Γαμήλιο ταξίδι ....που ;;;

Mimika812

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Dubai? Νοέμβρης & Δεκέμβρης είναι υπέροχοι μήνες για αυτόν τον προορισμό....
Το Ντουμπαι μέχρι στιγμής ειναι η καλύτερη επιλογη μας .. μένει κ ο πατριός μου εκει ...
ψάχνω λιγο απο εκει πόσες ωρες ειναι οι Μαλδίβες ... μήπως τον ψήσω κ το συνδυάσω

Διάβασα πολλα ωραια ! Θα το ψάξω κ αλλο! Ποιο μήνα ειχες παει ; αξίζει για Δεκέμβρη ;
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Πόσο μου έλειψαν αυτά τα θέματα...

Δήμητρα καρντιά μου πραγματικά εξωτικό στο εξάωρο από το Ελλάντα δεν υπάρχει...

Μαδέιρα Γενάρη μήνα θα σε φάνε οι πεινασμένοι γλάροι και θα σε πάρει παραμάζομα ο Βαρδάρης του Ατλαντικού... βροχές, ερημιά και σκοτάδι...

Το Ντουμπάι είναι τόσο εξωτικό όσο η Ν.Υ με ζέστη. Κιτς, εντελώς αδιάφορο, πανάκριβο και με ακόμη πιο αδιάφορες θάλασσες...

Το Σαρμ Ελ Σέιχ όπως γενικά και ολόκληρη η Αίγυπτος τρελλό ανέκδοτο, ειδικά για γαμήλιο... αν βέβαια σε ιντριγκάρει η ιδέα του να είσαι μαντρωμένη σε ένα αμφιβόλου αισθητικής Αιγυπτιακο resort και να κάθεσαι όλη μέρα σε μια παραλία παρακαλώντας να έχει σταθερή θερμοκρασία για μπάνιο, τότε πήγαινε και καλά να πάθεις...

Εγώ αν παντρευόμουν Νοέμβρη και πήγαινα γαμήλιο ταξίδι Δεκέμβρη και με δεδομένο την αίρεση των 6 ωρών στο αεροπορικό, θα ξέχναγα φοίνικες και χουρμαδιές και θα έφτιαχνα ένα αξεπέραστο ταξίδι στην κεντρική Ευρώπη, βλέπε Γερμανία - Αυστρία, για να απολαύσω την χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα και να αφεθώ στην μαγεία των περίφημων αγορών... κάθε πράμα στον καιρό του και ο κολιός τον Αύγουστο που λένε...

Τώρα αν επιθυμείς σώνει και καλά κάτι το εξωτικό και με δεδομένο ότι υπάρχει βάση στο Ντουμπάι, θα σου έλεγα να μείνεις 2 μέρες εκεί, δεν είναι για παραπάνω και να προχωρήσεις προς Ομάν μεριά... ψαγμένο μέρος με καλούτσικες θάλασσες, λίγοτερο τουρισμό από το ομόσταυλο Ντουμπάι και με αξιόλογες εκδρομές για να γνωρίσεις την Αραβική ζωή και φύση...
 

BLACK & WHITE

Member
Μηνύματα
16
Likes
17
Ντουμπαι έχω ταξιδέψει Ιανουάριο & Φεβρουάριο. Οι συγκεκριμένοι μήνες ήταν ιδανικοί. Ένας δικός μας Ιούνιος ή Μάιος. Όσο για το κίτς ή το εξωτικό ή το ρομαντικό, τι να σου πω? Πιστεύω παντού πρώτο ρόλο παίζει η διάθεση, η θέληση, η θετική ενέργεια και σίγουρα σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου μπορείς να βρείς τον ρομαντισμό, την εξωτική νότα, τον πολιτισμό και το κιτς. Σίγουρα στο Ντουμπάι θα συναντήσεις τα πάντα εάν τα ψάξεις. Εμείς πήγαμε με πολύ καλή παρέα (2 ζευγάρια), με ανεβασμένη διάθεση, δεν ψωνίσαμε, περάσαμε υπέροχα και έχω πραγματικά ρομαντικές αναμνήσεις. Τις Μαλδίβες τις είχε συνδιάσει με Ντουμπαι γνωστό μου ζευγάρι όμως δεν ξέρω λεπτομέρειες. Αφού είστε ερωτευμένοι, θα βρείτε τον παράδεισό σας παντού....
 

emm

Member
Μηνύματα
36
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
όπου μας βγάλει!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
To Ντουμπάι σίγουρα είναι μια εμπειρία, αλλά δεν είναι αυτό που εγώ φαντάζομαι ως "εξωτικό προορισμό".
Μήπως όμως από εκεί συνδιάσεις Μαυρίκιο ή Ρευνιόν;;
Επίσης, η Σρι Λάνκα δεν είναι πάνω από 5 ώρες πτήση από το Dubai! ;)
 

Demetrax

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
το επόμενο
Χαιρετώ για άλλη μια φορά αγαπημένοι ταξιδιώτες. Αυτή τη φορά το θέμα μου είναι σοβαρό και θέλω πολύ τη γνώμη σας μιας και σε προηγούμενα μου διλήμματα έχει αποδειχτεί καταλυτική! Ετοιμάζομαι για το γάμο μου ;) και είμαστε στη διαδικασία να αποφασίσουμε για γαμήλιο ταξίδι. Το μεγάλο ερώτημα είναι: Road Trip στην Ιταλία? (Τοσκάνη κλπ) ή ταξίδι στις Μαλδίβες?

Έχουμε στη διάθεση μας 10-15 μέρες και υπολογίζω γύρω στις 5000 ευρώ. Θέλουμε να είναι ρομαντικά, όχι βαρετά, με ωραίο φαγητό, ωραία μέρη, παραλίες και να είναι ασφαλές από θέμα καιρικών συνθηκών κλπ.

Εσείς τι λέτε? Υπερ και κατά για τους 2 προορισμούς?

Το πότε είναι από μέσα Σεπτεμβρίου και μετά.



Ευχαριστώ :)
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Για να σου πει κάποιος υπερ και κατά ΚΑΙ για τους 2 προορισμούς θα πρέπει να εχει παει και στους 2....Μεχρι να βρεθει καποιος τετοιος λοιπον,ας σου πω εγω για Μαλδιβες που πηγα γαμήλιο. Ενα θα σου πω...όταν πρωτοβγηκα στην παραλια μετα απο 14 ώρες πτήσεων,έδυε ο ήλιος μέσα στον ωκεανό και σκέφτηκα "να δεις που έπεσε το αεροπλάνο μας και βρίσκομαι στον Παράδεισο"... το πιστευα ομως οχι μεταφορικά... Διαβασε και τα σχετικα τοπικς.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Για πάνω από 6-7 μέρες οι Μαλδίβες πιστεύω θα είναι πολύ βαρετά, εκτός αν κάνεις καταδύσεις οπότε αλλάζει το τοπίο ή πας ένα κάρο εκδρομές σε διπλανά (αλλά ίδια) νησάκια.
Ακόμα κι εμένα η Ιταλία μου ακούγεται καλύτερη επιλογή, εκτός αν συνδυάσεις τις Μαλδίβες με κάτι άλλο...πχ Σρι Λάνκα,
Πάντως με το ποσό και τις μέρες που διαθέτεις, κάνεις παπάδες σε άλλα μέρη.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Οι μέρες σας και το μπατζετ σας, σας δίνουν αρκετές δυνατότητες.
Εγώ για γαμήλιο είχα επιλέξει road trip Ιταλία, 10 μέρες νοικιάσαμε εκεί αυτοκίνητο και το κόστος ανήλθε περίπου στις 4 000Ευρώ. Το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ, αλλά για να είμαι αντικειμενική θα σου πω τα εξής.
Δεν βαρεθήκαμε σε καμία περίπτωση, ήταν πολύ ρομαντικά, όμορφα τοπία, ωραίο φαγητο και κρασί αλλά ίσως αν επέλεγα ξανά να κάνω το γαμήλιο θα επέλεγα ένα πιο δύσκολο προορισμό, πχ road trip Αμερική (νομίζω βγαίνει με το μπατζετ σας), η Ιταλία είναι ένα προορισμός που μπορείς και αργότερα να πας ακόμα και με παιδί.
Μαλδίβες έχουν πάει αρκετοι φίλοι μου, οι περισσότεροι καταλήγουν στο ότι είναι μαγικά αλλά για πολύ λίγο. Ίσως να συνδύαζες κατι με παραλίες αλλά και ιστορία. πχ Ταιλάνδη με Β.Ταιλάνδη (Χρυσό Τρίγωνο)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom