Γαμήλιο Ταξίδι 5 ημέρες _ Ελλάδα

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
Χαίρετε!

τι θα μου προτείνατε για γαμήλιο ταξίδι Τέλη Σεπτεμβρίου εντός Ελλάδος - εν καιρώ covid?
Σκέφτομαι την Σαντορίνη, αλλά με προβληματίζουν οι πολλές ώρες στο πλοίο με μάσκες κτλ.
Σπέτσες επίσης (αν και έχω πάει αρκετές φορές) και πήλιο ή Πελοπόννησο ( αν και πηγα μάνη το καλοκαίρι).

Προτάσεις;
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Nα ζησετε! Μονεμβασια; Μανη;
 

Emilykyr

Member
Μηνύματα
60
Likes
226
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Γιατί δεν σκέφτεστε την Σαντορίνη αεροπορικώς ώστε να αποφύγετε τις πολλές ώρες στο πλοίο; Είναι ένα από τα πιο ρομαντικά μέρη του κόσμου. Εναλλακτικά θα πρότεινα Πήλιο που συνδυάζει βουνό και θάλασσα και είναι τόσο γραφικό!
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Περίπου η ίδια ερώτηση και από εμένα για αρχές Σεπτεμβρίου 21 (χωρίς πολλά μέτρα για τον covid ευελπιστώ) εντός ή εκτός Ελλάδας για 5-6 βράδια...

Επίσης, έχω διαβατήριο που λήγει ένα μήνα μετά. Φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, σωστά;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.714
Likes
14.997
Περίπου η ίδια ερώτηση και από εμένα για αρχές Σεπτεμβρίου 21 (χωρίς πολλά μέτρα για τον covid ευελπιστώ) εντός ή εκτός Ελλάδας για 5-6 βράδια...

Επίσης, έχω διαβατήριο που λήγει ένα μήνα μετά. Φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, σωστά;


Εξαρτάται από την χώρα . Υπάρχουν χώρες που πρέπει για να τις επισκεφτείς να έχεις πάνω από 6 μήνες περιθώριο μέχρι να λήξει το διαβατήριο.

Κατά τ'αλλα η ώρα η καλή. Πρέπει να μας πεις και τι προτιμήσεις έχετε για να σου κάνουμε προτάσεις για προορισμούς. Προτιμάτε ορεινά μέρη ή παραθαλάσσια; Για ξεκούραση κυρίως ή να έχει και μουσεία, αξιοθέατα κλπ;
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Εξαρτάται από την χώρα . Υπάρχουν χώρες που πρέπει για να τις επισκεφτείς να έχεις πάνω από 6 μήνες περιθώριο μέχρι να λήξει το διαβατήριο.

Κατά τ'αλλα η ώρα η καλή. Πρέπει να μας πεις και τι προτιμήσεις έχετε για να σου κάνουμε προτάσεις για προορισμούς. Προτιμάτε ορεινά μέρη ή παραθαλάσσια; Για ξεκούραση κυρίως ή να έχει και μουσεία, αξιοθέατα κλπ;
Ευχαριστούμε πολύ!! Όχι μουσεία, ναι σε αξιοθέατα... Επειδή πρόκειται για Σεπτέμβριο, θεωρώ πως δεν θα επιλέξουμε ορεινό προορισμό με εξαίρεση τοπία όπως Ισλανδίας, Νορβηγίας κτλ, μάλλον θα προτιμήσουμε νησί ή κάποια πόλη (πιθανόν εξωτερικού).
Γενικά μας αρέσει να περπατάμε τις πόλεις, το προτιμούμε από τα ΜΜΜ, δεν μας ενοχλεί πολύ το κρύο! Δεν λέμε όμως όχι και σε παραθαλάσσιους προορισμούς!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.714
Likes
14.997
Από εξωτερικό είναι καλή εποχή για Πορτογαλία ο Σεπτέμβρης. Η Λισσαβώνα πολύ γραφικη και πολλές γειτονιές που αξίζουν να τις περπατήσεις. Μπορεί να συνδιαστεί και με μικρότερες γραφικές πόλεις όπως Σίντρα, Έβορα κλπ .

Άλλη επιλογή που θα μου άρεσε είναι η Τσεχία. Πανέμορφη και κουκλίστικη, έχει πολλά μέρη που το μάτι σου θα χορτάσει ομορφιά.

Επίσης Ισπανία είναι χώρα που τα σπάει και μπορείς να επιλέξεις μια περιοχή- π.χ Ανδαλουσία- και να επικεντρωθείς σε 2-3 πόλεις εκεί.

Από νησί(αφού λες ότι και αυτό το σκέφτεστε)από Ελλάδα θα πρότεινα ή κλασσικά Σαντορίνη για ατέλειωτη θέα, ατμόσφαιρα, ρομαντισμό και φοβερά ξενοδοχεία ή κάτι μεγάλο σαν την Ρόδο που συνδυάζει την ρομαντική και προστατευόμενη από την Ουνέσκο παλιά πόλη με ενδιαφέροντα παραθαλάσσια μέρη.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Από εξωτερικό είναι καλή εποχή για Πορτογαλία ο Σεπτέμβρης. Η Λισσαβώνα πολύ γραφικη και πολλές γειτονιές που αξίζουν να τις περπατήσεις. Μπορεί να συνδιαστεί και με μικρότερες γραφικές πόλεις όπως Σίντρα, Έβορα κλπ .

Άλλη επιλογή που θα μου άρεσε είναι η Τσεχία. Πανέμορφη και κουκλίστικη, έχει πολλά μέρη που το μάτι σου θα χορτάσει ομορφιά.

Επίσης Ισπανία είναι χώρα που τα σπάει και μπορείς να επιλέξεις μια περιοχή- π.χ Ανδαλουσία- και να επικεντρωθείς σε 2-3 πόλεις εκεί.

Από νησί(αφού λες ότι και αυτό το σκέφτεστε)από Ελλάδα θα πρότεινα ή κλασσικά Σαντορίνη για ατέλειωτη θέα, ατμόσφαιρα, ρομαντισμό και φοβερά ξενοδοχεία ή κάτι μεγάλο σαν την Ρόδο που συνδυάζει την ρομαντική και προστατευόμενη από την Ουνέσκο παλιά πόλη με ενδιαφέροντα παραθαλάσσια μέρη.
Ωραίες οι επιλογές για εξωτερικό, δεν έχουμε πάει σε κάποια από αυτά τα μέρη! Αντιθέτως, τα νησιά, τα έχουμε επισκεφθεί. Είχα στο μυαλό μου και Κοπεγχάγη ή Κροατία για εξωτερικό και Κουφονήσια ή Μύκονο για Ελλάδα.
Από την άλλη, θέλουμε να αποφύγουμε την πολυκοσμία, οπότε δεν ξέρω αν αυτή η περίοδος θα ήταν οκ από άποψη τουρισμού στη Μύκονο ή στις Δαλματικές ακτές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραίες οι επιλογές για εξωτερικό, δεν έχουμε πάει σε κάποια από αυτά τα μέρη! Αντιθέτως, τα νησιά, τα έχουμε επισκεφθεί. Είχα στο μυαλό μου και Κοπεγχάγη ή Κροατία για εξωτερικό και Κουφονήσια ή Μύκονο για Ελλάδα.
Από την άλλη, θέλουμε να αποφύγουμε την πολυκοσμία, οπότε δεν ξέρω αν αυτή η περίοδος θα ήταν οκ από άποψη τουρισμού στη Μύκονο ή στις Δαλματικές ακτές.
Κοπεγχάγη δε θα πήγαινα, ακριβή, λίγα πράγματα να δεις και ο καιρός συχνά είναι δράμα, μην κλειστείτε και μέσα με τις βρόχες. Όλα τα υπόλοιπα, και ιδίως αυτά που πρότεινε η @alma μου φαίνονται εξαιρετικές επιλογές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom