Γειά σας από Βιέννη!

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλο σου ταξιδι!
Θεου θελοντος και Sky europe επιτρεπουσης σκοπευω να επισκεφθω τη Βιεννη για ενα τετραημερο στις αρχες Οκτωβριου. Καθε inside information θα ηταν παρα πανω απο καλοδεχουμενη.
Λοιπόν καλώς να μας έρθεις... πες μου λίγο για τι θα ενδιαφερόσουν και θα σου στείλω πληροφορίες... π.χ. κάτι όχι και πολύ γνωστό (και κοντά στο σπίτι μου) είναι η Hermesvilla της Sissy (παρόλο που νομίζω δεν έμεινε ποτέ εκεί) HERZLICH WILLKOMMEN

Επίσης το Palmenhaus (Palmenhaus | Cafe - Brasserie - Bar) είναι καταπληκτικό μέρος για καφέ, φαγητό ή ποτό και στο κέντρο της πόλης.

Το Μουσείο Εφαρμοσμένης Τέχνης ([ M A K_o n l i n e ]) δεν είναι πολύ γνωστό, α;λλά εδιαφέρον, δωρεάν το Σάββατο και με trendy (και καλούτσικο) εστιατόριο.

Τέλος αξίζει μια επίσκεψη με τραμ (κι η διαδρομή είναι ενδιαφέρουσα) περίπου 45 λεπτά sto Baden με πολύ ενδιαφέρον Spa για τους λάτρεις του είδους...
 

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
:welcome2: καλα να περασεις στην Κωνσταντινουπολη και στην κρουαζιερα στις κυκλαδες!
Η "κρουαζιέρα" είναι με μικρό σχετικά ιστιοπλοϊκό και τη φίλη μου που είναι αρχάρια στο είδος, οπότε με δεδομένα τα μελτέμια τον Ιούλη μάλλον θα είναι περιπετειώδης!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Οπως ολοι οι τουριστες θα με ενδιεφερε κατι λιγοτερο τουριστικο. Εστιατορια και καφε καταρχην. Επειδη με ενδιαφερουν τα μουσεια και η τεχνη, υπαρχει καποιο μικρο το οποιο συνηθως μας ξεφευγει; Εχω ηδη επισκεφθει το Kunsthistorishes και σκοπευω να ξαναπαω.
Αλλη μια ερωτηση αν γνωριζεις μια και σε βρηκα ευκαιρο: Ταξιδευουμε με Sky europe και απ' οτι ακουγεται υπαρχει θεμα κατα ποσον η εταιρεια αυτη θα συνεχισει να πετα, οποτε προς το παρον μεχρι να μπει ο Οκτωβριος δεν κανω καμια περαιτερω κρατηση πουθενα. Θελουμε ομως να δουμε παρασταση στην Οπερα. Εννοειται οτι δε θα κλεισω εισιτηρια εφοσον δεν ξερω αν θα πεταξω καν. Αν τελικα καταφερουμε και φθασουμε στη Βιεννη υπαρχει καποια διαδικασια στα εκδοτηρια να βρω εισιτηριο απο επιστροφες εστω την τελευταια στιγμη; Ευχαριστω.
 

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Οπως ολοι οι τουριστες θα με ενδιεφερε κατι λιγοτερο τουριστικο. Εστιατορια και καφε καταρχην. Επειδη με ενδιαφερουν τα μουσεια και η τεχνη, υπαρχει καποιο μικρο το οποιο συνηθως μας ξεφευγει; Εχω ηδη επισκεφθει το Kunsthistorishes και σκοπευω να ξαναπαω.
Αλλη μια ερωτηση αν γνωριζεις μια και σε βρηκα ευκαιρο: Ταξιδευουμε με Sky europe και απ' οτι ακουγεται υπαρχει θεμα κατα ποσον η εταιρεια αυτη θα συνεχισει να πετα, οποτε προς το παρον μεχρι να μπει ο Οκτωβριος δεν κανω καμια περαιτερω κρατηση πουθενα. Θελουμε ομως να δουμε παρασταση στην Οπερα. Εννοειται οτι δε θα κλεισω εισιτηρια εφοσον δεν ξερω αν θα πεταξω καν. Αν τελικα καταφερουμε και φθασουμε στη Βιεννη υπαρχει καποια διαδικασια στα εκδοτηρια να βρω εισιτηριο απο επιστροφες εστω την τελευταια στιγμη; Ευχαριστω.
Ελπίζω να μη σας κάνω να ζηλέψετε αν πω ότι γράφω από τη ταράτσα της πανσιόν μου βλέποντας τα καράβια στο Βόσπορο :)

Λοιπόν Έρση εκτός από αυτά που ανέφερα ήδη θα επιστρέψω σε πληροφορίες για Βιέννη τον Αύγουστο που θα επιστρέψω γιατί διευθύνσεις έχω στο σπίτι. Προσοχή με τη SkyEurope... εγώ δεν κάνω κρατήσεις γιατί φοβάμαι καθυστερήσεις και προβλήματα... η Ολυμπιακή εξάλλου, αν κάνεις κράτηση νωρίς, έχει καλύτερες τιμές! Το ίδιο και η Αustrian στα λεγόμενα red tickets.

Για Πόλη να προσθέσω την πανσιόν που μένω. Λέγεται MARMARA GUEST HOUSE (http://www.marmaraguesthouse.com/) και για 55 ευρώ διαθέτει πολύ καθαρά δωμάτια με θόρυβο, όπως τα περισσότερα στην περιοχή Sultan Ahmet, που μπορεί να εξουδετερωθεί αποτελεσματικά με τα διπλά παράθυρα και το ισχυρό κλιματιστικό. Μπάνιο με ζεστό άφθονο νερό, πεντακάθαρο. Πρωϊνό επαρκές με γιαούρτια, φρούτα, ντομάτες, φέτα, σημίτι, (νερουλό) καφέ, κλπ. Οι ιδιοκτήτες, οικογένεια με δυό γλυκύτατα νέα κορίτσια είναι εξαιρετικά ευγενικοί και μιλάνε όλοι Αγγλικά, ιδιαίτερα τα κορίτσια πολύ καλά. Πολύ καλή πηγή πληροφοριών για την Πόλη. Εάν μένει κανείς 5 μέρες ο πατέρας έρχεται και σε παίρνει από το αεροδρόμιο δωρεάν (μας έκανε και ξενάγηση σε όλη τη διαδρομή). Σε ειδοποίηση για καμένη λάμπα η αλλαγή έγινε εντός 3-4 λεπτών με διάφορες συγγνώμες!!! Η ταράτσα όνειρο (τυπικό της περιοχής) θέα στο Βόσπορο με αναψυκτικά στο ψυγείο (τα παίρνεις και σημειώνεις μόνος σου τι πήρες). Δωρεάν βιβλιοθήκη με διάφορα βιβλία και οδηγούς.

Επίσης για Πόλη: Το Akbill δεν κατάφερα να το προμηθευτώ. Παντού μου λένε μας τέλειωσαν... κάτι τρέχει με αυτό το θέμα. Πάντως πληρώνει κανείς παντού και μετρητά στα λεωφορεία...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες. Ήδη μας βομβάρδισες με πληροφορίες :)

Αλλά ρίξε και μια ματιά μήπως σε ενδιαφέρει αυτό. :)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Κωσταντινούπολη πάω την Κυριακή ;-)))
καλό ταξίδι!!
θα μας γράψεις την ταξιδιωτική σου ιστορία η θα μας πεις καποιες ενδιαφερουσες η πρακτικες πληροφορίες στην επιστροφή σου...ειναι πολλοι που ισως ενδιαφερονται για φρεσκα νέα...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ελπίζω να μη σας κάνω να ζηλέψετε αν πω ότι γράφω από τη ταράτσα της πανσιόν μου βλέποντας τα καράβια στο Βόσπορο :)

Λοιπόν Έρση εκτός από αυτά που ανέφερα ήδη θα επιστρέψω σε πληροφορίες για Βιέννη τον Αύγουστο που θα επιστρέψω γιατί διευθύνσεις έχω στο σπίτι. Προσοχή με τη SkyEurope... εγώ δεν κάνω κρατήσεις γιατί φοβάμαι καθυστερήσεις και προβλήματα... η Ολυμπιακή εξάλλου, αν κάνεις κράτηση νωρίς, έχει καλύτερες τιμές! Το ίδιο και η Αustrian στα λεγόμενα red tickets.
Μια και μολις γυρισα απο τη Σκοπελο μπορω να αντιμετωπισω με σχετικη ψυχραιμια τη θεα του Βοσπορου. Εχω ηδη κλεισει με SkyEurope σε αστεια τιμη οποτε δε θα τα κλαψω τα λεφτα μεν, θα σπαστω ομως αν δε βρεθω στη Βιεννη δε. Αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια οποτε ηδη εχω αρχισει να κανω σχεδια... και σε ευχαριστω για το νοιαξιμο. Καλα να περνας!
 

ΧΡΥΣΑ

Member
Μηνύματα
76
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΣΚΑΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλημέρα ευχαριστούμε πολυ.υΠΈΡΟΧΗ βιεενη ελπιζω ομοίως να παω συντομα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
6.359
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
xoxonis τι γίνεται στην Βιέννη το Σεπτέμβριο και είναι τα ξενοδοχεία γεμάτα
ενώ Ιούλιο-Αύγουστο έχουν διαθέσιμα δωμάτια; τίποτε συνέδρια;
εφχ
 

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
xoxonis τι γίνεται στην Βιέννη το Σεπτέμβριο και είναι τα ξενοδοχεία γεμάτα
ενώ Ιούλιο-Αύγουστο έχουν διαθέσιμα δωμάτια; τίποτε συνέδρια;
εφχ
Μάλλον αρχίζει η συνεδριακή περίοδος...! Πάντως Σεπτέμβρια αρχίζουν και οι βροχές και μάλλον προτιμότερο θα ήταν να ερχόσουν Αύγουστο?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
6.359
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μάλλον αρχίζει η συνεδριακή περίοδος...! Πάντως Σεπτέμβρια αρχίζουν και οι βροχές και μάλλον προτιμότερο θα ήταν να ερχόσουν Αύγουστο?

είναι κανονισμένα απο φεβρουάριο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.962
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom