Γαμηλιο ταξιδι τελη Ιουλιου! Που;;

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
Θελουμε θαλασσες, φοινικες και εξωτικο περιβαλλον, οποτε δεν ειναι απαραιτητα τα αξιοθεατα!
Προυποθεσεις: μπατζετ 3000-3500 ευρω, 10 μερες περιθωριο

Οι προβληματισμοι μου ειναι οι εξης: Ο καιρος (μουσωνες) κλπ για τα "υποψηφια" μερη, ραδιενεργεια κλπ απο Ιαπωνια και κοινωνικες αναταραχες σε διαφορα μερη οπως η Τυνησια. Για αυτο ζηταω τη βοηθεια πιο εμπειρων που γνωριζουν κλιματολογικες συνθηκες ανα περιοχη και ενα περιοδο.

Επισης,νομιζω οτι δε θα ηθελα να παμε με γκρουπ,ωστε να εχουμε μεγαλυτερη ελευθερια.Αρα,ζηταω τη βοηθεια των πιο εμπειρων και για την οργανωση!

Προς το παρον εχω ταξιδεψει μονο εντος Ευρωπης, και μαλιστα σε πρωτευουσες.
Περιμενω τις προτασεις σας!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
Έχει πάααρα πολλά τόπικς για γαμήλια όπου αναφέρονται και κλιματολογικές συνθήκες και μπάτζετσ και τα πάντα όλα... κάνε μία αναζήτηση... νομίζω θα καλυφθείς!!!
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
ναι,ηδη εχω διαβασει 4-5 θεματα για γαμηλιο ταξιδι και μπερδευτηκα αρκετα, καθως διαφερουν τοσο το τι ζηταει ο καθενας (π.χ αλλος θελει αξιοθεατα και οχι "αραλικι") και κυριως η χρονικη περιοδος που παει ο καθενας!
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
το μεγαλο μειον με τα τροπικα μερη ειναι οι βροχες κυριως για την εποχη που ενδιαφερεσαι(ιουλιο)
χοντρικα σου λεω οτι τον ιουλιο τα τροπικα μερη εχουν μεσο ορο 10 με 20 εκατοστα βροχης και θερμοκρασια 26 με 32 βαθμους

εχω βρεθει στο μεγαλυτερο κομματι της καραιβικης για windsurf απο μαιο εως σεπτεμβριο και αυτα εχω διαπιστωσει
στον ειρηνικο νοτιο ημισφαιριο μια απο τα ιδια(καληδονια και λοιπα)
προτιμοτερα ομως διοτι δεν εχουν τυφωνες τοσο συχνα οπως στη καραιβικη
ρουλετα ειναι γιατι το νοτιο ημισφαιριο χειμερινοανοιξιατικο (οι εποχες τους ειναι αντιθετες)
οποτε εχεις μια τελευταια επιλογη Χαβαη οπου ιουνιο και ιουλιος θεωρουνται στεγνοι μηνες και σου εγγυωμαι θα περασεις καταπληκτικα.
ξεκινα ψαχνε για πτησεις:D
εχω μεινει εκει τους μηνες μαιο και ιουνιο για σερφ.
παρε και ενα εργαλειο που με εχει βοηθησει πολυ για τα κλιματολογικα θεματα σε προορισμους που ταξιδευω
Hawaii Climate, Temperature, Average Weather History, Rainfall/ Precipitation, Sunshine


φιλικα
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
Κωστα, σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και τις συμβουλες!
Το μονο που με "κολλαει" για Χαβαη ειναι οι ωρες πτησεις (οχι εμενα ακριβως αλλα τη μελλουσα συζυγο) και το αν υπαρχει θεμα με τη ραδιενεργεια απο Ιαπωνια..
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
ειναι πολυ μακρυα γιωργο και οι αερηδες δεν αφηνουν να παει τιποτα στη χαβαη

εχω φιλο στο midway στρατιωτικο και μου ειπε προσφατα οτι δεν εχουν ανιχνευσει τη παραμικρη ραδιενεργεια
απλα το ταξιδι ειναι μακρυνο αλλα τα μακρινα μενουν
 

matrig26

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Χαβάη σκεφτόμουν και εγώ και μάλιστα είχα αρχίσει να ψάχνω πτήσεις και ξενοδοχεία και μετά έγινε το τσουνάμι...Πραγματικά από κλιματολογικές συνθήκες πιστεύω οτι θα είναι ο,τι καλύτερο, αλλά ομολογώ πως φοβάμαι για την ραδιενέργεια ... εντάξει μπορεί να μην έχει ανιχνευθεί τίποτα αλλά είναι και άλλα θέματα όπως το φαγητό (ψάρια κλπ)..δεν ξέρω απλά δυστυχώς δε νιώθω αρκετά ασφαλής για Χαβάη, εξού και το τοπικ που ανέρτησα σχετικά με μπαχάμες, μπαρμπέιντος και μπόρα μπόρα..αν και ουτε για εκεί έχω βρει άκρη...Ψάχνοντας για ξενοδοχεία και διαβάζοντας κριτικές από άλλους οι οποίοι τα έχουν επισκεφθεί, διαπίστωσα οτι υπάρχουν αρκετές κρυφές χρεώσεις (πχ 40 δολ. καθε μέρα για καθαρίστρια, 15% υποχρεωτικό tipping)και επίσης αρκετή ακρίβεια (πχ 40 δολ για 2 margaritas!)Πραγματικά δεν ξέρω, ίσως και όλα αυτά να θεωρούνται φυσιολογικά σε όσους έχετε ταξιδέψει πολύ αλλά εγώ δυστυχώς δεν έχω πάει πουθενα και μου φαίνονται κάπως όλα αυτά..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μακριά από Χαβάη και άλλα τέτοια επικιδυνα... η ραδιενέργεια καραδοκεί... τα πάντα είναι μολυσμένα!!!

Στα σοβαρά τώρα γιατί αρκετά με τις σαχλαμάρες περί ραδιενέργειας... η Χαβάη είναι εξαιρετική επιλογή αλλά φοβάμαι πως το κόστος για 10 μέρες εκεί είναι μεγαλύτερο των 3.000-3.500? το κεφάλι... το εισιτήριο για να πας μόνο θα αγγίζει στην καλύτερη περίπτωση τα 1.500?... σε αυτά πρέπει να προσθέσεις τουλάχιστον 300 με 500? για τα "εσωτερικά" αεροπορικά στα λοιπά νησιά... βάλε μετά κανένα 200? την ημέρα ύπνος φαγητό και λοιπά έξοδα πάμε στις 4.000? το κεφάλι... αν το budget σου τα αντέχει προχώρα αν όχι κοίτα κάτι σε Βόρνεο ή μια χλιδάτη Ιταλία, βλέπε costiera ή Σαρδηνία...
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
Μαλλον προς Κο Σαμουι μας βλεπω...Εχει μεινει κανεις εκει σε ξενοδοχειο που να ειναι πραγματικα πανω στην παραλια;
Οχι θεα θαλασσα και τετοια, να βγαινεις απο το bungalow - βιλιτσα και να πατας κατευθειαν παραλια και θαλασσα..Θα μου αρεσε κατι τετοιο και οχι σε στυλ δωματιου ξενοδοχειου..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.835
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
σιγουρα θα εχει στο Σαμουι..
ενα τετοιο ειχα βρει παντως στο Ko Pagnan....σουπερ γαι γαμηλιο
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
μηπως θυμασαι το ονομα του ξενοδοχειου turms?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.823
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom