιρια να σπασετε τα ορια σας. Αιφνιδιαστε τους εαυτους σας..
 

PanEf

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
????
Ευχαριστούμε για τη συμβουλή.....
θα προσπαθήσουμε να σπάσουμε τα όρια μας και να τα δώσουμε όλα στη καθημερινότητα της ζωής μας,ώστε να μας δοθεί η ευκαιρία να κάνουμε ακόμη ένα μεγάλο ταξίδι...
Στο ταξίδι θέλουμε απλά να κυλήσει όμορφα ο ελεύθερος χρόνος μας (που είναι μετρημένος).... Μακάρι να έρθει κάποια στιγμή με περισσότερο χρόνο και περισσότερα χρήματα και τότε να μπορέσουμε να δώσουμε την ευκαιρία στα ματάκια μας να δουν και αλλά μέρη του πλανήτη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.739
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom