Γαμήλιο Ταξίδι

pitsouf

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Βραζιλία,Νέα Υόρκη
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!!
Ψάχνω απεγνωσμένα προορισμό για γαμήλιο ταξίδι για τον Φλεβάρη.
Επειδή θα είναι το παρθενικό μας ταξίδι εκτός Ελλάδος δε μπορούμε να αποφασίσουμε που να πάμε!!!!!!!!!!
Θέλουμε να δούμε τόσα μέρη που δε ξέρουμε τι να επιλέξουμε τελικά!!!
Ούτε καν σε ήπειρο έχουμε καταλήξει!!!!!!!
Οι σκέψεις μας ήταν είτε ενας εξωτικός προορισμός Μαυρίκιος, Μαλδίβες...για ήλιο θάλασσα και τα συναφή είτε Ευρώπη...
Ιταλία??? Ισπανία??? Κάτι από αυτά ΜΑΛΛΟΝ!!!!!!!
Σας παρακαλώ οποιαδήποτε πρόταση έχετε θα με βοηθούσε παααααρα πολύ!!!
Για να σας δώσω και λίγες πληροφορίες, θέλουμε να κρατήσει γύρω στις 10μέρες το ταξιδι, και το κόστος να είναι (το πολύ) μέχρι 5.000-5.500 να μας πάει σύνολο!
Τι θα μου προτείνατε????
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καταρχην να καταληξετε αν θα θελετε να μεινετε και να εξερευνησετε μια ευρωπαικη πολη τον κρυο ως επι το πλεισον Φλεβαρη η εχετε ορεξη για ζεστη και υπαιθρο. Αν θελετε το πρωτο θα σας προτεινα Βενετια η οποια το Φλεβαρη εχει και το περιφημο καρναβαλι της το οποιο οπως λενε ειναι ενα ποιημα και καποιες ημερες η Ρωμη η Φλωρεντια (δεκα ημερες μονοκοπανια Βενετια το βρισκω πολυ).
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
αφου ειναι το πρωτο η Ευρωπη ειναι ευκολη, γυρος της Ιταλιας, καλα τα λεει η Ερση. Αν θες κατι εξωτικο και διαφορετικο, και να γυρισεις μαυρισμενη θα ελεγα Ταυλανδη κι οχι Μαλδιβες, 10 μερες ειναι πολλες για να τις χαραμισεις σε ενα ξενοδοχειο, οσες ανεσεις κι αν παρεχει.οσοι εχουν παει προς τα εκει θα σου προτεινουν σουπερ προγραμματακι αν αποφασισεις προς τα εκει με το καλο.Ριξε μια ματια και στις ιστοριες των μελων για τους προορισμους που θες, μηπως σε βοηθησουν να προσανατολιστεις.
 

pitsouf

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Βραζιλία,Νέα Υόρκη
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσαμε ζέστη, ύπαιθρο και ξεκούραση!!!
Αυτό που με βάζει σε δεύτερες σκέψεις είναι το κόστος (δεν ξέρω αν με αυτά τα χρήματα μπορούμε να πάμε και να περάσουμε άνετα ή αν χρειαζόμασταν περισσότερα για ένα τέτοιο ταξίδι) και οι ώρες πτήσης.
Και φυσικά το ότι (επαναλαμβάνομαι, sorry) δεν έχουμε πάει ποτέ πουθενά εκτός και δεν ξέρω τι τελικά θα ήταν καλύτερο...:roll:

Ταυλάνδη εε???????????
Χμμμμμμ και αυτό στα υπόψιν!!!!!!!!

Πω πω...ποτε δεν θα αποφασίσω και πλησιάζει ο καιρός
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Με τόσα χρήματα πας ένα πενθήμερο Ισπανία- Ιταλία και μετά αράζεις και σε Μαλδίβες- Μαύρικιο!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Βρε Maridym θα την φανε οι δρομοι και τα αεροδρομια την κοπελα! Θα θελει αυτο που λενε και οι Αγγλοι "to take her tιme" και λιγο για να παρει και μια ανασα απο τις γαμηλεις προετοιμασιες! . Παντως αν θελουν και λιγη πολυτελεια ως ταξιδι του μελιτος θα προτεινα ξενοδοχειο πανω στο Gran Canal το τελευταιο τριημερο της αποκριας με θεα στο Καναλι ωστε να χαζευουν το υπερθεαμα! Κατι τετοια μονο σε γαμηλιο ταξιδι σε παιρνει οικονομικα να τα κανεις!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσαμε ζέστη, ύπαιθρο και ξεκούραση!!!
Αυτό που με βάζει σε δεύτερες σκέψεις είναι το κόστος (δεν ξέρω αν με αυτά τα χρήματα μπορούμε να πάμε και να περάσουμε άνετα ή αν χρειαζόμασταν περισσότερα για ένα τέτοιο ταξίδι) και οι ώρες πτήσης.
Και φυσικά το ότι (επαναλαμβάνομαι, sorry) δεν έχουμε πάει ποτέ πουθενά εκτός και δεν ξέρω τι τελικά θα ήταν καλύτερο...:roll:

Ταυλάνδη εε???????????
Χμμμμμμ και αυτό στα υπόψιν!!!!!!!!
Τα εξωτικα ταξιδακια θελουν αρκετες ωρες πτησεις βρε!!! Παρε αποφαση και μην σε ανησυχει αυτο! Και το κοστος φτιαχνεται, ειδικα η Ταυλανδη ειναι πολυ προσιτη! Ειδικα σε σχεση με τις Μαλδιβες!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσαμε ζέστη, ύπαιθρο και ξεκούραση!!!
Αυτό που με βάζει σε δεύτερες σκέψεις είναι το κόστος (δεν ξέρω αν με αυτά τα χρήματα μπορούμε να πάμε και να περάσουμε άνετα ή αν χρειαζόμασταν περισσότερα για ένα τέτοιο ταξίδι) και οι ώρες πτήσης.
Και φυσικά το ότι (επαναλαμβάνομαι, sorry) δεν έχουμε πάει ποτέ πουθενά εκτός και δεν ξέρω τι τελικά θα ήταν καλύτερο...:roll:

Ταυλάνδη εε???????????
Χμμμμμμ και αυτό στα υπόψιν!!!!!!!!

Πω πω...ποτε δεν θα αποφασίσω και πλησιάζει ο καιρός
Το χρηματικο σε σχεση με τους εξωτικους προορισμους εξαρταται κυριως απο το υψος του ναυλου που θα βρεις. Συνηθως οι αεροπορικες εταιρειες ξεκινουν προσφορες μετα τις χριστουγεννιατικες διακοπες, οποτε λογικα τοτε θα ειναι καλυτερα να κλεισεις τα αεροπορικα σου. Απο εκει και περα υπαρχουν ολων των λογιων τα ξενοδοχεια οποτε μπορει και τα χρηματα που εχεις να μη σου φτασουν αν θελεις το απολυτο πενταστερο και μαλιστα τη honeymoon σουιτα, ενω αν εχεις πιο σεμνες απαιτησεις μπορει και να σου περισσεψουν κιολας. Η ταυλανδη γενικως ειναι πιο φθηνος προορισμος απο τις Μαλδιβες και μπορει να συνδυασει κανεις και αξιοθεατα και φυση. Οι Μαλδιβες απο μνημεια ειναι το απολυτο μηδεν! Μονο αν εχεις τραβηξει την απολυτη κουραση και θελεις τρελη χαλαρωση ενδεικνυται δεκαημερο στις Μαλδιβες.
 

pitsouf

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Βραζιλία,Νέα Υόρκη
Τα εξωτικα ταξιδακια θελουν αρκετες ωρες πτησεις βρε!!! Παρε αποφαση και μην σε ανησυχει αυτο! Και το κοστος φτιαχνεται, ειδικα η Ταυλανδη ειναι πολυ προσιτη! Ειδικα σε σχεση με τις Μαλδιβες!
Πως παλεύονται αλήθεια οι τόσες ώρες πτήσεις???
Δε φοβάμαι τα αεροπλάνα...αλλά φοβάμαι πως θα πλήξω!!!!!!!!!!!!!!

Ταυλάνδη φαντάζομαι πρέπει να έχει και τέλειο φαγητό??????

Έχω μπλεχτεί οεοοοοοο!!!! :haha::haha:

Και για Ιταλια-Ισπανία ψήνομαι πολύ αλλα σκέφτομαι ότι (ή μαλλον ελπίζω) να έχω την δυνατότητα να πάω και μετά κάποια στιγμή, ενώ εξωτικά πότε θα ξαναδωθεί η ευκαιρία?:roll:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πως παλεύονται αλήθεια οι τόσες ώρες πτήσεις???
Δε φοβάμαι τα αεροπλάνα...αλλά φοβάμαι πως θα πλήξω!!!!!!!!!!!!!!

Ταυλάνδη φαντάζομαι πρέπει να έχει και τέλειο φαγητό??????

Έχω μπλεχτεί οεοοοοοο!!!! :haha::haha:

Και για Ιταλια-Ισπανία ψήνομαι πολύ αλλα σκέφτομαι ότι (ή μαλλον ελπίζω) να έχω την δυνατότητα να πάω και μετά κάποια στιγμή, ενώ εξωτικά πότε θα ξαναδωθεί η ευκαιρία?:roll:
Ναι ειναι ενα προβλημα! Αν τυχει και πεταξεις με καλη εταιρεια (καλη εννοω σε επιπεδο παροχων, απο ασφαλεια καλες ειναι ολες) θα εχεις μπροστα σου μια οθονη τηλεορασης και απειρες ταινιες να βλεπεις. Και αν εισαι απο τους τυχερους θα σε παρει και ο υπνος. (Εγω δεν ειμαι). Αλλιως παιρνεις μαζι σου και ξαναδιαβαζεις τους οδηγους. Το χειροτερο ειναι η πτηση της επιθστροφης! Εκει εχεις μια πολυ βαθεια μελαγχολια και δε σε παρηγορει τιποτε. Θα ελεγα να αποφασισεις τι σου αρεσει καλυτερα και να εισαι σιγουρη οτι αμα σου αρεσει η ανατολη σιγουρα και θα ξαναπας. Η ευρωπη εχει το μειονεκτημα οτι το Φλεβαρη δε θα ειναι στα καλυτερα της απο αποψη καιρου, (εξαιρειται η Βενετια και το καρναβαλι της). Ενω ο Φλεβαρης για Ταυλανδη ειναι πολυ καλη περιοδος.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Βρε Maridym θα την φανε οι δρομοι και τα αεροδρομια την κοπελα! Θα θελει αυτο που λενε και οι Αγγλοι "to take her tιme" και λιγο για να παρει και μια ανασα απο τις γαμηλεις προετοιμασιες! . Παντως αν θελουν και λιγη πολυτελεια ως ταξιδι του μελιτος θα προτεινα ξενοδοχειο πανω στο Gran Canal το τελευταιο τριημερο της αποκριας με θεα στο Καναλι ωστε να χαζευουν το υπερθεαμα! Κατι τετοια μονο σε γαμηλιο ταξιδι σε παιρνει οικονομικα να τα κανεις!
Απλά μου ήρθε κάπως το ποσό και σκέφτηκα αφού τα διαθέτει που τα διαθέτει τα χρήματα τουλάχιστον ας πάρει μια γεύση και απ' τα δύο είδη ταξιδιού!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εχεις δικιο οτι το ποσο επαρκει και για τα δυο ειδη ταξιδιου. Οποτε μπορει να παει μια καλη βολτα στη Ταυλανδη το Φεβρουαριο με τα μισα χρηματα περιπου και γυρω στο Πασχα πηγαινει Ισπανια η Ιταλια με τα υπολοιπα χρηματα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom