Γενικά Γεια! Προτάσεις για πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό για ζευγάρι;

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγώ προτείνω Παρίσι.
Γενικά, για όπου και να επιλέξεις: Αν δεις ότι χαόνεσαι με τα κανονίσματα μόνη σου, πήγαινε σε πρακτορείο για εισιτήρια και ξενοδοχείο και μετά ασχολήσου μόνη σου με την κατάστρωση ενός προγράμματος για τις μέρες που θα είστε εκεί και βρες πως θα μετακινηθείτε κτλ. Έτσι θα πάρεις μια γεύση για το πως γίνεται ένα DIY ταξίδι και το επόμενο θα είναι πιο εύκολο να το κλείσεις μόνη σου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλη επιλογή για ζευγαρι... με μεση θερμοκρασία το μαρτιο 3-4 βαθμους, ο ψόφος φερνει πιο κοντα...ξεπαγιαζεις και κολλας στον αλλον. χωρια που βγαινεις ελαχιστα εξω, αφου ή βρεχει συνεχεια ή το τοπιο ειναι καταθλιπτικό, εχει συννεφια και μουνταδα αρα καθεσαι κατω απο τις κουβερτες ολη μερα..
 

kate_k

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
καλη επιλογή για ζευγαρι... με μεση θερμοκρασία το μαρτιο 3-4 βαθμους, ο ψόφος φερνει πιο κοντα...ξεπαγιαζεις και κολλας στον αλλον. χωρια που βγαινεις ελαχιστα εξω, αφου ή βρεχει συνεχεια ή το τοπιο ειναι καταθλιπτικό, εχει συννεφια και μουνταδα αρα καθεσαι κατω απο τις κουβερτες ολη μερα..
Τι μου προτείνεις Samion?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τι μου προτείνεις Samion?
αυτα που ηδη εχουν προταθει. Βενετία, αν το οικονομικό δεν ειναι θεμα, αλλιως Ρωμη. πόλη ζωντανο μουσειο χωρις να μπεις σε κανενα απο αυτα, ιδανική για βολτες, αψογος καιρός οταν πας, φθηνα εισητηρια να πας, πολλες επιλογες διαμονης-σιτισης για ολα τα βαλαντια, ακομα και για τα χαμηλα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τα δικά σας εσεις με Παρίσια Ρώμες και Βενετίες... είπαμε η λύση είναι μια... πατρίδα και τίποτε παραπέρα...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καλη επιλογή για ζευγαρι... με μεση θερμοκρασία το μαρτιο 3-4 βαθμους, ο ψόφος φερνει πιο κοντα...ξεπαγιαζεις και κολλας στον αλλον. χωρια που βγαινεις ελαχιστα εξω, αφου ή βρεχει συνεχεια ή το τοπιο ειναι καταθλιπτικό, εχει συννεφια και μουνταδα αρα καθεσαι κατω απο τις κουβερτες ολη μερα..
Φοβερή διαφορά έχουν ως προς τον καιρό το Παρίσι και η Βενετία τον Μάρτιο (άσε που είπε ότι μπορεί να πάει Απρίλιο):
http://www.weather2travel.com/climate-guides/france/paris.php
http://www.weather2travel.com/climate-guides/italy/venetian-riviera/venice.php
Ίσως στο Παρίσι να βρέχει λιγάκι περισσότερο.
(και στα υπόλοιπα σάιτ που ασχολούνται με τον καιρό τα ίδια θα βρεις).
Εγώ μέσα είμαι και για Βενετία και για Ρώμη. Μου άρεσαν πάρα πολύ και ρομαντικίστηκα πολύ. Μάλιστα στο Παρίσι ξεπάγιασα το ίδιο με τη Βενετία. Απλά το πρώτο μου ήρθε πρώτο στο μυαλό.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φοβερή διαφορά έχουν ως προς τον καιρό το Παρίσι και η Βενετία τον Μάρτιο (άσε που είπε ότι μπορεί να πάει Απρίλιο):
http://www.weather2travel.com/climate-guides/france/paris.php
http://www.weather2travel.com/climate-guides/italy/venetian-riviera/venice.php
Ίσως στο Παρίσι να βρέχει λιγάκι περισσότερο.
(και στα υπόλοιπα σάιτ που ασχολούνται με τον καιρό τα ίδια θα βρεις).
Εγώ μέσα είμαι και για Βενετία και για Ρώμη. Μου άρεσαν πάρα πολύ και ρομαντικίστηκα πολύ. Μάλιστα στο Παρίσι ξεπάγιασα το ίδιο με τη Βενετία. Απλά το πρώτο μου ήρθε πρώτο στο μυαλό.
ουτε καμμια συγκριση εκανα, ουτε σαιτ καιρου παρεθεσα. παρεθεσα την προσωπικη κ μονο εμπειρια μου. στο Παρισι ενιωσα απιστευτο κρυο ολες τις 15 περιπου μερες που περασα εκει σε διαφορετικα ταξιδια τελη μαρτη.
η δε Βενετια εχει γοητεια ακομα κ με βροχη κ κρυο, ειναι ιδιαιτερη περιπτωση κ πολυ κακως τη συγκρινεις με μια μεγαλουπολη που θα κανεις πολυ πολυ διαφορετικα πραγματα..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Αν δεν σας πειράζει το κρύο και θέλετε μια πόλη με πολλές επιλογές, εγώ θα πρότεινα Λονδίνο. Έχει τόσα να δεις που αποκλείεται να βαρεθείτε. Επίσης αν την αγαπήσετε (που το βρίσκω πολύ πιθανό) θα θέλετε να πηγαίνετε οσο πιο συχνά μπορείτε και κάθε φορά θα ανακαλύπτετε κάτι καινούργιο.
Επίσης το Παρίσι ή η Ρώμη θεωρούνται ρομαντικές πόλεις και θα μπορούσατε να τις επιλέξετε.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.159
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom