Κούβα Γαμήλιο Ταξίδι Κούβα

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Γεια σας! Θα ηθελα να μου πειτε πληροφοριες για κουβα! Πως ειναι καλυτερα και οικονομικοτερα; Μονοι ή με γκρουπ? Λεμε να παμε 8 μερες Αβανα και 2-3 βαραντερο. Τι μας προτεινετε; Δεν παμε με σκοπο την χαλαρωση και τη ξεκουραση αλλα θελουμε να δουμε πραγματα ! Γι αυτο μαλλον θα μας αρεσει καλυτερα αβανα! ως οργανωνουμε ενα τετοιο ταξιδι? Αν παμε μονοι μας τι θα κανουμε που ξερουμε Αγγλικα και ελαχιστα Ισπανικα; Μας εχουν πει πως δεν μιλανε αγγλικα καθολου! ΟΙ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ απο μερος ΣΕ ΜΕΡΟς;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ρενατα , βγαινεις !!! Εχεις πελατες !!!

Ειρηνη για πότε ειναι τα ταξιδι ??
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Μπορουμε απο 27 ιουλίου μεχρι τελος αυγουστου. Σκεφτομαστε να παμε για καμια δεκαρια μερες
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ειρήνη, εφόσον δεν θέλετε να πάτε για χαλάρωση, νομίζω ότι 3 μέρες στο Βαραδέρο είναι πολλές!! Είναι ίσως το μόνο μέρος πάνω στο νησί που δεν έχει κάτι να δείτε και είναι μόνο για χαλάρωση! Για πόσες μέρες λέτε και πότε;;
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Συγνώμη, τώρα είδα την απάντηση σου!!
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Βγαλε το varadero απο το προγραμμα σου, σιγουρα η ΚΙΚΙ και ο Yorgos θα εχουν να σου προτεινουν καποιο καλυτερο μερος για να συνδυασεις θαλασσα και πραγματικη ζωη. Απο την πρωτη στιγμη που πατησα το ποδι μου στο Varadero ηθελα να φυγω, μας εβαλαν ενα χρωματιστο βραχιολι στο χερι για να ξερουν τι παροχες δικαιουμασταν απο το ξενοδοχειο, ηπια τα χειροτερα mojito και εφαγα τα πιο ανοστα φαγητα, σαν σε φυλακη ενιωθα και η κρουαζιερα που πουλανε με καταμαραν και κολυμπι με τα δελφινια ειναι μεγαλη μουφα.
Ριξε μια ματια στις ταξιδιωτικες ιστοριες που υπαρχουν στο forum, στην ταξιδιωτικη εγκυκλοπαιδεια (travelpedia) και στην αναζητηση πληροφοριων για Κουβα και θα παρεις πολλες ιδεες. Η Αβανα ειναι υπεροχη, δεν αξιζει να χασεις τις μερες σου στα ακομψα και γερασμενα ξενοδοχεια του Varadero.
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα συμφωνήσω με την Rebequita σε ό,τι αφορά το Βαραδέρο. Κι εγώ το ίδιο αισθάνθηκα. Όσο για τις μετακινήσεις μες την Αβάνα γίνονται με ταχι, με ωτοστοπ και περπατώντας. Έχει λεωφορεία, αλλά δεν το συνιστώ! Προτείνω να νοικιάσετε αυτοκίνητο, ώστε να μπορέσετε να βγείτε και εκτος Αβάνας, να πάτε πχ και στην κοιλάδα Βινιάλες, στο γραφικό Τρινιδαδ και την ιστορική Σάντα Κλάρα. Διάβασες ό,τι πληροφορίες παρέχονται στο πεδίο "Ταξιδιωτικές Ιστορίες" / Κεντρική & Νότια Αμερική / Κούβα?

Α, και εννοείται πως όσο περισσότερο περπατήσετε εντός Αβάνας, αλλά και στις υπόλοιπες επαρχιακές πόλεις, τόσο περισσοτερα θα δείτε!! Αχ, τι ωραία!! Με το καλό!!!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ευχαριστω! σωστα για το βαραδεΡΟ, μιας και δεν ειμαστε απο τους τυπους που θα παμε για να ειμαστε ξαπλα στην παραλια ολη μερα!θελουμε να δουμε πραγματα!
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Όσο για τις μετακινήσεις μες την Αβάνα γίνονται με ταχι, με ωτοστοπ και περπατώντας. Έχει λεωφορεία, αλλά δεν το συνιστώ!
To απολυτο μεταφορικο μεσο στην Αβανα ειναι το coco taxi, μικρα κιτρινα αυγουλακια που χωρανε 2 επιβατες και τον οδηγο.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ΜΗ ΠΑΣ ΣΤΟ VARADERO.

ΤΕΛΟΣ
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ειρηνη η εποχη που θελεις να πας ειναι η πιο ακριβη , Αυγουστο
τα αεροπορικα ειναι στα υψη ...
μπες και δες τιμες με airfrance και Iberia , ρωτα και ενα απο τα ταξιδιωτικα που βγαζουν Κουβα και κανε συγκριση για το κοστος.
Διαβασες τις πληροφοριες του Μανου και τις ιστοριες για Κουβα ;
Διαβασε τα και ότι αποριες σου μεινουν , εδω είμαστε να σε βοηθησουμε ...
Αν έχεις τη πολυτελεια να αλλαξεις ημερομηνια , θα σου ελεγα να πας αρχες Οκτωβριου . Πηγα περυσι και οι τιμες παντου (φαγητο, δωματια ενοικιαζομενα , ξενοδοχεια ) ηταν αισθητά χαμηλοτερες
καλιτερη εξυπηρετηση και καλιτερες θερμοκρασιες .
Τον Αυγουστο βραζει ο τοπος δεν θα ευχαριστηθεις βολτες στην Αβανα κατά τη διαρκεια της ημερας ...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
τελη αυγουστου βρισκω απο ιντερνετ με 1250ε το ατομο... απλα απορριπτουμε την ιδεα ενοικιαση αυτοκινητου γιατι μου φαινεται "επικινδυνο " λογω του οτι δεν ξερουμε τους δρομους και τις οδηγικες συνηθειες τους... Αλλα σκεφτομαι για μεγαλυτερη ασφαλεια να ψαξω με ομαδικη εκδρομη. Μονοι μας δεν θα ξερουμε που και πως να κινηθουμε. Αληθεια <b>τα ταξι ειναι ακριβα ή φτηνα; </b> το ωτοστοπ δν ειναι επικινδυνο; αγγλικα μιλανε;δεν ξερω... το βρισκω αγχωτικο να ειμαστε μονοι μας σε μια ξενη χωρα χωρις να ξερουμε τη γλωσσα(αν δεν αρκουν τα αγγλικα);
(δυστυχως μπορουμε μονο τελη ιουλιου - αυγουστο)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom