Γενικά Γεια! Προτάσεις για πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό για ζευγάρι;

kate_k

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
tpap, μου αύξησες τις επιλογές και δυσκόλεψε το πράγμα! οκ, σας ευχαριστώ όλους!
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ευχαριστώ, με βοηθάτε πολύ!
όταν λες μόνοι μας; εννοείς να κλείσουμε ξεχωριστά μόνοι μας αεροπορικά και δωμάτια από sites; γιατί υπάρχουν και πακέτα απο γραφεία λίγο που κοίταξα για διαμονή+αεροπορικά..
Mε μια πιστωτικη τα κανεις ολα,και αεροπορικα και ξενοδοχεια..Ολα τ αλλα μετα είναι διαβασμα :)
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Αυτά που ζητάς, ο καλύτερος προορισμός για σας είναι σαν πρώτη επιλογή η Ρώμη και δεύτερη επιλογή η Βαρκελώνη.
Εννοείτε οτι όλα θα τα κλείσετε μόνοι σας και χωρίς γκρουπ.
Θα βοηθηθείς και αρκετά από δω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
ευχαριστώ, με βοηθάτε πολύ!
όταν λες μόνοι μας; εννοείς να κλείσουμε ξεχωριστά μόνοι μας αεροπορικά και δωμάτια από sites; γιατί υπάρχουν και πακέτα απο γραφεία λίγο που κοίταξα για διαμονή+αεροπορικά..
Συγνώμη κιόλας αλλά είμαι ο μοναδικός που διαβάζω αυτό το ποστ και διαφωνώ με όλους τους παραπάνω που της προτείνετε να κλείσει μόνη της τις διακοπές;
Πήγαινε σε ένα γραφείο πες τους τι θες και χαλάρωσε.
 

tpap

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
London
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Συγνώμη κιόλας αλλά είμαι ο μοναδικός που διαβάζω αυτό το ποστ και διαφωνώ με όλους τους παραπάνω που της προτείνετε να κλείσει μόνη της τις διακοπές;
Πήγαινε σε ένα γραφείο πες τους τι θες και χαλάρωσε.
Και πλήρωσε 100 εώς 200 ευρω παραπάνω, αλλα δεν ειναι εκει το θέμα αν τα έχεις.

Το θέμα ειναι τι σου αρέσει. Αν σου αρέσει να κανονίζουν άλλοι για σένα και σε πηγαίνουν απο εδώ κι απο εκει, το group ειναι ωραία φάση.

Αν σου αρέσει όταν φεύγεις απο μια πόλη να νοιωθεις ότι την ξερεις, ξέρεις τους δρόμους της, τις συγκοινωνίες της και πως να πας απο το ένα μέρος στο αλλο, τις περιοχές της, τα κρυφά non tourist - όσο γίνεται - spot της, τότε δεν παίζει το group.

Αλλα το να παει σε ένα γραφείο μονο για να κλείσει ξενοδοχείο και εισητήρια, χωρίς group ειναι μεγαλύτερη ταλαιπωρία από το να τα κλείσει απο το σαλόνι της και το PC της.

Ryanair easyjet skyscanner tripadvisor και τέλος :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγώ λέω να πάει στην πατρίδα... να καταθέσει τα λουλούδια της στον μεγάλο Αρχηγό και τον μεγάλο Αδελφό και να μας δώσει ένα ραπόρτο από πρώτο χέρι για το ξεκαθάρισμα του κόμματος από λακέδες τύπου Θείου...να ξεστραβωθούμε ρε αδερφέ!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και πλήρωσε 100 εώς 200 ευρω παραπάνω, αλλα δεν ειναι εκει το θέμα αν τα έχεις.

Το θέμα ειναι τι σου αρέσει. Αν σου αρέσει να κανονίζουν άλλοι για σένα και σε πηγαίνουν απο εδώ κι απο εκει, το group ειναι ωραία φάση.

Αν σου αρέσει όταν φεύγεις απο μια πόλη να νοιωθεις ότι την ξερεις, ξέρεις τους δρόμους της, τις συγκοινωνίες της και πως να πας απο το ένα μέρος στο αλλο, τις περιοχές της, τα κρυφά non tourist - όσο γίνεται - spot της, τότε δεν παίζει το group.

Αλλα το να παει σε ένα γραφείο μονο για να κλείσει ξενοδοχείο και εισητήρια, χωρίς group ειναι μεγαλύτερη ταλαιπωρία από το να τα κλείσει απο το σαλόνι της και το PC της.

Ryanair easyjet skyscanner tripadvisor και τέλος :)
Φυσικά και δεν διαφωνώ σε αυτά που λες αλλά (με μεγάλα γράμματα) μιλάς για μία κοπέλα που μέχρι πριν από λίγο δεν ήξερε αν μπορεί να κλείσει εισιτήρια και ξενοδοχεία μόνη της και της λες κιόλας να μπει σε ryanair και Tripadvisor;
Εδώ δεν ξέρει τα βασικά, που να μπει στη ryanair να μπερδευτει με βαλιτσες διαστάσεις κτλ κτλ. Ή σε σελίδες ξενοδοχείων, περιοχές, σχόλια κτλ κτλ.

Αλλά για να γίνει και αυτό πρώτα θα πρέπει να αποφασίσει που θέλει να πάει, για πόσες μέρες και πόσα μπορούν να χαλάσουν.
Έπειτα θα πρέπει να συγκρίνει εισιτήρια για διαφορετικούς προορισμούς, και για διαφορετικές μέρες, ξενοδοχεία γι'αυτές τις μέρες και γι'αυτούς τους διαφορετικούς προορισμούς, μεταφορές από το κάθε αεροδρόμιο και κόστος αυτού, αξιοθέατα σε κάθε πόλη και όλα αυτά τα ωραία που κάνουν κάθε ένα ταξίδι τόσο διαφορετικό, και ν'αποφασίσει που θα πάει.
Ξέρω πως από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κάποιος και αν νιώθει έτοιμη ας το κάνει αλλά ακόμα δεν είχε ιδέα που να ψάξει καν.

Εγώ λέω το απλούστερο, τηλέφωνο σε ένα πρακτορείο ή μία βόλτα από εκεί, διαθέτω τόσα λεφτά, βγάλε τιμές για ατομικό ταξίδι σε Ρώμη, Λονδίνο, Βουδαπέστη, Πράγα, Βιέννη, ας τους πει να είναι όσο κεντρικότερα γίνεται το ξενοδοχείο ή σε μία στάση του μετρό/τραμ εφόσον είναι λίγο πιο έξω από το κέντρο για ευκολία στις μετακινήσεις. Και αν θέλει να δει τα ξενοδοχεία μπορεί το ταξιδιωτικό να της τα στείλει με mail.

Αν όμως πιστεύει πως μπορεί να κάτσει να ψάξει όλα όσα χρειάζονται για κάθε μία πόλη και έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό της ας το κάνει.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εγώ λέω να πάει στην πατρίδα... να καταθέσει τα λουλούδια της στον μεγάλο Αρχηγό και τον μεγάλο Αδελφό και να μας δώσει ένα ραπόρτο από πρώτο χέρι για το ξεκαθάρισμα του κόμματος από λακέδες τύπου Θείου...να ξεστραβωθούμε ρε αδερφέ!!
Ναι γράψε τέτοια εσύ να κάνει ερωτήσεις τώρα για την πατρίδα, που θα βρει αεροπορικά, πως μπορεί να μπει στη χώρα, να έχουμε και άλλα μπερδέματα:lol:
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Επισης εγω δε μπορω να καταλάβω ,απο τη στιγμη που ξεκαθαριζει οτι δεν την ενδιαφέρουν τα αρχαία και τα μουσεία, γιατί προτείνετε τη Ρώμη. Δηλαδή αν την ενδιέφεραν τι θα προτείνατε?
 

kate_k

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επισης εγω δε μπορω να καταλάβω ,απο τη στιγμη που ξεκαθαριζει οτι δεν την ενδιαφέρουν τα αρχαία και τα μουσεία, γιατί προτείνετε τη Ρώμη. Δηλαδή αν την ενδιέφεραν τι θα προτείνατε?
Εσύ τι προτείνεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.237
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom