Γειά σας από Βιέννη!

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Φιλε Χοxoni ευτυχως που σε βρηκαμε και θα εχουμε "inside information" για την Βιεννη!Αληθεια σε ποιον απο τους λοφους γυρω απο τη Βιεννη αξιζει μια βολτα;Και ποση ωρα μακρυα ειναι;Και με τι αλλο προτεινεις να συνδυαστει;(εννοωντας τι βρισκεται κοντα)
 

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Φιλε Χοxoni ευτυχως που σε βρηκαμε και θα εχουμε "inside information" για την Βιεννη!Αληθεια σε ποιον απο τους λοφους γυρω απο τη Βιεννη αξιζει μια βολτα;Και ποση ωρα μακρυα ειναι;Και με τι αλλο προτεινεις να συνδυαστει;(εννοωντας τι βρισκεται κοντα)
Σ' αυτό είμαι προκατειλημμένος στο βαθμό που από τη βεράντα μου βλέπω το Leinzer Tiergarten και Park... Το πάρκο είναι πολύ μεγάλο και φθάνεις με τραμ/λεωφορείο (δες Lainzer Tiergarten, Hermesstraße, Hietzing 1130 Vienna, Austria στο Google maps). Στο πάρκο - λόφο μπορείς να περπατήσεις και να δεις (από μακρυά εννοείται) αγριόχοιρους, ελάφια, ζαρκάδια, κλπ. Στο πάρκο είναι και η Hermesvilla, ένα υπέροχο μικρό αυτοκρατορικό μουσείο και cafe.

Κοντά στο Grinzig είναι επίσης όμορφοι λόφοι που μπορείς να περπατήσεις και αρκετά Heurigen (μάλλον τουριστικά), δηλαδή ταβέρνες με πρόχειρο φαγητό (όχι καλό) και φρέσκο κρασί από τους αμπελώνες της περιοχής (εξαρτάται από πολύ κακό ως μέτριο).

Το Kahlenberg είναι άλλος ένας λόφος με εξαιρετική θέα στη Βιέννη και cafe.

Προσπάθησε να το ψάξεις μέσω Google map πληκτρολογώντας "Wien, Grinzig", "Wien Lainzer Tiergarten", "Wien Kahlenberg", κλπ.

Ο καιρός θα είναι μάλλον καθοριστικός για μια τέτοια βόλτα που δεν τη συνιστώ αν βρέχει. Η δημόσια συγκοινωνία θα σου επιτρέψει να πας σχεδόν παντού - και αυτή τη βλέπεις στο google map - αλλά αν έχεις αυτοκίνητο ή μηχανή φυσικά μπορείς να τριγυρίσεις πιο εύκολα...

Αν είσαι διατεθειμένος να πας λίγο μακρύτερα θα σου πρότεινα τις απαρχές των Άλπεων στο παραδοσιακό ορεινό θέρετρο Semmering, περίπου 80 χλμ, όπου μπορείς να πας με το τραίνο σε περίπου 1,5 ώρα από Βιέννη. Το χειμώνα πάω τακτικά για σκι και το καλοκαίρι έχει υπέροχες μικρές και μεγάλες διαδρομές για ξεκούραστη "ορειβασία". Δες ZAUBERBERG SEMMERING, Lower Austria, - Hotel, inn, apartments, accommodation Welcome - Tiscover
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Nα'σαι καλα!1000 ευχαριστω!Αλλη μια ερωτηση γιατι πλησιαζουν οι μερες που θα κανω το ταξιδι και θελω να ειμαι προετοιμασμενος.Σκεφτομαι να νοικιασω ποδηλατο μια μερα και λεω να παω βολτα προς Prater και Donauinsle.Στο μετρο εχει καποιες ωρες που δεν μπορω να μεταφερω το ποδηλατο;Kαι περα απο την Wochen Karte θα χρειαστει και ενα επιπλεον εισητηριο για αυτο σωστα;
 

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Nα'σαι καλα!1000 ευχαριστω!Αλλη μια ερωτηση γιατι πλησιαζουν οι μερες που θα κανω το ταξιδι και θελω να ειμαι προετοιμασμενος.Σκεφτομαι να νοικιασω ποδηλατο μια μερα και λεω να παω βολτα προς Prater και Donauinsle.Στο μετρο εχει καποιες ωρες που δεν μπορω να μεταφερω το ποδηλατο;Kαι περα απο την Wochen Karte θα χρειαστει και ενα επιπλεον εισητηριο για αυτο σωστα;
Γιατί να μη νοικιάσεις citybike (CityBike innovative Fahrr) σχεδόν τζάμπα και όταν χρειάζεσαι να πας με το μετρό απλώς το αφήνεις και παίρνεις άλλο στον προορισμό σου... εγώ έτσι κάνω. Μη μεταφέρεις ποδήλατο στις ώρες αιχμής (περίπου 08.00 - 10.00 και 16.00 - 18.30). Νομίζω ότι χρειάζεται μισό εισητήριο (παιδικό), αλλά μάλλον υπερβολή είναι αυτό δεν πιστεύω σε έλεγχο να σου πουν τίποτε, απλά χαμογέλα και δείχνε με ενθουσιασμό τη Wochen Karte...
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Γιατί να μη νοικιάσεις citybike (CityBike innovative Fahrr) σχεδόν τζάμπα και όταν χρειάζεσαι να πας με το μετρό απλώς το αφήνεις και παίρνεις άλλο στον προορισμό σου... εγώ έτσι κάνω. Μη μεταφέρεις ποδήλατο στις ώρες αιχμής (περίπου 08.00 - 10.00 και 16.00 - 18.30). Νομίζω ότι χρειάζεται μισό εισητήριο (παιδικό), αλλά μάλλον υπερβολή είναι αυτό δεν πιστεύω σε έλεγχο να σου πουν τίποτε, απλά χαμογέλα και δείχνε με ενθουσιασμό τη Wochen Karte...
Επειδη το site τους ειναι στα Γερμανικα μπορεις να μου πεις πως τα νοικιαζω;Πρεπει να βγαλω καποια καρτα;Και μετα αν το κρατησω ωρες το ποδηλατο πως πληρωνω;Παντως δεν το θελω απλως για να παω καπου.Θελω να παρω και να παω βολτα στο Prater & to Donauinsel(δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος).Nομιζω εκει δεν εχει κανενα σταθμο ποδηλατων.Και παλι ευχαριστω!
 

paparouna

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ!!
Καλως ορισες φιλε μου!Θα σε εχω στα υποψιν μου για πληροφοριες, μιας και η Βιεννη ειναι στα αμεσα ταξιδιωτικα μας σχεδια!!!Ευχαριστω πολυ παντως!:D
 

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλως ορισες φιλε μου!Θα σε εχω στα υποψιν μου για πληροφοριες, μιας και η Βιεννη ειναι στα αμεσα ταξιδιωτικα μας σχεδια!!!Ευχαριστω πολυ παντως!:D
Για κάπιο περίεργο λόγο το link ήταν λάθος. Το σωστό είναι CITYBIKE WIEN Λοιπόν:

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]The Citybike Tourist Card allows you to take advantage of the Citybike Wien services absolutely unbureaucratically, also without an Austrian cash-dispensing card (Bankomat card), or a credit card.
Use the card around the clock to hire a bike from any desired Citybike terminal, ride a bike (free of charge for up to one hour) and return it at any Citybike terminal again. [FONT=arial, helvetica, sans-serif]And this is how you can get your Citybike Tourist Card:
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]The Citybike Tourist Card can be borrowed from one of our issuing offices against a small fee:
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Royal Tours, Herrengasse 1-3, A-1010 Vienna
Opening hours: daily 9:00-11:30 and 13:00-18:00

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Pedal Power, Ausstellungsstrasse 3, A-1020 Vienna
Opening hours: daily 9:00 to 19:00
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]... as well as from many Vienna hotels and pensions for their guests.
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Please bear in mind that you can hire only ONE bike with your Citybike Tourist Card at a time.
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Rates:
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Fee for using the Citybike Tourist Card per calendar day ? 2.00

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Bike rates:
1st hour FREE OF CHARGE
2nd hour ? 1.00*
3rd hour ? 2.00*
4th to 120th hour [FONT=arial, helvetica, sans-serif]? 4.00*

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]* These prices are per commenced hour
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]If you have any further questions, do not hesitate to contact us: [email protected]
 
Last edited by a moderator:

ixtlan

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονικη, Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φίλε μου γεια σου. Στον ουρανό σε γύρευα στο site σε βρήκα. Το Σάββατο ερχόμαστε με τη σύζυγό μου Βιέννη και θα 'θέλαμε κάποιες πραχτικές πληροφορίες.
1) Αν λόγω 15αύγουστου είναι ανοιχτά τα μουσεία καθώς και τα εστιατορια
2) Επειδή φτάνουμε αργά το απόγευμα του Σαββάτου θα ειναι ευκολο να βρουμε τραπέζι σε κάποιο καλο εστιατόριο (είναι η γιορτή της γυναικας μου) και αν εχεις να μας προτίνεις κάποιο, όχι ιδιαίτερα ακριβό.
3) Έχουν εκπτώσεις αυτη την εποχή τα καταστήματα;
 

ixtlan

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονικη, Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τέλος κάτι γιά τα ρούχα που πρέπει να πάρουμε μαζί μας για να μην κουβαλάμε ολόκληρη τη ντουλάπα. επειδή βλέπουμε ότι ο καιρός είναι πού άστατος στη Βιέννη.
Μια ήλιο, μιά βροχή και μια κρύο την ίδια μέρα. Ελπίζω να μη σε ζαλίσαμε
 

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Φίλε μου γεια σου. Στον ουρανό σε γύρευα στο site σε βρήκα. Το Σάββατο ερχόμαστε με τη σύζυγό μου Βιέννη και θα 'θέλαμε κάποιες πραχτικές πληροφορίες.
1) Αν λόγω 15αύγουστου είναι ανοιχτά τα μουσεία καθώς και τα εστιατορια
2) Επειδή φτάνουμε αργά το απόγευμα του Σαββάτου θα ειναι ευκολο να βρουμε τραπέζι σε κάποιο καλο εστιατόριο (είναι η γιορτή της γυναικας μου) και αν εχεις να μας προτίνεις κάποιο, όχι ιδιαίτερα ακριβό.
3) Έχουν εκπτώσεις αυτη την εποχή τα καταστήματα;
Αγαπητέ Ixtlan απαντώ και στα δύο: Το Σάββατο και Κυριακή προβλέπεται αίθριος πιθανώς με λίγη συννεφιά χωρίς βροχή και θερμοκρασία 26 - 30. Το βράδυ ελαφρή δροσιά, αλλά με κοντομάνικο άνετα (Wetter - ). τη Δευτέρα αλλάζει σε δροσερότερο, αλλά όχι και κρύο ~20 - 25 βαθμοί.

Μουσεία και εστιατόρια θα είναι γενικά ανοιχτά, πάντως η Αυγουστιάτικη ραστώνη είναι και Αυστριακό φαινόμενο... πολύς κόσμος προτιμάει να είναι στην Ελλάδα ή την Κροατία, πάντως στη θάλασσα...

Καλό εστιατόριο... χμμ... θα σας πρότεινα το Palmenhaus (Palmenhaus | Cafe - Brasserie - Bar) πολύ κεντρικό, πολύ chic, καθόλου τουριστικό και γενικά εγώ εκεί θα πήγαινα το έτερο ήμισυ ;-) για ποιό ρουστικ κατάσταση και εξίσου εξαιρετική κουζίνα το Zum Weißen Rauchfangkehrer (Zum Weissen Rauchfangkehrer - Startseite). Μπορείτε να κλείσετε τραπέζι μέσω Internet.

Τα καταστήματα έχουν εκπτώσεις, αλλά εγώ και όλοι οι γνωστοί μου δεν ψωνίζουν εδώ - φτωχή αγορά σε σχέση με Αθήνα και άλλες πρωτεύουσες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom