Γεια σας και απο εμενα

Dennis34

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Διαβάζοντας τις ταξιδιωτικές ιστορίες σας και χωρίς να έχω πραγματοποιησει κάποιο ταξίδι στο εξωτερικό μεχρι τότε, αποφάσισα να τολμησω ενα μεγαλο road trip 8000χλμ το προηγούμενο 15ήμερο στην Ανατολική/Κεντρική Ευρώπη. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις χρήσιμες πληροφορίες σας ,που με βοήθησαν σε αυτο το πρώτο μου βήμα εκτός συνόρων.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Διαβάζοντας τις ταξιδιωτικές ιστορίες σας και χωρίς να έχω πραγματοποιησει κάποιο ταξίδι στο εξωτερικό μεχρι τότε, αποφάσισα να τολμησω ενα μεγαλο road trip 8000χλμ το προηγούμενο 15ήμερο στην Ανατολική/Κεντρική Ευρώπη. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις χρήσιμες πληροφορίες σας ,που με βοήθησαν σε αυτο το πρώτο μου βήμα εκτός συνόρων.
καλως ορισες dennis34. για γραψε την διαδρομη γιατι ενδιαφερομαστε.με λεπτομερειες παρακαλω!!!:D:D
 

Dennis34

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Αναχωρηση απο Αθήνα με προορισμό τις Βρυξέλλες. Ενδιάμεση σταθμοί Σόφια-Βουκουρέστι-Σιμπίου-Βουδαπέστη-Πράγα και επιστροφή απο Μπρυζ-Λουξεμβούργο-Μόναχο-Σάλτσμπουργκ-Βιέννη-Βουδαπέστη-Βελιγράδι-Θεσ/νικη-Αθήνα. Παιδια οπου μπορω να βοηθησω ευχαρίστως. Ρωτηστε οτι θέλετε.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ποσες μερες σε καθε πολη? τα ξενοδοχεια τα ειχες κλεισει απο πριν? πες πες
 

Dennis34

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Δεν ειχα κλεισει οχι μονο τα ξενοδοχεια , αλλα ουτε και τη διαδρομη ειχαμε αποφασισει εξαρχης. Ανάλογα με το που μας άρεσε μέναμε παραπάνω ή διαφορετικα φευγαμε προς την επόμενη πόλη που διαλέγαμε επιτόπου στον χάρτη !! Ειναι τελικα πιο καλα ετσι. Αν σκοπέβεις να κάνεις ανάλογη διαδρομη θα πρότεινα να αποφύγεις την Βουλγαρία αλλα οποσδήποτε την Ρουμανία.Στην Σόφια 1 ημερα, Βουκουρέστι 1 ημέρα,Σιμπίου 1 ημέρα,Πράγα 3 ημέρες, Βρυξέλλες 3 ημέρες, Μπρυζ 1ημέρα, Μόναχο 1 ημέρα, Βιέννη 1 ημερα.Βουδαπέτη 2 ημέρες, Βελιγράδι 1 ημέρα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δεν ειχα κλεισει οχι μονο τα ξενοδοχεια , αλλα ουτε και τη διαδρομη ειχαμε αποφασισει εξαρχης. Ανάλογα με το που μας άρεσε μέναμε παραπάνω ή διαφορετικα φευγαμε προς την επόμενη πόλη που διαλέγαμε επιτόπου στον χάρτη !! Ειναι τελικα πιο καλα ετσι. Αν σκοπέβεις να κάνεις ανάλογη διαδρομη θα πρότεινα να αποφύγεις την Βουλγαρία αλλα οποσδήποτε την Ρουμανία.Στην Σόφια 1 ημερα, Βουκουρέστι 1 ημέρα,Σιμπίου 1 ημέρα,Πράγα 3 ημέρες, Βρυξέλλες 3 ημέρες, Μπρυζ 1ημέρα, Μόναχο 1 ημέρα, Βιέννη 1 ημερα.Βουδαπέτη 2 ημέρες, Βελιγράδι 1 ημέρα.
ναι ναι καλυτερα ειναι ετσι.ηθελα να παω βουλγαρια,ρουμανια ξερω δεν ειναι οτι καλυτερο.επειδη εχω παει βιεννη και πραγα ελεγα να τις αφησω αυτες και να μοιρασω τις ημερες μου σε αλλες πολεις.ισως σαλτζμπουρκ και οτι αλλο μου γυαλισει
 

Dennis34

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Για αρκετές απο τις χώρες που επισκεφτηκα μπορω να σας δωσω πληροφορίες διοτι γνωρισα ατομα απο αυτες, προθυμα να βοηθησουν σε οτι χρειαστει΄
πχ Ουγγαρία,Βέλγιο,Τσεχία κα. Δυστυχως δεν επισκεφτηκα την Κροάτια παροτι ειχα ακούσει τα καλυτερα για το Ντουμπροβνικ και το Χβαρ.Next time.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ε αφου εισαι μελος του travelstories τωρα πια πολλοι θα χρειαστουμε την βοηθεια σου
 

Dennis34

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Στην Βουλγαρία δεν ειχα καποιο σημαντικο πρόβλημα αλλα δεν ειχε και κατι το αξιόλογο να δεις. Φτωχη χωρα ασε που λογω διακοπών ηταν η Σοφια σχετικα αδεια. Βλέπεις ειχαν παει Μπουργκας και Βάρνα ολοι. Σαν εμπειρια μονο και για αλλαγη παραστασεων αξιζει να παει καποιος. Στα συνορα παντως μας ταλαιπωρησαν για μια ωρα χωρις λογω κατα την επιστροφη απο Σερβία. Στην Ρουμανια ομως ετυχαν ολα τα στραβα μαζι. Δεν δεχοντουσαν ευρω, με την πιστωτικη καρτα ηθελαν και pin ?? ,οι δρόμοι ηταν κομματακι χαλια , ειδικα στο δρομα για και απο Σιμπίου. Για 200 χλμ καναμε 9 ωρες!!! Αγγλικα μιλαγαν λιγοι και απο λιγο αστα. Το Σιμπιου ομως απως ειχα διαβάσει και εδω σε καποι topic ειναι πανέμορφο και γραφικο.Αν εκανα ξανα την διαδρομη θα απευφεγα το Βουκουρεστι και θα πηγαινα απο Σοφια Σιμπιου. Κερδίζεις αρκετα χλμ ετσι.
 

Dennis34

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
το σαλτζμπουργκ αξιζει αλλα οχι για πανω απο 2 ημερες. Μια φιλη απο Βουδαπεστη, αφου ειχαμε φτασει εκει μας ειπε για διαδρομη απο Λιντζ , καλα το λεω?, που ειναι πολλη πιο ομορφη.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Διαβάζοντας τις ταξιδιωτικές ιστορίες σας και χωρίς να έχω πραγματοποιησει κάποιο ταξίδι στο εξωτερικό μεχρι τότε, αποφάσισα να τολμησω ενα μεγαλο road trip
Ειναι ιδιαιτερα ευχαριστο το οτι παρακινηθηκες απο καποια παιδια του σαιτ και τις ιστοριες τους :D.
:welcome2: και καλη ταξιδιωτικη συνεχεια
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τελικά den αξιζε το χρόνο και το χρήμα αυτό το ταξίδι?? πές μας αν ναί ,να το έχομε στα υπόψιν με τις πρέπουσες βελτιώσεις...
καλά μας ταξίδια .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.199
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom