Γαμηλιο αρχες Αυγουστου ταιλανδη

LAGOS_TEO

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
θα παμε γαμηλιο αρχες αυγουστου,στην αρχη λεγαμε μαλδιβες αλλα το γυρισαμε για ταιλανδη για να εχουμε περισοτερες δραστηριοτητες! απλα εχουμε κολησει αναμεσα krabi kai koh samui,ψαχνουμε κατι ησυχο και γιαυτο αποκλεισαμε το πουκετ, αλλα σε ποιο απο τα 2? ποιο εχει καλυτερες θαλασσες,ποιο ειανι καλυτερο για την εποχη? βοηθεια please!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
θα παμε γαμηλιο αρχες αυγουστου,στην αρχη λεγαμε μαλδιβες αλλα το γυρισαμε για ταιλανδη για να εχουμε περισοτερες δραστηριοτητες! απλα εχουμε κολησει αναμεσα krabi kai koh samui,ψαχνουμε κατι ησυχο και γιαυτο αποκλεισαμε το πουκετ, αλλα σε ποιο απο τα 2? ποιο εχει καλυτερες θαλασσες,ποιο ειανι καλυτερο για την εποχη? βοηθεια please!
Κραμπι πιο ησυχο,Σαμουι τον αυγουστο -Βουδα επιτρεποντος- εχει καλυτερο καιρο.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Το Κράμπι έχει μουσώνες τον Αύγουστο, στο Κο Σαμούι είναι πολύ πιο πιθανό να έχει καλύτερο καιρό. Κο Σαμούι δεν έχω πάει, αλλά απ' ότι λένε οι συμφορουμίτες αξίζει να συνδυαστεί με λίγες ημέρες στο Κο Παγκάν.
 

LAGOS_TEO

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Σας ευχαριστω! ακουσα οτι οι θαλασσες στο κο σαμουι δεν ειναι το ιδιο καλες εχει κανενας αποψη πανω σ'αυτο?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γενικα σαν Καραιβικη-Πολυνησια-Μαλδιβες-Σευχελλες δεν ειναι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.027
Μα και οι παραλίες του Κράμπι δεν είναι για να σου κρεμάσει το σαγόνι... Τα νησιά ωραία είναι στον Andaman σαν εικόνα, αλλά από παραλίες τίποτα ιδιαίτερο... και φαντάσου ότι πήγα και στην καλύτερη εποχή (Μάρτιο)... έχω ακούσει ότι τον Αύγουστο τα νερά είναι θολά σα βούρκος...
 

LAGOS_TEO

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Με προβληματιζεις, μια και διαβασα το αρθρο σου για το κραμπι,μπορεις να μου στειλεις σε ποιο ξενοδοχειο ειχες παει? γιατι αν καταλαβα καλα ποιο ειναι,μαλλον και εγω αυτο εχω δει και τις εντυπωσεις σου αν μπορεις! ευχαριστω!
 

LAGOS_TEO

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
και εγω γι'αυτο το ξενοδοχειο λεω απλα το site του δεν ειναι πλουσιο σε φωτογραφιες και δεν ειμαι και πολυ σιγουρος!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Μα και οι παραλίες του Κράμπι δεν είναι για να σου κρεμάσει το σαγόνι... Τα νησιά ωραία είναι στον Andaman σαν εικόνα, αλλά από παραλίες τίποτα ιδιαίτερο... και φαντάσου ότι πήγα και στην καλύτερη εποχή (Μάρτιο)... έχω ακούσει ότι τον Αύγουστο τα νερά είναι θολά σα βούρκος...
Δεκέμβριο στο Κράμπι οι παραλίες ήταν αξιοπρεπείς. Η πολυπληθής παραλία του Αο Νανγκ ήταν πεντακάθαρη από άποψη σκουπιδιών, φυκιών κλπ, αλλά όχι διαυγέστατη, όπως έχουν συνηθίσει ίσως οι Έλληνες, αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα, τουλάχιστον για εμένα. Διαυγή γαλανά νερά συνάντησα μόνο στη δυτική Railay, ενώ πολύ ωραία παραλία ήταν και η παραλία Pai Plong Bay στην οποία πας από το πέρας της Ao Nang Beach ακολουθώντας ένα μονοπάτι μέσα από το τροπικό δάσος
Η μόνη "βρώμικη" παραλία που πήγα ήταν η Phra Nang Cave, που είχε τις γνωστές φυσαλίδες/αφρούς που υποδηλώνουν μολυσμένα νερά (όπως πολλές φορές βλέπουμε και στην Ελλάδα) μάλλον συνέπεια της παρουσίας των τουριστικών μονάδων χωρίς αντίστοιχες υποδομές. Κρίμα όμως, γιατί η παραλία είναι πολύ όμορφη, αν και μεγάλο μήκος της καταλαμβάνουν τα long-tails που πωλούν νερά, αναψυκτικά κλπ. Εκεί βίωσα την επιδρομή μαΐμούδων, όπου δεκάδες μαϊμούδες όρμησαν στην παραλία κάνοντας πλιάτσικο στα πράγματα των λουόμενων κλέβοντας από μπανάνες μέχρι καπέλα! Στη Phra Nang Cave είναι και το μνημείο με τους φαλλούς, οπότε η επίσκεψη εκεί αξίζει, αλλά μόνο για περπάτημα από τη Railey, και όχι ως ημερίσιος προορισμός. Τέλος στην παραλία Noppharatara δεν προλάβαμε να πάμε. Οι αμμουδιές πάντως ήταν παντού πολύ ωραίες.

Ξαναλέω ότι τον Αύγουστο είναι περίοδος μουσώνων για το Κράμπι και δεν θα ρίσκαρα τέτοια εποχή εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom