Γαμηλιο ταξιδι

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μηπως ο κουμπαρος δεν φοβαται τα αεροπλανα??:rolleyes::haha:
 

ΜΙΜΙΚΑ

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Λοιπον παιδια,μαλλον σας μπερδεψα πολυ!
αν αποκλεισουμε την ευρωπη και κοιμησουμε τον συζυγο για κανα 3ωρο αντε 5 ωρο,το καλυτερο που εχετε να προτινετε τι ειναι?μαροκο που προτινει η φιλη μας η Ερση,Ντουμπαι,Σευχελλες κατι αλλο?
 

ΜΙΜΙΚΑ

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Σευχελλες,Μαυρικιος,Μαλβιδες,ειναι super για γαμηλιο ταξιδι.:surf1:

Βρες λυση.
Ποτισε τον,ναρκωσε τον,κανε κατι.
πραγματι και τα τρια παιζουν πολυ ως γαμηλιοι προορισμοι.
ιδιαιτερα Μαυρικιος και Μαλδιβες
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μια καλη λυση ειναι να πατε Μαυρικιο ή Μαλδιβες μεσω καποιου ενδιαμεσου σταθμου. Μπορει να ειναι πιο υποφερτο για τον συζυγο να γινει το ταξιδι σε δυο φασεις.Αν το προβλημα ειναι μεγαλο μπορειτε να μεινετε στον ενδιαμεσο σταθμο (π.χ.Ντουμπαι) 1-2 μερες ωστε να μην του φανει το ταξιδι τεραστιο.
Ο Μαυρικιος ειναι πιο μακρια απο τις Μαλδιβες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πως να σπασει το ταξιδι για κεινα τα μερη καλοκαίρι που βράζει ο τόπος; Θα τολμησει κανείς εχέφρων άνθρωπος να ξεμυτίσει από το ξενοδοχείο του στο Ντουμπάι ή οτι άλλο συναφές μέσα στο κατακαλόκαιρο; Ο wanabe σύζυγος πρέπει να κάνει κουράγιο, να χαπακώθει, να ρίξει και δυο ουίσκια στο καπάκι και βουρ μια και έξω. Οι Σευχέλες ως απόσταση είναι το κοντυνότερο από τα τρία νομίζω. Και οι τρεις αυτές οι περιπτώσεις σημαίνουν άραγμα σε ομορφες ακτές, και χαλάρωση, εξερεύνηση του βυθού, επίσκεψει σε εξίσου όμορφες ακτές παραδίπλα κλπ.
Το Μαρόκο από την άλλη είναι περιήγηση και εξερεύνηση. Ο Ατλαντικός έχει παραλίες αλλά μην περιμένεις τις θάλασσες της Κρήτης: έρχονται σε τακτά προκαθορισμένα ραντεβού: παλιρροια και άμπωτη. Δεν ξέρω τι γίνεται από την πλευρά της Μεσογείου, δεν το έχω ψάξει το θέμα, προφανώς θα είναι πιο οικεία κατάσταση. Άρα καταρχήν πρέπει να δείτε τι σας τραβάει η ψυχή σας. Για παράδειγμα όταν παντρεύτηκα πριν είκοσι χρόνια ο ταξιδιωτικός μας πράκτορας μας πρότεινε τις Μαλδίβες με ενθουσιασμό. Εμείς τότε χαμπάρι δεν είχαμε τι ήταν. Όταν μας εξήγησε οτι για κανένα δεκαπενθήμερο θα είμαστε σε ένα ερημονήσι οπου θα παίζαμε με πολυτέλεια τους Ροβισώνες και θα μας είχαν και ένα υπερπολυτελές bungalow και κάποιοι θα περνούσαν που και που για να μας αφήνουν τροφή, καταλάβαμε οτι αν το δεχόμαστε θα γυρνούσαμε με ήδη συνταγμένη την αίτηση διαζυγίου. Αλλοι πάλι πηγαίνουν και περνούν υπέροχα. Δεν υπάρχουν γενικευμένες συνταγές σε αυτά τα θέματα. Εσείς ανεξάρτητα από το πόσο μακριά ή κοντά είναι το μέρος πως θα θέλατε να περάσετε εκείνες τις ημέρες;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
πραγματι και τα τρια παιζουν πολυ ως γαμηλιοι προορισμοι.
ιδιαιτερα Μαυρικιος και Μαλδιβες
Οι Μαλδίβες είναι πιο κοντινός προορισμός απ' ότι ο Μαυρίκιος. Συγκεκριμένα, οι Μαλδίβες είναι 4 ώρες από το Ντουμπάϊ και ο Μαυρίκιος 8. Σημείωση: το Ντουμπάϊ είναι στις 4 ώρες από Αθήνα.
Γνώμη μου είναι να μην μείνετε Ντουμπάϊ ούτε Ντόχα (οι ενδιάμεσοι σταθμοί στα εν λόγω ταξίδια, ανάλογα την αεροπορική εταιρεία που θα επιλέξετε) γιατί οι θερμοκρασίες το καλοκαίρι χτυπάνε 50άρια το πρωί και 40άρια τη νύχτα και είναι εντελώς α-π-ο-π-ν-ι-κ-τ-ι-κ-ά!
Όσον αφορά τις εκδρομές ο Μαυρίκιος προσφέρεται περισσότερο γιατί έχει πλούσια ενδοχώρα με πολύ πράσινο, καταρράκτες, ηφαίστειο, ινδουϊστικούς ναούς κ.λ.π.
Για άραγμα, χαλάρωση, ξεκούραση, ρομάντζο, προσφέρονται σίγουρα οι Μαλδίβες.
Λάβε, επίσης, υπόψιν ότι Ιούνιο-Ιούλιο-Αύγουστο στον Μαυρίκιο (λόγω του ότι βρίσκεται στο νότιο ημισφαίριο) είναι χειμώνας. Όχι χειμώνας όπως τον εννοούμε στην Ελλάδα, κάτι σα δικό μας φθινόπωρο, ωστόσο κάποιες μέρες μπορεί να έχει αρκετή ψύχρα για μπάνιο στη θάλασσα. Το, δε, βράδυ χρειάζεσαι οπωσδήποτε μπουφανάκι σε καθημερινή βάση.

Για Σεϋχέλλες δεν αναφέρω τίποτα γιατί δεν έχω πάει, αλλά ξέρω πώς πρόκειται για εκπληκτικής ομορφιάς νησιά (κάποιος ειδήμων μου έχει πει ότι σαν τοπίο προσεγγίζει την ομορφιά του Ειρηνικού) και ο καιρός είναι καλός όλο τον χρόνο. Είναι ο πιο ακριβός από τους 3 προορισμούς.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Οι Μαλδίβες είναι πιο κοντινός προορισμός απ' ότι ο Μαυρίκιος. Συγκεκριμένα, οι Μαλδίβες είναι 4 ώρες από το Ντουμπάϊ και ο Μαυρίκιος 8. Σημείωση: το
τι ζιζάνια σπερνετε στο κορίτσι βρέ παιδιά ???εδώ λέμε ο άνθρωπος έχει πρόβλημα ..χοντρό.
τι μαυρίκιους και μαλδίβες και τροπικά άλογα....
ηρεμήστε γιατί η mrs θα το ξανασκεφτεί για τον γάμο και θα είστε υπόλογοι!!:rolleyes:
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
http://www.navihellas.gr/
θα ηταν καλυτερα μια κρουαζιερα μετα τις προετοιμασιες και την κουραση του γαμου, και χωρις να τσακωθουν οι νεονυμφοι για τον προορισμο.
εκτος και αν του πεις μια φορα διαλεγεις εσυ προορισμο και μια εγω χωρις διαμαρτηριες.
 

ΜΙΜΙΚΑ

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Πως να σπασει το ταξιδι για κεινα τα μερη καλοκαίρι που βράζει ο τόπος; Θα τολμησει κανείς εχέφρων άνθρωπος να ξεμυτίσει από το ξενοδοχείο του στο Ντουμπάι ή οτι άλλο συναφές μέσα στο κατακαλόκαιρο; Ο wanabe σύζυγος πρέπει να κάνει κουράγιο, να χαπακώθει, να ρίξει και δυο ουίσκια στο καπάκι και βουρ μια και έξω. Οι Σευχέλες ως απόσταση είναι το κοντυνότερο από τα τρία νομίζω. Και οι τρεις αυτές οι περιπτώσεις σημαίνουν άραγμα σε ομορφες ακτές, και χαλάρωση, εξερεύνηση του βυθού, επίσκεψει σε εξίσου όμορφες ακτές παραδίπλα κλπ.
Το Μαρόκο από την άλλη είναι περιήγηση και εξερεύνηση. Ο Ατλαντικός έχει παραλίες αλλά μην περιμένεις τις θάλασσες της Κρήτης: έρχονται σε τακτά προκαθορισμένα ραντεβού: παλιρροια και άμπωτη. Δεν ξέρω τι γίνεται από την πλευρά της Μεσογείου, δεν το έχω ψάξει το θέμα, προφανώς θα είναι πιο οικεία κατάσταση. Άρα καταρχήν πρέπει να δείτε τι σας τραβάει η ψυχή σας. Για παράδειγμα όταν παντρεύτηκα πριν είκοσι χρόνια ο ταξιδιωτικός μας πράκτορας μας πρότεινε τις Μαλδίβες με ενθουσιασμό. Εμείς τότε χαμπάρι δεν είχαμε τι ήταν. Όταν μας εξήγησε οτι για κανένα δεκαπενθήμερο θα είμαστε σε ένα ερημονήσι οπου θα παίζαμε με πολυτέλεια τους Ροβισώνες και θα μας είχαν και ένα υπερπολυτελές bungalow και κάποιοι θα περνούσαν που και που για να μας αφήνουν τροφή, καταλάβαμε οτι αν το δεχόμαστε θα γυρνούσαμε με ήδη συνταγμένη την αίτηση διαζυγίου. Αλλοι πάλι πηγαίνουν και περνούν υπέροχα. Δεν υπάρχουν γενικευμένες συνταγές σε αυτά τα θέματα. Εσείς ανεξάρτητα από το πόσο μακριά ή κοντά είναι το μέρος πως θα θέλατε να περάσετε εκείνες τις ημέρες;

Καλησπερα και παλι!
εχεις απολυτο δικιο.
δεν ανεφερα πουθενα οτι δεν παιζει να κανω τον ρωβινσονα σε καμια καλυβα στη μεση του πουθενα!
θα λαλησω!!!
ειμαστε και οι δυο υπερ κινητικοι.
οχι οτι θα παρουμε "σβαρνα" τα μουσεια,τις εκθεσεις κτλ αλλα δεν μπορω να φανταστω τις 10 πρωτεςμερες της εγγαμης ζωης μου ως ναυαγος.............!!!!!!!!!
θελουμε και λιγη δραση .ναχουμε να κανουμε κατι τη μιση μερα.
θα ξεκουραστουμε οκ. αλλα μην ειμαστε συνεχεια μονοι......μας βλεπω κατευθειαν σε δικηγορο
 

ΜΙΜΙΚΑ

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Πως να σπασει το ταξιδι για κεινα τα μερη καλοκαίρι που βράζει ο τόπος; Θα τολμησει κανείς εχέφρων άνθρωπος να ξεμυτίσει από το ξενοδοχείο του στο Ντουμπάι ή οτι άλλο συναφές μέσα στο κατακαλόκαιρο; Ο wanabe σύζυγος πρέπει να κάνει κουράγιο, να χαπακώθει, να ρίξει και δυο ουίσκια στο καπάκι και βουρ μια και έξω. Οι Σευχέλες ως απόσταση είναι το κοντυνότερο από τα τρία νομίζω. Και οι τρεις αυτές οι περιπτώσεις σημαίνουν άραγμα σε ομορφες ακτές, και χαλάρωση, εξερεύνηση του βυθού, επίσκεψει σε εξίσου όμορφες ακτές παραδίπλα κλπ.
Το Μαρόκο από την άλλη είναι περιήγηση και εξερεύνηση. Ο Ατλαντικός έχει παραλίες αλλά μην περιμένεις τις θάλασσες της Κρήτης: έρχονται σε τακτά προκαθορισμένα ραντεβού: παλιρροια και άμπωτη. Δεν ξέρω τι γίνεται από την πλευρά της Μεσογείου, δεν το έχω ψάξει το θέμα, προφανώς θα είναι πιο οικεία κατάσταση. Άρα καταρχήν πρέπει να δείτε τι σας τραβάει η ψυχή σας. Για παράδειγμα όταν παντρεύτηκα πριν είκοσι χρόνια ο ταξιδιωτικός μας πράκτορας μας πρότεινε τις Μαλδίβες με ενθουσιασμό. Εμείς τότε χαμπάρι δεν είχαμε τι ήταν. Όταν μας εξήγησε οτι για κανένα δεκαπενθήμερο θα είμαστε σε ένα ερημονήσι οπου θα παίζαμε με πολυτέλεια τους Ροβισώνες και θα μας είχαν και ένα υπερπολυτελές bungalow και κάποιοι θα περνούσαν που και που για να μας αφήνουν τροφή, καταλάβαμε οτι αν το δεχόμαστε θα γυρνούσαμε με ήδη συνταγμένη την αίτηση διαζυγίου. Αλλοι πάλι πηγαίνουν και περνούν υπέροχα. Δεν υπάρχουν γενικευμένες συνταγές σε αυτά τα θέματα. Εσείς ανεξάρτητα από το πόσο μακριά ή κοντά είναι το μέρος πως θα θέλατε να περάσετε εκείνες τις ημέρες;

τοσο χαλια ειναι ο καιρος εκεινη την εποχη?:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.030
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom