Γαμήλιο Τοσκάνη - Βενετία Σεπτέμβριος 2013

shadow

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αγαπημένοι μου συμφορουμίτες … ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου έχετε δώσει μέσα από τις αφηγήσεις σας , τώρα όμως χρειάζομαι τη μέγιστη βοήθεια σας για να πάνε όλα τέλεια. Παντρεύομαι και θέλω το γαμήλιο ταξίδι μου να είναι εκπληκτικό, μοναδικό, υπέροχο.

Ξεκίνησα πριν 3 μήνες να ψάχνω ποιο είναι το «ιδανικό μας» μέρος για το γαμήλιο μας ταξίδι . Ο γάμος θα γίνει Σεπτέμβριο και άρχισα αρχικά να βλέπω βάσει ηπείρων. Ωκεάνια μακριά και ακριβά, Αφρική δύσκολες εποχές, άρα έχουμε Ευρώπη την απέρριψα αρχικά, Ασία την σκεπτόμουν, Αμερική ιδιαίτερα λατινική Αμερική που είναι το όνειρο μου και ΗΠΑ. Οι ΗΠΑ θέλω να πάω αλλά δεν μου βγάζει ρομαντισμό και γαμήλιο, όσο για λατινική Αμερική είναι αρκετά ακριβά και είναι περισσότερο περιπέτεια από ότι ήθελα. Από Ασία κοίταξα αρχικά Μαλβίδες , Μαυρίκιο, Μπαλί τα απέρριψα μετά από λίγο γιατί δεν ήθελα να είμαι σε ένα νησί και να μην κάνω τίποτα και να βαρεθώ ούτε να είμαι σε ένα πολύ τουριστικό μέρος και από θάλασσα δόξα το Θεό στην Ελλάδα δε μας λείπει. Κοίταξα και από Ταϊλάνδη μεριά δε με έπεισε , η Κίνα και η Ινδία ιδιαίτερες πανέμορφές αλλά κάποια άλλη φορά. Μέρες πολλές με προβλημάτιζε ,καλά ούτε ένα μέρος δεν μας αρέσει … μήπως μεγάλωσα και έγινα περίεργος ( αναρωτήθηκα) . Μετά άρχισα να σκέπτομαι τη πραγματικά συμβολίζει για μας το ταξίδι … ήθελα να πάμε ένα ταξίδι μακρινό που δε θα επαναλαμβανόταν … αλλά το ξανασκέφτηκα διότι ήθελα να ζήσουμε κάτι από λίγο περιπέτεια , ρομαντισμό , να μην έχουμε μεγάλο άγχος με την εγκληματικότητα , να μην ταλαιπωρηθούμε σε ατέλειωτες ώρες πτήσης και να απολαύσουμε το φαγητό και διαπιστώνω ότι θα περνούσαμε καταπληκτικά που αλλού στην Τοσκάνη – Βενετία.

Επομένως το ταξίδι μας έχει ως εξής πτήση από Θεσσαλονίκη με Ryanair για Ρώμη (έχουμε πάει άλλη φορά και για αυτό δε θα μείνουμε) ενοικίαση αυτοκίνητου από εκεί και άφιξη Σιένα … από εκεί ξεκινάν τα προβλήματα θα διανυκτερεύσω Σιένα αλλά θέλω να δω και τους δρόμους του Chianti αλλά και να ανέβω από San Gimignano-Pisa-Lucca και θα κάνω μια διανυκτέρευση. Μετά 3 μέρες Φλωρεντία για να την χορτάσουμε. Θα έχουμε αφήσει το αυτοκίνητο και θα πάρουμε τρένο για Βενετία που σταματάει αυτό στο Mestre ή αλλού και από εκεί πως κατεβαίνουμε στη Βενετία? Θα κάτσουμε 3 μέρες Βενετία και μετά με τρένο θα πάμε Μιλάνο μάλλον για δύο μέρες και θα φύγουμε από εκεί με Ryanair επιστροφή . Συνολικά περίπου 11 μέρες το Σεπτέμβρη. Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα ? Διαμονή μέσα στη Sienna ? Ακούω προτάσεις για καμία βίλα στην εξοχή που μπορούμε να φάμε να δοκιμάσουμε κρασί και να μείνουμε περιοχή Chianti και οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να είναι χρήσιμο !
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εμένα όλα πολύ ωραία μου ακούγονται, αλλά καλύτερα βγάλτε το Θεσσαλονίκη - Ρώμη με Ryan.....
Μια στραβή να κάτσει σου χάλασε όλο το ταξίδι, κι αυτό είναι το ΓΑΜΗΛΙΟ ταξίδι

Καλά να περάσετε!
 

shadow

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εμένα όλα πολύ ωραία μου ακούγονται, αλλά καλύτερα βγάλτε το Θεσσαλονίκη - Ρώμη με Ryan.....
Μια στραβή να κάτσει σου χάλασε όλο το ταξίδι, κι αυτό είναι το ΓΑΜΗΛΙΟ ταξίδι

Καλά να περάσετε!
φίλε μου πολύ καλά τα λες ... θα πρέπει να κοιτάξω καμία καλή πτήση !
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Επομένως το ταξίδι μας έχει ως εξής πτήση από Θεσσαλονίκη με Ryanair για Ρώμη (έχουμε πάει άλλη φορά και για αυτό δε θα μείνουμε) ενοικίαση αυτοκίνητου από εκεί και άφιξη Σιένα … από εκεί ξεκινάν τα προβλήματα θα διανυκτερεύσω Σιένα αλλά θέλω να δω και τους δρόμους του Chianti αλλά και να ανέβω από San Gimignano-Pisa-Lucca και θα κάνω μια διανυκτέρευση. Μετά 3 μέρες Φλωρεντία για να την χορτάσουμε. Θα έχουμε αφήσει το αυτοκίνητο και θα πάρουμε τρένο για Βενετία που σταματάει αυτό στο Mestre ή αλλού και από εκεί πως κατεβαίνουμε στη Βενετία? Θα κάτσουμε 3 μέρες Βενετία και μετά με τρένο θα πάμε Μιλάνο μάλλον για δύο μέρες και θα φύγουμε από εκεί με Ryanair επιστροφή .
Αν καταλήξεις στην ryanair, γιατί δεν πετάς Θεσ/νικη-Μπολόνια, απο εκεί με τρένο ως Φλωρεντία (1 ωρα) και εκει νοικιαζεις αμαξι και με έδρα την Σιένα γυρνάς την ευρύτερη περιοχή? Στην επιστροφή γυρνας απο Πίζα και Λουκα, αφήνεις το όχημα και χαίρεσαι την Φλωρεντία χωρις το αγχος του δακτυλίου.
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Αν μενεις θεσσαλονικη το ιδανικο δρομολογιο ειναι θεσσαλονικη-Μπολονια για να επισκεφτεις τα μερη που θες.Μπολονια φτανεις μεσημερι, η διανυκτερευεις μια μερα εκει η φευγεις με τρενο βενετια η φλωρεντια.Ξενοδοχειο στην βενετια εννοειται μενεις στο mestre η στο Campalto που μειναμε εμεις,εχει συχνη συγκοινωνια με λεωφορεια και ειναι το πολυ 15 λεπτα απο την βενετια αν θυμαμαι καλα.Απο βενετια φευγεις φλωρεντια με τρενο παλι μενεις εκει οσες μερες και στην συνεχεια πηγαινεις σιενα.Αφου θελεις να γυρισεις την τοσκανη καλα θα ειναι να μην κλεισεις ξενοδοχειο μεσα στην σιενα αλλα λιγο προς τα εξω,η σιενα ειναι δυσκολη πολη για τα αυτοκινητα,τα παρκινγκ ελαχιστα και πανακριβα.Επιστροφη μπολονια διανυκτερευση και την επομενη μερα θεσσαλονικη.Μιλανο δεν θα σε συμβουλευα να πας ειναι σχετικα μακρυα απο τοσκανη και αφου θα επισκεφτεις τοσα μερη δεν εχει να σε προσφερει τιποτε παραπανω.Δες εδω δρομολογια τραινων για να κανονισετε το προγραμμα σας
trenitalia.com.Καλα να περασετε!!!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ξενοδοχειο στην βενετια εννοειται μενεις στο mestre η στο Campalto που μειναμε εμεις
Γιατι εννοειται?επειδη μεινατε εσεις?

shadow:
Μεσα στην Βενετια ειναι καλυτερα να μεινετε,αυτη ειναι η ομορφια...Δεν υπαρχει λογος να μεινετε εξω.
Ο σταθμος των τρενων ειναι μεσα στην πολη.Οι μετακινησεις,γινονται η με βαπορετο η με τα ποδια.
Για τα υπολοιπα εχουν γινει πολλες συζητησεις για Τοσκανη...
Ευρώπη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Μεσα στην βενετια τα ξενοδοχεια ειναι παλια και πανακριβα για ενα 3 αστερο μετριο θελει τουλαχιστον 150 ευρω την βραδια για αυτο προτεινουμε λιγο παρα εξω.
 

shadow

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σας ευχαριστώ και τους δύο το ξέρω γαμώτο ότι μέσα είναι πολύ ακριβά και δεν αξίζει αλλά θέλω να κάνω τις βολτούλες μου πιο άνετα ... έχετε καμία πρόταση για βενετία ?
 

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Η διαμονη μεσα στη Βενετία δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο... Ψάχνοντας πρόσφατα για τον Απρίλιο και με προσπαθεια να ειναι όσο το δυνατό πιο κοντά στην πλατεία Αγίου Μάρκου ή στο μεγάλο κανάλι γιατι παμε μονο για 2 μερες και θελουμε να μην καθυστερουμε με μετακινησεις κλπ, διαπίστωσα ότι ξενοδοχεια γυρω στα 100 Ε είναι με κοινό μπάνιο, που εγω τουλαχιστον δεν... Αυτά που είναι στα 120- 150 Ε συνηθως είναι κτισματα παρατημενα με κακές κριτικές για μουχλα κλπ. Για κάτι πιο αξιοπρεπες θα δωσεις πάνω από 150 το βράδυ. Βεβαια εξαρταται και από την εποχή. Εμεις τελικά καταλήξαμε στο Booking.com: Hotel Fontana, Βενετία, Ιταλία - 68 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! προσφορα με 124Ε :clap: και με δυνατοτητα ακυρωσης.!!! Όσο πλησιαζει ο καιρος μπορει να βρεθεί και τίποτα καλυτερο στα χρήματα αυτά!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επομένως το ταξίδι μας έχει ως εξής πτήση από Θεσσαλονίκη με Ryanair για Ρώμη (έχουμε πάει άλλη φορά και για αυτό δε θα μείνουμε) ενοικίαση αυτοκίνητου από εκεί και άφιξη Σιένα … από εκεί ξεκινάν τα προβλήματα θα διανυκτερεύσω Σιένα αλλά θέλω να δω και τους δρόμους του Chianti αλλά και να ανέβω από San Gimignano-Pisa-Lucca και θα κάνω μια διανυκτέρευση. Μετά 3 μέρες Φλωρεντία για να την χορτάσουμε. Θα έχουμε αφήσει το αυτοκίνητο και θα πάρουμε τρένο για Βενετία που σταματάει αυτό στο Mestre ή αλλού και από εκεί πως κατεβαίνουμε στη Βενετία? Θα κάτσουμε 3 μέρες Βενετία και μετά με τρένο θα πάμε Μιλάνο μάλλον για δύο μέρες και θα φύγουμε από εκεί με Ryanair επιστροφή . Συνολικά περίπου 11 μέρες το Σεπτέμβρη. Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα ? Διαμονή μέσα στη Sienna ? Ακούω προτάσεις για καμία βίλα στην εξοχή που μπορούμε να φάμε να δοκιμάσουμε κρασί και να μείνουμε περιοχή Chianti και οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να είναι χρήσιμο !
Θα διανυκτερεύσεις 1 νύχτα Σιένα και θες να δεις πάρα πολλά. Ξέχνα Pisa και Lucca. Επισκεφτείτε μόνο San Gimignano και την άλλη μέρα στο δρόμο για Φλωρεντία κάντε στάση σε chiantοχώρι.
Στη Βενετία μη μείνετε επ' ουδενί Mestre, μόνο μέσα. Δεν χρειάζεται να προσανατολίζεστε για κοντά στο Μεγάλο Κανάλι ή στην πλατεία του Αγίου Μάρκου. Η Βενετία είναι υπέροχη κατά το μεγαλύτερο ποσοστό της.
Το μέτρημα με τις μέρες δεν βγαίνει. Εμένα μου βγαίνουν 9 από τα λεγόμενά σου. Αν όντως σου περισσεύουν 2 μέρες, βόλτες Τοσκάνη - Σιένα και έτσι θα μπορέσετε να γυρίσετε περισσότερο και να πάτε και σε άλλα μέρη.
 

shadow

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστώ καταρχήν όλους για τη βοήθεια ... αναπροσαρμόζω το πρόγραμμα βάση και των δρομολογίων (δυστυχώς δε μπορώ να αποφύγω την Ryanair) έχουμε και λέμε:

Αναχώρηση 4 Σεπτεμβρίου από Θεσσαλονίκη 13:20 άφιξη Ρώμη 14:05 και αναχώρηση με αυτοκίνητο για Perugia με διανυκτέρευση
5 Σεπτεμβρίου διανυκτέρευση και περιήγηση μάλλον Greve
6 Σιένα διανυκτέρευση και την επόμενη μέρα θα ξεκινήσουμε San Gimignano-Pisa-Lucca
7-8-9 Φλωρεντία παράδοση αυτοκινήτου
10-11-12 Βενετία με τρένο
και 13 διανυκτέρευση Μπολόνια
αναχώρηση 14 Σεπτέμβρη 16:10

πως σας φαίνεται το πρόγραμμα ?

δεν ξέρω πως να διαχειριστώ τη περιοχή Chianti θέλω να επισκεφθώ κάποια χωριουδάκια και να μείνω σε κάποια βίλα που μπορώ να δοκιμάσω και φαγητό και κρασί

άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι πως να αποφύγω το δακτύλιο ... διάβασα στο travelstories σχετικά και με έπιασε κρύος ιδρώτας ... εάν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει αυτοκίνητο να μας πει για να ξέρουμε και να μην μας έρθει κανένα πρόστιμο και μετά κλαίμε ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.377
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom