Ισπανία Γαμήλιο ταξίδι

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εμένα πάντως μου φαίνονται λίγες οι μέρες και για τις 2 αυτές πόλεις....Μαδρίτη δεν έχω πάει αλλά εμπιστεύομαι τον Traveller οτι χρειάζεται τουλαχιστον 4 μέρες...Βαρκελώνη από την άλλη (εδώ έχω πάει!!) χρειάζεται πάλι κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον 4 μέρες...Εχει πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις (Sagrada Famiglia, Montjuik, Camp Nu (θα το απαιτησει ο συζυγος, ειμαι σιγουρη), Rampla, Καθεδρικός, Barri Gotic, Museu de Cera (οκ μπορει κ να παραληφθει, αναλογως τα γουστα), Aquarium, Park Guell, Park Ciutadella, Zoo, ε ενταξει ζευγαρακι ειναι, να μην κανουν και μια νυχτερινη βολτα στην παραλια της Barceloneta.....

Δε ξερω αλλά μου φαίνονται πολύ λίγες οι μέρες και για τα 2....Αναποφευκτα καποια απο τις 2 πολεις δε θα την δειτε οπως και οσο της αξιζει.....
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Συμφωνώ ότι η Μαδρίτη θέλει τουλάχιστον 4μέρες ειναι πανέμορφη κ αρχοντική και με πολλά να δεις και να κάνεις. Τα δυο μουσεία είναι το El Prado και το Reina Sofia ανάμεσα στα πολλά που έχει αλλα αυτα ειναι απαραίτητο να τα επισκεφτεί κανείς.
Για φαγητό,αξιοθέατα,περιοχές και πολλά άλλα διάβασε εδώ στο φόρουμ αλλα και τον καταπληκτικό οδηγό maribel's guides που θα βρεις για όλες σχεδόν τις μεγάλες ισπανικές πόλεις.
Μπορείτε να κάνετε και χαμάμ μαζί με μασάζ στο μαροκινό Medina Mayritt που είναι μαγευτικό μέρος!Αν σας αρέσει βέβαια κάτι τέτοιο!
 

Marilianna

Member
Μηνύματα
69
Likes
7
Τίποτε δεν εννοείται... όπως εσύ πήγες μια φορά στην Βαρκελώνη και εντυπωσιάστηκες υπάρχουν πάρα πολλοί που πήγαν στην Μαδρίτη και ξετρελάθηκαν...

Η δική μου γνώμη είναι να πάτε μια μέρα παραπάνω στη Μαδρίτη... η πόλη έχει πολύ περισσότερα ενδιαφέροντα τα οποία θέλουν και περισσότερο χρόνο για να δεις... έχει π.χ δύο μουσεία παγκόσμιας κλάσης που χαλαρά χρειάζεσαι μια μέρα για να τα δεις...

Για τα Τολέδο χρειάζεσαι μια ολόκληρη μέρα... δώσε λοιπόν όπως σου είπα μια μέρα παραπάνω στη Μαδρίτη και αν αποφασίσεις ότι τα μουσεία δεν σε ενδιαφέρουν ή ότι η πόλη δεν έχει να σου δώσει κάτι παραπάνω, πάρε το τρένο και σε λιγότερο από μια ώρα θα είσαι στο Τολέδο...

Υ.Γ. Το ξεκαθαρίζω... η Μαδρίτη είναι υπέροχη, έχει απίστευτα πράγματα να κάνεις και περίπτωση να βαρεθείς δεν υπάρχει...
ενταξει εγω τη γνωμη μου ειπα στην κοπελα..απο κει και περα εκεινη θα αποφασισει τι της αρεσει περισσοτερο!!...:):)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εμένα πάντως μου φαίνονται λίγες μέρες για να συνδυάσεις Μαδρίτη κ Βαρκελώνη. Πως θα πάτε από Μαδρίτη - Βαρκελώνη?
Εμένα πάντως μου φαίνονται λίγες οι μέρες και για τις 2 αυτές πόλεις....Μαδρίτη δεν έχω πάει αλλά εμπιστεύομαι τον Traveller οτι χρειάζεται τουλαχιστον 4 μέρες...Βαρκελώνη από την άλλη (εδώ έχω πάει!!) χρειάζεται πάλι κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον 4 μέρες...Εχει πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις (Sagrada Famiglia, Montjuik, Camp Nu (θα το απαιτησει ο συζυγος, ειμαι σιγουρη), Rampla, Καθεδρικός, Barri Gotic, Museu de Cera (οκ μπορει κ να παραληφθει, αναλογως τα γουστα), Aquarium, Park Guell, Park Ciutadella, Zoo, ε ενταξει ζευγαρακι ειναι, να μην κανουν και μια νυχτερινη βολτα στην παραλια της Barceloneta.....

Δε ξερω αλλά μου φαίνονται πολύ λίγες οι μέρες και για τα 2....Αναποφευκτα καποια απο τις 2 πολεις δε θα την δειτε οπως και οσο της αξιζει.....
....δεν αφηνετε ανθρωπο ν'αγιασει εδω μεσα:bleh:!!Τοσες μπορει,τοσες θα παει...Παλι καλα που μπορει και αυτες.Ετσι και αλλιως τα εκλεισε τα εισητηρια;)Να ειναι καλα....και θα ξαναπανε!!:spain01:
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
....δεν αφηνετε ανθρωπο ν'αγιασει εδω μεσα:bleh:!!Τοσες μπορει,τοσες θα παει...Παλι καλα που μπορει και αυτες.Ετσι και αλλιως τα εκλεισε τα εισητηρια;)Να ειναι καλα....και θα ξαναπανε!!:spain01:

Χαχαχα καλε ναι...αυτό λέμε ότι θα χρειαστεί σίγουρα να ξαναπάνε....:bleh: Αν οχι πιο αμεσα, ισως στην ασημενια τους επετειο.... ;)
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
δες αυτο απο τον taver ,ισως σε βοηθησει..εγω εχω παει 6 μερες Μαδριτη+ 1 Τολεδο και δε βαρεθηκα καθολου..ισα ισα

taver:


Μιας και μόλις γύρισα από Μαδρίτη, χρησιμοποιώντας τα κριτήρια που είχα χρησιμοποιήσει και στο πρώτο travel-war, να ρίξω την ψήφο μου....

Φωτογένεια: Η Μαδρίτη, με τα στενά σοκάκια, τις όμορφες πλατείες (μεγάλες και μικρές), τις αγορές της κλπ, παρέχει μπόλικες φωτογραφικές ευκαιρίες, και κερδίζει εδώ. 1-0.
Αρχιτεκτονική - Ρυμοτομία: Eixample και Gaudi vs μεσαιωνικός δαίδαλος. Enough said, 1-1.
Συγκοινωνίες: 12 γραμμές μετρό έχει η Μαδρίτη, αλλά για να πας από το αεροδρόμιο στη Sol πρέπει να αλλάξεις 3 τρένα, και να προσέχεις συνεχώς να μη βρεί το κεφάλι σου στους χαμηλοτάβανους σταθμούς. Στον Atocha πηγαίνει μόνο μια γραμμή μετρό, και στο Prado καμμία... 1-2 για τη Βαρκελώνη.
Φαγητό: Λόγω tapas στη Cava Baja και chocolate con churros στο St Ginnes, αλλά και για την απίστευτη ποικιλία επιλογών που διαθέτει σε κάθε λογής εστιατόριο, η Μαδρίτη έχει το πάνω χέρι. Υπάρχει κι ένα Sobrino de Botin (τουριστικότατο μέν, το αρχαιότερο εστιατόριο του κόσμου δε). Κι ας είναι το El Bulli πιο κοντά στη Βαρκελώνη. 2-2.
Ιστορία: Έχει και ιστορία η Βαρκελώνη? 3-2.
Παλάτια: 4-2.
Μουσεία: Σοβαρά πιστεύει κανείς ότι η Βαρκελώνη έχει και μουσεία? 5-2.
Σύγχρονη Ιστορία: ΟΚ, έχουμε πράμα και στις 2 πλευρές. Ισοπαλία, 5-2.
Μοντέρνα Τέχνη: Από τη μια οι Dali & Miro, από την άλλη η Guernica. 6-2.
Μουσική: Placido Domingo vs Jose Carreras (ισοπαλία μέχρι εδώ), και πολλή εισαγώμενη μουσική... Επειδή τουλάχιστον στη Μαδρίτη ακούς τραγούδια στα Ισπανικά, 7-2
Όπερες: To Gran Teatre del Liceu μ' αρέσει εξωτερικά περισσότερο από το Teatro Real, μέσα δεν έχω μπει σε κανένα. 7-3.
Γυναίκες: Χωρίς άλλα σχόλια, 7-4.
Καφέ: 8-4.
Διασκέδαση (ημερήσια): Montjuic, Tibidabo 8-5.
Διασκέδαση (νυκτερινή): Huertas, Malasana, Chueca vs. Barcelonetta και το χάλι της Ramblas. 9-5.
Tourist traps: To λένε Ramblas. 10-5.
Shopping: Δεν έχω ιδέα από τιμές και είδη, αλλά αν κρίνω από τον κόσμο που κυκλοφορεί στους εμπορικούς πεζόδρομους, ακόμα και στο καταχείμωνο (με τις Rebajas προς το τέλος τους), 11-5
Εκκλησίες: Τα cloisters του Καθεδρικού της Βαρκελώνης μου άρεσαν πολύ. Και η Sagrada Familia, όταν τελειώσει θα είναι εντυπωσιακή. 11-6.
Γλώσσα: Ισπανικά μόνο στη μία, δίγλωσσο μπουρδούκλωμα στην άλλη , 12-6.
Και συνεχίζω...:

Συννενόηση:
Μόνο ισπανικά στη Μαδρίτη, όλες οι γλώσσες στη Βαρκελώνη. 12-7.
Αεροδρόμια: Ολοκαίνουργιο terminal στο El Prat, Αίσχος T1 στο Barajas, 12-8.
Ατμόσφαιρα: Αγχωτικοί Μαδριλένοι vs. Beach culture Βαρκελώνης, 12-9.
Γειτονιές: Και η Lavapies και το El Raval είναι γεμάτα μετανάστες, και στα 2 έτυχε και τα εξερεύνησα πρωί, αλλά στο Raval φοβήθηκα.. 13-9.
Πολυπολιτισμικότητα: Σαφώς υπέρ της Βαρκελώνης, όπως και να το δείς. 13-10
Παραλίες: 13-11.
Πάρκα: Ωραίος ο Gaudi, αλλά το Park Güell δε συγκρίνεται (ως πάρκο) με το Buen Retiro. 14-11
Λοιπά αξιοθέατα: Ο Gaudi δίνει ένα πόντο στη Βαρκελώνη. 14-12.
Εκδρομές: Μπορεί το Χιρόνα - Τολέδο να ληγει πάνω κάτω ισόπαλο, αλλά κάπου εκεί η σύγκριση τελειώνει. Τι να συγκρίνουμε? Segovia με Sitges? Escorial με Monserrat ? Avilla με Figueres? Salamanca με Ανδορρα ? Εκτός αυτού η Μαδρίτη είναι στο κέντρο της Χώρας. Πάς εύκολα παντού. Από τη Βαρκελώνη που να πας? Άντε το πολύ πολύ μέχρι τη Valencia. 15-12.

Δε θέλω να λάβω υπόψη μου το γεγονός ότι στους δρόμους της Μαδρίτης βλέπεις Μαδριλένους ενώ στης Βαρκελώνης τουρίστες, γιατί επισκέφτηκα την πρώτη χειμώνα και τη δεύτερη καλοκαίρι.
Και βέβαια, δε διεκδικώ το αλάθητο: Ούτε τη γλώσσα μιλάω, ενώ έχω δει την κάθε μια από τις δυο πόλεις για 4 μέρες και κάτι (καθαρές) μόνο.
 

efiVa

Member
Μηνύματα
51
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba
Σωστη η karfitsa για το οτι καταφέραμε να πάμε κ εκει!!!χιχι
Είστε απιστευτοι παιδια ολοι!!!!σας ευχαριστω για την άμεση ανταπόκριση!!!!εχω ψάξει παρα πολυ κ ελπίζω να γυρίσω με πολυ υλικο πισω!!!
Italitsa λίγες μερες ειναι για οπουδήποτε!!!!!να μαστε καλα να ξαναπαμε ακομα κ στη χάλκινη επέτειο!!!!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom