Γαμήλιο Ταξίδι Playa Del Carmen - Havana

kachilas

Member
Μηνύματα
25
Likes
20
Εγώ να πω ότι η φάρμα κροκοδείλων δεν είναι και άχαστο δα. Θα σας φάνε και τα στούκας (κουνούπια). Μπορείτε να το βγάλετε. Το Viniales όχι.
Και εννοείται ότι όσες μέρες παραπάνω αφιερώσετε στην Αβάνα είναι γκαραντί επιτυχία.

Ευχαριστώ πολύ James για την απάντηση. Τελικά τη φάρμα την απορρίψαμε και θα πάμε σίγουρα την εκδρομή στο Vinalles απλά προσπαθώ μήπως βολέψω κάπως σε αυτήν την εκδρομή και τους καταρράκτες Soroa.
 

kachilas

Member
Μηνύματα
25
Likes
20
το κομπα ειναι κοντα, ειναι οντως μεσα στην ζουγκλα και το περιβαλλον ειναι υπεροχο, αλλα η τσιτσεν για μενα ειναι μαγεια. η τελειοτητα της πυραμιδας ειναι συγκινητικη. σιγουρα τσιτσεν εχει πολυυ κοσμο. τουλουμ, θενοτες επιβαλλονται. το θενοτε συνδυαζεται με την επισκεψη στην τσιτσεν, το ικ κιλ ειναι οντως φοβερο.
Θεωρώ ότι και κόμπα και τσιτσεν είναι πρακτικά αδύνατο να τα καταφέρουμε θα σερνόμαστε από τη κούραση!! Πάντος το τσίτσεν έχουμε σκοπό να το συνδυάσουμε το Ιλ Κιλ. Περίπου τι ώρα πρέπει να βρίσκομαι εκεί για να αποφύγω τις ατελείωτες ουρές στα ταμεία και γενικά όσο το δυνατόν λιγότερο κόσμο??
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πιστεύω η καλύτερη ώρα είναι με το άνοιγμα στις 8 το πρωι, οπότε καλό είναι να έχεις φύγει κατά τις 6:00. Από αυτά που διαβάζω, μέχρι τις 9:30 - 10:00 είναι καλά και τα μπουλούκια πλακώνουν μετά. Κατά τις 10:00 φύγε για το cenote και ελπίζω να το πετύχεις χωρίς πολύ κόσμο.
Όπως σου είπα, έχει ανοίξει ο νέος δρόμος με τα διόδια και πας άνετα και γρήγορα chichen. Εγώ θα πρότεινα μετά το ik-kil να πάτε Valladolid για φαγητό και να πάρετε μια ανάσα και μετά να πάρετε το δρόμο χωρίς διόδια που πάει Coba. Είναι γύρω στα 60 χλμ από Valladolid και δε νομίζω ότι θα είναι σκότωμα, αλλά εμείς λυσσάμε έτσι κι αλλιώς και δεν κουραζόμαστε από την πολύωρη οδήγηση. Επιμένω για Coba γιατί είναι μέσα στη ζούγκλα και το όλο σκηνικό με τους παπαγάλους και τα μαιμούδια να τσιρίζουν ήταν άλλο πράγμα όπως και το σκαρφάλωμα στην πυραμίδα!
Καλά, το βλέπετε κι επι τόπου και πράξτε ανάλογα. Κι εγώ αυτό είχα σαν πλάνο αλλά εκεί άλλαξα πολλές φορές σχέδια :)

Όσο για την οδήγηση, να υπακούτε στα όρια ταχύτητας και αν σας σταματήσουν -πράγμα που το έχουν ψωμοτύρι για να λαδώνονται - έχε στο πορτοφόλι σου ένα μικρό ποσό, ρώτα πόσο είναι το πρόστιμο γιατί βιάζεσαι να προλάβεις το φέρυ, κατέβασε κανένα καντήλι στα ελληνικά με χαμόγελο :haha: και φύγε. Εμένα μου πήραν 20 ευρω με το έφτασα στην playa, αλλά τρέχαμε και πάνω από το όριο για να είμαι ειλικρινής.
 

kachilas

Member
Μηνύματα
25
Likes
20
Πιστεύω η καλύτερη ώρα είναι με το άνοιγμα στις 8 το πρωι, οπότε καλό είναι να έχεις φύγει κατά τις 6:00. Από αυτά που διαβάζω, μέχρι τις 9:30 - 10:00 είναι καλά και τα μπουλούκια πλακώνουν μετά. Κατά τις 10:00 φύγε για το cenote και ελπίζω να το πετύχεις χωρίς πολύ κόσμο.
Όπως σου είπα, έχει ανοίξει ο νέος δρόμος με τα διόδια και πας άνετα και γρήγορα chichen. Εγώ θα πρότεινα μετά το ik-kil να πάτε Valladolid για φαγητό και να πάρετε μια ανάσα και μετά να πάρετε το δρόμο χωρίς διόδια που πάει Coba. Είναι γύρω στα 60 χλμ από Valladolid και δε νομίζω ότι θα είναι σκότωμα, αλλά εμείς λυσσάμε έτσι κι αλλιώς και δεν κουραζόμαστε από την πολύωρη οδήγηση. Επιμένω για Coba γιατί είναι μέσα στη ζούγκλα και το όλο σκηνικό με τους παπαγάλους και τα μαιμούδια να τσιρίζουν ήταν άλλο πράγμα όπως και το σκαρφάλωμα στην πυραμίδα!
Καλά, το βλέπετε κι επι τόπου και πράξτε ανάλογα. Κι εγώ αυτό είχα σαν πλάνο αλλά εκεί άλλαξα πολλές φορές σχέδια :)

Όσο για την οδήγηση, να υπακούτε στα όρια ταχύτητας και αν σας σταματήσουν -πράγμα που το έχουν ψωμοτύρι για να λαδώνονται - έχε στο πορτοφόλι σου ένα μικρό ποσό, ρώτα πόσο είναι το πρόστιμο γιατί βιάζεσαι να προλάβεις το φέρυ, κατέβασε κανένα καντήλι στα ελληνικά με χαμόγελο :haha: και φύγε. Εμένα μου πήραν 20 ευρω με το έφτασα στην playa, αλλά τρέχαμε και πάνω από το όριο για να είμαι ειλικρινής.

Ωχ πολλά μου έβαλες μαζί νομίζω θα πελαγώσω εκείνη τη μέρα.
Μήπως θα με συνέφερε να πάω Coba όταν θα επισκεφθώ τη Tulum η είναι καλύτερα έτσι όπως μου το περιγράφεις. Αλλά 6 το πρωί διακοπές θα είμαι!!!

Ευχαριστώ πολύ για το tip για την οδήγηση!!!!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.228
Likes
26.028
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πραγματικά θεωρώ και εγώ ότι είναι πολλά όλα μαζί σε μια μέρα. Εμείς όταν κάναμε αυτή την εκδρομή ( chicken - ik kil - Valladolid ), φύγαμε στις 8 το πρωί και γυρίσαμε στις 8 περίπου το βράδυ. Μόνο η διαδρομή από Cancun ήταν κοντά στις 2 ώρες ( υπολόγισε ότι πας ακριβώς με τα όρια ταχύτητας προς αποφυγήν περαιτέρω προβλημάτων με την αστυνομία). Στον αρχαιολογικό χώρο υπήρχε πολύς κόσμος, αλλά ειλικρινά δεν ήταν ενοχλητικός αφού η περιοχή είναι τόσο τεράστια και ο κόσμος σκορπίζει από δω και από κει, με αποτέλεσμα να έχεις καλή εικόνα όλων των μνημείων και πυραμίδων. Φαντάσου ότι εμείς φτάσαμε εκεί στις 3 το μεσημέρι γιατί πήγαμε πρώτα Valladolid μετά ik kil και τέλος chichen. Ο χώρος θέλει κοντά στις 2 με 3 ώρες να του αφιερώσεις, χαλαρά χωρίς τρέξιμο και με στάσεις για μια ανάσα κάτω από καμιά σκιά, γιατί έχει πολύ ζέστη. Τώρα η σειρά που θα τα επισκεφθείς όλα αυτά είναι δική σου επιλογή. Το σίγουρο είναι ότι θα περάσεις τέλεια και θα γεμίσεις απίστευτες εικόνες.

IMG_20160507_011222.jpg


IMG-20160427-WA0000.jpg
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μήπως θα με συνέφερε να πάω Coba όταν θα επισκεφθώ τη Tulum..
Ναι, ναι, έχεις δίκιο. Είναι καλύτερα έτσι. Πήγαινε νωρίς το πρωί στην Τουλούμ για να βγάλεις καμιά φωτογραφία με την ησυχία σου και μετά πήγαινε Coba, η οποία έτσι κι αλλιώς ανοίγει κατά τις 10. Συμπλήρωσε την υπέροχη μέρα σου με κανένα cenote από τα πολλά της περιοχής. Ρίξε μια ματία αν σε ενδιαφέρουν τα cenote στο θέμα που έχω ανοίξει (λείπουν πολλά ακόμα..είναι και 2000 τα άτιμα) στους λατινολάτρες, εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/threads/cenotes-τα-στολίδια-του-Γιουκατάν.51408/
 

kachilas

Member
Μηνύματα
25
Likes
20
Ναι, ναι, έχεις δίκιο. Είναι καλύτερα έτσι. Πήγαινε νωρίς το πρωί στην Τουλούμ για να βγάλεις καμιά φωτογραφία με την ησυχία σου και μετά πήγαινε Coba, η οποία έτσι κι αλλιώς ανοίγει κατά τις 10. Συμπλήρωσε την υπέροχη μέρα σου με κανένα cenote από τα πολλά της περιοχής. Ρίξε μια ματία αν σε ενδιαφέρουν τα cenote στο θέμα που έχω ανοίξει (λείπουν πολλά ακόμα..είναι και 2000 τα άτιμα) στους λατινολάτρες, εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/threads/cenotes-τα-στολίδια-του-Γιουκατάν.51408/

Αααα σε ευχαριστώ πολύ για τα cenotes δεν το είχα δει αυτό στο τσακ με πρόλαβες πριν φύγω. Ελπίζω να σας ανταμείψω με φωτογραφίες όταν επιστρέψω!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τέλεια! Να περάσεις σούπερ - καλά είμαι σίγουρη για αυτό :cool:- και με την επιστροφή σου να μας τα πεις με λεπτομέρειες! Ή κι από κει αν μπορέσεις στείλε ένα μήνυμα ότι είσαι σε κάποια από τις άθλιες :bleh: παραλίες του Γιουκατάν έτσι να μας ανέβει πυρετός :haha::haha:
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.228
Likes
26.028
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Να περάσετε τέλεια!!!!!!! Στείλε φωτό από τις εκδρομές σας να χαρούμε και εμείς.
 

kachilas

Member
Μηνύματα
25
Likes
20
Επιστρέψαμε περάσαμε τέλεια οι πληροφορίες σας μας βοηθήσανε πάρα πάρα πολύ και σας ευχαριστώ γι'αυτό οπότε δεσμεύομαι να σας ανταμείψω με φωτογραφίες και πληροφορίες από το ταξίδι!!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Επιστρέψαμε περάσαμε τέλεια οι πληροφορίες σας μας βοηθήσανε πάρα πάρα πολύ και σας ευχαριστώ γι'αυτό οπότε δεσμεύομαι να σας ανταμείψω με φωτογραφίες και πληροφορίες από το ταξίδι!!!!
Έλα ντε περιμένουμε...φωτογραφίες, πληροφορίες, ταξιδιωτική ιστορία ή ότι έχεις ευχαρίστηση τελοσπαντων....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ε, ναι, μια ταξιδιωτική ιστοριούλα καλή θα μας έπεφτε!
Χαίρομαι που περάσατε τέλεια :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.137
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom