Γαμήλιο ταξίδι -Νέα Υόρκη

marsele

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το γαμήλιο ταξίδι που σκέφτομαι να σχεδιάσω.Τον Ιούνιο παντρεύομαι και υπολογίζω να πραγματοποιήσω το ταξίδι του μέλιτος περί τα μέσα Ιουλίου.Για αρχή έχω κάποιες μικρές απορίες:

1)Πότε θα πρέπει να ξεκινήσω την διαδικασία για την έκδοση διαβατηρίου;
2)Θεωρείτε ότι θα πετύχω καλύτερες τιμές σε ατομικά πακέτα που προσφέρουν ταξιδιωτικά γραφεία ή εάν ψάξω μόνος μου μπορεί να πετύχω κάτι καλύτερο όσον αφορά τιμές εισιτηρίων και ξενοδοχείων.
3)Πόσο περίπου υπολογίζεται το ποσό που αντιστοιχεί σε φόρους αεροδρομίου;Είναι αυτό το ποσό ενσωματωμένο στην τελική τιμή που βγάζουν οι μηχανές αναζήτησης όπως skyscanner κ.λ.π.
4)Υπάρχει κάποια περιοχή στη Νέα Υόρκη εκτός Μανχάταν, αλλά σχετικά κοντά, όπου οι τιμές των ξενοδοχείων να είναι πιο προσιτές.
5) Το διάστημα που επιλέγω (μέσα Ιουλίου) θεωρείται καλή επιλογή για Νέα Υόρκη;
6)Έχω παρατηρήσει ότι μέχρι και τα μέσα Ιουνίου οι τιμές των εισιτηρίων είναι κάπως πιο προσγειωμένες σε σχέση με Ιούλιο κ Αύγουστο.Θεωρείται high season;;(αν κι απ'ότι έχω καταλάβει η υψηλή περίοδος διαρκεί όλο το έτος)
7)Πρέπει να βιαστώ να κλείσω τώρα εισιτήρια ή σε περίπου 2 μήνες από τώρα είναι καλή περίοδος για να κλείσω;
8)Στο booking.com υπάρχει δυνατότητα κράτησης ξενοδοχείου χωρίς καταβολή του ποσού και ακύρωση την τελευταία στιγμή;

Γνωρίζω ότι είναι αρκετές οι ερωτήσεις αλλά ξέρω ότι απευθύνομαι στο σωστό forum και στους σωστούς ανθρώπους.:clap::clap::clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
1)Πότε θα πρέπει να ξεκινήσω την διαδικασία για την έκδοση διαβατηρίου;
Για να βγει το διαβατήριο χρειάζεται χοντρά χοντρά μια εβδομάδα... από εκεί και μετά είναι δικό σου θέμα πότε θα το βγάλεις...

2)Θεωρείτε ότι θα πετύχω καλύτερες τιμές σε ατομικά πακέτα που προσφέρουν ταξιδιωτικά γραφεία ή εάν ψάξω μόνος μου μπορεί να πετύχω κάτι καλύτερο όσον αφορά τιμές εισιτηρίων και ξενοδοχείων.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα ψάξεις και τα δύο... έχε πάντως σαν μπούσουλα ότι για Ιούλιο τα 750€ είναι μια σχετικά καλή τιμή για αεροπορικά ενώ για ξενοδοχείο θέλεις περίπου 160 με 180€ το δίκλινο το λιγότερο...

3)Πόσο περίπου υπολογίζεται το ποσό που αντιστοιχεί σε φόρους αεροδρομίου;Είναι αυτό το ποσό ενσωματωμένο στην τελική τιμή που βγάζουν οι μηχανές αναζήτησης όπως skyscanner κ.λ.π.
Το ποσό που βλέπεις σε μηχανές αναζήτησης είναι μαζί με φόρους... πρόσεξε μόνο τα connections...

4)Υπάρχει κάποια περιοχή στη Νέα Υόρκη εκτός Μανχάταν, αλλά σχετικά κοντά, όπου οι τιμές των ξενοδοχείων να είναι πιο προσιτές.
Υποθέτω ότι για να θέλεις να πας γαμήλιο ταξίδι στη Ν.Υ έχεις και την δυνατότητα να το υποστηρίξεις οικονομικά... όπου αλλού λοιπόν μείνεις εκτός Μανχάταν θα είναι αποτυχία... για να περάσεις μια βδομάδα καλά στη Ν.Υ θέλεις γύρω στα 2.500€ το άτομο με αεροπορικά και ξενοδοχεία... αν δεν τα διαθέτεις κανόνισε να πας κάπου αλλού...

5) Το διάστημα που επιλέγω (μέσα Ιουλίου) θεωρείται καλή επιλογή για Νέα Υόρκη;
Όχι δεν θεωρείται καλή εποχή... θα κάνει πολύ ζέστη...

6)Έχω παρατηρήσει ότι μέχρι και τα μέσα Ιουνίου οι τιμές των εισιτηρίων είναι κάπως πιο προσγειωμένες σε σχέση με Ιούλιο κ Αύγουστο.Θεωρείται high season;;(αν κι απ'ότι έχω καταλάβει η υψηλή περίοδος διαρκεί όλο το έτος)
Το καλοκαίρι πάντα είναι πιο high season από την high season γιατί όλος ο κόσμος ταξιδεύει...

7)Πρέπει να βιαστώ να κλείσω τώρα εισιτήρια ή σε περίπου 2 μήνες από τώρα είναι καλή περίοδος για να κλείσω;
Μάλλον έχεις ήδη αργήσει...

8)Στο booking.com υπάρχει δυνατότητα κράτησης ξενοδοχείου χωρίς καταβολή του ποσού και ακύρωση την τελευταία στιγμή;
Κάνε μια κράτηση στο ξενοδοχείο που σε ενδιαφέρει και δες...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
8)Στο booking.com υπάρχει δυνατότητα κράτησης ξενοδοχείου χωρίς καταβολή του ποσού και ακύρωση την τελευταία στιγμή;
Αν κλεισεις δωματιο με δωρεαν ακυρωση,μπορεις...Βεβαια,χρειαζεται πιστωτικη και να δεις τους ορους, μεχρι ποια μερα μπορεις να το ακυρωσεις.-γιατι καποια ξενοδοχεια εχουν δωρεαν ακυρωση,αλλα πχ 15 μερες πριν.
 

marsele

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!Πιστωτική κάρτα υπάρχει,επομένως θα δοκιμάσω να βρώ ξενοδοχείο, να κάνω μια κράτηση και το βλέπω στην πράξη μετά!Άρα,συνοψίζοντας,για να πραγματοποιήσω το ταξίδι το κόστος εκτιμάται γύρω στις 5.000€ τα 2 άτομα για 7-8 μέρες.Είναι αρκετά τα λεφτά αλλά είναι ένα ταξίδι που σίγουρα αξίζει και θα μείνει αξέχαστο!!Θα το ψάξω περισσότερο και επιστρέφω με νέες απορίες...
 
Last edited:

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Γεια σου!!νεα κι εγω εγω στο φορουμ αλλα εχει τυχει να κανω το ταξιδι αυτο πριν ενα χρονο χωρις ταξιδιωτικο γραφειο.
1)διαβατηριο βγαζεις σε 2 εβδομαδες αλλα καλου κακου καντο νωριτερα.ισχυει για 5 χρονια.
2)σαφως το να το οργανωσεις μονη σου ειναι οικονομικοτερο αλλα εχει ψαξιμο κ εδω κι εκει οταν πας ωστε να συμπεριλαβεις ολα οσα αξιζουν.εχει σημασια αν εχεις ξανακανει ταξιδι μονη σου στην ευρωπη ή ειναι η πρωτη φορα!δεν ειναι δυσκολο αλλα λογω γαμου εχεις πολλα στο μυαλο σου οποτε δε ξερω αν προλαβαινεις να το δεις κ το ταξιδι μονη!ουσα νυφη πριν 4 μηνες καταλαβαινω τι περνας αυτο το καιρο!!
3)ειναι ενσωματωμενο στην τιμη γενικα...οι βαλιτσες δεν ειναι παντα...παντως γνωμη μου επειδη πεταξα με alitalia(αεροπλανο της delta) απευθειας απο αθηνα νεα υορκη χωρις σταση μονο με 330 κ βαλιτσες μεσα στην τιμη...μην το βιαστεις...βαλε price alert στο παμεδιακοπες που ειχα βαλει κι εγω κ ελεγχε κ το σκαισκανερ καθε τοσο κ θα βγει κατι καλο!ιουνιο βγηκαν για σεπτεμβρη που πηγα!
4)μεινε κεντρικα!εχει ξενοδοχεια που αντεχει η τσεπη σου.κατω απο 100 τη βραδια δυσκολα βρισκεις εις την νεαν υορκην!!!οποτε με αυτη την τιμη στην ταιμς σκουεαρ στο μπεστ γουεστερν βρικαμε με 110 τη βραδια.κ επειδη τους ειπαμε οτι ειμαστε οτι ειμαστε νεοωυμφοι μας εβαλαν στον 18 οροφο!!!!
5)καλη εποχη βασει παντα ταξιδιωτικους οδηγους ειναι σεπ - οκτ.
6)ολο το χρονο εχει τουρισμο κ πολυ μαλιστα!σκεψου οτι ακομα κ ιαν φεβ που εχει χιονια κ αποκλειονται περιοχες εχει υψηλες τιμες σε ειστηρια!ομως ειναι της πολιτικης βγαζω κραχτη τρια τεσσερα εισιτηρια κ μετα τα υπολοιπα ανεβαινουν σταδιακα σε τιμη...
7)μεχρι κ τρεις μηνες ολοκληρους ομως ειναι καλα πιστευω.κι αυτο το λεω γτ χρειαζεσαι χρονο να οργανωσεις ολα τα αλλα του ταξιδιου..ξενοδοχειο κλπ...
8)στο μπουκινγκ υπαρχει αυτο που λες κ η ακυρωση αναλογως τιμης βεβαια!δλδ χρεωνεται αλλιως το δωματιο που εχει δωρεαν ακυρωση κ αλλιως το μη επιστρεψιμη τιμη!!!ειναι στην τσεπη σου!χαχα!!

εκανα το ταξιδι με το φθηνοτερο δυνατο τροπο αλλα τα ειδαμε ολα κ κοιμομασταν σε ξενοδοχειο 3 κ 4 αστερων κ οχι σε χοστελ κμε 1-8 δολαρια με τα megabus που εχουν κ ινερνετ μεσα κ ειναι κ ανετα κ καθαρα πηγαμε στην ουασιγκτον,καταρρακτες νιαγαρα κ βοστωνη!4 ωρες ταξιδι με 1 δολαριο!καλο deal!!χαχαχα!!!ετσι λειτουργουν κ στα λεωφορεια τους κ παντου!κραχτες εισιτηρια αρκει να εισαι 2 μ 3 μηνες νωριτερα ετοιμος εσυ να κανεις το ταξιδι!
αυτααααααα απο μενα!!!καλη συνεχεια με το ταξιδι κ με το γαμο!
 

marsele

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Με πρόλαβες "karfitsa".Εντάξει προφανώς μπέρδεψε η "sourloulou" τη νύφη με τον γαμπρό!:clap:
Ευχαριστώ "sourloulou" πάντως για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσες και θα ήθελα εάν ήταν δυνατό να μου στείλεις το link απο το ξενοδοχείο που είχατε μείνει!!
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
best western president hotel times square
http://www.booking.com/hotel/us/best-western-president.el.html

απο μπουκινγκ το εκλεισα για ασφαλεια κ εχει καλυτερη τιμη τοτε απο το χοτελσ.κομ
πορδιτσα μπροστα στα αλλα κτιρια γυρω του (μονο 18 οροφους0!!σηκωναμε το κεφαλι μας απο το παραθυρο του δωματιου να δουμε μεχρι που εφταναν οι ουρανοξυστες διπλα μας!!!χααχαχα!!!μοντερνο,καθαρο αλλα οχι κ σαν το σπιτι σου φυσικα!

σορρυ για τα γκρικλισ αλλα δεν ξερω αν επιτρεπεται απο το φορουμ να χρησιμοποιουμε επωνυμιες μηχανων αναζητησης,ξενοδοχειων ή αεροπορικω εταιρειων κ φοβαμαι μη με διαγραψουν ακομη δεν μπηκα!!χαχα!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Παιδιά μην μπερδεύετε τον κόσμο... το ότι έβγαλε η Delta πέρσι για Σεπτέμβρη 330€ δεν σημαίνει ότι θα βγουν παρόμοια εισιτήρια για φέτος τον Ιούλιο...οι πιθανότητες να βρεθεί παρόμοια τιμή είναι απειροελάχιστες... ξαναλέω, ότι βρεις κάτω από 750€ πάρτα... δεν νομίζω να βρεις εύκολα καλύτερη τιμή... τουναντίων όσο θα πλησιάζει η ημερομηνία τόσο οι τιμές θα ανεβαίνουν...

Επίσης... μην μπερδεύετε τις εποχές... τον Ιούλιο δεν υπάρχει περίπτωση να βρείτε αξιοπρεπές ξενοδοχείο στο Μανχάταν κάτω από 160€ για να μην πω 180€... το ότι βρήκε κάποιος ξενοδοχείο με 100 και 120€ κάποια στιγμή δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση και αυτή δεν αφορά τον Ιούλιο...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Ασε έκανε ανακαίνιση και το Gershwin και το έκαναν χλιδάτο :( Πάει το μποέμικο στυλ
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Παιδιά μην μπερδεύετε τον κόσμο... το ότι έβγαλε η Delta πέρσι για Σεπτέμβρη 330€ δεν σημαίνει ότι θα βγουν παρόμοια εισιτήρια για φέτος τον Ιούλιο...οι πιθανότητες να βρεθεί παρόμοια τιμή είναι απειροελάχιστες... ξαναλέω, ότι βρεις κάτω από 750€ πάρτα... δεν νομίζω να βρεις εύκολα καλύτερη τιμή... τουναντίων όσο θα πλησιάζει η ημερομηνία τόσο οι τιμές θα ανεβαίνουν...

Επίσης... μην μπερδεύετε τις εποχές... τον Ιούλιο δεν υπάρχει περίπτωση να βρείτε αξιοπρεπές ξενοδοχείο στο Μανχάταν κάτω από 160€ για να μην πω 180€... το ότι βρήκε κάποιος ξενοδοχείο με 100 και 120€ κάποια στιγμή δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση και αυτή δεν αφορά τον Ιούλιο...

@marsele
Θεώρω ότι έχει απόλυτο δίκιο ο traveller παραπάνω. Οι τιμές που ανέφερε η sourloulou μπορεί να είναι πραγματικές αλλά δεν είναι αντιπροωπευτικές. Εγώ με αυτά που είδα το τελευταίο διάστημα που οργανώνω ταξίδι για NY, οι τιμές δεν έχουν καμία σχέση. Θεώρησε τες εξάιρεση.

Για τα περισσότερα σου απάντησαν οι υπόλοιποι επότε αν χρειαστείς κάτι επιπλέον ρωτάς αν και υπάρχουν ήδη αρκετές σχετικές συζητήσεις στο forum. Καλά θα κάνετε να βιαστείς καθώς ο χρόνος είναι εναντίων σου, όσων αφορά τις τιμές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom