Γαμήλιο ταξίδι Μάρτιος 2019

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
Την καλημέρα μου σε όλους. Ο γάμος μας είναι προγραμματισμένος για αρχές Μαρτίου. Θέλαμε μετά να πάμε ένα ταξίδι στην Ευρώπη για καμιά βδομάδα περίπου. Έχει ταξιδέψει κανείς Μάρτιο για Γαμηλιο ταξίδι;
Θα χαιρόμασταν αν μας προτείνατε μερικά μέρη. Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμασταν για πιο μικρές πόλεις. Και κάτι τελευταίο θα ήθελα να ρωτήσω. Πιστεύετε για Ευρώπη συμφέρει να απευθυνθούμε σε πρακτορείο;
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Την καλημέρα μου σε όλους. Ο γάμος μας είναι προγραμματισμένος για αρχές Μαρτίου. Θέλαμε μετά να πάμε ένα ταξίδι στην Ευρώπη για καμιά βδομάδα περίπου. Έχει ταξιδέψει κανείς Μάρτιο για Γαμηλιο ταξίδι;
Θα χαιρόμασταν αν μας προτείνατε μερικά μέρη. Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμασταν για πιο μικρές πόλεις. Και κάτι τελευταίο θα ήθελα να ρωτήσω. Πιστεύετε για Ευρώπη συμφέρει να απευθυνθούμε σε πρακτορείο;
Καλημέρα και συγχαρητήρια για το γαμο σας. Εξαρτάται το τι θέλετε να κάνετε και να δείτε. Τι σας ενδιαφέρει? Όσο για το πρακτορείο, εγώ θα έλεγα να το αποφύγετε. Όχι μόνο για οικονομικούς λόγους, αλλά γιατί γαμήλιο ταξίδι θα είναι στην τελικη, θα έχετε σίγουρα το δικό σας προγραμμα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Την καλημέρα μου σε όλους. Ο γάμος μας είναι προγραμματισμένος για αρχές Μαρτίου. Θέλαμε μετά να πάμε ένα ταξίδι στην Ευρώπη για καμιά βδομάδα περίπου. Έχει ταξιδέψει κανείς Μάρτιο για Γαμηλιο ταξίδι;
Θα χαιρόμασταν αν μας προτείνατε μερικά μέρη. Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμασταν για πιο μικρές πόλεις. Και κάτι τελευταίο θα ήθελα να ρωτήσω. Πιστεύετε για Ευρώπη συμφέρει να απευθυνθούμε σε πρακτορείο;
Αν θέλετε μικρές πολεις θα σας πρότεινα Βέλγιο (Γανδη, Μπριζ) ή Ιταλία (Τοσκάνη).
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Για Ευρώπη κανένας λόγος για πρακτορείο.
Για μια βδομάδα άνετα Ιταλία σε διάφορους συνδυασμούς (Ρώμη-Μπολονια-Βερόνα-Βενετία-Φλωρεντία).
Βέλγιο (Βρυξέλλες-Μπριζ-Γανδη-Αμβερσα)
Ισπανία (Μαδριτη ή Βαρκελώνη και περιξ)
Βασικά οπουδήποτε στην Ευρώπη μπορείτε να πάτε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν θέλετε μικρές πολεις θα σας πρότεινα Βέλγιο (Γανδη, Μπριζ) ή Ιταλία (Τοσκάνη).
Υποψη ομως οτι σε αυτα τα μερη ο καιρος αρχες μαρτιου ειναι ακομα αγριος.. Απο Ιταλια πολυ νοτια Σικελια αντε Κοστιερα κ καλυτερα Ανδαλουσία.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Για τέτοια εποχή όντως πολύ καλή επιλογή η Ανδαλουσία και πανέμορφη. Επίσης η Κύπρος είναι ένας και όμορφος και με καλό καιρό προορισμός με διάφορες επιλογές Λάρνακα,Λεμεσσος,Αγία Νάπα κλπ.

Η ώρα η καλή.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ο Μάρτης, ιδιαίτερα στις αρχές του, είναι "δύσκολος" μήνας και υπάρχει πάντα ένα ρίσκο. Προσωπικά θα πρότεινα τη Μαδέρα της Πορτογαλίας (ίσως μαζί με Λισαβώνα), Νότια Ιταλία και Μάλτα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα αποφύγετε σίγουρα βροχές κλπ. Απλά το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει τρελό κρύο. Σούπερ υπέροχη και ρομαντική (παρότι μεγάλη) βρίσκω και την Κωνσταντινούπολη (ίσως σε συνδυασμό και με καμιά Καππαδοκία αν δεν σας πειράζει να ξεφύγετε λίγο από τα γεωγραφικά όρια της ευρωπαϊκής ηπείρου).

Επίσης η Κύπρος είναι ένας και όμορφος και με καλό καιρό προορισμός με διάφορες επιλογές Λάρνακα,Λεμεσσος,Αγία Νάπα κλπ.
Όντως σχετικά safe προορισμός από πλευράς καιρού, αλλά και πάλι όχι απόλυτα. Έχω πάει δύο φορές Μάρτη Κύπρο και είχε αρκετά τσουχτερό κρύο. Η μεγαλύτερη ένστασή μου όμως είναι ως προς την τρομαχτική ομοιότητα του προορισμού με την Ελλάδα. Για ποιό λόγο να πάει κανείς ένα τόσο ιδιαίτερο ταξίδι, όπως το γαμήλιο, σε έναν προορισμό copy-paste της χώρας του; Εκτός βέβαια κι αν βάλουν μέσα και την τουρκοκυπριακή πλευρά και έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Από ότι καταλαβαίνω για να σκέφτονται πρακτορείο και μάλιστα για γαμήλιο στην Ευρώπη, δεν έχουν μεγάλη ταξιδιωτική εμπειρία. Δεν γνωρίζω τι μιλούν από ξένες γλώσσες, αλλά στην Κύπρο σίγουρα από θέμα γλώσσας δεν θα έχουν πρόβλημα και πρακτορείο σίγουρα δεν χρειάζονται. Στα Κατεχόμενα δεν θα άφηνα ούτε μισό ευρώ, ούτε και θα πήγαινα ποτέ όσο είναι ακόμα κατεχόμενα, οπότε δεν ξέρω τι παίζει.
Κύπρο Μάρτιο για τα δικά μου δεδομένα συνήθως είναι καλός καιρός.Βέβαια Απρίλιο κάνω και μπάνιο στην θάλασσα στην Κύπρο ενώ άλλοι κρυώνουν,οπότε εξαρτάται...

Η Ανδαλουσία επίσης για μένα είναι από τις ομορφότερες περιοχές της Ισπανίας αλλά ξαναλέω δεν ξέρω τι γλώσσες μιλούν τα παιδιά και το πρακτορείο δεν το θεωρώ και πολύ καλή λύση για γαμήλιο.
Μαδέρα εννοείται πως στηρίζω είναι πολύ ωραίος προορισμός.Βέβαια σε κάποια χωριά αγγλικά δεν μιλούσαν εντελώς καθόλου. Συνεννοηθήκαμε γνωρίζοντας λιγοστά πορτογαλικά αλλά άριστα ισπανικά που μοιάζουν πολύ.

Δεν μας έδωσε κι άλλες λεπτομέρειες ο topic starter αλλά μοιάζει να αποζητά σχετικά safe προορισμούς.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Βασικά να μας δώσει ο ενδιαφερόμενος και άλλα στοιχεία αλλιώς απλά πετάμε απλά ιδέες. Τι είδους ταξιδιώτες είστε;
Θέλετε βουνό;θέλετε θάλασσα;θα νοικιασετε αμάξι; Θέλετε φαί μουσεία ύπνο;θέλετε ζεστή ή χιόνια;θέλετε εναλλακτικούς προορισμούς και φύση;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Από ότι καταλαβαίνω για να σκέφτονται πρακτορείο και μάλιστα για γαμήλιο στην Ευρώπη, δεν έχουν μεγάλη ταξιδιωτική εμπειρία. Δεν γνωρίζω τι μιλούν από ξένες γλώσσες, αλλά στην Κύπρο σίγουρα από θέμα γλώσσας δεν θα έχουν πρόβλημα και πρακτορείο σίγουρα δεν χρειάζονται. Στα Κατεχόμενα δεν θα άφηνα ούτε μισό ευρώ, ούτε και θα πήγαινα ποτέ όσο είναι ακόμα κατεχόμενα, οπότε δεν ξέρω τι παίζει.
Κύπρο Μάρτιο για τα δικά μου δεδομένα συνήθως είναι καλός καιρός.Βέβαια Απρίλιο κάνω και μπάνιο στην θάλασσα στην Κύπρο ενώ άλλοι κρυώνουν,οπότε εξαρτάται...
Κι εγώ Απρίλιο μήνα κάνω μπάνια. Δεν είμαι κρυουλιάρα. :) Μιλάμε για αντικειμενικό κρύο που εντάξει, έτυχε, δεν θεωρώ ότι είναι ο κανόνας, απλά θεώρησα χρήσιμο να αναφέρω καθώς μου έχει τύχει δύο διαφορετικές φορές εκεί.

Απόλυτα σεβαστό να μη θες να αφήσεις χρήματα στα Κατεχόμενα, όπως αντίστοιχα πολλά μέλη δεν θέλουν να αφήσουν χρήματα στο Ισραήλ, σε ισλαμικές χώρες, στους βόρειους γείτονες κλπ κλπ. Δεν είμαι σίγουρη όμως σε τι εξυπηρετεί αυτό το σχόλιο εδώ. Ούτε εγώ έχω πάει στη συγκεκριμένη πλευρά του νησιού, ανέφερα όμως ότι βάσει λογικής είναι ο μόνος τρόπος να αισθανθεί επί της ουσίας κάποιος που ταξιδεύει στην Κύπρο ότι βλέπει κάτι καινούριο και διαφορετικό. Δεν είχα σκοπό να μειώσω την πρότασή σου, απλά ανέφερα τις ενστάσεις μου.

Η Ανδαλουσία επίσης για μένα είναι από τις ομορφότερες περιοχές της Ισπανίας αλλά ξαναλέω δεν ξέρω τι γλώσσες μιλούν τα παιδιά και το πρακτορείο δεν το θεωρώ και πολύ καλή λύση για γαμήλιο.
Μαδέρα εννοείται πως στηρίζω είναι πολύ ωραίος προορισμός.Βέβαια σε κάποια χωριά αγγλικά δεν μιλούσαν εντελώς καθόλου. Συνεννοηθήκαμε γνωρίζοντας λιγοστά πορτογαλικά αλλά άριστα ισπανικά που μοιάζουν πολύ.

Δεν μας έδωσε κι άλλες λεπτομέρειες ο topic starter αλλά μοιάζει να αποζητά σχετικά safe προορισμούς.
Κι εγώ διαφωνώ με την ιδέα του πρακτορείου. Ναι, ίσως το να πάνε σε ένα μέρος όπου οι άνθρωποι μιλάνε καλά αγγλικά να είναι βοηθητικό. Ίσως πάλι να μην μιλάνε οι ίδιοι αγγλικά και να θέλουν απλά έναν "εύκολο" προορισμό, δεν ξέρω. Όντως πρέπει να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες.
 

annoula

Member
Μηνύματα
227
Likes
495
Την καλημέρα μου σε όλους. Ο γάμος μας είναι προγραμματισμένος για αρχές Μαρτίου. Θέλαμε μετά να πάμε ένα ταξίδι στην Ευρώπη για καμιά βδομάδα περίπου. Έχει ταξιδέψει κανείς Μάρτιο για Γαμηλιο ταξίδι;
Θα χαιρόμασταν αν μας προτείνατε μερικά μέρη. Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμασταν για πιο μικρές πόλεις. Και κάτι τελευταίο θα ήθελα να ρωτήσω. Πιστεύετε για Ευρώπη συμφέρει να απευθυνθούμε σε πρακτορείο;
Καλησπέρα! !!! Έχοντας ταξιδέψει σε όλη σχεδόν την Ευρωπη προτείνω Κρακοβία - Βαρσοβία !!! Τώρα το με ταξιδιωτικό η μόνος είναι κλασσικά μεγάλη συζήτηση. ...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Δεν είχα σκοπό να μειώσω την πρότασή σου, απλά ανέφερα τις ενστάσεις μου.
Ναι βρε εννοείται κι εγώ το ίδιο,απλώς αιτιολόγησα ποια μέρη προτείνω και γιατί, με βάση πάντα τις ταξιδιωτικές εμπειρίες μου.Ούτε κι εγώ είχα σκοπώ να μειώσω τις προτάσεις σου. :)Εξάλλου ειδικά για τη Μαδέρα είναι γνωστό πόσο την αγαπώ. Απλώς κάποιος που σκέφτεται για γαμήλιο στην Ευρώπη με πρακτορείο ίσως δίνει την αίσθηση πώς ίσως δεν μιλάει καλά ξένες γλώσσες ή δεν θέλει να βγει από την comfort zone του...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom