Γεια σας

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Η πρώτη ιδέα που είχα ήταν 'Υδρα ή Σπέτσες.Δεν ήταν όμως μόνο δικιά μου ιδέα αλλα και πολλών άλλων Αθηναίων.Λογικό.'Εχει πολλά θετικά στοιχεία για 3ήμερο.Τα περισσότερα καταλύματα είναι γεμάτα και αυτά που είναι διαθέσιμα ή είναι μακρύα ή χάλια.....'Ετσι ψάχνω κάποιο νησί των Κυκλάδων......Είμαι μεταξύ Σίφνου-Σέριφου.
Και η Κέα είναι όμορφο νησί αλλα δεν θέλω να πάω γιατι έχω κάνει κάποιες δουλειές εκεί και ....θα θέλω να ασχοληθώ και να δώ πως πάνε.'Ετσι θα καταλήξω να ασχολούμε πάλι με την δουλειά.
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Τελικά ......Σύρος

Καλημέρα,σε όλους
Τελικά έκλεισα εισητήρια και ξενοδοχείο για.....Σύρος.
Γι'αλλού πήγενα και αλλού θα πάω τελικά.Η έρευνα πάντος που έκανα λόγο της αναποφασιστηκότητα μου με βοήθησε να γνωρίσω καλύτερα κάποια νησιά των Κυκλάδων.
Πάντως κατάληξα -για μια ακόμα φορά-στο συμπέρασμα ότι η διακοπές στην Ελλάδα είναι πανάκριβες.Με τα ίδια λεφτά θα ταξίδευα στο εξωτερικό.Δεν είναι μόνο τα έξοδα ότι είναι υπερβολικά αλλα και η κοροιδία.'Ισως γι'άυτο και το μόνο νησί που πάω το καλοκαίρι είνα η Κρήτη.Οχι ότι στην Κρήτη δεν επικρατή η ίδια ακρίβεια απλός εγώ έχω σπίτι δικό μου εκεί.
Πληροφορείες για την Σύρο κανείς?
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
:welcome2: Καλώς την και καλά να περάσεις στην παρέα μας;

Πολλοί από μας έχουν πάει Σύρο. Έξοχη επιλογή. Είναι ένα νησί μο-να-δι-κό! Έχει ένα εντελώς ιδιαίτερο χρώμα που σπάνια το συναντάς στα ελληνικά νησια...
Αν έχεις και ψώνιο με την αρχιτεκτονική (όπως εγώ :D) θα δεις σπάνια νεοκλασικά κτίρια στην Ερμούπολη. Κάποια απ' αυτά είναι του σπουδαίου αρχιτέκτονα Τσίλλερ.
Και οι παραλίες "λένε" τρελά ! :clap:

Όσο για την "οικονομική αναγωγή" Ελλάδας-εξωτερικού που κάνεις, τι να σου πω; Έχεις απόλυτο δίκιο! Δυστυχώς!
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Γειά σου Greta,
Νομίζω και εγώ ότι τελικά η Σύρος είναι καλή επιλογή.Έχθες έκανα μια πιο αναλυτική έρευνα για το νησί και ξετρελάθηκα.Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με την αρχιτεκτονική-εαν είναι απλός ένα ψώνιο για εσένα αλλα για εμένα είναι μέρος της ζωής μου καθημερινά.Είμαι αρχιτέκτονας.Βασικό κριτήριο για την επιλογή ταξιδίου είναι η αρχιτεκτονική.Θέλω να μπορώ να περπατήσω μια πόλη ή περιοχή, να δώ κτήρια,να δοκιμάσω την τοπική κουζίνα, να έρθω σε επαφή με τους ντόπιους.....κτλ.Θέλω να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα και όχι να είμαι ένας τουρίστας απλός.
Αυτή την φορά θέλω να γνωρίσω και την Ελλάδα.Να ενθουσιαστώ και με την χώρα μου.Έτσι κάνω την έρευνα μου για το νησί-όπως κάνω με όλα τα ταξίδια.Εάν έχεις να προτείνεις οτιδήποτε ....εδώ είμαι.Οποισδήποτε έχει να μου προτείνει κάτι.....έδώ είμαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.702
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom