Γαμηλιο ταξιδι

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
τοσο χαλια ειναι ο καιρος εκεινη την εποχη?:roll:
Στα διάφορα Ντουμπάι, Αίγυπτο, ιδιαίτερα αν θέλετε να κάνετε την κρουαζιέρα μεταξύ Ασουάν -Λούξορ ναι έχει πολύ ζέστη. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο που το καλοκαίρι θεωρείται low season και την πουλάνε πολύ φθηνότερα. Άρα ή περιορίζεστε στην Ευρώπη ή περιμένετε να πάτε τα ταξίδια αυτα από φθινόπωρο. Δε θα σε συμβούλευα να αποτολμήσεις τα παράλια της Τουρκίας καλοκαίρι, δεν έχω πάει αυτήν την εποχή, έχω πάει δυό φορές άνοιξη αλλά είμαι παρα πάνω από σίγουρη οτι δε θέλεις να μένεις σε τέτοιου τύπου ξενοδοχεία.
 

Attachments

ΜΙΜΙΚΑ

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Στα διάφορα Ντουμπάι, Αίγυπτο, ιδιαίτερα αν θέλετε να κάνετε την κρουαζιέρα μεταξύ Ασουάν -Λούξορ ναι έχει πολύ ζέστη. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο που το καλοκαίρι θεωρείται low season και την πουλάνε πολύ φθηνότερα. Άρα ή περιορίζεστε στην Ευρώπη ή περιμένετε να πάτε τα ταξίδια αυτα από φθινόπωρο. Δε θα σε συμβούλευα να αποτολμήσεις τα παράλια της Τουρκίας καλοκαίρι, δεν έχω πάει αυτήν την εποχή, έχω πάει δυό φορές άνοιξη αλλά είμαι παρα πάνω από σίγουρη οτι δε θέλεις να μένεις σε τέτοιου τύπου ξενοδοχεία.

καλησπερα και παλι.
επειδη οπως σας ειπα στην αρχη εχω ταξιδεψει αρκετα στην ευρωπη και γενικα την εχω ζησει λογω σπουδων,ψαχνω κατι το exotic,κατι το διαφορετικο,κατι πιο...ονειρικο.
μαλλον θα αρχισω να σκεπτομαι το γαμηλιο ταξιδι τον αυγουστο.....:lol:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ονειρικό και εξωτικό κλπ και εξερευνήσεις κλπ είναι κατα τη γνωμη μου το Μαροκο, αν πατε και Σεπτέμβριο θα είναι ονειρικά. Κάνωντας ενα πρώτο πρόχειρο ψάξιμο στο Internet υπάρχει πτήση Αθήνα - Μαδρίτη 7.30 το πρωί και φθάνει στη Μαδρίτη 10.10 που σημαίνει τρεις ωρες και σαράντα λεπτά. Μετά φεύγεις 11.40 και φθάνεις τοπική ώρα 10.55. Υποθέτωντας οτι ειναι μια ώρα πίσω η πτήση είναι μια ωρα και δεκαπέντε λεπτά. Αντέχεται τι λες; Μπορείτε να μείνετε και μια -δυο μέρες στη Μαδρίτη προς εμπέδωση του Πραδο και του Ρέινα Σοφία, αν σας αρέσουν τα μουσεία και να συνεχίσετε δυο μέρες αργότερα. Το συγκεκριμένο εισιτηριο ξεκινά από 382 ευρώ αν διαλέξετε τις κατάλληλες ημέρες. Φυσικά έχετε πλήθος επιλογών: Fez, Marrakesh, Ouarzazate, Casablanka. Μπορειτε από αλλού να ξεκινήσετε και από αλλού να φύγετε. Δε σας συνιστώ την Ουαρζαζατ γιατί ως πύλη της ερήμου θα συναντήσετε πολύ ζέστη και την Καζαμπλάνκα γιατί είναι μαπα, ούτε απέξω. Ταγγέρη Φεζ Μαρακές καθώς και τις πόλεις του Ατλαντικού: Εσσαουίρα και Σαφι. Αν τύχει να βρίσκεσαι στο Μαρόκο τον Ιούνιο μη χάσεις το Διεθνές Φεστιβάλ Ιερης Μουσικής που λαμβάνει χώρα στη παλιά πόλη της Φεζ και μπορεί να ακούσεις τα πάντα: από gospels αφροαμερικάνικα, μέχρι σιντοιστική ιαπωνική μουσική. Το site είναι το εξής: Festival de F ακόμη δεν έχει ενημερωθεί για το 2009. Λίγες ημέρες μετά τη λήξη του φεστιβάλ στη Φεζ ξεκινά έτερο στην Essaouira. Καθαρά αφρικάνικο αυτη τη φορά. Φέτος θα είναι απο 25 εως 28 Ιουνίου. http://www.festival-gnaoua.net/spip.php?page=edito&lang=en Δεν ξέρω αν σας βολεύουν αυτές οι ημερομηνίες αλλά κάθε χρόνο συμμετέχουν οι μεγαλύτεροι αφρικανοί μουσικοί. Κάποτε θα πάω. Αν σου φαίνεται ενδιαφέρον προορισμός θα χαρώ να σε βοηθήσω. Καταλύματα έχει παρα πολλά για όλα τα βαλάντια και επίσης δεν είναι μέρος με πολλές αλυσίδες τεραστίων ξενοδοχείων. Οχι οτι δεν έχει γύρω από το Αγαδίρ, αλλά ποιος θέλει να πάει σε ένα μέρος το οποίο γκρεμίστηκε από εναν σεισμό και ξανακτίστηκε χωρίς τοπικό χρώμα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.034
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom