Γαμήλιο στο Λονδίνο...

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Mel μου, η πρώτη μας επιλογή ήταν το Παρίσι. Εγω ζω για να πατησω το πόδι μου στα Παρισια. Ομως, μας κάνουν δώρο την διαμονή, άνθρωποι που τους ανήκει κάποιο ξενοδοχείο εκει. Δεν λέμε οχι σε τέτοιες προσφορές. Δεν ειμαστε κ άνετα οικονομικά για να αρνήθω τέτοιο δώρο.
Ναι, ναι, δεν τα αρνιόμαστε τέτοια. Οπότε, αν σας βολέψει, κάνετε αυτό που είπαν για Παρίσι έστω μονοήμερη. Το πού να/να μην πας στο Λονδίνο μεγάλο θέμα. Γούστα είναι αυτά. Έχετε όρεξη να περπατάτε; Προτιμάτε να μελετάτε αντί να χαρείτε το μεταξύ σας; Πχ εγώ σε ταξίδι του μέλιτος ε δε θα καιγόμουν να πάω σε κανένα μουσείο (βέβαια εγώ είμαι εγώ). Σίγουρα πρέπει να πάτε στα πάρκα (έστω να διασχίσετε 2 πάρκα) και γενικά να κινηθείτε στο κέντρο κέντρο (πχ Covent Garden) και όλα έρχονται μόνα τους. Θέλω να πω περπατάς και τα συναντάς. Το λέω από εμπειρία και μιλώ σκεπτόμενη ότι είστε σε ειδική κατάσταση κι όχι καθαρά τουριστική ώστε να βγάλετε ένα αυστηρό πρόγραμμα. Χμμ δεν πρέπει να πάτε σίγουρα να δείτε το ηλιοβασίλεμα στο Tower Bridge (δες φωτο); Έχει και χώρους για ποτάκι κλπ. Κόλλησα τώρα. Περίμενε να προτείνουν κι άλλοι πιο "ειδικοί" που έχουν πάει και λίγο πιο έξω (τώρα τα διαβάζω κι εγώ κι αναθεωρώ το δικό μου ταξίδι). Μου ήρθε και μια τρελή ιδέα τώρα για Γαλλία εκτός από το Παρίσι χμ αλλά δεν ξέρω αν γίνεται. Πρέπει να το δω
 

Attachments

foutsa

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρισι
Βρισκεις και φθηνοτερα απο 140 λιρες.
Τα μουσεια ειναι δωρεαν.
Μην πας στη μανταμ για να δεις διασημους και στο ματι.
Ποια μουσεια ειναι δωρεαν βρε παιδια??? Εγω βλεπω κατι 24αρια, 12αρια, 18αρια. κι όλα σε λίρες....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ποια μουσεια ειναι δωρεαν βρε παιδια??? Εγω βλεπω κατι 24αρια, 12αρια, 18αρια. κι όλα σε λίρες....
Γκαλερί Tate modern,Βρετανικό Μουσείο,Εθνική Πινακοθήκη,Φυσικής ιστορίας,Victoria & Albert,Μουσείο του Λονδίνου,Science Museum,Εθνικό Ναυτικό Μουσείο.
 

foutsa

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρισι
Το ματι δεν αξιζει δηλαδη; Οπως επισης μου ειπαν να μην παω στο Βρετανικο Μουσειο. Συγκεκριμενα μου ειπαν : αν θες να δεις τα Μαρμαρα κατεβα στο μετρο της Ακροπολης και θα τα δεις.
Κι η αληθεια ειναι γιατι να τους δωσω κ λεφτα για να δω τα κλεμμενα; Σαφως και εχει κι αλλα εκθεματα, αλλα δεν ψηνομαι.

Ναι, ναι, δεν τα αρνιόμαστε τέτοια. Οπότε, αν σας βολέψει, κάνετε αυτό που είπαν για Παρίσι έστω μονοήμερη. Το πού να/να μην πας στο Λονδίνο μεγάλο θέμα. Γούστα είναι αυτά. Έχετε όρεξη να περπατάτε; Προτιμάτε να μελετάτε αντί να χαρείτε το μεταξύ σας; Πχ εγώ σε ταξίδι του μέλιτος ε δε θα καιγόμουν να πάω σε κανένα μουσείο (βέβαια εγώ είμαι εγώ). Σίγουρα πρέπει να πάτε στα πάρκα (έστω να διασχίσετε 2 πάρκα) και γενικά να κινηθείτε στο κέντρο κέντρο (πχ Covent Garden) και όλα έρχονται μόνα τους. Θέλω να πω περπατάς και τα συναντάς. Το λέω από εμπειρία και μιλώ σκεπτόμενη ότι είστε σε ειδική κατάσταση κι όχι καθαρά τουριστική ώστε να βγάλετε ένα αυστηρό πρόγραμμα. Χμμ δεν πρέπει να πάτε σίγουρα να δείτε το ηλιοβασίλεμα στο Tower Bridge (δες φωτο); Έχει και χώρους για ποτάκι κλπ. Κόλλησα τώρα. Περίμενε να προτείνουν κι άλλοι πιο "ειδικοί" που έχουν πάει και λίγο πιο έξω (τώρα τα διαβάζω κι εγώ κι αναθεωρώ το δικό μου ταξίδι). Μου ήρθε και μια τρελή ιδέα τώρα για Γαλλία εκτός από το Παρίσι χμ αλλά δεν ξέρω αν γίνεται. Πρέπει να το δω
Να ορίστε, τετοιες λεπτομερειες που δεν ξερω θα κανουν την διαφορα... Το ηλιοβασιλεμα στο Tower Bridge! Αν εχεις και κανενα ονομα μαγαζιου.... με βοηθας.
Επισης καπου για φαγητο.... οχι ακριβα αλλα ουτε και fast food... Οποιος γνωριζει.. να ξερει οτι σε καθε μπουκια θα τον μελεταω.

Απορια 3. Η καρτα Oyster εξυπηρετει? Επισης το συστημα ενοικιασης ποδηλατων; Τι λεει με αυτα??

απορια 4. Βρε παιδια, τωρα θυμηθηκα το θεμα με τις πριζες τους. Αγοραζω ανταπτορες;;;
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Ποια μουσεια ειναι δωρεαν βρε παιδια??? Εγω βλεπω κατι 24αρια, 12αρια, 18αρια. κι όλα σε λίρες....
Τα περισσότερα μουσεία είναι δωρεάν.

Το ματι δεν αξιζει δηλαδη; Οπως επισης μου ειπαν να μην παω στο Βρετανικο Μουσειο. Συγκεκριμενα μου ειπαν : αν θες να δεις τα Μαρμαρα κατεβα στο μετρο της Ακροπολης και θα τα δεις.
Κι η αληθεια ειναι γιατι να τους δωσω κ λεφτα για να δω τα κλεμμενα; Σαφως και εχει κι αλλα εκθεματα, αλλα δεν ψηνομαι.



Να ορίστε, τετοιες λεπτομερειες που δεν ξερω θα κανουν την διαφορα... Το ηλιοβασιλεμα στο Tower Bridge! Αν εχεις και κανενα ονομα μαγαζιου.... με βοηθας.
Επισης καπου για φαγητο.... οχι ακριβα αλλα ουτε και fast food... Οποιος γνωριζει.. να ξερει οτι σε καθε μπουκια θα τον μελεταω.

Απορια 3. Η καρτα Oyster εξυπηρετει? Επισης το συστημα ενοικιασης ποδηλατων; Τι λεει με αυτα??

απορια 4. Βρε παιδια, τωρα θυμηθηκα το θεμα με τις πριζες τους. Αγοραζω ανταπτορες;;;
Αγοράζεις αντάπτορα, εννοείται. Όσο για την oyster βoλεύει να βγάλετε εβδομαδιαία κάρτα με απεριόριστη χρήση. Την ενοικίαση ποδηλάτου δεν θα τη συνηστούσα σε καμία περίπτωση.
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Το Βρετανικό Μουσείο είναι ΔΩΡΕΑΝ και είναι το δεύτερο δημοφιλέστερο μουσείο στον κόσμο και το πιο σημαντικό στην Βρετανία.Να πας ας πόυμε Μανταμ Τισό και όχι στο Βρετανικό πως το βλέπεις?

Δες αν σου παρέχει το ξενοδοχείο σου ανταπτορα διαφορετικά αγόρασε,γύρω στα 3 ευρώ κάνει.
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Το ματι δεν αξιζει δηλαδη; Οπως επισης μου ειπαν να μην παω στο Βρετανικο Μουσειο. Συγκεκριμενα μου ειπαν : αν θες να δεις τα Μαρμαρα κατεβα στο μετρο της Ακροπολης και θα τα δεις.
Κι η αληθεια ειναι γιατι να τους δωσω κ λεφτα για να δω τα κλεμμενα; Σαφως και εχει κι αλλα εκθεματα, αλλα δεν ψηνομαι.



Να ορίστε, τετοιες λεπτομερειες που δεν ξερω θα κανουν την διαφορα... Το ηλιοβασιλεμα στο Tower Bridge! Αν εχεις και κανενα ονομα μαγαζιου.... με βοηθας.
Επισης καπου για φαγητο.... οχι ακριβα αλλα ουτε και fast food... Οποιος γνωριζει.. να ξερει οτι σε καθε μπουκια θα τον μελεταω.

Απορια 3. Η καρτα Oyster εξυπηρετει? Επισης το συστημα ενοικιασης ποδηλατων; Τι λεει με αυτα??

απορια 4. Βρε παιδια, τωρα θυμηθηκα το θεμα με τις πριζες τους. Αγοραζω ανταπτορες;;;
Το Βρετανικό είναι δωρεάν. Είναι από τα πρώτα που πρέπει να επισκευθείς, αυτό που θα νιώσεις αντικρύζοντας τα Ελληνικά αγάλματα δεν περιγράφετε με λόγια.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Το Βρετανικό είναι δωρεάν. Είναι από τα πρώτα που πρέπει να επισκευθείς, αυτό που θα νιώσεις αντικρύζοντας τα Ελληνικά αγάλματα δεν περιγράφετε με λόγια.
Ε καλά δεν έπεσα κάτω από τα κλάματα αντικρίζοντάς τα!Άλλωστε εκτός από τα γλυπτά έχει πολλά ακόμα ενδιαφέροντα και σημαντικά εκθέματα.Δεν τίθεται θέμα να πας πρώτη φορά Λονδίνο και να μη πας στο Βρετανικό.

Επίσης έχει τόσα σημεία με εξαιρετική πανοραμική θέα που το μάτι εγώ προσωπικά το βρήκα περιττό γι'αυτό και δεν ανέβηκα.
 

foutsa

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρισι
Τα περισσότερα μουσεία είναι δωρεάν.
Νομιζα οτι κανετε λαθος, αλλα το κοιταζω τωρα, και δεν το πιστευω...


Το Βρετανικό Μουσείο είναι ΔΩΡΕΑΝ και είναι το δεύτερο δημοφιλέστερο μουσείο στον κόσμο και το πιο σημαντικό στην Βρετανία.Να πας ας πόυμε Μανταμ Τισό και όχι στο Βρετανικό πως το βλέπεις?
Ε καλα, δεν ειπα να παω Madame και να αφησω το Βρετανικο. Δεν ειμαι τοσο καμμενη :bleh:
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Έχει τόσα πολλά πράγματα να κάνεις και να δεις που στα περισσότερα δεν χρειάζεται να ξοδέψεις τίποτα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Mα τι λάθος.Είναι γνωστό οτι τα πιο σημαντικά μουσεία στο Λονδίνο είναι δωρεάν κάτι που δεν συμβαίνει σε άλλη πόλη τέτοιου βεληνεκούς όπου χρυσοπληρώνεις τις εισόδους.
Οπωσδήποτε να πας στην Tate modern για την εξαιρετική θέα από το καφέ του 6ου ορόφου.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια χαρά! Επιβεβαιώνω πως το Βρετανικό Μουσείο είναι δωρεάν. Σχετικά με τα εστιατόρια που ρώτησες, δε θυμάμαι όνομα να σου πω αλλά είναι ακριβώς κάτω από τη γέφυρα (Tower bridge) τα συγκεκριμένα. Εφόσον πας εκεί, θες δε θες θα τα δεις. Το αγαπημένο μου είδωλο και μόνιμος κάτοικος Λονδίνου πάντως, αν σ'ενδιαφέρει, προτείνει τη δική του λίστα για φαγητό εντός της παρένθεσης (http://designrestaurants.wordpress....-with-the-stars-nick-rhodes-from-duran-duran/). Τον αναφέρω μόνο και μόνο επειδή είναι ντόπιος και το ψάχνει. Βέβαια δεν ξέρω τιμές... Αν κάποιος πάντως θέλει σίγουρα κάτι φθηνό και καλό ταυτόχρονα, νομίζω μπορεί να το βρει και εντός του Covent Garden. Προσωπικά εκεί έτρωγα και μάλιστα, με δεδομένη την κακή φήμη της αγγλικής κουζίνας και τη δική μου πρόθεση να μην ξοδέψω πολλά για φαγητό, εκεί έτρωγα και μάλιστα με ιδιαίτερη προτίμηση σε κάτι ιταλικά εστιατόρια (το 2011 μια καρμπονάρα έκανε περίπου 5 λίρες, δλδ 6,5 ευρώ). Τέλος νομίζω θα σας βοηθήσει αυτός ο μίνι οδηγός με φωτογραφίες και περιγραφή τους (κι έναν πολύ ενδιαφέροντα συνοπτικό χάρτη) https://www.airbnb.gr/locations/london/covent-garden
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom