Γαμήλιο ταξίδι Σαντορίνη...!

vaso1

Member
Μηνύματα
57
Likes
29
έκλεισα τέλη Αυγούστουμετά το γάμο μου τρεις μέρες Γαμήλιο ταξίδι Σαντορίνη, είναι καλή επιλογή μόνο για τρεις μέρες; θέλαμε παραπάνω αλλά δε μας βγαίνει το οικονομικό. Θέλω να μου προτείνετε παραλίες και μαγαιά για φαγητό και ποτό όποιος ξέρει.Θα μείνουμε Φηροστεφάνι δε ξέρω ακόμα αν θα ενοικιάσουμε μεταφορικό.Είναι καλή τοποθεσία; επίσης είναι καλή επιλογή για ζευγάρι; ένας γνωστός είπε να μη πάμε γιατί έχει πολλή φασαρία και τουρίστες και δεν είναι ωραίο να πας με τον συντροφό σου.μα είναι δυνατόν; η Σαντορίνη που φημίζεται για πρ'ωτο ζευγαρονήσι; ακούω απόψεις
 
Last edited:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
ένας γνωστός είπε να μη πάμε γιατί έχει πολλή φασαρία και τουρίστες και δεν είναι ωραίο να πας με τον συντροφό σου.
Μπορείς να πας στα Αντικύθηρα λοιπόν, που και νησί είναι και φασαρία δεν έχει και θα είσαι συνέχεια με το σύντροφό σου χωρίς να σε ενοχλεί κυριολεκτικά κανένας. Και αν θες ρώτα το γνωστό σου να μας πει, για να μάθουμε και εμείς, πιο θεωρεί το ιδανικό ελληνικό νησί για να κάνει διακοπές ένα νιόπαντρο ζευγάρι...
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
έκλεισα τέλη Αυγούστουμετά το γάμο μου τρεις μέρες Γαμήλιο ταξίδι Σαντορίνη, είναι καλή επιλογή μόνο για τρεις μέρες; θέλαμε παραπάνω αλλά δε μας βγαίνει το οικονομικό. Θέλω να μου προτείνετε παραλίες και μαγαιά για φαγητό και ποτό όποιος ξέρει.Θα μείνουμε Φηροστεφάνι δε ξέρω ακόμα αν θα ενοικιάσουμε μεταφορικό.Είναι καλή τοποθεσία; επίσης είναι καλή επιλογή για ζευγάρι; ένας γνωστός είπε να μη πάμε γιατί έχει πολλή φασαρία και τουρίστες και δεν είναι ωραίο να πας με τον συντροφό σου.μα είναι δυνατόν; η Σαντορίνη που φημίζεται για πρ'ωτο ζευγαρονήσι; ακούω απόψεις
Κοίτα, Σαντορίνη πήγα πέρσυ 7 μέρες και θα πάω και φέτος οπότε αν θες μερικές πληροφορίες, μπορώ να σου δώσω. Γενικώς, παίζουν πολύ ακριβές τιμές. Ειδικά στον τομέα των εστιατορίων, αν πας και φας Οία ή Φηρά έχοντας θέα φυσικά και θα είναι αρκετά τσιμπημένες οι τιμές (Οία, Freddo 7€) . Βέβαια υπάρχει και η επιλογή για πιο οικονομικά εστιατόρια αλλά σε γενικές γραμμές σε όλο το νησί οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες. Οι 3 μέρες θεωρώ πως δεν επαρκούν, ειδικά αν πας με πλοίο. Θα χάσεις 8 ώρες + 8 ώρες. Αλλά αν θες να το ζήσεις έστω και λίγο, ΑΞΙΖΕΙ και με το παραπάνω.
 

vaso1

Member
Μηνύματα
57
Likes
29
Κοίτα, Σαντορίνη πήγα πέρσυ 7 μέρες και θα πάω και φέτος οπότε αν θες μερικές πληροφορίες, μπορώ να σου δώσω. Γενικώς, παίζουν πολύ ακριβές τιμές. Ειδικά στον τομέα των εστιατορίων, αν πας και φας Οία ή Φηρά έχοντας θέα φυσικά και θα είναι αρκετά τσιμπημένες οι τιμές (Οία, Freddo 7€) . Βέβαια υπάρχει και η επιλογή για πιο οικονομικά εστιατόρια αλλά σε γενικές γραμμές σε όλο το νησί οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες. Οι 3 μέρες θεωρώ πως δεν επαρκούν, ειδικά αν πας με πλοίο. Θα χάσεις 8 ώρες + 8 ώρες. Αλλά αν θες να το ζήσεις έστω και λίγο, ΑΞΙΖΕΙ και με το παραπάνω.
θα μείνω τρεις μέρες γεμάτες και θα φύγω τη τέταρτη.σκέψου θαφτάσω τρίτη στις 9 το πρωι και φεύγω παρασκευή στις 12 μπορείνα φύγω και σάββατο θα δω. ολοι μου λενε ειναι λιγες οι μερες αλλα θελω πολυ να παω γιατι ολοι λενε οτι ειναι πολυ ωραια..μπορεις να μου προτεινεις καποιο οικονομικο εστιατοριο΄και θελω να σε ρωτησω παλευεται χωρις μεταφορικο η οχι..επισης απο παραλιες εχω ακουσει τη κοκκινη και τη βλυχαδα..αμμουδι αξιζει να παω;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλυτερα να νοικιασετε αυτοκινητο για να δειτε ωραια χωρια(Μεγαλοχώρι, Πύργο, Ακρωτήρι κλπ) και να πατε σε ωραιες παραλιες όπως Αγιο Γεώργιο Περίβολου, Βλυχάδα , Έρως, Μέσα Πηγάδια, και γιατι όχι Καμάρι, Μονόλιθο, Περίσσα, κλπ.
Θα βρείτε σίγουρα και πιο οικονομικα εστιατόρια, εξαρτάται τι φαγητο προτιμάτε. Εστιατόριο Σάββας στην παραλία Αγιος Γεώργιος στον Περίβολο, πολυ καλο φαγητο και τιμες. Στην Οία, για ενα καλό δείπνο σε εξαιρετική θέση στην καλντέρα Feredini, ωραιο φαγητο όχι ιδιαιέτερα ακριβό. Στο Αμμούδι εχει καλες ψαροταβέρνες, όχι παραλία.
Στη Σπηλια του Νικόλα στο Ακρωτήρι, επίσης πολυ καλο φαγητο, μπροστα στη θάλασσα.Πολυ ωραίο φαγητό στο Μεταξύ μας στην Εξω Γωνιά. Δεν ξέρω τι τιμες έχετε υπ΄όψιν σας, αυτα που σας λέω ειναι 35-7ο ευρώ το ζευγάρι.
Το Φηροστεφάνι εννοείτε πως ειναι ιδανικό για ζευγάρι, αναλογα τη θεση βεβαια, αλλα ειναι μια χαρα.
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
θα μείνω τρεις μέρες γεμάτες και θα φύγω τη τέταρτη.σκέψου θαφτάσω τρίτη στις 9 το πρωι και φεύγω παρασκευή στις 12 μπορείνα φύγω και σάββατο θα δω. ολοι μου λενε ειναι λιγες οι μερες αλλα θελω πολυ να παω γιατι ολοι λενε οτι ειναι πολυ ωραια..μπορεις να μου προτεινεις καποιο οικονομικο εστιατοριο΄και θελω να σε ρωτησω παλευεται χωρις μεταφορικο η οχι..επισης απο παραλιες εχω ακουσει τη κοκκινη και τη βλυχαδα..αμμουδι αξιζει να παω;
Θα προλάβεις να δεις έστω τα βασικά! Είναι όντως πολύ ωραία! Χωρίς μεταφορικό παλεύεται εφόσον είσαι διαθετιμένη να περιμένεις για κτελ και να πληρώνεις 1,50-2,00€ / διαδρομή. Αλλά ναι συμφέρει να μην το πάρεις για 3-4 μέρες για να γλιτώσεις και τα χρήματα του πλοίου. Εγώ προτείνω: ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το Μεταξύ μας στην Έξω Γωνιά, το οποίο προσφέρει πολύ νόστιμα πιάτα σε εξαιρετικές τιμές. Must το κανταίφι τυριών. Επίσης για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη που είπε η @vickokka. Εμείς είχαμε πάει πολλές φορές (αφού μέναμε Καμάρι) σε ένα οικογενειακό εστιατόριο, Irini's λέγεται. Προσφέρει αρκετά ελληνικά πιάτα σε πάρα πολύ καλές τιμές. Βρίσκεται στο τέλος της παραλίας του Καμαρίου. Αξίζει πιστεύω. Επίσης, εφόσον ενδιαφέρεσαι, έχει και Mc Donald's στα Φηρά, αλλά κρίμα είναι, μπορείς να το βρεις παντού! Και φυσικά, θεωρώ ότι πρέπει να επισκεφθείς και το πασίγνωστο ζαχαροπλαστείο του Ζώτου στα Φηρά, το οποίο προσφέρει εκτός απο γλυκά, τεράστια ποικολία από παγωτά. Γενικώς, αυτά είναι που μου έκαναν ''κλικ'' σαν μαγαζιά και θα τα ξεναεπισκεφθώ σε 3 βδομάδες:xalara:
 
Last edited:

vaso1

Member
Μηνύματα
57
Likes
29
σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις τοσες πληροφοριες..!!την παραλια ερως και μεσα πηγαδια πρωτη φορα τις ακουω..τις υπολοιπες τις εχω ξανακουσει..θα τις εχω στα υποψιν μου..γνωριζετε μηπως αν νοικιασεις γουρουνα εκει στο νησι πρεπει να εχεις διπλωμα για μηχανακι η oxι; γιατι εχουμε μονο για αμαξι..επισης απο μπαρακια τι προτεινετε; ανυπομονω τοσο να παω πρεπει να ειναι υπεροχα
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις τοσες πληροφοριες..!!την παραλια ερως και μεσα πηγαδια πρωτη φορα τις ακουω..τις υπολοιπες τις εχω ξανακουσει..θα τις εχω στα υποψιν μου..γνωριζετε μηπως αν νοικιασεις γουρουνα εκει στο νησι πρεπει να εχεις διπλωμα για μηχανακι η oxι; γιατι εχουμε μονο για αμαξι..επισης απο μπαρακια τι προτεινετε; ανυπομονω τοσο να παω πρεπει να ειναι υπεροχα
Τα Μέσα Πηγαδια ειμαι κοντά στο Ακρωτήρι και η Έρως κοντά στη Βλυχαδα.Μπαρακια θα βρείτε πολλά στην καλντερα στα Φηρά και στο Φηροστεφανι αλλά και στην Οια.Στα Φηρά ωραίο ειναι το Ασύρτικο σε ένα ωραίο κήπο.
Στην Οια στον Μελενιο θα βρείτε και ωραία γλυκά!
Νοικιάζουν και κάτι μικρά αυτοκίνητα ανοιχτά χωρίς πόρτες!
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Στην Οια στον Μελενιο θα βρείτε και ωραία γλυκά!
Το είχα επισκεφθεί και εγώ αυτό. Πολύ ωραία γλυκά αλλά τσιμπημένες τιμές τόσο στα γλυκά όσο και στους καφέδες. Βέβαια, η θέα σε αποζημιώνει και με το παραπάνω! Γενικώς, να ξέρεις @vaso1 ότι όσες μέρες πας στη Σαντορίνη, θα περάσεις φανταστικά!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Το είχα επισκεφθεί και εγώ αυτό. Πολύ ωραία γλυκά αλλά τσιμπημένες τιμές τόσο στα γλυκά όσο και στους καφέδες. Βέβαια, η θέα σε αποζημιώνει και με το παραπάνω! Γενικώς, να ξέρεις @vaso1 ότι όσες μέρες πας στη Σαντορίνη, θα περάσεις φανταστικά!
Πληρωσαμε για δυο καφέδες,δυο νερά,και δυο γλυκά 23€,δεν ξερω στην Αθήνα ποσο πιο φθηνά ειναι.Ναι συμφωνώ για τη θεα!
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Πληρωσαμε για δυο καφέδες,δυο νερά,και δυο γλυκά 23€,δεν ξερω στην Αθήνα ποσο πιο φθηνά ειναι.Ναι συμφωνώ για τη θεα!
Εμείς πήγαμε δύο φορές πέρσυ. Ο καφές αν δεν κάνω λάθος έκανε 6-7 ευρώ και τα γλυκά γύρω στα 6 ευρώ και αυτά. Ε, ντάξει δεν τα λες και φθηνά. Στην Αθήνα μπορείς να τα βρεις και φθηνότερα ειδικά τον καφέ εννοείται. Αλλά άλλο η Αθήνα, άλλο η Σαντορίνη:) Ωστόσο σίγουρα αξίζει να την επισκεφθείς!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom