Γεια και χαρά από την Γερμανία!

theo2905

Member
Μηνύματα
21
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Φίλες και φίλοι του travelstories.gr καλώς σας βρήκα!

Κατ'αρχήν θέλω να σας συγχαρώ για το υπέροχο Site σας. Είναι ένα από τα λίγα που πραγματικά περιέχει τα πάντα!

Είμαι από αυτούς που του αρέσουν πολύ τα ταξίδια, αλλά ανοίκω στους Έλληνες του εξωτερικού (όπως και θα καταλάβατε από τον τίτλο του θέματός μου) και γενικότερα προτιμώ τις διακοπές μου να τις περνώ στην αγαπημένη μου πατρίδα που δεν έιναι άλλη από την Ελλάδα μας φυσικά:D

Έχω διαβάσει διάφορες δημοσιέυσεις μελών εδώ μέσα και γενικότερα έχω την αίσθηση οτι, δέν υπάρχει χώρα που να μην έχει περιγράψει κάποιος φίλος ή φίλη σε ένα από τα εκατοντάδες Posts που υπάρχουν δημοσιευμένα εδώ μέσα!

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω (κάνοντας μιαν αρχή) ΠΟΥ μπορώ να δημοσιεύσω ένα θέμα με οδηγό οδικού ταξιδιού από Γερμανία για Ελλάδα...
Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν αρκετά εδώ μέσα αλλά εγώ δεν μπόρεσα να βρω κάτι ανάλογο...
Επειδή λοιπόν πιστεύω πως πολλοί Έλληνες του εσωτερικού αλλά και του εξωτερικού σκοπεύουν να ταξιδέψουν οδικώς για Ελλάδα ή αντίστροφα από Ελλάδα για Γερμανία (ανάλογα με την περίπτωση φυσικά) πιστεύω πως ένας ολοκληρωμένος οδηγός που να περιγράφει την όλη διαδρομή μέσω της πρώην Γιουγκοσλαβίας (την γνωστή αούτοπουτ, όπως λέγετε στα σέρβικα) θα ήταν ό,τι πρέπει.
Επειδή λοιπόν ανοίκω σε αυτούς που έχουν μάθει την όλη διαδρομή ΚΑΙ προς τις δύο κατευθύνσεις αλλά και με τους οποιοδήποτε συνδιασμούς, πιστεύω πως θα μπορύσα να συνεισφέρω σε κάτι τέτοιο.

Συγκερκιμένα έχω σκοπό την δημοσίευση ενώς οδηγού που να περιγράφει την διαδρομή από την γερμανική πόλη της Στουτγκάρδης, μέχρι την βορειοελλαδίτικη πόλη των Σερρών (από την οποία και κατάγομαι) και αντιστρόφως.
Αναλυτικότερα η όλη περιγραφή θα περιλαμβάνει το ταξίδι είτε μέσω Αυστρίας, πρώην Γιουγκοσλαβίας (Σλοβενία, Κροατία, Σερβία, ΦΥΡΟΜ), είτε μέσω Αυστρίας, Ουγγαρίας (παρακάμπτωντας την Σλοβενία και την Κροατία) αλλά και την εναλλακτική λύση του περάσματος μέσω Βουλγαρίας...


Είμαι σίγουρος πως το όλο θέμα θα βρει αρκετή ανταπόκριση από πολλούς φίλους μιας και είναι πολλοί αυτοί που ακόμη και σήμερα φοβούνται να ταξιδέψουν μέσω της πρώην Γιουγκοσλαβίας (ειδικά η περίπτωση της ΦΥΡΟΜ προβληματίζει ιδιαίτερα αρκετό κόσμο)

θα ήθελα λοιπον μια μικρή καττόπιση για το ΠΟΥ θα ήταν καλήτερο να δημοσιευθέι ένα τέτοιο θέμα...


Φιλικά,
Θοδωρής από την πόλη Λέονμπεγκ (γύρο περιοχή της Στουτγκάρτδης, Γερμανίας)
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Καλώς ήλθες στη παρέα μας Θοδωρή !:welcome:

Σίγουρα και οι δικές σου πληροφορίες θα είναι χρήσιμες!

Μπες στη συγγραφή ταξιδιωτικής ιστορίας, να πάρεις πληροφορίες για τη συγγραφή ....
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ααα και οφείλω να ομολογήσω ότι, εσύ έκανες το μη σύνηθες...
μπράβο...
( οι περισσότεροι που μπαίνουμε εδώ την πρώτη φορά, ΖΗΤΑΜΕ πληροφορίες :roll:)
 

theo2905

Member
Μηνύματα
21
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
:clap:ΩΩΩ!!! Βλέπω πολύ γρήγορη ανταπόκριση από τα παιδιά του φόρουμ!:clap:

Κατ'αρχήν φίλη μου malysa σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Καταλαβαίνω πολύ καλά τι έννοείς μιας και τυγχάνει να είμαι κι εγώ ο ίδιος προσωπικά συντονιστής σε κάποιο φόρουμ που ασχολείτε με ενετλώς διαφορετικό αντικείμενο βέβαια αλλά το φαινόμενο είναι πανομοιότυπο :D
Είναι όντως εκνευριστικό να συναντάς κάποιον σε ένα φόρουμ και να μην σου λέει ούτε καλημέρα...
Σα να σου χτυπάει κάποιος την πόρτα και δίχως να σου λέει καλημέρα μπαίνει στο σπίτι και ψάχνει να φάει κάτι από το ψυγείο σου (εγώ τουλάχιστον έτσι νιώθω).
Γι αυτό λοιπόν πιστεύω πως το ελάχιστο που πρέπει να κάνει κάποιος είναι να πει έστω ένα γειά σας βρε παιδιά!:)

Ευχαριστώ πάντως για την γρήγορη απάντηση του ερωτήματός μου!
θα ρήξω μια ματιά στην εν λόγο ενότητα και να είστε έτοιμη για πολύ ενδιαφέρουσες δημοσίευσεις!

@ ioanna balla: Νά σαι καλά και καλώς σας βρήκα!

Να σται καλά!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Σε καλησπερίζω και γω απο τη Γερμανία!! Και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Λοιπόν υπάρχει ένα υπο-φόρουμ στην καρτέλα των ταξιδιωτικών οδηγών που μπορείς να υποβάλλεις τον οδηγό για να προστεθεί στην εγκυκλοπαίδεια. Το κείμενο που θα γράψεις σε αυτό το φόρουμ θα είναι ορατό μόνο σε εσένα και στους αρμόδιους διαχειριστές, οι οποίοι θα εγκρίνουν το κείμενο πριν το δημοσιεύσουν στην εγκυκλοπαίδεια!!

Επίσης αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά και εδώ: http://www.travelstories.gr/%F0%E5%...%F4%EF%F5-%E5%EE%F9%F4%E5%F1%E9%EA%EF%FD.html
 

theo2905

Member
Μηνύματα
21
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Πω πω πω... Δεν προλαβαίνω να σας απαντήσω βρε παιδιάααα!!! χαχαχα

@ getxowoman: Λοιπόν καλώς σας βρήσκω! Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση και βοήθεια εκ μέρους σου αλλά και των υπολοίπων παιδιών. Θα διαβάσω προσεκτικά τα όσα μου συνέστησες κι εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά και από κει κι έπειτα θα δημοσιεύσω τον εν λόγο οδηγό.

Α! Μια ερώτηση επιπλέον! Επιτρέπεται live-link προς YouTube ή παρόμοια Video-Sites?
Έχω και κάποια βίντεο τα οποία θα μπορούσανε να κατατοπίσουν ακόμη καλύτερα τους ενδιαφερόμενους! Εάν όχι δεν πειράζει και είναι καθ'όλα σεβαστό εκ μέρους μου!

Να σται καλά!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Aντε εγώ να πω το σύνηθες :haha:

Φτιάξε το χάρτη σου....για μας τους περίεργους :haha:...
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλως ηρθες και απο εμας Θοδωρη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλως ηρθες Θοδωρη.
Κατοικεις σε μια πολυ ομορφη περιοχη της χωρας και ιδανικο ορμητηριο για εξορμησεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.883
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom